Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 01:18:52

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100802 пъти)
 
Тулумба
Любопитен
*
Публикации: 46


Моят сватбен албум

« Отговор #285 -: септември 02, 2009, 10:02:42 »

mi6kata_85 , имах предвид съвместния живот след сватбата. Знам, че всичко зависи от нас двамата, от това колко се обичаме, дали сме толерантни един към друг и т.н. Но това червейче ме гризе huhhuh.gif

Колкото до самата сватба, тя ще мине. Дай Боже да е с по-малко нерви и недоразумения, но каквото и да стане, те отшумяват и остават хубавите спомени good

П.С. Колкото повече наближава датата, повече глупости ми влизат в главата  tease Все едно няма за какво да мисля, ами сега и това... blum
Активен
Yanche
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 25



Моят сватбен албум

« Отговор #286 -: септември 03, 2009, 11:03:24 »

Здравейте момичета!
Потърсих из темите, но не можах да намеря, а ми се появи едно питане. Знаете ли питката, с която ще ни захранва свекървата, каква трябва да е. В смисъл, до колкото знам, питката от кумата, която ще чупим, трябва да е сладка и да е цяла. Има ли някакво изискване за питката от свекървата?
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #287 -: септември 03, 2009, 14:23:00 »

Здравейте момичета!
Потърсих из темите, но не можах да намеря, а ми се появи едно питане. Знаете ли питката, с която ще ни захранва свекървата, каква трябва да е. В смисъл, до колкото знам, питката от кумата, която ще чупим, трябва да е сладка и да е цяла. Има ли някакво изискване за питката от свекървата?
Не не мисля ,че има изискване за питката.. smile а захранването става с мед и сол. А защо питката, която се разчупва трябва да е от кумата и трябва да е сладка??? За пръв път го чувам това.. pardon

Тази, която ние разчупвахме си беше нормална кръгла питка...и не беше от кумата.
Понеже имахме дарове от кумовете и играхме за тях, както и кумовете играха за нашите...та от кумовете имахме питка с едно бебе(за бебе), но то това си беше тяхо желание и ние да играем за дарове....дано ме разбрахте какво искам да кажа girl_wink
Активен
Yanche
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 25



Моят сватбен албум

« Отговор #288 -: септември 03, 2009, 15:48:59 »

Цитат
А защо питката, която се разчупва трябва да е от кумата и трябва да е сладка??? За пръв път го чувам това..
Честно казано не знам... Имам някакъв спомен, че го четох това някъде, но дали наистина съм чела или не...  huhhuh.gif Напълно възможно е и да съм се объркала  blush Кумата ми е много ентусиазирана, така че все пак тя ще ми донесе питката за разчупването, дори и да не е някаква традиция smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #289 -: септември 03, 2009, 15:53:18 »

Моя препоръка е тъй като има различни обичаи в различните частни на страната е да се съобразите с тези във вашия край и може да внесете нещо ново ако единия от двама ви е от друго място.Иначе обичай хиляди.Прост пример в някои краища захранването се прави в дома като се взима булката, при нас го правим в ресторанта Wink
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #290 -: септември 03, 2009, 17:29:33 »

Ди-джея,чийто услуги ще ползваме,ни каза ,че за ресторанта ни трябват две питки:едната,която да е по твърда(цяла),с която да ни захрани свекървата;и втора,която да е като милинка(на топчена,на паршенца),която да разчупим и да се чупи по лесно!
За сладка питка от кумата не съм чувала.
Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #291 -: септември 03, 2009, 22:39:53 »

Днес ми казаха пък че не било хубаво булката да играе хоро пред тях си...много ми стана странно ...как няма да играя хоро пред нас...не знам защо не било хубаво ама то всяка булка почти играе хоро пред тях... crazy
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #292 -: септември 04, 2009, 07:11:24 »

И аз съм го чувала това.Няма кой да ме спре,толкова обичам да играя хоро.При положение,че ще ми свири и оркестър,как няма да се изфукам пред всички сеирджии..... blum
Имаше някаква препратка с това,че булката напуска родния си дом и е тъжна и не й е до хора,ама как точно беше?!
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #293 -: септември 04, 2009, 08:03:05 »

Моя препоръка е тъй като има различни обичаи в различните частни на страната е да се съобразите с тези във вашия край и може да внесете нещо ново ако единия от двама ви е от друго място.Иначе обичай хиляди.Прост пример в някои краища захранването се прави в дома като се взима булката, при нас го правим в ресторанта Wink

Нас ни захранваха първо моите родители вкъщи - майка ми с питка ,а баща ми с вино ни запоява  и после в ресторанта свекърва ми с питка  с мед и сол.... на който както му харесва.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #294 -: септември 04, 2009, 08:42:05 »

Това за захранването в дома на булката доскоро не го бях чувала,но има много хубава символика:да не си тръгва от дома си дъщерята гладна,а зетя да знае,че е винаги добре дошъл на трапезата.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #295 -: септември 04, 2009, 09:53:09 »

Момичета, спрете да си пълните главите с разни суеверия, които голяма част от тях са привнесени от различни региони на страната. По стара българска традиция булката се захранва само и единствено в дома на мъжа си от свекърва си. Там преди да влезе има куп различни неща, които се правят. Дава й се мъжко дете да носи,че първото им дете да е момче. Дават й мед, с който да намаже ъглите на входната врата, че да им е сладък живота и т.н. Естествено за всеки регион тези обреди са различни и си имат своите специфики. В наши дни обаче основните обреди, които се спазват са захранване от майка и свекърва в ресторанта или в дома на булката; ритане на менче - за гадаене пола на детето; разчупване на питка, като и тук се гадае кой ще командва или кой ще носи парите.....Всяка от вас си избира какво да спази и какво не,но не си вкарвайте излишни негативни емоции от това кой какво ви казал. Традициите отдавна, ама много отдавна не са това, което бяха! Ако ви се тропа хора пред вас, двайте смело! Ако майка ви посегне да ви захрани преди да ви изведат, приемете! Защото тези неща не се повтарят повече никога, а са една красива емоция!  give_rose
Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #296 -: септември 09, 2009, 13:37:29 »

Ритах менче и такъв шут му теглих, чи и двата карамфила фръкнаха  yahoo Червения по-напред, белия малко след него  danceg Сега да видим първото момиченце ли ще е  girl_wink
Активен
atsuki
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 179



Моят сватбен албум

« Отговор #297 -: септември 15, 2009, 11:02:58 »

при нас имало ритуал преди да ме вземе младоженеца по ръката му да се реже баница, това което е под ръката му трябвало да си го изядем сами... другото за гостите.
след това на излизане от нас да не ритам менче, а стъклена чаша с вода. като повечето ми роднини нямаха и идея защо ритам менче с карамфили в ресторанта, защо с милото чупим пита и какво прави той под роклята ми /търси жартиера/. а захранването от свекървата при нас /сандански/ го нямало, та моята свекърва от притеснение или и аз незнам защо но забрави, че сме и казали да ни захрани, а вместо това беше опаковала питата и я беше сложила на масата..
според мен всеки си избира какви ритуали да има на сватбата му... говоря малко в 3то лице, защото от поне 10 години не живея в родния си град и не съм много запозната с обичайте там. по познати са ми обичайте в софия, защото съм присъствала на повече сватби тук...
но и двамата искахме сватбата да е в сандански... та направихме смесица от ритуалите и се получи много забавно за всички гости... good smile
« Последна редакция: септември 15, 2009, 11:05:29 от atsuki » Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #298 -: септември 21, 2009, 21:40:48 »

Ритах менче и такъв шут му теглих, чи и двата карамфила фръкнаха  yahoo Червения по-напред, белия малко след него  danceg Сега да видим първото момиченце ли ще е  girl_wink
Червения не беше ли за момче а белия за момиче?
Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #299 -: септември 22, 2009, 16:05:49 »

Червения не беше ли за момче а белия за момиче?
Не, както си ги наречеш. Преди самият ритуал се наричат, кое е за момче и кое за момиче и после се рита менчето  smile
Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines