Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 23:59:49

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ИМЕ ЗА БЕБЕТО !!!!! ЧАСТ 6  (Прочетена 203442 пъти)
 
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #45 -: септември 03, 2012, 01:33:52 »

Мария Никол Димитров звучи чудесно  give_rose според мен не бива да те притеснява как еветуално ще се приеме един ден в бг. доста от българчетата родени в чужбина имат подобни фамилий без а-то накрая.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: септември 03, 2012, 07:05:27 »

Руми, аз съм срещала едно твърдение (обаче не знам ти как приемаш тези неща), че когато жената забременее, духът на детето "се навърта" около нея и помага да се изгради тялото му точно такова, каквото му е необходимо. И в един момент прошепва на майката името си. И това име тя или го сънува, или и се забива като пирон в главата, или изведнъж почва много да и харесва. Нормално е да смениш вкусовете за име.

pardon
Дабулка и аз имам подобни схващания на твоите, но до момента съм нямала прозрение, чакам го, ама не идва. има още малко време, може и да ме осени .
Анита, а не може ли да запишете второ име Николаева, доколкото разбирам е въпрос на ваш избор какво име ще сложите като второ.
Активен
rafaeLa
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 700


шматка по свой си начин


Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: септември 03, 2012, 09:14:47 »

Анитка ама какво си седнала да се косиш за името как щял някой да го възприеме .. ела да видиш в България как кръщават някои деца - дело граничещо с безумие на моменти - и тогава пак се притеснявай .. ще кръстиш дъщеря си както искаш и това е то, в крайна сметка не плащаш данък обществено мнение good
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: септември 03, 2012, 14:55:53 »

Руми, ами точно Николова или Николаева не може. Не може име с окончание -ов- или ова. Ако е името на бащата трябва да е точно неговото собствено, т.е. Николай и става Мария Николай Димитров, което не ни харесва как звучи. Затова се спряхме на опцията Мария Никол, но все още проучвам как точно ще бъе вписано в акта за раждане и съответно в бг документи, защото не искам да има разминаваме между имената в бг и канадските документи, както е при мен.

Рафаела, иска ми се да звучи добре на двата езика затова питам за мнението ви.
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: септември 03, 2012, 18:20:03 »

Ани, на мен ми харесва - Мария Никол, много даже! good
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #50 -: септември 03, 2012, 21:00:13 »

На мен пък не ми харесва Мария-Никол. Звучи ми малко превзето, както повечето двойни имена. Мария е прекрасно име, вечно, интернационално, класическо, с много хубава символика! Няма нужда от добавки, според мен. Все пак, избора си е само на родителите. Давам си мнението откровено, защото питаш:)
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: септември 04, 2012, 06:07:19 »

Андрейна, аз също не харесвам 2-3 собствени имена, и Мария Никол бих го писала само ако Никол бъде писано като презиме в бг документи откъдето идва и притеснението ми че ще звучи странно да има презиме Никол, и като средно име в канадските, а не като второ собствено. Затова и проучвам все още как стои въпроса с това. Собственото и име си е Мария, а не Мария Никол. Малко сложно го обясних но дано разбирате какво искам да кажа smile
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: септември 04, 2012, 06:31:21 »

Анита, много добре си го обяснила и написала.
Прочети отново поста ми от предната страница. Според мен няма да имате проблем в БГ от административна гледна точка - името се записва по начина, по който е написан в преведения акт за раждане от чужбина. Нека майка ти отиде в общината и ги попита. Ако искаш ми пиши на лични и ще ти пусна копие от акта на Леа да го видиш и успокоиш.
Как ще реагират хората, ако се върнете в БГ - ами как - никак - ще те попитат няколко пъти защо детето не е Николова, ти ще им обясниш, че в Канада така се записват децата, за да имаш по-малко главоболия и приключваш. Мен например ме питаха защо Леа имала толкова дълго име Леа Елизабет..Обясних, казаха ми аха и приключихме.  
Мария Никол (Никол за презиме) ми звучи чудесно. Не виждам никакъв проблем.

Анита, дописвам - виж поста на Vessi - тя също живее в Канада и дъщеря й се казва Тиа Никол:
http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,25425.msg441000.html#msg441000
« Последна редакция: септември 04, 2012, 06:40:40 от Anichka » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #53 -: септември 04, 2012, 11:42:19 »

На мен също ми звучи добре Мария Никол. Още повече, че и тук, в Бг, има и мъжки и женски имена, където бащиното име е записано така /....Николай.....- ва, .......Тодор.....-ова, .....Емил......-ова/, а не Николаева, Евгениев или Емилова. Никой не ги гледа странно, поне в градовете. Пък и не вярвам някой да ти иска да види кръщелното на детето. Ще питат само за първото име.
Е, имаме и колежка, с дете на една годинка с име Николай Никола ...........ов, която не бих посочила за пример. Но пък защо не? И с това ще свикнем, ако в скоро време има последователи.
« Последна редакция: септември 04, 2012, 11:49:20 от svekarva » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: септември 04, 2012, 14:13:31 »

Да съседката до нас макар да е раждана и да си живее в БГ бащиното и не завършва на -ова, просто няма да звучи добре с това окончание.И ние един ден ще бъдем без това окончание защото звучи смешно бащиното име с него.

Наистина прочети написаното от Аничка и Веси.И не разбирам ти не живееш тук, ще си идвате веднъж в годината евентуално и гледаш да угодиш на тукашните порядки, а не на тези в който живеете, страано ми звучи, всичко това.
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #55 -: септември 04, 2012, 14:38:38 »

честно казано понятието презиме май съществува само в българия и още няколко страни от съветският блок. изглежда супер странно в чужбина и е трудно да се обясни защо името на баща ти е там, защо има окончания и какъв е смисълът на занятието. определено когато му дойде времето такова няма да слагаме въобще.
според мен би трябвало да се съобразят нормите на средата, в която ще живее детето.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: септември 04, 2012, 15:25:12 »

Понятието през име идва от старо време.Ти си бил син/дъщеря на някой, и внук/чка, на друг.Преди имената са били собствени, бащино и фамилното е било на дядото името.Така като рпатят детето някъде те знаят, че той е син на еди кой си и внук на еди кой си.Та от там идват тези бащини имена.В турските имена е по същия начин.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #57 -: септември 04, 2012, 15:33:56 »

Дали ЕС ще препоръча и ние да станем с две? Нали сме европейци  Wink
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: септември 04, 2012, 15:50:50 »

А дано НЕ.Защото това е идентичност, не сме като овцете еднакви и ние все пак.Но нали обичаме да се правим на каквито не сме, няма да се учудя, сами да решим да си премахнем някое име, вид окончание и т.н. само и само да приличаме на някой си.
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: септември 04, 2012, 16:15:29 »

Много мерси за мненията ви.

Аничка, аз разбрах какво имаш предвид с акта за раждане, а иначе поста на Веси ми разясни малко картинката. Мерси отново.

Маги, сега не живея в БГ, но не се знае след 10 години примерно как ще се развиват нещата и къде ще ни отвее вятъра.

А иначе, да, доста странно им звучи на хората да имаме презиме и то с окончание ов/ова. Даже им е странно как фамилията на мъжа е с окончание -ов пък на жената с -ова. Да не казвам, че тук дори не можахй да си сменя документите след брака с новата фамилия, понеже з атях брака не бил уважителна причина да си сменяш фамилията. Сега аз съм си с бащината фамилия в канадските документи и с новата ми фамилия в бг и всеки път като пътувам си нося обяснително писмо защо имената са различни. Та ще стане така, че аз ще съм с бащината ми фамилия, мъжа ми си е с неговата и дъщеря ни с на мъжа ми фамилията с окончание -ова ако успеем да го издействаме, т.е. тримата с различни фамилии. Малко мазало става ама да сме живи и здрави.
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines