Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 25, 2024, 01:22:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Как си взехте отпуска за сватабата?
Без никакви проблеми! - 71 (70.3%)
Много трудно! - 13 (12.9%)
Ами-средна работа - 17 (16.8%)
Общ брой гласове: 100

Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отпуска за сватбата  (Прочетена 109630 пъти)
 
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: юли 18, 2008, 14:54:24 »

Сега погледнах в Сиела и дните са си 2. Честно казано от толкова много време са 2, а и 10 ми се виждат прекалено много и не мисля, че биха ги направили толкова. Според мен трябва да се ползват непосредствено около датата на брака, защото е записано "за сключване на граждански брак", това означава, че дните са необходими за да сключиш брак, а не за да си почиваш някога си като награда, че си сключил брак.
Не знам дали правилно се изразих, за да ме разберете, но така мисля аз. pardon
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #136 -: юли 18, 2008, 14:56:07 »


А знаете ли дали трябва да си вземеш 2-та дена веднага след сватбата или просто ти ги добавят към платената отпуска и си ги ползваш когато поискаш?
ако искаш да ги ползваш - да, трябва да са 2-та дена веднага след сватбата!!! просто попълваш 2 молби за отпуска, на едната си пишеш 2 дена по чл. (едикой си, не знам кой е точно за сключване на граждански брак), а на другата си пишеш вече колкото там дни сте се разбрали с работодателя и те се взимат от годишния ти отпуск!!! good
Активен
Kleo
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41



« Отговор #137 -: юли 21, 2008, 10:12:51 »

Аз сега погледнах в Апис. Там последните изменения и допълнения в КТ са от 29.04.2008 и се полагат 2 дена.
А знаете ли дали трябва да си вземеш 2-та дена веднага след сватбата или просто ти ги добавят към платената отпуска и си ги ползваш когато поискаш?

Задължително трябва да ги вземеш веднага, а и се заплащат на минимална работна заплата!
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #138 -: юли 21, 2008, 10:32:03 »

Това за заплащането на минилана РЗ, не съм съгласна. Тези 2 дни се явяват част от платения годишен отпуск и би трябвало да се плащат като него. Все пак може и да греша, така че поправете ме.
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #139 -: юли 21, 2008, 10:45:18 »

Задължително трябва да ги вземеш веднага, а и се заплащат на минимална работна заплата!
Откъде накъде да се плащат на минималната работна заплата?  crazy Никъде не го пише! Това не е вярно  nea Просто платения отпуск ти е с 2 дни повече и се плаща както другия, т.е. на заплатата, на която те осигуряват!  good Но наистина е редно да го вземеш дните около сватбата, все пак нали е затова, а не когато то си решиш, а и трябва с документи да се докаже, че си сключвал брак, не може иначе да ти се отпусне!  pardon Ние с мъжа ми ползвахме този отпуск дните преди сватбата, така че не е задължително да е след това, а както се разберете с работодателя!  good
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #140 -: юли 21, 2008, 10:47:37 »

Ние с мъжа ми ползвахме този отпуск дните преди сватбата, така че не е задължително да е след това, а както се разберете с работодателя!  good
Много точно казано,аз също не видях да се заплаща по минималната blush
Активен
Kleo
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41



« Отговор #141 -: юли 21, 2008, 10:52:10 »

Това за заплащането на минилана РЗ, не съм съгласна. Тези 2 дни се явяват част от платения годишен отпуск и би трябвало да се плащат като него. Все пак може и да греша, така че поправете ме.


Аз си пуснах молбата онзи ден и от личен състав ме предупредиха, че по новия закон се плащат на минимална работна! А това че ти влизат в редовната отпуска грешиш - те са допълнителни - както и за погребение!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #142 -: юли 21, 2008, 10:55:38 »


Аз си пуснах молбата онзи ден и от личен състав ме предупредиха, че по новия закон се плащат на минимална работна! А това че ти влизат в редовната отпуска грешиш - те са допълнителни - както и за погребение!
м да тук съм съгласна,допълнение са,но за минималната не съм сигурна blush
Активен
Bybet0
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 679



Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: юли 21, 2008, 11:35:23 »

Момичета, от интерес малко се порових и Кодекса на труд и до клкото рабирам от тези неща, тези 2 полагаеми почивни дни се плащат според осигурителната заплата. pardon Ето цитирам:

Отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения
   Чл. 157.  (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
   1.  при встъпване в брак - 2 работни дни;
   2.  при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;
   3.  (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;
   4.  (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;
   5.  за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;
   6.  когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието.  От това право не може да се ползува работник или служител, който работи 7 или по-малко часове;
   7.  (нова - ДВ, бр. 87 от 1995 г., отм., бр. 25 от 2001 г.).
   (2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 133 от 1998 г., изм., бр. 25 от 2001 г.) През време на отпуските по ал. 1 на работника или служителя се изплаща възнаграждение, както следва:
   1.  по т. 1 - 3 - според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя;   2.  по т. 6 - от работодателя в размера по чл. 177;
   3.  в останалите случаи - според предвиденото в специалните закони.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #144 -: май 26, 2009, 11:37:47 »

Аз да побутна малко тази тема, тъй като наближава момента да си пускам отпуската.
Та при мен ситуацията е: искам отпуск в седмицата, която е сватбата + следващата седмица.
До колкото видях 2-та полагаеми дни е задължително да са: деня на сватбата + следващия, ако сватбата (подписването, т.е. сключването на гр.брак) е в работен ден или следващите 2 работни дни, ако е в почивен такъв.
Също разбрах, че за тези 2 дни се пуска отделна молба.
Т.е. до колкото разбирам, трябва да пусна 3 молби за периода, които искам.
Моля, ако някой е пускал да сподели дали правилно разсъждавам.
Активен
vaniana
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 37



Моят сватбен албум

« Отговор #145 -: май 26, 2009, 11:40:44 »

Правилно си разбрала bubka, пускаш 3 молби, две платен годишен отпуск и една по  чл. 157, т.1 от КТ за първите два работни дни след сватбата.
Активен
0000
Професор
****
Публикации: 469


Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: юни 28, 2009, 09:31:48 »

Защо 2 за платен годишен отпуск?Аз понеже на 1ви септември затварям 8 мес трудов стаж по книжка(имам още бая ама на сезонна работа) и ми се полагат към 11 дни платен+2 за сключване на брак.Защо 3 молби?!?  huhhuh.gif crazy scratch one-s head
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #147 -: юни 28, 2009, 12:19:22 »

Sianchys по Кодекса на труда ти се полагат два дни платен отпуск за сватба.Те са извън платения ти годишен отпуск.За тези два дни се пуска отделна молба, като в не се вписва члена по който пускаш отпуската тъй като той е различен от този по който се пуска годишния полагаем отпуск.В случая на Бубка тъй като тя иска отпуска и преди сватбата се пускат трри молби.Едната за седмицата преди сватбата, другата за двата полагаеми за сватбата и третата за след сватбата.Тъй като годишния и полагаем се разкъсва от тези двата за сватба.Дано си ме разбрала.А и тези двата нямат нищо общо със стажа ти до момента.
Активен
0000
Професор
****
Публикации: 469


Моят сватбен албум

« Отговор #148 -: юни 28, 2009, 17:44:19 »

Да,разбрах те,мерси.Аз говоря,че нямам стажа сега платения.За тези двата зная....Мерси мноооооооооого!!! smile give_rose give_rose
Активен
dany_87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #149 -: май 13, 2011, 08:15:24 »

В тази темичка от доста време не е писано,ако някой е запознат да сподели
Тези 2 дни които се полагат при брак,ритуала нали е в събота,и е неработен ден,може ли да си ги ползвааш примерно понеделник и вторник след сватбата
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 15   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines