Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 27, 2024, 04:05:47

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 166611 пъти)
 
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: декември 15, 2012, 14:40:31 »

На вас искали ли са да носите медицинските в църквата? 
Медицинските са ви необходими за гражданския, не за църковния smile За църковния брак изискват кръщелните ви свидетелства и тези на кумовете, както и свидетелството за граждански брак. За предметите, които са необходими за венчавката, можеш да прочетеш назад в темата (ако не са ви дали вече инструкции от вашата църква).
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #346 -: декември 15, 2012, 17:32:44 »

Мисля си ,че е необходимо поне един от кумувете да притежава кръщелно свидетелство или т.нар. да е  "кръстен".Само той се вписва в регистъра .Ако изобщо това някъде стане на въпрос  при някои младоженци .
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #347 -: декември 15, 2012, 21:09:01 »

При нас искаха и на двамата smile
Активен
Dark_ButterFly
Ентусиаст
**
Публикации: 132



Моят сватбен албум

« Отговор #348 -: декември 16, 2012, 00:39:38 »

И при нас искат и двамата да са кръстени. А ние няма да носим свидетелството за граждански брак, защото ритуала ще е след църковния, предполагам затова ни искат и медицинските. Казали, че трябва да ги покажем последния понеделник преди венчавката заедно с кръщелните (нашите и на кумовете) и да платим таксата, останалото в деня на сватбата. И аз бях изненадана, но ще питаме пак за по-сигурно.
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: декември 16, 2012, 10:36:50 »

Изисква се и двамата кумове да са кръстени - не само единият - това е изискване което доколкото знам важи навсякъде.
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #350 -: декември 16, 2012, 14:13:41 »

може и да съм заблуден аз но колко е минимума изискан по канона на църквата за кумстване на сватба -
1 или 2  .
реално  какво е участието в ритуала и на двамата -като някъде  отчето според населеното място и според ритуала наложен  включва само единият кум в размяната на халките  а при поставяне на короните  не се прави нищо дори извежда с короните на изхода на църквата двойката  и там с ритуал сам сваля короните .Реално  в църквата редят и родители и шафери и малки дечица до младоженците .Прави ли им някои проверка на тяхните кръщелни а са буквално на пътеката с бяло платно ...
това което ме кара да се усъмня е че случайно преди време видях един регистър  в църквата докато се пишеше свидетелството - и се учудих че просто в колонките на регистъра респективно редове  беше отделено място само за 1 ред кръстник ,кум с данните му от коя епархия и прочие е ....
В старите обичай и народни поверия /ритуали/ обичайно всичко се насочва и говори  за "кръстник" "кум"...Объркан съм честно  1 или 2 е минимума по канон при венчавка ....Може да греша ...
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #351 -: декември 16, 2012, 14:24:20 »

един беше при нас- кумът, попът каза че кумата е само свидетел и помагач, цитирам.
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: декември 16, 2012, 18:32:46 »

един беше при нас- кумът, попът каза че кумата е само свидетел и помагач, цитирам.

Ми явно е различно- аз като съм била на сватба винаги са искали и двамата - дори за мой приятели кръщаваха кумата точно няколко дни преди сватбата. И в нашата църква попа изрично ни предупреди че и двамата трябва да са кръстени. Ама явно всяка църква си има свой изисквания.
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #353 -: декември 16, 2012, 18:43:52 »

един беше при нас- кумът, попът каза че кумата е само свидетел и помагач, цитирам.

Да допълня функциите на кумата в църквата, да е хубав фон за снимка и да яде бонбони smile Не на всеки ритуал е така обаче, при нас кумата размени пръстените, не кумът като при Еми.
Активен
desideskata
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 231



Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: декември 16, 2012, 18:50:35 »

Ние имахме малко по различен проблем..
тъй като обикновено църковен брак се сключва в неделя или понеделни, а ние искаме петък 24 май (по практични причини, но категорично против събота)....
Отчето в църквата, която си харесахме каза, че петък може да венчае, ако гощаваме гостите с посна храна, защото в сряда и петък са пости...но в крайна сметка ще ни венчае в петък, след като обяснихме защо не искаме в събота и защо не можем в неделя....
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #355 -: декември 16, 2012, 20:48:33 »

При нас също кумата също ни сложи пръстените, а кумът - короните и ни искаха кръщелните и на двамата. Тъй като съм го виждала в три други църкви, реших, че така е по канон smile
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #356 -: декември 16, 2012, 20:50:51 »

Видимо след сватбата всички младоженци вече ще са с енциклопедични познания  след толкова бутане в джунглата наречена "България" -толкова малка страна  а толкова много различни неща на различни места се изискват .това което вкъкнахме като дискусия си е един малък разговор -СПАЗВАЙТЕ ТОВА КАКВОТО СЕ ИЗИСКВА С ИЗРИЧНАТА ЦЕЛ ДА СИ СВЕДЕТЕ ГЛАВОБОЛИЯТА ДО МИНИМУМ И ДА ВЪРВЯТ НЕЩАТА ГЛАДКО .Седнал попът да се пазари -пости се  блажи се -да извърши венчавката ако канона позволява пък какво е значението после дали ще изпиете само по кафе с присъстващите гости или ще има ресторанска част .Ако венчавката е в ресторанта между  масите и те са отрупани с мръвки спокоино може да откаже каквато и да е венчавка или прочие .... о при положение  че венчавката е в църквата и присъства само хляб и вино няма значение от това изискване...
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #357 -: декември 16, 2012, 22:52:09 »

Видимо след сватбата всички младоженци вече ще са с енциклопедични познания  след толкова бутане в джунглата наречена "България" -толкова малка страна  а толкова много различни неща на различни места се изискват .това което вкъкнахме като дискусия си е един малък разговор -СПАЗВАЙТЕ ТОВА КАКВОТО СЕ ИЗИСКВА С ИЗРИЧНАТА ЦЕЛ ДА СИ СВЕДЕТЕ ГЛАВОБОЛИЯТА ДО МИНИМУМ И ДА ВЪРВЯТ НЕЩАТА ГЛАДКО .Седнал попът да се пазари -пости се  блажи се -да извърши венчавката ако канона позволява пък какво е значението после дали ще изпиете само по кафе с присъстващите гости или ще има ресторанска част .Ако венчавката е в ресторанта между  масите и те са отрупани с мръвки спокоино може да откаже каквато и да е венчавка или прочие .... о при положение  че венчавката е в църквата и присъства само хляб и вино няма значение от това изискване...
Не си ли задавате въпроса, защо е така?  Защо всеки иска да наложи своите правила и разбирания, а не да се съобрази с каноните? Много е просто. Проявата на чепат характер и отказа да се съобразяваш с каквито и да е правила, пък били те и на Църквата. Това е и главната причина да сме на това дередже. За един прост народ, който не се подава на управление, е все едно кой ще го управлява, тоест, кой ще се опита да го управлява. Всеки си гради собствени правила и се съобразява единствено с тях. Не се чудете защо сме най-бедната държава в ЕС, защо толкова бракове се разпадат и защо има толкова много деца, лишени от семейни грижи. crazy
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #358 -: декември 17, 2012, 09:55:37 »

AVIEN  съгласен донякъде  но НЕСЪГЛАСЕН  С ИЗВОДА "....ЕДИН ПРОСТ НАРОД ...."
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #359 -: декември 17, 2012, 12:56:46 »


 Наистина главното действащо лице, според традицията е кума, но предполагам, че църквата изисква и двамата да са кръстени. Аз лично не си спомням да съм виждала някъде, кума да разменя пръстените, въпреки че е имало известни разлики в това, как се провежда самото венчание. По принцип съществува една по-дълга версия , която, доколкото съм запозната, е доста по-дълга (около час и половина).

 Съгласна съм, че за някои неща канона и правилата трябва да се спазват. Не е случайно, например, че сватбите в събота не са разрешени! Казано е, че събота е за мъртвите, а неделя - за живите! Ванга също се изказвала за това, " че има много разводи, защот храта се женят в събота"! Съботата е ден на Сатурн - планетата, която е повече свързана със смъртта, суровите изпитания, ограниченията. Неделя пък е принадлежи на Слънцето ( на английски е особено видно това Sun-day), а Слънцето е извор на живота!
 
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines