Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 27, 2024, 04:16:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 166633 пъти)
 
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #225 -: март 07, 2012, 11:23:25 »

Offtopic Аз мисля, че църковната венчавка е вричане пред Бога, а не пред църквата (която е институция съвсем не без грехове), и ако заставате с чисто сърце и любов пред Бога, няма никакво значение дали преди или след залез слънце, в петък, събота, неделя или в понеделник в обедната се жените. Каноните са измислени в огромната си част от свещеници-хора, за да се манипулира тълпата. Хайде да не се правим на прекалени светци, дето само по канона се водим и извън канона цял живот не сме мръднали. Църквата забранява и секса преди брака, ако добре си спомням - и какво, спазват ли го светците и светиците - участници в настоящата дискусия? Какво казват свещениците, с които се познавате по този въпрос? А може би никога не сте лъгали?

Прекален светец и Богу не е драг. Аз мисля, че дали ще се ожениш в събота или неделя не е толкова важно, но дали ще застанеш пред Бог с любов в душата или с гордост и надменност,е по-важният въпрос, който всеки да реши за себе си. 
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #226 -: март 07, 2012, 12:11:39 »

Прочетете темата!!! Тук се води дискусия точно за това - защо сватбата трябва да е в Неделя а не в Събота. И двете страни имат право да изнесат пред аудиторията своите доводи. Но, моля ви, без лични нападки. give_rose
1. Църковния ден започва със залеза на слънцето, а не в 17:30ч. Библията започва по следния начин: Биде вечер, Биде утро - Ден един (Бит. 1:5) тоест цикъла на денонощието започва със залеза, тъй като първо е вечерта а после утрото. Освен това доводите на църковните правила - против венчавки в Съботен ден са, че в този случай първата брачна нощ ще се състои в Събота срещу Неделя, тоест на практика в Неделя, кагато е деня на Възкресението и хората (някога) са ставали рано да отидат на неделната служба (Литургия) и да се пречистят - след като са постили (пост = въздържание). Истинската венчавка се състои точно по тези правила. Пост, Изповед, Причастие, Венчание. - Това става в Неделя
2. Който не държи на църковния брак може да прави Сватба когато си иска. В случай че държи да има Божията благословия е хубаво да спази тези правила.
3. Това че Църковните тайнства са се превърнали в предмет на търговия, трябва най-малкото да ви смути. Никой не е безгрешен. Само не разбирам защо, когато в МОЛА някой Ви предложи парцалки  "Армани" за по 15лв. парчето го гледате с недоверие, а в същото време когато някой Свещеник Ви каже, че - няма проблем - въпреки че е Събота - Ви е му вярвате. Ами той до обяд е бил на гробища или и служил панахида за починали в Църквата а след обед Венчава???
4. Моля Ви нека не повтаряме едно и също по няколко пъти. Всеки да изложи своите доводи, за да има дискусия, без да се караме. Целта не е да се убеждаваме един друг. - Това няма как да стане. Целта е, новите младоженци, влизайки тук да прочетат едните и другите доводи и факти и сами да решат - кое е правилно.
Делиски е човек с два брака зад гърба си. Сам си каза, човека, че първият път е правил Сватба в Събота, а втория път е решил да е в Неделя. Мисля, че не го каза никак случайно!!! - Да са живи и здрави, много щастие и любов give_rose
Бъдете и вие мъдри като него.
Успехът на един брак в никакъв случай не зависи само от това, но това е една от предпоставките за успешен брак. Успех на всички give_rose give_rose give_rose
Kalama Прочети (Мат.7:6) good
« Последна редакция: март 07, 2012, 16:10:49 от AIVEN » Активен
Mystique
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 103



Моят сватбен албум

« Отговор #227 -: март 07, 2012, 14:26:17 »

Следващия път като отидете там, го попитай, каква сума от 300те лева остава за църквата и каква не и едва ли ще бъде толкова сговорчив.

Цялата сума остава за църквата, като се отчита пред метрополията.  Wink
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #228 -: март 07, 2012, 15:12:06 »

Цялата сума остава за църквата, като се отчита пред метрополията.  Wink

Къде в Света Неделя ли? Вярваш ли си? Точно 50лв остава за църквата и нищо повече. Ако не и по малко. Издаването на документа за венчавка е около 30лв. Таксите за видео и фото остават в църквата. Хорът който пее взима мизерните 12-15 лв на час на човек. Всичко останало се дели между свещенослужителите на ръка, чисто безданъчно. Света Неделя е ЕДИНСТВЕНАТА църква в БГ, в която има 3 сватби на час.Ритуала е преко сили 19мин. Заплатите на свещениците са от порядъка на няколко хиляди лева месечно. Там са несменяеми и не се пенсионират. Сменят ги само след като предадат богу дух. Подобно е положението във всички централни Софийски храмове и по другите големи градове. За сметка на това събратята им от малките градове и селца мизеруват и женят хората за по 50лв и кой-каквото даде отгоре. Защото 50лв е таксата определена от синода.
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #229 -: март 07, 2012, 15:24:06 »

Къде в Света Неделя ли? Вярваш ли си? Точно 50лв остава за църквата и нищо повече. Ако не и по малко. Издаването на документа за венчавка е около 30лв. Таксите за видео и фото остават в църквата. Хорът който пее взима мизерните 12-15 лв на час на човек. Всичко останало се дели между свещенослужителите на ръка, чисто безданъчно. Света Неделя е ЕДИНСТВЕНАТА църква в БГ, в която има 3 сватби на час.Ритуала е преко сили 19мин. Заплатите на свещениците са от порядъка на няколко хиляди лева месечно. Там са несменяеми и не се пенсионират. Сменят ги само след като предадат богу дух. Подобно е положението във всички централни Софийски храмове и по другите големи градове. За сметка на това събратята им от малките градове и селца мизеруват и женят хората за по 50лв и кой-каквото даде отгоре. Защото 50лв е таксата определена от синода.

За съжаление е така. Имам близък духовник в малка църква в едно село....... cray
Активен
_perlichkata
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 459



Моят сватбен албум

« Отговор #230 -: март 07, 2012, 15:39:06 »

И в Света Параскева венчавката е 280лв. 80лв. хор, в другите пари влиза и украсата(арка и нещо друго). Видя ми се доста висока цена, ама я платих, какво да се прави.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #231 -: март 07, 2012, 19:10:44 »

Ако нещата не се укротят ще има БАН.Тези които получиха ЛС да се чувстват предупредени и да знаят ,че следващото стъпка е БАН.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #232 -: март 07, 2012, 22:25:58 »

Mystique, ти за църква в кой град говориш в София или?
Активен
Amelie
Ентусиаст
**
Публикации: 72



« Отговор #233 -: март 16, 2012, 13:46:51 »

Дали някой случайно се е венчал в евангелската църква в София с православен свещеник? Уф, и аз как го обясних. Годеникът ми е протестант, а аз съм православна, тяхната религия обаче не задължава смяна на вярата за църковен брак. Затова сме решили да се венчаем с 2 представители от всяка църква - един поп и един пастор. Някой минал през тази процедура?
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: март 16, 2012, 13:56:06 »

Amelie, неговата религия не е различна от твоята. Просто е друго направление на християнството. Не мога да ти дам адекватен съвет, но си мисля, че може да има проблем с православния свещеник, защото много от тях отхвърлят протестантството и може да не се съгласи да дойде в евангелска църква. Другият вариант е да минете последователно и през едната, и през другата църква. А може едната църква просто да я оставите за друг ден.
Активен
Amelie
Ентусиаст
**
Публикации: 72



« Отговор #235 -: март 16, 2012, 14:10:00 »

Приемам забележката с различните направления. На теория не можем да сключим православен брак, след като той е протестант. Но от тяхната църква се разрешава сливане на церемониите-първо пастора, после попа... Само трябва да си намерим православен свещеник май. Все пък някой ще се навие. Ще попитам в църквата.
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: март 16, 2012, 14:13:19 »

Пожелавам ти успех. @}->--Пиши после какво е станало, ако може. Ще ми е интересно. И аз си мисля, че все някой свещеник ще се съгласи.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #237 -: март 17, 2012, 06:22:17 »

Пожелавам ти успех. @}->--Пиши после какво е станало, ако може. Ще ми е интересно. И аз си мисля, че все някой свещеник ще се съгласи.
Аз пък мисля, че няма да стане по този начин. Щом църквата няма да признае протестанта, няма да признае и венчавка в този храм.Пък и няма смисъл от тази гимнастика. Все тая къде ще се венчаеш, всичко е еднакво, разликата е просто само в различното тълкувание на цитати от библията, нищо друго.
Активен
Amelie
Ентусиаст
**
Публикации: 72



« Отговор #238 -: март 19, 2012, 08:50:56 »

Аз знам, че такава практика съществува. Сигурна съм за Русия и Украйна например. Ще видим как ще е при нас, ако ли не - както казва Делийски!
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #239 -: март 19, 2012, 15:46:10 »

В България мисля църквата разрешава една от двете церемонии- или православна или католическа и в двата случая се зачита църковния брак.
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines