Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 27, 2024, 04:31:21

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 166659 пъти)
 
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #375 -: януари 22, 2013, 20:19:27 »

Много се смях за числото 23 и обречения брак biggrin. По-голяма глупост не бях чувала.

И доколкото разбрах събота е ден на мъртвите,ама след 17 часа денят им приключва crazy
Скъпи булки, не изопачавайте нещата, така както ви е удобно. Решили сте да сключите църковен брак в събота- няма нищо лошо. И моите планове бяха такива, просто защото сватбата е в събота и е по-удобно за нас и нашите гости. Но не се залъгвайте,че след 17 часа "вече може".Ако ще спазвате църковните канони- еми не,не може и след 19 часа  Wink.
« Последна редакция: януари 22, 2013, 20:21:20 от Мариелка » Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: януари 22, 2013, 20:27:48 »

майка се е посъветвала с нумеролог и затова ви казах това.всеки има право да прави това което сметне за добре.както и да е.
Активен
Thea
Професор
****
Публикации: 323


« Отговор #377 -: януари 22, 2013, 21:05:10 »

Мариелка, според църковните канони, такива каквито ги познаваме сега, може в събота след 17 часа. Събота така да се каже се води от петък по свечеряване до събота по свечеряване. Пишеше го в църковните правила.

А това, че събота е нарочен за ден на мъртвите защото преди много години на някой така му хрумнало, няма да го коментирам.....Всеки да си вярва в каквото си иска, но да не се налагат мнения и убеждения на другите /това по повод на много мнения от предните страници/
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #378 -: януари 22, 2013, 21:28:06 »

cherry_lady1984, по принцип ли 23-ти не е подходящ за сватба или точно за тази година се отнася? Стана ми любопитно. Коментара ми беше свързан с това "майка каза,че брак сключен на 23 число е обречен",което звучи несериозно. Надявам се, че не съм те засегнала с поста си Wink give_rose

Thea, съгласна съм с теб, че всеки може да си вярва в каквото си иска. Аз си го разбирам по един начин, друг по друг и така, няма нищо лошо.  give_rose

Ние все още не сме избрали църква, в която да се венчаем. Ще е в различен ден, само с кумовете и близки приятели. Искам да е на спокойно място,а не около цървата/манастира да има сергии, кебапчета и т.н. Приемам предложения за църква/манастир в радиус от 100км от Пловдив blum
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: януари 22, 2013, 21:55:47 »

тази казала на майка че по принцип не е подходящо на 23 то число да се сключва.иначе при нас и гражданския и църковния брак ще са в един ден.в интерес на истината и аз не вярвам много на такива неща но майка категорично забрани да е на тази дата. smile
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #380 -: януари 22, 2013, 22:18:06 »



 О, много хубаво е станало!  Bravo
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #381 -: януари 22, 2013, 22:21:24 »

Ние ще сключим църковен брак в събота, но след 17,00 ч.,Thea  е обяснила на какво се дължи избора на този час.
Смятам, че църковният брак се сключва по усещане, а не по зададени правила.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #382 -: януари 22, 2013, 23:29:25 »

А това, че събота е нарочен за ден на мъртвите защото преди много години на някой така му хрумнало,
Така, понеже на мен ми се наложи да науча каноните на мъртвите, преди сватбените мога със сигурност да кажа, че събота е ден, в който се ходи на гробища точно по тази причина, в неделя на църква. Разбрала съм го още преди да се омъжвам, защото и тогава и сега искам да правя нещата както са и съм се интересувала и т.н още тогава.
Разбира се всеки е свободен да си вярва в каквото си иска give_rose

cherry_lady1984 относно нумерология доста съм чела по въпроса и нашата дата е що годе съобразена, но и в това не всеки вярва smile
« Последна редакция: януари 22, 2013, 23:31:23 от casky » Активен
artemida777
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 466



Моят сватбен албум

« Отговор #383 -: януари 23, 2013, 01:34:59 »

И на нас свещеника ни каза, че събота след 17 може. Защото тогава денят се смятал за приключен и все едно вече е неделя. По същата логика не може в петък след 17, защото вече било събота  crazy "но в нашата църква ще направим едно малко изключение специално за вас"  biggrin
Активен
cherry_lady1984
Сватбар
***
Публикации: 278


28.07.2013 е датата на нашата лилава приказка


Моят сватбен албум

« Отговор #384 -: януари 23, 2013, 01:46:09 »

за нумерологията просто отбелязвам,няма проблем.но така или иначе по ред причини и главно заради майка решихме нашата сватба да е в неделя.всеки сам решава на какво да вярва.и то май ако трябва да вярваш на всички глупости трябва да се гръмнеш. tease
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #385 -: януари 23, 2013, 08:29:21 »

И на нас свещеника ни каза, че събота след 17 може.
Това може наистина да е така. Аз лично не съм чувала нищо по въпроса след 17ч и след смръчаване, но пък от друга страна на гробища не се ходи след смръчаване, така че има логика...

П.П. Относно нумерология - ето две статии, ако някой има мераци да ги прочете smile

http://lioncheto.blogspot.com/2013/01/2013.html
http://www.temura.net/2013-%D1%81%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BA/
« Последна редакция: януари 23, 2013, 08:34:34 от casky » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #386 -: януари 23, 2013, 13:21:24 »

Аз лично не си спомням да съм виждала някъде, кума да разменя пръстените, въпреки че е имало известни разлики в това, как се провежда самото венчание.
На нас кумът ни разменя халките, както и короните smile И май беше нещо от сорта, защото той е главата на тяхното семейство, ако не се лъжа...
Халките се разменяха още в началото на вратата, преди да влезем в църквата, а короните вече вътре smile

http://fema-bg.com/index.php?m=2386

И две статии за венчавка в събота...

Тук е обяснено защо са настъпили промените, относно съботния ден...
http://silnikol.blogspot.com/2009/11/blog-post_5585.html
Тази е на фотограф, снимал и двата "вида" smile
http://nmitev.com/blog/%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BA-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8/
« Последна редакция: януари 23, 2013, 13:41:07 от casky » Активен
Thea
Професор
****
Публикации: 323


« Отговор #387 -: януари 23, 2013, 14:36:55 »

Ще се включа с изказване, защото casky се позовала на мое мнение, което е разбрала неточно и искам да уточня: преди мнооооого години, както съм и споменала, на Лаодикийския събор 343г. празничния ден е преместен от събота в неделя и така става събота ден за почивка и на мъртвите. В библията "Деня на Бога" е бил събота, седмия ден. С поста си визирах хрумването на някой да смени този ден през 343 г. Тук няма да навлизам в подробности, който се интересува да се осведоми.С това приключвам отношението си по тази тема от моя страна !

Сега по темата:
ИнЛов, радвам се за вас, че ще правите и църковен брак. Кога ще е?
Мариелка и аз първо така планувах - църковен брак само с кумовете в друг ден, но в крайна сметка бяхме с родителите и най-близките приятели, след това в гражданското дойдоха и гостите..

На нас попа също ни разменя халки, дори трябваше и там да си кажев "Да", което ме изненада...
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #388 -: януари 23, 2013, 14:44:36 »

Не съм се позовавала, използвах коментар, че някой го е измислил...но определено не разбрах, че става въпрос за повече от преди 1600 години good
Всъщност от това, което сега разбрах събота е Божия ден, а петък ли е бил на мъртвите? Вече се обърках...това за пръв път го чувам blush
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #389 -: януари 23, 2013, 17:06:06 »


 Доколкото знам, съботата се смята за свещен ден в Стария завет. Продължават да съществуват някои течения, които мисля, че не признават Новия завет и те продължават да спазват забраната да не се прави нищо в събота -т. нар. съботяни. В някои държави Неделята се е смятала за първия ден от седмицата - в Англия например, абонаментите за ежеседмичните вестници, доколкото си спомням, се правеха от неделя за неделя, а не от понеделник до понеделник. Аз се поразрових малко в Интернет и намерих статия, в която се казва, че Неделния ден е възприета от християнството като ден за празник, защото това е деня, в който Христос е възкръстнал, а в събота празнуват иудеите, защото те празнуват смъртта Му.
 В астрологията събота е под управлението на Сатурн, който е свързан със смъртта, уединението, тъгата, трудностите. Неделя е под управлението на Слънцето ( Sunday - деня на Слънцето). На български също предполагам, че идва от не-деля, не правя - ден за почивка и празнуване...Ето и останалите дни, за които се интересуват:

Понеделник  - Ден на Луната
Вторник - Ден на Марс
Сряда - Ден на Меркурий
Четвъртък - Ден на Юпитер
Петък - Ден на Венера ( Friday - Ден на богинята Фрида)

 Това са закономерности, които в миналото са били уважавани ...Днешният живот е устроен различно и има други правила, но когато става въпрос за нещо толкова важно като встъпването в брак, си струва, човек да се замисли...В православната църква, венчанието е едно от " тайнствата", т. е това е освещаването на съюза между две души, което съм съгласна, че е нещо много интимно...но все пак е добре да се прави по установените правила...Иначе защо наистина изобщо ще влизаш в църква?
Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines