Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 18:07:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 32 33 [34] 35 36 37   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Цветята-красиви и обичани! част 2  (Прочетена 301587 пъти)
 
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #495 -: април 11, 2016, 15:46:00 »

Свекс, изоставена орхидея, на която й окапаха всички листа, а корените са поизгнили, има ли шанс да се сьвземе или да я махам?

Има шанс, но трябва да я оперираш и да я пресадиш. Махни стария субстрат, отрежи изгнилото на корените, напудри отрязаните краища с канела (против инфекции), пресади и полей на следващия ден...и търпение... една такава спасявах и цъфна след 2 години. На орхидеите им е важно да се отцеждат добре след поливане.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #496 -: април 11, 2016, 16:04:55 »

ММммм... това значи да купувам нови трески (почва) ?

Аз имам и друга, дето се чувства добре (пуска листа), но от години не е цьфтяла   huhhuh.gif Иначе поливам с филтрирана (против котлен камьк) вода на стайна тепература (не сьм пробвала още ледчетата на Свекьрва, шубе ме е) в двоен сьд, оставям 5мин да се напои, вадя, изцеждам хубаво и така...

Не вьрви да я сложа в старите трески? Тя вьобще как се слага в треските, нещо не мога да си го представя...
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #497 -: април 11, 2016, 17:30:30 »

Инче, Киви хубаво ти е написала. Аз ще допълня, че ако са много зле корените, може да ги изрежеш изцяло и да оставиш поне един. След това й трябва рехабилитация върху субстрат,като всеки ден леко пулверизираш до появата на нови коренчета. Ако нямаш субстрат, става и върху влажни салфетки (до набавянето на подходящ субстрат). По този начин съм си спасявала 2 вида орхидеи, едната ми се отблагодари с кейки (бебе орхидея),което сега съм присадила в негова си саксийка. Другата се чувства добре,но все още не ми е пускала цветоноси. Тя е и най-старата ми орхидея, върху която съм се учила и издевателствала от незнаие и прилагане на какви ли не съвети за растеж и цъфтеж.
Някои хора си използват стария субстрат след изваряване, но аз не съм го правила.

Пресаждането в нов субстрат е лесно:
Посипваш малко на дъното, поставяш растението, като придържаш листата с една ръка, с другата посипваш субстрат около корените и периодично изтръскваш саксията,за да се наместят късчетата. Може да ти останат въздушни корени някъде (стърчащи нагоре,които не искат да стоят в саксията). Накрая е добре да полееш.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #498 -: април 11, 2016, 21:39:38 »

Съжалявам, ама не бих направила нищо друго, освен да я изхвърля...В малък апартамент, с две деца и едномесечни отсъствия по два пъти в годината, просто не си струва труда да я траеш грозна и я стане, я- не. Цената им е нормална, има ги всякакви и често ги подаряват. Две така не цъфнаха три години и от тогава, която ми се инати, "женя" я, като я подарявам на една колежка. Цветята са за да красят, а не да ни създават проблеми Wink
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #499 -: април 11, 2016, 21:43:15 »

Хаххахаха, много обичам колко си практична и как помниш всичко. Направо ти се вьзхищавам good Ще я махна.
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #500 -: април 12, 2016, 08:41:36 »

Хахахаха да ви кажа и аз така процедирам с инатливите цветя...хич не им се занимавам, неведнъж съм казвала, че за цветарка не ставам, така че и опити не правя  pardon Хората обаче много обичат да ми подаряват цветя...засега имам само 3 вкъщи (едното орхидея) и още не съм успяла да ги уморя  Wink
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #501 -: април 13, 2016, 13:35:00 »

Вчера майка, както влезе в нас, се "залепи" на гарденията ми. Цъфнало ми е цветенцето!!! yahoo
Тази гардения я бях подарила на баба. Беше една мъничка и крехка. Баба какво я прави, стана като лимон- цяло дърво! shok Даде ми я аз да я гледам, че да не я засуши лятото. Една година стоя в нас и никакви признаци на цъфтеж. Есента й смених мястото. Започнах да я поливам не с разтворено лимонтузу във водата, а с вода и оцет. Явно като по-голям цвете иска повече. Много малка част от листата са тъмнозелени. Повечето са средно и светлозелени, противно на всякакви правила. Сега има още много пъпки, които тепърва ще цъфтят. danceg
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #502 -: април 13, 2016, 13:50:33 »

Ali, винаги завиждам като говориш за гърденията.. Аз моята я уморих.. Напъпиха поне 20 пъпки и умряха преди да са разцъфнали.. После и самата тя умря.. Яд ме е много.. Обожавам аромата им  heart
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #503 -: май 05, 2016, 22:42:56 »

В нашият парк голяма красота. Насадили са едни цветни лехи... А колко парички има по тревата, все едно е валял сняг ! Много исках да снимам и от страх да не прецьфтят, а и защото ми се отвори вьзможност, го направих днес, но беше 14ч в най-силното сльнце и за сьжаление на повечето снимки цветовете са прегорени.

И понеже има едни нарциси, дето майка се кьлне, че не е виждала в Бг, специално за Свекьрва












Прегорените не ги качих, че нямаше смисьл.

Много ми харесва как градинарите явно взима предвид разликата вьв височините, цвета и големината (ситни и едри), за да оформят лехата  heart
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #504 -: май 06, 2016, 00:11:50 »

Много цветно и красиво.

Личи си,  че са аранжирани лехите,  а в същото време не твърде "стерилно".


Паричките ми напомниха за детството. Водиха ни на излети от училище и много обичахме да се търкаляме по поляните, побелели по същия начин.  butterfly
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #505 -: май 06, 2016, 07:54:17 »

Страхотни са, Ина..  Bravo Много обичам лалета, сигурно хиляди пъти казах, че са ми любимите цветя  blush Изключително съм щастлива, че във всяка градинка в София и паркове е пълно с красиво аранжирани и същевременно не прекалено стерилно подредени (както каза Мари) цветя... Изключително красиво и свежо настроение носят, че за французите се очаква, но в България си е истинско събитие!!

Такъв нарцис не съм виждала, но подобен да, който не е стандартния с едно в средата.. Ох, не мога да обясня, но е красив.. Не е ли късно вече за нарциси, тук отдавна прецъфтяха  huhhuh.gif
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #506 -: май 06, 2016, 09:32:59 »

Ина, много благодаря heart heart heart Прекрасни са всичките цветя. good
Хехе, тази година и аз видях за първи път такива "къдрави" нарциси. Имаше годишно изложение в Панаира, "Китна пролет", та там ги показваха цъфнали, че да се знае какви луковици да купуваме на следващото цветаро- градинарско "Златна есен". В първия момент реших, че са някакви рози даже. Но не ухаят като простите pardon, само са красиви. Съвсем скоро ще ги има и тук  Wink.
Така подредени цветя обаче не съм виждала, обикновено са в лехи или петна. Голяма играчка е да са между и разбъркани, че да имитират диворастящи good.
Бабите са уморили нашите червени парички на прозореца sad. Синът и той не ги поливал, защото имал отношение само към зелени парички, предимно хартиени Wink
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #507 -: май 06, 2016, 09:57:57 »

Синът и той не ги поливал, защото имал отношение само към зелени парички, предимно хартиени Wink


 DANCE girl_haha funnytooth girl_haha funnytooth lol
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #508 -: юни 28, 2016, 09:42:24 »

Малко като за "Отдушник":

И друг пьт май споменавах, че орхидеята, дето я имам от 6 години, беше пуснала листа горе, високото. Оказа се, че това били бебета-орхидеи - кейки и били сравнително рядко явление. Дотук супер, кеф и радост голяма.
Едното от бебетата ми даде клонче. Явно пак ще цьфти. Не можех да повярвам на очите си. И тук идва отдушника:

Ще цьфти точно, когато сме на Италия за цялото лято и месец и половина няма кой да я полива. Обикновено групирам всички цветя вьв ваната и моля сьседите да полеят два пьти докато ни няма, като принципа е който оцелее хубаво, но сега ме е яд и жал  sad Нито ще й видим цвета, ако стигне дотам. Нито ще има добра грижа за нея, когато цьфти.

Иначе аз поливам с филтрирана вода и слагам тор (когато имам време да се занимавам). А след като мине историята с цьфтежа, тези бебенца ще трябва да ги отделя от майката, че й тежат, те са вече пубертети хахаха но не знаех.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #509 -: септември 26, 2016, 12:57:24 »

На ММ баба му ми подари цвете, което хич не знаех как се казва. Зелени месести листа, при нея е като каскада. После ми подари втора саксия със същото цвете - явно беше забравила, че ми е давала от него. Та оперила съм го аз на южния прозорец и си расте. На по-голямото му бучнах една пръчка от орхидея, да се вие по него. Внимание нулево! blush
В един момент започна да ми прави боклук - капеше нещо дребно от него. Беше ми много странно, ако това му е цветът crazy Майка все споменаваше, че било восъчниче. Взех, че го проверих в нета и... Кой да предполага, че то цъфти? За да ми докаже, че е красиво цвете, започна да цъфти по много. Пуска нови клонки, нови съцветия. Ама цветове да видите shok От месец не се е спряло! Малкото попорасна, ама не е цъфтяло до момента. Сега им купих по-големи саксии и от онези стълбички, по които увих стеблата на арка. Стана много красиво! Явно в началото му е било топло, а сега вече се е нагласило спрямо температурите. Спокойна съм - не цъфти грозно funnytooth
Активен
Страници: 1 ... 32 33 [34] 35 36 37   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines