Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 10:36:54

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Да планираме снимките на сватбата - 2 част  (Прочетена 175997 пъти)
 
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #90 -: юни 17, 2011, 03:27:47 »

     С принцип или не ,по закона за авторското право , правата върху снимките принадлежат на фотографа. Ако някой ви обясни нещо друго - значи ви лъже най-нагло в очите. Има право да ги използва навсякъде и във всичко. Естествено, едва ли има луд който ще злепостави клиентите си. След като имате условия към фотографа, редно е да ги поставите при договарянето. Има колеги , който ще се съгласят, други няма, а може и да си откупите  правата върху снимките. Ние досега не сме продали на никого правата ( не сме взели пари за това). Но не сме качили на никого снимките в сайта си или страницата във Фейсбук, ако преди това са направени такива уговорки ( не ползваме тези снимки). Това е тема все още нова за БГ. Наскоро снимахме в Англия и там нещата са напълно ясни и регламентирани за всички участници. Например в Църквата задължиха  младоженеца да подпише някакви документи ( 3 страници!!!). В тях много точно беше изброено какво може и не може. Определиха ни мястото на което да застанем да снимаме, забраниха ни да ползваме прожектори и светкавици, както и се задължихме да не качваме в нета материали уронващи престижа на църквата им.
        По този въпрос у нас цари абсолютен хаос. Бих се опитал да направя някои разяснения по въпроса, относно това как стоят нещата, АКО не са направени други уговорки. Тоест по закон и по подразбиране.
        Та значи, наемайки фотограф да ви снима (независимо какво), сватба, детето, или даже мебелите, вие заплащате за услугата Фотозаснемане. Получавате от него това , което сте се договорили. Не получавате авторските права, ако за това няма отделно съставен договор. Което значи, че може да си правите със снимките всичко което искате, но не може да правите бизнес.По време на сватби много се злоупотребява от странични участници, например агенциите или фирми за украса. Те знаят , че фотографа ще им постави условие ( да му напишат името), ако им даде снимките от сватбата.И понеже си имат собствен(да кажем някой посредствен ) фотограф, заобикалят случая и искат снимките от булката. Тя ги дава без да се замисли. Те пък ги качват , без да имат право. Ние имаме вече няколко такива случая.
     Когато вие участвате в конкурси с тези снимки е добре да се упоменава името на фотографа. Ако спечелите се предполага , че и той има съответния принос за това.
    Фотографа може да използва вашите фотографии за всичко което си пожелае, за собствената си реклама и прочие. Има определени положения при които трябва да изисква от вас съгласието ви. Предполагам, че не може да ви злепоставя и уронва престижа ви( не знам дали го пише в закона), но едва ли има нормален професионалист, който би го направил.Сигурен съм, че на снимки на които има лица(тоест хора) има и други ограничения относно правата на фотографа( най-вече при продажбата им), но на нас не ни се е налагало да попадаме в подобни ситуации.
« Последна редакция: юни 17, 2011, 13:42:42 от Deliysky » Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #91 -: юни 17, 2011, 11:53:50 »

Deliysky , благодаря за това разяснение. Аз знаех, че по закона за авторското право и сродните му права, правото върху снимките принадлежи на фотографа, но не бях сигурна дали няма друг закон, който да защитава и клиента. Специално това за уронването на престижа е свързано с налагане на дисциплинарни наказания и за да се приложи, трябва да е налице трудов договор между фотографа и клиента, какъвто е ясно, че няма. 
Иначе си прав, че масово се злоупотребява със сватбените фотографии. Не само от агенции, а и от хората в самия бранш. Примерно за обложката на DVD-диска видеооператорите масово /да не казвам винаги/ изискват от младоженците тяхна снимка от сватбения ден, която снимка е обект на авторско право.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #92 -: юни 17, 2011, 13:29:54 »

При видеооператорите ,не виждам злоупотреба. Това са вашите снимки и обложката е предназначена за вас. Тук не се прави бизнес или злоупотреба. Злоупотреба е когато със снимките предоставени на агенция, уж да си онагледи украсата, се ловят клиенти и се обслужват впоследствие от нея. И много други такива.
« Последна редакция: юни 17, 2011, 13:51:13 от Deliysky » Активен
valtsvet
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 105


♣♣♣♣♣


Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: август 15, 2011, 12:38:43 »

помагайте плииз  girl_impossible не можем да решим къде да направим фотосесията, църквата ни е св. Седмочисленици 16:00ч. (на Графа, София), а ресторанта Горублянско ханче 18.30ч, смятам, че ще имаме доста време за нея, но проблемът ми е, че не искам клиширани снимки пред народния театър или някоя градинка около него, очаквам предложения  huhhuh.gif pardon
Активен
Susito
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 131


Ще ставам госпожа :-)


« Отговор #94 -: август 15, 2011, 15:34:26 »

valtsvet Аз съм се спряла на парка около Военната академия.
Активен
Josephine®
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 640


Come Josephine in my flying machine


« Отговор #95 -: август 15, 2011, 16:45:27 »

valtsvet, виждала съм добри попадения от ботаническата градина на БАН, градинката около Дореца на ул.Московска. Ул. ц.Шишман има интерсен дух, който по-артистичен фотограф може да пресъздаде чудесно. Вътрешната градина на ЦУМ и Президентството. Успех и дано съм вдъхновила една urban-art фотосесия  good
Активен
valtsvet
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 105


♣♣♣♣♣


Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: август 17, 2011, 21:07:17 »

ЦУМ и Президенството отпадат като вариянт, вече почти всички там се снимат, благодаря ви  good
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #97 -: август 18, 2011, 10:07:28 »

Извинете за тъпия въпрос, но вашият фотограф за какво е?!? Той не ви ли даде подходящи предложения?!? Верно, че София е може би най-грозната европейска столица, но пък професионалист да не познава града и местата cray.Принципно се прави график на деня, тоест планиране. Съобразно вашия маршрут - булка - ритуална - църква - ресторант - се избира подходяща локация която да ви е така да се каже на път, или поне в близост. При планирането се оформя пауза между 2 от тези 4 основни локации ( съобразно с изискванията и условията на вашия фотограф). Може и 2 по малки паузи на 2 различни локации (тоест 2 фотосесии). Вие както виждам имате една сериозна пауза и доста голям периметър на избор - от центъра до горубляне.Така зададен въпросът е малко неточен. В центъра бих ви предложил ботаническата градина, но там се плаща, мисля 60 или 70лв. Снимките обаче стават хубави, ние имаме такива на сайта. Интересни неща могат да се реализират на Панчарево, но ако не ви влиза в маршрута е почти безмислено (при вас мисля, че може). Всички паркове на София, до един стават.Почти във всеки квартал има по-голям парк. Ако търсите интересна архитектура, такава почти няма, затова и всички се снимат на народния театър или около президентството. А пък ако искате нещо наистина оригинално, направете си извън сватбена фотосесия и отидете където си поискате ( без значение дали на море или планина , или на село). И освен това, Това не е ваше задължение, това е задължение на Фотографа, който ще наемете!
« Последна редакция: август 18, 2011, 18:05:29 от Deliysky » Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #98 -: август 18, 2011, 17:47:44 »

Ние не предвидихме време за фотосесия, но пък сигурно ще имаме една кратка в Царска Бистрица, двореца, който е в Боровец, нали там е и сватбата ни, като мисля, че там снимките ще станат уникални. Добре, че е фотографът, та да се сети, че ние хич не го бяхме мислили  Girl_hide
Активен
abrakadabra
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 96



« Отговор #99 -: октомври 06, 2011, 13:32:29 »

Аз си мисля за т.нар. trash the dress фотосесия. Правила ли е някоя от вас подобни снимки?
Активен
daisyto
Любопитен
*
Публикации: 27



« Отговор #100 -: октомври 06, 2011, 15:41:08 »

какво представлява това?
Активен
Josephine®
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 640


Come Josephine in my flying machine


« Отговор #101 -: октомври 06, 2011, 16:58:38 »

Trash the dress е стил във фотографията, в който булката унищожава своята булченска рокля пред обектива. Има много интересни фотосесии в интернет. Потърси  Steve Gerrard & Mark Theisinger - доста известни имена.

http://trashthedress.tumblr.com/

 good Има бг фотографи, които правят супер следстватбени фотосесии!
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #102 -: октомври 07, 2011, 03:16:43 »

Аз си мисля за т.нар. trash the dress фотосесия. Правила ли е някоя от вас подобни снимки?

Всеки добър фотограф ще ти направи.Тука имаше реклама с банер за подобни сесий допреди седмица, ако не се лъжа.
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #103 -: октомври 07, 2011, 23:26:03 »

Моята сватба вече мина и наскоро си получих снимките от нея. Искам да попитам хората, които имат наблюдение върха така нар. 360- градусова фотография. От чисто лаична гледна точка - харесват ли ви подобни снимки? Възприемате ли се на тях?
Моят фотограф беше един от доста хвалените и търсените в града. Наех го 7 месеца преди сватбата. Получих си крайния продукт преди няколко дни и почти няма снимки, които да харесвам. Умишлено няма да назова името му, защото вероятно наистина е добър (има страшно много добри отзиви за него, вкл. и в този форум) и не искам по никакъв начин да му навредя за в бъдеще. Сигурно проблемът е в мен и аз не разбирам от фотография, но единствените снимки, които харесвам от сватбата са 10-тина портретни, всички останали са от този тип - 360 градуса. Всички те ми изглеждат неестествени и странни - несъразмерна форма на тялото, огромни глави... Затова ми се искаше да чуя и вашите коментари за този тип фотография.
« Последна редакция: октомври 07, 2011, 23:29:28 от Evalina » Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: октомври 08, 2011, 12:43:27 »

Evalina, според мен не е до разбиране на фотография, а какво ви харесва на вас. Аз също не харесвам 360-градусовата фотография. Няколко такива снимки може да има, защото са интересни, но всичките да са такива, аз със сигурност не бих избрала.  Формата на телата се променя и се получава по-несъразмерно. Аз също когато търсих фотограф, разглеждах портфолиото на един много известен и добър фотограф, но какво ми направи впечатление, че всички снимки са коригирани с фотошоп в доста висока степен и повечето от снимките показват само някакъв детайл на размазан фон, както и снимки с два кадъра в една. Не видях нито една нормална, ако мога така да се изразя, снимка. На някои това им харесва, но на нас не и предпочитахме повечето снимки да са по-близо до оригинала, да не са толкова детайлни и да имат съвсем леки козметични корекции. Разбира се имахме и от другите снимки, но не повече от десетина. Но всеки е с различен вкус и просто споделям моето мнение.
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines