Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 21:25:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко за кумовете - част 6  (Прочетена 143532 пъти)
 
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #330 -: ноември 24, 2012, 11:27:49 »

Елчо, честито- рискована, но смела постъпка Bravo
Честито Bravo
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: ноември 24, 2012, 13:06:20 »

мерси smile
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #332 -: декември 08, 2012, 15:06:36 »

Здравейте прекрасни!

Планираме сватба догодина лятото и всичко за сега като подготовка върви супер, но имаме една голяма дилема, която не можем да дискуритраме почти в никого, за да не се обиди някой. Не можем да се спрем на кумуве и искам вашия съвет! Нашата идея за кумове е да е семейство, което да ни е за пример след като се оженим и да могат да ни съветват и т.н. Обаче всички наши близки приятели не са женени, дори нямат сериозни връзки и няма как да се осъществи нашето желание с близки хора. Имаме две семейства, които много ни кефят, обаче не се познаваме с тях, в смисъл едното момиче е колежка на годеника ми, а другото семейство са деца на неговите кръстници (което традиционно трябва да са те, но тях сме ги виждали веднъж само). И си мислим, че ще е супер странно да поканим хора, които не познаваме, но алтернативно трябва да поканим най-добрите си приятели, които няма да са семейство и седим и се чудим и не може да го измислим.

Какво бихте направили вие? Да държим ли на традицията или да си поканим приятелите и поне да ни е спокойно?

Благодаря и се извинявам за дългото излияние. Wink
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: декември 08, 2012, 18:59:01 »

Здравейте прекрасни!

Планираме сватба догодина лятото и всичко за сега като подготовка върви супер, но имаме една голяма дилема, която не можем да дискуритраме почти в никого, за да не се обиди някой. Не можем да се спрем на кумуве и искам вашия съвет! Нашата идея за кумове е да е семейство, което да ни е за пример след като се оженим и да могат да ни съветват и т.н. Обаче всички наши близки приятели не са женени, дори нямат сериозни връзки и няма как да се осъществи нашето желание с близки хора. Имаме две семейства, които много ни кефят, обаче не се познаваме с тях, в смисъл едното момиче е колежка на годеника ми, а другото семейство са деца на неговите кръстници (което традиционно трябва да са те, но тях сме ги виждали веднъж само). И си мислим, че ще е супер странно да поканим хора, които не познаваме, но алтернативно трябва да поканим най-добрите си приятели, които няма да са семейство и седим и се чудим и не може да го измислим.

Какво бихте направили вие? Да държим ли на традицията или да си поканим приятелите и поне да ни е спокойно?

Благодаря и се извинявам за дългото излияние. Wink
аз бих поканила който ми е на сърце, дори да не са семейство. Да не говорим че в форума вече имаме не един случай на кумове които са семейство на сватбата и година след това се случва да се разведат и става доста неприятно за всички. smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #334 -: декември 09, 2012, 16:40:20 »

Здравейте, момичета!
Наскоро с приятеля ми се сгодихме и планираме сватба за догодина! Може да е рано, но вече мислим за кумове. Проблемът е следният:
-Двойката, която е най-подходящият избор са най-добрият приятел на младоженецът и неговата приятелка, с която също сме много близки. До тук добре!
-Преди няколко месеца разбраха, че ще имат бебе и решиха да сключат брак. Поканиха ни за кумове и ние приехме. Те ще сключат само граждански брак януари, но след няколко години искат сватба с църковен брак.
-Момичето трябва да роди май месец, а ние искаме сватбата да е август и незнам дали ще искат да се ангажират с такова нещо, защото ад искам да спазим доста от ритуалите, а в повечето кумовета имат главна роля. Незнам ако приемат как ще се случат нещата със сватбата и бебето, а немога и неискам нито те да правят компромиси със себе си и с бебето, нито ние да правим такива с най-важното събитие в живота ни до момента.
Незнам какво да правим, много ги обичаме и знаем, че те са правилният и мога да кажа единственият избор, но пък незнам дали ще могат и как ще съвмеестят толкова неща.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #335 -: декември 09, 2012, 17:03:55 »

Здравейте, момичета!
Наскоро с приятеля ми се сгодихме и планираме сватба за догодина! Може да е рано, но вече мислим за кумове. Проблемът е следният:
-Двойката, която е най-подходящият избор са най-добрият приятел на младоженецът и неговата приятелка, с която също сме много близки. До тук добре!
-Преди няколко месеца разбраха, че ще имат бебе и решиха да сключат брак. Поканиха ни за кумове и ние приехме. Те ще сключат само граждански брак януари, но след няколко години искат сватба с църковен брак.
-Момичето трябва да роди май месец, а ние искаме сватбата да е август и незнам дали ще искат да се ангажират с такова нещо, защото ад искам да спазим доста от ритуалите, а в повечето кумовета имат главна роля. Незнам ако приемат как ще се случат нещата със сватбата и бебето, а немога и неискам нито те да правят компромиси със себе си и с бебето, нито ние да правим такива с най-важното събитие в живота ни до момента.
Незнам какво да правим, много ги обичаме и знаем, че те са правилният и мога да кажа единственият избор, но пък незнам дали ще могат и как ще съвмеестят толкова неща.
като се има предвид какво събитие е раждането на едно дете, и колко сили и емоции отнема, може би няма да могат да са на 100 % с вас във важен за вас момент.  Аз бих избрала други кумове на твое място, а към тези ще запазя уважението и приятелските си чувства. smile
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: декември 09, 2012, 18:23:53 »

Здравейте, момичета!
Наскоро с приятеля ми се сгодихме и планираме сватба за догодина! Може да е рано, но вече мислим за кумове. Проблемът е следният:
-Двойката, която е най-подходящият избор са най-добрият приятел на младоженецът и неговата приятелка, с която също сме много близки. До тук добре!
-Преди няколко месеца разбраха, че ще имат бебе и решиха да сключат брак. Поканиха ни за кумове и ние приехме. Те ще сключат само граждански брак януари, но след няколко години искат сватба с църковен брак.
-Момичето трябва да роди май месец, а ние искаме сватбата да е август и незнам дали ще искат да се ангажират с такова нещо, защото ад искам да спазим доста от ритуалите, а в повечето кумовета имат главна роля. Незнам ако приемат как ще се случат нещата със сватбата и бебето, а немога и неискам нито те да правят компромиси със себе си и с бебето, нито ние да правим такива с най-важното събитие в живота ни до момента.
Незнам какво да правим, много ги обичаме и знаем, че те са правилният и мога да кажа единственият избор, но пък незнам дали ще могат и как ще съвмеестят толкова неща.

Според мен ги попитайте и поговорете с тях - щом са ви на сърце и щом сте толкова близки- смятам че те ще преценят сами за себе си могат ли да се справят и самите те ще ви кажат ако не могат да се справят. Ако преценят че няма да се справят тогава го мислете. В крайна сметка нищо не губите като поговорите с тях - само можете да спечелите най-близките си приятели за кумуве  give_rose
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: декември 09, 2012, 18:42:03 »

Ние ще ге попитаме със сигурност, но притесненията които са ме обзели са от една страна те сигурно ще се съгласят сега, но по нататък когато се роди бебо никой неможе да каже дали няма да са преуморени и претоварени с грижите, а да им е неудобно да ни кажат да си търсим други кумове малко преди сватбата. От друга страна това което притеснява приятеля ми пък е дали може първо ние да им кумуваме на гражданския брак, после те на нас да ни кумуват и за граждански и за църковен и след това ние пак на тях, когато решат да направят църковния (объркано стана  blush дано ме разберете)
Просто много се притеснявам, а няма от кого до поискам съвет
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: декември 09, 2012, 18:55:37 »

ratatui и аз си мисля ,че сега ,в началото на бременността едва ли осъзнават какво ги чака ,още повече три месеца след раждането.Би могло да не бъде проблем ,но би могло да бъде проблем и то в последният момент,така че според мен по добре не рискувайте да ги каните за кумове.Ако искате си поговорете с тях ,но при такава сериозна организация и както ти казваш ,че искате да спазите повечето ритуали по скоро не рискувайте.Не случайно човек организира сватбата си по отрано,имено с цел да избегне до минимум инфарктните моменти.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #339 -: декември 09, 2012, 19:25:03 »

Ние ще ге попитаме със сигурност, но притесненията които са ме обзели са от една страна те сигурно ще се съгласят сега, но по нататък когато се роди бебо никой неможе да каже дали няма да са преуморени и претоварени с грижите, а да им е неудобно да ни кажат да си търсим други кумове малко преди сватбата.
Аз мисля, че ако са достатъчно отговорни няма как да се случи...а предполагам, че са след като сте се спрели на тях smile Най-малкото, че ако не могат да се справят ще го кажат...то няма нищо срамно или лошо smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: декември 09, 2012, 20:52:50 »

Мисля, че за сега ще е най-добре да изчакаме с каненето на кумове, да не избързаме и да не направим грешка. Има време, първо да изчакаме да мине тяхната сватба, през това време да помислим и за други варианти, защото имаме само още една приятелска двойка, а на мен ми се иска кумовете ако не семейство, поне да са двойка.
Много ви благодаря за помоща момичета, вашите мнения много помагат да видиш нещата от друга гледна точка.
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #341 -: декември 09, 2012, 23:05:13 »

Мила, кумството по принцип не се връща. Тоест по канон не би трябвало да сте си кумове едни на други, особено ако правите църковен брак. Никой няма да ви спре де (и да ви откаже парите biggrin ), така че вие си преценяте smile
Активен
Mucka<3
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #342 -: декември 10, 2012, 16:51:38 »

Ratatui, и аз съм чувала, че не можеш да си кум на хората,които са ти кумували...но не съм запозната доколко това е законово изискване. Може пък и да е някакво суеверие...не знам. По-добре проучи въпроса Wink
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: декември 10, 2012, 17:42:34 »

Ние ще попитаме в църквата, но исках да чуя и вашите мнения, защото е малко сложно:
- те сега ще сключат януари само граждански брак и ние ще им кумуваме
-ние планираме за август и граждански и църковен
- а след няколко години те ще правят сватба с църковен брак
Затова и питам, защото някъде пък четох, че ако кумуваш с човек който не ти е съпруг/а след това ставате някакви роднини и неможете вие да сключите църковен брак. Неговоря за граждански, защото там е ясно, щом си пълнолетен и дееспособен може.
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: декември 10, 2012, 20:08:42 »

Ние ще попитаме в църквата, но исках да чуя и вашите мнения, защото е малко сложно:
- те сега ще сключат януари само граждански брак и ние ще им кумуваме
-ние планираме за август и граждански и църковен
- а след няколко години те ще правят сватба с църковен брак
Затова и питам, защото някъде пък четох, че ако кумуваш с човек който не ти е съпруг/а след това ставате някакви роднини и неможете вие да сключите църковен брак. Неговоря за граждански, защото там е ясно, щом си пълнолетен и дееспособен може.
По църковен канон не може да кумувате на кумовете си. А това второто, което си писала, не е точно така. Няма никакви забрани да се омъжиш за човека, с когото сте кумували на друга двойка, проблем е ако някой от кумската двойка се омъжи/ожени в последствие за човек от двойката, на която е кумувал/а преди. Причината е, че кумовете стават част от семейството*. Малко сложно и неясно обяснение, дано си ме разбрала biggrin

*Не споменаваме дали е морално да се омъжиш/ожениш за втори път за човек, който ти е бил кум/кума при първия брак biggrin

Това е само за църковен брак, за граждански даже не се говори за кумове, а за свидетели, така че няма никакви ограничения.
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines