Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 09:44:39

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232353 пъти)
 
Данитка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2117



Моят сватбен албум

« -: януари 07, 2012, 21:03:37 »


Постове от рода запис и т.н. не се толерират!Трия веднага!
« Последна редакция: септември 20, 2013, 13:20:39 от Teo » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #1 -: януари 08, 2012, 09:56:10 »

С риск да бъде изтрит и този пост /макар и не запис/ ще кажа, защо съм против базата 24 месеца. Момиче, завършило езикова гимназия, после и магистратура, намерило си работа, каквато е заслужило за отличен успех и положени старания и доброволен труд през ваканциите, в идеалния случай е станало на поне 26 години. Още две години работа, защото си прави сметката и поема отговорността да гледа дете, водят до 28 години. Аз съм раждала на 27 и второто на 34. Първият път в картона ми пишеше "стара първескиня", а за втория бях "под специално наблюдение заради възрастта". При мен нещата се случиха, слава Богу, от първия път. Къде отива възрастта, ако нещо се забави, за второ дете? Нима на държавата ни не и трябват хора с образование, които биха предали на децата си стремеж към знание? Да не говорим, че и рисковете за здравето на детето и за нормалното раждане на майката нарастват. Ако има организирани стачки, бих се замислила дали да не участвам.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 08, 2012, 10:20:38 »

Свкърва, много уважавам мненията ти, защото първо че си на годините на майка ми и второ пишеш от другата страна, от страна на порасналия родител и ни даваш много хубави съвети, но аз на 27 години имах вече около 4 години трудов стаж и съм учила с магистратура в доста гаден университет т.е. доста натоварен.Както казах по нагоре и мен ме удря това увеличаване на възраста, но точно, заради хитринките на майки не работили се направиха.

И още нещо последно, едно време на 25 си била презряла вече, сега жените масово раждат на 30 първо.Отношението е различно и правилата се пороменят, не само в България, но и по целия свят.Рискове има, но за големи рискове се говори над 40г. вече.

Не ме разбирай погрешно, но аз лично дълбоко искам майките да разберат,че сме привелегировани в някой отношения и че не трябва да хитруват.Единия ти син е в чужбина доколкото знам, сама ще видиш в момента в който станеш баба, какво е майчинството там, колко продължава и кога снаха ти ще трябва да се върне на работа.
Активен
lawyer
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 779


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: януари 08, 2012, 11:22:35 »

Маги,  goodpost
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #4 -: януари 09, 2012, 13:28:41 »

Току що прочетох последните постове от предишната тема (4) и имам въпрос към Фиби, а може и към друг, който е сигурен в информацията си.
- Как точно мога да проверя какви осигуровки и кога ми е внесла фирмата в НОИ ? Благодаря give_rose
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: януари 09, 2012, 14:17:33 »

Аз проверявам от сайта на НОИ с ПИК.Персоналния идентификационен код ти се дава с/у лична карта от НОИ.Става много бързо,за около 10мин. smile В сайта после отиваш на справки,оттам на СПРАВКИ ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ.Въвеждаш ЕГН и гореспоменатия ПИК и така ти излиза всичко-месеци,суми и т.н. Wink
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #6 -: януари 09, 2012, 14:42:56 »

Намерих тази таблица, но не всичко в нея ми е ясно. Когато си в болнични осигуровки не се ли плащат?
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #7 -: януари 09, 2012, 15:20:37 »

Здравейте на всички, попаднах случайно тук
Съгласна съм с магито, аз живея в Холандия, в момента съм бременна,след седмица ще навърша 29, тук майчинството е 16 седмици, зависи от жената кога ще почне да го ползва, но горе - доло се пада 2 месеца преди и след раждането. А има и друго, за да получаваш тези пари, трябва да работиш до определен момент задължително, мисля че беше до 8-мия месец (ще излъжа за това, мъжа ми го четеше, слава на Бога на мен няма да ми се налага да работя до късна бременност, веднага щом ми натежи ще спра. Получават се детски от държавата на всеки 3 месеца, но не е много.
Не е обществена тайна за отношението на нашите медици към възрастта, много е жестоко, но такава ни е страната. Моята приятелка роди на 34 години първото си бебе,тук в Холандия. Тук е нормално жени над 30 години да са бременни и не ти се подиграват от сорта на "стара първескиня". Та приятелката ми да реши да иде на гинеколог в Бг, знаете ли как са я посрещнали, За аборт сте нали, вие сте стара, а тя само искаше да покаже бебето на родителите и.
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #8 -: януари 09, 2012, 15:38:35 »

fibi а ако работата ти е свързана с физически усилия ,и не те преназначат на друга длъжност, как може да се работи до 8-я месец??? Oh my ... - ако наистина закона в Холандия е такъв
Лично за себе си ще кажа ,че работата ми е свързана с тежки физически усилия за жена..(понякога) и колкото и да ми се иска до последно няма да мога да работя ,макар ,че имам огромно желание ... и жалкото, е че не могат и да ме преназначат на друга позиция   crazy
« Последна редакция: януари 09, 2012, 15:41:57 от Bibsi8792 » Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: януари 09, 2012, 15:51:43 »

malinkata,плащат ти се здравни осигуровки всеки месец,когато си в болничен.Така би трябвало да е.Питай нещо,което не ти е ясно.
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #10 -: януари 09, 2012, 15:59:51 »

Такъв е за съжаление закона, ще разпитам довечера мъжо точно как е, за да не излъжа и утре ще пиша, че съм нощна и трябва да поспя сега. Моята работа е също понякога доста тежка физически, та и аз не виждам как можеш да издържиш толкова дълго, мисля че имаше някаква вратичка в закона, но не слушах като ми обясняваше, тъй като аз пак не се класирах за нея.
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #11 -: януари 09, 2012, 17:13:35 »

Аз работех до 8ия месец. Според мен във всяка работа има тежки моменти  pleasantry, но смятам, че всеки човек би се съобразил с положението на жената. Само при много сериозни проблеми според мен трябва да се ползва болничен и в този случай вече няма да ти е до майчинство и т.н., а ще мислиш с теб и детето всичко да е наред.

Ами на мен на мястото в което трябва да се впише сумата на осигуровките ми пише 0,00 и за това питам.... crazy
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: януари 09, 2012, 17:18:38 »

Тоест,в графата ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД ти изписва 0,00?
На мен ми изписва за времето през което съм била в болничен 20,00лв. осигурителен доход.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: януари 09, 2012, 19:53:03 »

Bibsi8792, братовчедка ми е в Англия, бременна в 4-ти месец, тя работи в кухня, права по 8 часа на ден, не и е лека работата.Там опция болничен заради бременост няма.Работодателя е длъжен да и подсигури добри условия, и той го прави.Дали са и стол само за нея, не и дават да мие с препарати и има плаващо работно време, но е длъжна да си връзва 8-те часа на ден.Там се работи до преди да родиш и майчинството е доста малко, но колко ще те излъжа.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: януари 09, 2012, 20:31:42 »

Bibsi8792 в България законите са все още много щадящи към бременните .Например веднага отпада нощният труд при констатиране на бременност,също така ти си последният човек от предприятието ,който могат да уволнят .
Малинка ,дори и по време на болничен работодателя заплаща здравната осигуровка всеки месец от болничния
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines