Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 29, 2024, 20:29:11

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 166861 пъти)
 
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #60 -: ноември 04, 2011, 18:25:37 »

Покров Богородичен има градинка и там се правят много снимки.  Църквата е хубава и отвътре, свещенниците са приятни.

Има още какво да се помечтае, за да стане тази църква хубава и отвътре.Например стенописи по стените.Стените редовно се чистят, но изглеждат опушени и неугледни. На фона на приходите на този храм, не одобрявам неговия изглед.Иначе свещениците наистина са отзивчиви.
Активен
juliet
Любопитен
*
Публикации: 34


« Отговор #61 -: ноември 04, 2011, 19:26:52 »

   На мен не са ми казвали такова нещо  crazy Иначе има ли вариант, в който да се разбере дали восъка е качествен?
Ами аз честно казано се радвам, че ми казаха, че и те продават сватбени свещи, защото останах много доволна. Между другото църквата е Света София. Свещите си се продават там, където се продават и свещичките, които купуваш да си запалиш в храма, така че ако на някой му е любопитно може да отиде да ги види. А колкото до това как да ги разпознаем - по принцип тези, които са с печат на Българската Епархия по мои наблюдения в повечето случаи са доста по-качествени и не се разтичат.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #62 -: ноември 04, 2011, 19:59:10 »

На моята сватба много държах да имаме истински восъчни свещи. Голям проблем се оказа. Намерих ги ето тук. В последния момент, на път за манастира където се венчахме.
http://bulgarian-orthodox-church.org/news.htm
Но в сайта им никъде не виждам адреса. ??? Намира се на Бул.Братя Бъкстон. Преди околовръстното срещу Лукойла.
Както казва колегата - докато не пипнете истинска восъчна свещ не може да разберете каква е разликата. Аз държах нашите свещи да са восъчни не поради тази разлика а защото съм чувал че свещите трябва да са направени от естествена мазнина. Парафина е страничен продукт при преработката на нефтени продукти. Все едно да си запалиш кандилото със газ или нафта. Вярно че олиото (с което се палят кандилата в църквата) се различава от истинският елей който е захтин (от маслини) но в крайна сметка слънчогледовото олио е пак естествена мазнина и жертвата на изгаряне на този елей е по-реална. Поне според мен. Такава е и целта, да се принесе жертва. Докато при свещите нещата са по-различни. Това обаче е сериозен догматически казус на който аз не мога да дам отговор. Тоест има ли истинска жертва или няма. Вероятно щом църквата е благословила значи става. Все пак и парафина е вид жертва. И той пари струва. Разликата е че е по-евтин. Но по тази логика и тока е вид жертва защото и той пари струва. Може ли тогава да си запалим по едно фенерче на сватбата? Или лампички пред иконите вместо кандила? Сложен въпрос на който само добър свещеник може да даде точният отговор. give_rose give_rose give_rose
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #63 -: ноември 04, 2011, 20:05:57 »

Когато е писана Библията, със сигурност не е имало ток и нефтопродукти. Така , че абсурдно е да знаем кое е правилно, и кое се приема за правилно.
« Последна редакция: ноември 04, 2011, 20:07:56 от Deliysky » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #64 -: ноември 04, 2011, 20:17:17 »

 Колкото и да не ми се иска да се включа в дискусията ще трябва да го направя. Всичко е въпрос на цена. И в този случай цената на суровината е решаваща. AVIEN достига най-близо до истината. Истинските църковни свещи са направени от восък. Почти не се продават в България. Не знам дори се произвеждат тук, със сигурност в Сърбия и Гърция - да. Цената на килограм восък е 4-5 пъти по-висока от тази на парафина, който е в състава на петрола. Но има и друг проблем, към парафина се прибавя лой и мазнини с животински произход с оглед на още по-евтинко. Резултатът е манджа за грозде. Най-лошото в случая е въздействието върху стенописите.
 Извод - икономията е майка на мизерията. Пореден пример как ниската цена води до големи проблеми.Не за свещите на младоженците, а за стенописите.
 По принцип повечето младоженци влизат в църковен храм на своето кръщение, няколко пъти като ученици, на своето венчание... Колегите работещи в бранша, обаче им правят впечатление две неща, които се промениха в храмовете за 22 години - инсталацията за отвеждане дима от горенето на свещите и лъчистото или газово отоление.../говоря за някои големи храмове в София, традиционни места за венчавака/.
« Последна редакция: ноември 04, 2011, 20:54:08 от Pachoran » Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #65 -: ноември 04, 2011, 21:43:38 »

Наистина много църкви са съсипани от пушека на парафина. Най-тежко като че ли е състоянието в Троянския манастир. Там стените са направо черни а стенописите са някъде под чернилката. Как ще се оправят не ми е ясно. Свещниците са изнесени отвън  пред храма и хората негодуват, че трябва да си палят свещите извън храма. За съжаление това е положението. Почти всички свещи са парафинени и няма какво да ги гледате. 99% А ако се чудите как да ги разпознаете. Всеки е виждал восък - това дето има мед на него - питата. Килийките които са пълни с мед. Сещате  ли се??? То си личи и на мирис и на пипане когато свещта е восъчна. Чух че някой слагат аромат на восък и тамян в парафина така че пак може да сте излъгани. За това питайте по два пъти продавача. Можеби ако си отхапете малко от долния край???scratch one-s head scratch one-s head scratch one-s head :scratch:Но си знайте че почти никъде няма восъчни свещи. Мястото което посочих в предишният си пост, е сигурно че там има такива. Мисля, че ги внасят от Гърция. smile
« Последна редакция: ноември 04, 2011, 21:50:30 от AIVEN » Активен
SweetDream
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 49



« Отговор #66 -: ноември 05, 2011, 14:54:51 »

         Има, да, по цвета най-вече. В БГ истинските са малко по-тъмни. Виждал съм обаче и гръцки, който са от чист восък , и са  бели. Всъщност проблема е, че восъка се смесва с парафин и други разни неща.Като резултат свещите стават по-прозрачни и по лесно се топят и огъват.Восъчните са по-плътни и сместа изглежда по непрозрачна и нехомогенна. Едва ли ще се ориентирате по моето неясно обяснение, затова просто попитайте свещеника в най-близката  църква. Без да пипнеш едни истински, трудно ще направиш разликата.

Тези които гледах бяха точно бели, но не зная дали са гръцки или някакви други. Повечето които съм пипала стоят по-мазни  nea
Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: ноември 05, 2011, 15:17:16 »

Нашите бяха бели, обикновени, мисля за 8лв ги взехме от един магазин на Пиротска. Доволна съм,  защото не се омекнаха, водят се безотпадъчни, тоест восъка им не капе, а си гори.
Тук се виждат, като всички останали свещи по магазините бяха, на една българска фирма.

Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #68 -: ноември 05, 2011, 16:10:45 »

Между безотпадни и восъчни има голяма разлика. Истинските восъчни свещи нямат допълнителни имена.
Това което виждам на снимката са най-обикновени стерилни свещи, такива каквито има и в кауфланда и магазин "за левче".
Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: ноември 05, 2011, 16:31:45 »

Никъде не съм писала, че са скъпи или специални. Момичето беше питало дали евтините ще капят и ще се огъват и аз просто отговарям. Какво значение има колко струват???
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #70 -: ноември 05, 2011, 20:27:46 »

 Огромно е значението на това колко струват свещите. По-напред е обяснено защо няма восъчни свещи в България, а именно защото са много скъпи.
Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #71 -: ноември 06, 2011, 00:15:32 »

Разбира се, че има восъчни свещи в България. Проверете в Боянската църква. Миришат си на восък и са жълти.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #72 -: ноември 06, 2011, 13:08:14 »

 Всички църковни храмове с много малко изключения се снабдяват със свещи от Синодалната свещоливница. В последната не се произвеждат изцяло восъчни свещи, а повечето са внос от Гърция, Русия , Беларус, Украйна. Ако в Боянската църква продават свещи различни от тези в останалите църковни храмове, то сигнализирайте в синода, извършва се незаконна продажба на свещи. Всички свещи в храмовете би трябвало да са производство на Синодалната свещоливница. Продажбата на свещи е основен приход за църквата и се контролира строго.
Активен
SweetDream
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 49



« Отговор #73 -: ноември 07, 2011, 13:29:16 »

        Аз съм от Стара Загора и тия свещи които ми харесаха за 10 лева ги видях в Универсалния магазин в такава клетка, в която продава такива неща неонходими за сватба. От минала по реда си вече булка разбрах, че дори и някои от църковните свещи, които предлагат за случая се размекват, а нали целта е да издържат целия ритуал без да има издънки.
         Като цяло ми стана ясно, че тези които биха били издържали трябва цветово восъка им да бъде по-плътен както и на пипане, а този който стои по прозрачен  NO
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #74 -: ноември 07, 2011, 19:40:53 »

Има два материала от които се правят свещи. Едното е восък, другото - парафин. Ако държиш на такива свещи като на снимката, отиди в най-близкия магазин и за 2лв. си ги купи. Останалото са празни приказки. Няма лошо, че някой се опитва да изкара някой друг лев и ги е опаковал като за сватба. Парафина е един и същ на всякъде. Търсиш съвет - получаваш! smile
Разликата между едното и другото е следната:
Парафина има по-ниска точка на топене и по-висока на горене. За това около пламъка се разтопява и тече, особено ако сте на открито или в църквата става течение.
Восъка има по-висока точка на топене и по-ниска на горене в сравнение с парафина. Около пламъка не се разтопява и гори по лесно от парафина. give_rose
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines