Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 05:13:48

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100888 пъти)
 
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: октомври 15, 2009, 08:51:43 »

Да, съгласна съм че навсякъде из България обичаите са различни, но все с хубави.
При нас също парите от обувката се дават на булката, но за шаферките не е задължително да са роднини. Моите бяха две малки пинцески - на кумовете дъщерята и на моят мъж племенницата.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: октомври 15, 2009, 09:30:34 »

Обичаите и символиката им на всякъде са еднакви, просто се изпълняват в различни вариации.  pardon
Забулването на булката се е правело, за да не я хванат уроки и било с червено було като цвета на роклята. Модата налага по западен маниер бялата рокля  в последствие. Днес ритуалите по забулване и разбулване не се прилагат и спокойно може да липсва булото. Въпрос на естетика е в днешно време. Wink

Днешните шафери едно време са били най-близките приятели на младоженците. Помагали са им при ритуалите. Има ли са много задължения. Днешните "малки булки" или наричани на места шаферки са заимствани от католиците и техните "flowersgirls"- момиченца, които в църквата разпръскват цветенца пред младоженците по пътеката към олтара.  Girl_hide

Когато кумувете и младоженеца идвали да вземат булката, момъкът бил изправян попътно или в дома на булката пред изпитания, за да докаже че може да работи и да се грижи за нея. При булката влизат първо кумът и кумата. Кумът дарява обувките и ръкавиците. Той обува кумата и в едната обувка слага паричка. Булката така си ходи с паричката, за да влезе в новия живот богата и нищо да не и липсва. Кумата дарява булото и забулва булката. Бащата предава булката на кума, а той в църкавта на младоженеца, който чак в църквата я разбулва. Всичкото останало с парите и откупването е взето от циганските сватби и наложено по време на кумунизма nea

Свекърите даряват булката и семейството й по време на годежа. А от годежа до сватбата всеки ден изпращали в дома им прясно изпечен хляб.

Ако ви интересуват символиката и на другите обичаи, ще ви разкажа на драго сърце.  blush

Според мен, всеки трябва да подбере обичаите, които му харесват и да ги изпълни по начин, който на него му е удобен. Все пак си е вашия ден. Забавлявайте се! tease
Активен
nmitev
Любопитен
*
Пол: Мъж
Публикации: 29



« Отговор #332 -: октомври 15, 2009, 11:10:45 »

Lionelsa, благодаря за страхотния отговор!

Според теб как и кога е възникнало събирането на пари в булчинската обувка от пазачите на булката, за откупуването й? 

И втори въпрос имам :-)   Знам три начина, по който булката излиза от дома си:
1. Булката и младоженеца се извеждат от най-близкия роднина мъж на булката (баща, брат), който е хванал единия край на кърпа, а те други два края.
2. Булката и кума отпред, младоженеца и кумата отзад и така до църквата.
3. Младоженеца и булката ... (което е просто неспазване на традициите)

Дали можеш да разясниш, кое в кой край на България се прилага? Или пък има и други предпоставки, според които се прилага едното или другото?

Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: октомври 15, 2009, 18:00:24 »

Според теб как и кога е възникнало събирането на пари в булчинската обувка от пазачите на булката, за откупуването й? 

Винаги се е слагало паричка в обувката на булката. Правило се е от кума. Първо се обува дясната обувка и в нея именно се слага парата. А "пазачите" на булката трябвало да осигуряват препятсвия на малдоженеца. Колкото повече, толкова по-добре. След като се играят хората и се почерпят гостите, булката се заключва в стаята й. Кумът я иска 3 пъти и 3 пъти му се казва да плати. Той има избор или да счупи вратата или да плати няколко сребърни монети символично.

Реалното откупване на булката се прави на годежа, когато се дават дарове на роднините. Задължително се подарява дреха, защото се вярва, че дрехата замества човека.

И втори въпрос имам :-)   Знам три начина, по който булката излиза от дома си:
1. Булката и младоженеца се извеждат от най-близкия роднина мъж на булката (баща, брат), който е хванал единия край на кърпа, а те други два края.
2. Булката и кума отпред, младоженеца и кумата отзад и така до църквата.
3. Младоженеца и булката ... (което е просто неспазване на традициите) 

Това с кърпата е друго. Преди да напусне дома си брата/ сестрата на булката я води с кърпа да отвори всички врати. Така тя се сбогува с дома си. Затваря ги след себе си.

Булката и младоженеца се виждат естествено, но трябва да е забулена до църквата smile Вярва се, че който види пръв другия, той ще живее по-дълго. Булката трябва през предмет да го види, най-често сито, за да не и липсва нищо в новия живот и за да са си близки завинаги. Като се срещнат си дават подаръци, най-често се закичвали с цветя. И тук се прави настъпванео.

На излизане от дома първо младоженеца после тя целуват ръка на родителите й. А баща й слага в обувката на зетя една желязна пара. Кумът извежда булката. На вън пред всичи от рода на момчета казват, че водят слънцето, а кумът казва, че води луната. Така кумът предава момата намладоженеца(в горния си пост по погрешка съм написала в църквата - там става разбулването). После булката ръси с вода 3 пъти и отива при младоженеца. Той ръси останалата вода, а цветето вътре в менчето го хвърля на къщата. Което символизира края на моминския живот. Майката на момичето ги захранва с хляб и сол. Първо излизат те с кумувете и над главите им се хвърля жито. Ако момата се обърне, това означава, че тя иска децата й да приличат на нейния род.

Младоженците винаги вървят най-отпред, а останлите стъпват по стехните стъпки, за да не мине злото по тях.

За жалост нямам представа в кой край как интерпретират обичаите. В днешно време те са много изменени и с примеси на чужди такива.




« Последна редакция: октомври 15, 2009, 18:02:46 от lionelsa » Активен
nmitev
Любопитен
*
Пол: Мъж
Публикации: 29



« Отговор #334 -: октомври 15, 2009, 18:14:37 »

Явно вече е време за нов прочит на нещата, защото ама всичко е доста по-различно...
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #335 -: октомври 15, 2009, 18:27:12 »

nmitev, така е. Има и много обичаи, които са неприложими в днешно време  Wink
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: октомври 16, 2009, 11:21:00 »

 Bravolionelsa , направо щях да  cray cray cray докато четях.
Много добре си го обяснила.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: октомври 16, 2009, 14:50:24 »

petrova83, аз също с много трепет разучавам всичко това. Колкото повече знам, толкова пове информация търся. Някои неща са толква трогателни, че спират дъха ми. Някои ме раплакват. Други в днешно време са абсурдни и ме разсмиват.  pardon

Като цяло момината вечер преди сватбата, подготвянето на булката и извеждането й от къщата са били много тъжни. Плачело се с глас.  huhhuh.gif

Има много красиви моменти  (поне според мен), които в днешните сватби отсъстват, но аз ще се опитам да ги пресъздам в моята.

Ако и на вас ви е интересно, ще разказвам с удоволствие.
Активен
Polia
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 201



Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: октомври 16, 2009, 14:59:56 »

 Eeager На мен ми е много интересно!
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: октомври 16, 2009, 15:01:34 »

Eeager На мен ми е много интересно!
good Поли, изпреварила си ме и аз точно това пишех Wink
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: октомври 16, 2009, 16:50:19 »

Така, като не ме питате и не знам от къде да започна  pardon
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #341 -: октомври 22, 2009, 18:44:49 »

ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ........всеки си измисля по гещо а истината е само една. Който търси... намира.
Активен
Adence87
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 85



« Отговор #342 -: ноември 19, 2009, 12:55:45 »

Здравей lionelsa,
в предишен пост казваш, че шаферите поставят препятствия пред младоженеца и кума, преди да вземат булката... можеш ли да кажеш някой по-интересни такива, които са приложими в наши дни. Ще ти бъда много благодарна smile Ако решиш пиши ми private  Girl_hide
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: ноември 19, 2009, 13:10:25 »

Adence87, роднините на булката поставят препятствия.
Шаферите са най-близките приятели на младоженците и са плътно до тях от самото приготовление на сватбата.
Още на влизане в махалата на момата, роднините й поставяли препятствия, за да стигне по-трудно младоженеца до къщата на булката.

Може да измислите всичко, от прекопаване на цветята пред блока, цепена на дърва, носене на две туби по 10 литра вода до еди кой си етаж пеша... до гладене на ризи.  sarcastic Всичко, което да покаже качествата му като бъдещ съпруг.
Активен
gerda19
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12



« Отговор #344 -: ноември 19, 2009, 15:34:23 »

Във Варна съществува едно суеверие, че не трябва да се вижда друга булка в деня на сватбата, но според мен дали ще видиш друга булка или не няма никакво значение.
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines