Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 17:36:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 63   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отдушник! част 2  (Прочетена 280306 пъти)
 
lina_bs
Сватбар
***
Публикации: 210



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: март 02, 2011, 16:42:55 »

Успокой се! Мен винаги ме спасява мисълта, че можеше и по-зле да е  good

Не съм запозната с това мога ли или не да му изпратя нотариална покана .Ще трябва да проверя
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: март 02, 2011, 21:43:16 »

Лина, не бих могла съвет да дам, защото ситуацията, в която си хич не е лека....много е неприятно!!!

Гучи, силно гуш....начинът е да стискаш зъби и да чакаш по-добрите дни!!!

Бастет, много си права, мила, много, но оправия - няма. Нали промениха реда за изплащане на социални. Докато не дойде Б.Б. на власт социални помощи се плащаха при опр. отработени дни. Тук обаче имаше едно голямо НО!!!! Но, ако случайно социално слабият се разболееше и представеше болничен пред социалните в рамките на даден месец, нищо, че не си е отработил много ТРИ работни дни (били болни цели 3 дни в рамките на 1 месец) и го приемат, нищо, че през останалите да речем 28-29 дни не ебил болен. И те това правеха, дават болничен, не работят нито 1 ден и взимат социални. Сега го промениха, независимо, дали са били болни или не, освен тези няколко дни, в които са били болни, месецът има достатъчно дни, в които да си отработя нормата. Уж да се махне професията социално слаб, ама няма. Социланите държави, социалните политики и всичко социално не работи в капиталистическите общества. Но то тук...не знам какво е, социална справедливост в държава, в която съотношението неработещи:работещи=4:1. Промените в пенсионната система няма да решат нищо, ако ще и на 90 години да се пенсионираме, защото няма досатътчно работещи и разумни хора, няма силна средна класа (държавната политика покровителства онази част от обществото, която само паразитира), второ - застарявощото население (сериозен демоглафски проблем), трето - самата система взима по-голямата част и я налива в държавните фондове, а не в индивидуалните партиди. Трябва по-голямата част от самата вноска да отива по индив. партиди и много малко в първия стълб, но това е непопулярна мярка и в едно общество, съставено основно от неработещи малцинства, социалн ослаби и огромен брой пенсионери, за сметка на все по-малко умни, работещи и способни да се развиват и мислят хора....ще доведе до крах на управляващите и смяна на правителството...та...затова не се правят тези много важни за доброто ръзвитие на страната ни неща....
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: март 02, 2011, 21:49:05 »

...та в този ред на мисли да си го кажа и аз: писна ми да бъхтам, да бачкам, да плащам данъци за това, че досега все съм учила, за да мога да работя и сега работя, за да мога да съществувам - а за това аз да плащам данъци. Мъчим се с кредити да си купуваме жилища, но никой в тая държава не го е  еня. Плащам яко данъци, за всичко (аз съм редовен данъкоплатец), но никой не ми подарява нищо, а на циганите цели къщи, обзаведени им дават. И все държавата да им е длъжна (ама под държавата разбирайте всеки 1 човек, който е дал дори и 1 ст. данък в приход на фиска). И какво, бъхтаме, за да си живуркат циганите на наш гръб. Просят, крадат, смърдят, возят се гратис в градския транспорт....ама ние сами сме си виновни. И какво направиха...все скачат, пребиват нормалните хора, а тях само някой да ги погледне и се прави световен проблем, че има неприязън на българския етнос спрямо техния....да не говоря пък за идиотизмите с непоносимостта спрямо турското население....ужас....целта е само една: етническо напрежение, защото така могат мнооого да постигнат определени членове и класи на обществото....
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: март 03, 2011, 07:41:48 »

gostenka_82, колко си права, мила....

А относно това за данъкоплащането си помислих следното нещо. Всички сега са полудели покрай държавните градини и ясли (хоп, кой какво го мъчи) да се чудят какви критерии да измислят за прием, пък социални, пък по местоживеене, пък какво работи баба ти .. и всеки родител имa мнение кое честно, кое нечестно .. а всъщност всички, които плащаме данъци, ги финансираме тези учреждения. Откъде-накъде няма да имаме достъп до тях защото едикакво си?? Та ние сме си платили, да му се не види!! Когато плащаш - няма критерии. Когато дойде време за полуаване изведнъж се почва - ама ти сега това-онова. И значи хем сипваш ли, сипваш данъци, хем след това пак си много богат, можеш и една частна градина да платиш, какъв ти е проблема, я се виж к'ви големи данъци плащаш .. В здравеопазването същата работа. Големи-малки здравните осигуровки, ама ги плащаме. А като тръгнем по доктори все няма за нас направления, все не знам си какво. То сега се заговори за тия работи, ама те са си отдавна. На мене направления са ми отказвали още 2005-та. Щото били свършили, видиш ли ..
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: март 03, 2011, 12:29:50 »

О, Бастет, на мен тези теми са ми болни.....за яслите и градините аз лично не се притеснявам много, защото съм с близнаци...но виж, племенничката ми няма да я огрее, нищо, че родителите й са си изрядни данъкоплатци...първо трябва да влезнат на баба и дядо внуците, безработните, близките на някои хора в общината и пр.....
Имаше преди време въпроси към екип на общината по тези въпроси в бг мама, та тогава аз лично ги попитах какво искат от нас, работещите и плащащите техните заплати и въобще даващите пари в тая държава (нали от тези пари и под масата си взимат де), та ги попитах какво насърчават те, каква им е политиката - насърчават хората да работят и да си плащат редовно данъците, като знаят, че има къде да си оставят децата и съотв. да се върнат на работа, където ще РАБОТЯТ и пак ще наливат в ТЕХНИТЕ ДЖОБОВЕ или насърчават хората да избират професията СОЦИАЛНО СЛАБ, защото - ясли и градини с предимство, не работиш, а пари ти дават, жилища и пр....та пак в омагьосания кръг де....

Мислиш ли, че имам отговор?!!!
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: март 03, 2011, 14:41:22 »

Гери, първо- мисля, че скоро ще ти се случи нещо мноого хубаво,след бурята изгрява слънце. И ако ще се оплакваме,че нищо не ни е наред, да ви успокоя -живея в една къща със свекърите си и на един етаж със сестрата на мъжа ми/ мъжа ми работи за баща си,толкова,че да върши нещата,които свекъра не може и не повече, за да не навлезе в бизнеса,да научи тънкостите и да може сам да си изкарва хляба. Заплата не получава, ако не ни е срам теглим отвреме навреме някой друг лев, когато съвсем ни трябват. Аз реших да започна бизнес,за да станем независими,през 2009 отворих магазин ( свекъра обеща да помогне, обаче останах без нерви да го чакам 3 месеца да реши дали да ми позволи да го отворя),който изобщо не потръгна,дори пари за ток едвам вадех.Сега смених дейността-продавам друго и пак не върви, сякаш магазина мирише л..на, не мога да си обясня с какво ги отблъсква. За да се утеша, че няма детенце си взехме кученце, след 2 седмици почина, никой не разбра от какво е болно. Единствената ми радост е мъжа ми, хубаво ми е когато се гушна в него и забравя, че цял ден съм мръзнала в магазина и съм изкарала 3лв.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: март 03, 2011, 15:05:38 »

Ангелче, мила, може би не магазинът отблъсква хората, може би просто не е на подходящо място. Не знам. Неприятно е положението ви, но се надявам да е само временно (макар че...временното е най-постоянно понякога). Какво да ти кажа, на ул., на която живеят родителите ми има едно помещение, което откакто го има - все си сменя наемателите. В смисъл, че беше какво ли не, какво ли не продаваха в него и нищо не потръгна.
Неприятно е, че и свекървите ти се държат така, защо, все пак той им е син....не знам за сестрата на мъжа ти, в смисъл дали е свястна, но със сигурност е неприятно, когато толкова близо до вас има нечии родители или роднини (винаги се мъти главата на човек).
Няма ил вариант да работиш нещо другаде, при друг работодател и да не зависиш от своя свекър?
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: март 04, 2011, 11:02:19 »

Мислила съм за смяна на мястото, ще го направя на пролет, лошото е че това помещение  е наше- на свекъра и не плащам поне наем. Единствените спорове със съпруга ми са на тема родители, точно защото колкото и да не им обръщаме внимание сме в една къща.Сестрата колкото и да е свясна, като не можеш да отскочиш до банята гол или да пуснеш прахосмукачка сутрин докато не се събуди е изнервящо. Пробвали сме да работим в друг град , не ни се получава, все единия е без работа и едвам кретаме. А сега вече и работа няма. Града, в който живеем е малък и хубавата работа е за връзкарите, другата е за 200лв.
Не го написах за да получа съвети, все ще измисля нещо. Исках да ви кажа че на много хора не им върви,все едно са омагьосани и въпреки, че съм в "дупка" от доста време, все гледам с надежда напред и чакам да ми се случи хубавото.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: март 07, 2011, 19:35:32 »

И аз съм от тези със забавените заплати. То си е омагьосан кръг. Освен това съм и съкратена - още пари, които чакам. Не ме питайте как живеехме в периода преди да получа пари от НОИ, защото два месеца не бях получава пари от бившия си работодател. Тръгнах по институции, за да си търся правата.
1. Всички медии ни насочват към Инспекцията по труда. Само, че те освен проверка не могат да направят нищо друго. Минималната глоба е 15 000 лв., което е основателна причина скоро да не си получите дължимите суми, защото работодателя ще събира пари да се издължи на държавата.
2. Безплатно бързо производство. Толкова е бързо, че за София се чака м-у 6 и 12 месеца за насрочване на дата за дело. Съдът принуждава работодателя да изплати единствено сумата по договора ви.

lina_bs , нотариалната покана ще ти струва 50-80 лв и според мен е напълно безсмислена. Направо си пусни писмо към районния съд.

Има много фирми, които в момента са много зле. Ако вашата е такава, или си намерете нова работа, или влезте в положение на работодателя си. Ако само се оправдват с кризата и имат достатъчно пари, не ги жалете - алармиите всички институции и не си трайте нито ден. Щом траете с месеци, значи вие сте си виновни за положението и нямате право да се оплаквате. beating Защото заради мишкуване сме на това положение. Продължавайте да подписвате договори на минимална заплата вмсето на реална, трайте си, че с месеци не ви плащат......а после се чудете, защо работодателите се гаврят с нас.

Извинявам се, че постът ми е малко гневен, но много съм го насъбрала.
« Последна редакция: март 07, 2011, 19:39:34 от lionelsa » Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 08, 2011, 10:35:10 »

..
2. Безплатно бързо производство. Толкова е бързо, че за София се чака м-у 6 и 12 месеца за насрочване на дата за дело. Съдът принуждава работодателя да изплати единствено сумата по договора ви.

lina_bs , нотариалната покана ще ти струва 50-80 лв и според мен е напълно безсмислена. Направо си пусни писмо към районния съд.

...

Безплатно не е ли само в прокуратурата? Там сроковете са по-дълги от давността на тия искания за заплати и нищо не се случва, пари не получаваш. В гражданския съд май е платено и до колкото знам става дума за 200-300 лева. Само консултация с адвокат е 30-50 лева по принцип. Ако не си на истинска сума подписал договора, нищо от това няма смисъл. Но иначе има, защо да няма..   Като отидеш при адвокат, той проучва фирмата, собствениците и т.н. и те съветва какво да предприемеш.

А защо всички масово работят без договор, на минимална заплата или на половин работен ден , просто не знам. Поне ние жените би трябвало да сме по-отговорни. Ама не би..  sad После има постове "как да прецакам държавата, че да си взема майчинство..
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: март 08, 2011, 12:53:29 »

Нотариалната покана е за сплашване, аз преди 3 години дадох 20лв. Току-виж се стреснат и се размине. И мен ме е яд че сме такива мишки. Ама ако ти откажеш да подпишеш договора, друг ще дойде и ще го подпише и работодателя го знае.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: март 09, 2011, 18:07:09 »

BASTET, аз има приятелка адвокатка, с подобни дела. От нея знам тази информация. Не ти е нужен адвокат. Изпращаш писмо в свободен текст и всички необходими документи до районния съд и толкова. Иначе към Инспекцията по труда има безплатни консултации с адвокати по темата, за който се интересува.

А това всеобщо безхаберие и мислене "що да дам на държавата 50 лв. като мога аз да си ги похарча" ни е довело до такова сложно положение, че направо ми се реве. Искат да си човека фирма денонощно на разположение при лоши условия на труд за 200/300 лв. girl_impossible
Много ще се радвам, ако приемат закон, с който да приравняват работника като престъпник споредно с работодателя. Щом си търпял тези условия и си лъгъл държавата, едни сурови глоби че да ти дйде акъла  beating
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: март 09, 2011, 18:42:21 »

Аз пък не съм съгласна.Ако можех и не ми се налага да излизам в майчинств ще се съглася да взимам 300 лв повече отколкото на държавата.Какво ми дава държавата-нищо.Дава моите пари на социално бедни дето това им е професията.И като отидеш на лекар кел файда че плащам здравни по сумати лева.По добре здравна застраховка иначе всичко е платено.За детето ми няма детска щото на социално слабите са с предимство и т.н.С какво държавата ме стимулира да съм добър платец.С нищо.Аз съм от изрязните данъкоплатци и какво-нищо.Плащам като поп и никакви привилегии, да не кажа че съм и по прецакана.Колежката плаща като мен и мъжа и също-и какво лишена е от детски щото имали доход над 350 лв на човек от семейството.Що нейното дете няма нужда от обувки ли.Аз разбирам да има някаква система която да ме стимулира-ама такава в БГ липсва.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: март 09, 2011, 21:04:30 »

Нинка, права си, но и Гери е права, истината обаче е именно в това - да се махнат привилегиите за соц.слабите и да се насърчава именно средната класа (изрядните данъкоплатци и трудещи се хора). Също така, както Нинчето е споменала, трябва да има жестоки санкции и за работодателя, и за работника....да видим тогав акак ще станат нещата. Най-важното иосновно, за да стане всичко са следните две неща: политическа воля (защото това са непопулярни мерки спрямо бедни и пенсионери (преобладаващата част от БГ население)) и много силен контрол!!!!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: март 10, 2011, 09:19:15 »

Принципно е така и сте много прави и трите, но аз живея в малък град и тук колкот и да искаш и да се натискаш да те усигоряват на пълна няма как да стане.Пример, познат го осигуряват на минимална, отива при шефа си и му казва, че иска да го осигуряват на цялата му работна заплата.Шефа ми обаче му заявява, че това няма как да стане, защото дори и той и жена му са на минималната за техните длъжности и как ще го осигурява него някакъв си работник на повече от тях двамата.Казват ти като не ти изнася търси си работа на друго място.Е да ама тук друго място няма.И се примиряваш защото другия вариянт е да останеш на социални или да палиш джапанките и към София.И после да се питаме защо всички идват в София?!Нали.

Контрол, контрол и пак контрол и то да се започне от фирмите.Приходи, разходи, фонд работна заплата, какво на какви пари работиш, какво ти се плаща и т.н.Защото има и укрити данъци по този начин.Защото тук в провинцията всеки си гледа хляба и дали ще има пари да си плати тока и на човек хич не му е до революция да ви кажа.Когато нямаш какво да ядеш не ти пука какво и как ще работиш.

Колкото до лекарите чичо ми сега се върна от Англия за малко и ме шокира направо.Там за да отидеш на доктор си записваш час предварително, няма го това висене като в БГ пред кабинетите.И няма значение какъв си, майка с дете, дядо, обикновен човек.Записваш час и чакаш седмиц, две колкото трябва.Ако е нещо спешно има спешни кабинети ходиш там.Лекарствата ти се изписват от лекаря и рецептата се изпраща в избрана от теб аптека, където ти отиваш и те ти дават точно броя лекарства който са ти изписани, нито едно в повече или по-малко.Заплащаш самата рецепта не стойността на лекарствата.Да това изисква по-голяма месечна вноска за здравни осигуровки, но аз съм съгласна стига тези осигуровки да ми покриват това което му покриват на него.Ама не.
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 63   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines