Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 17:39:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100662 пъти)
 
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: март 06, 2009, 10:40:46 »

Здравейте,
имам един въпрос, на който не открих отговор и за който предполагам, че е в старата тема..., но не откривам и нея.
Та, по същество - какъв е точно обичаят с провирането на младоженците под трите цветни ленти? По нашия край го няма, но на разни снимки съм го виждала и ме озадачава - каква е символиката?

здравейте,
някой би ли ми обяснил по точно за този обичай, къде се прави и от кого, защото ми звучи интересно,а явно в нашия край не се прави-не съм го виждала по други сватби. Ако някой може да го обясно по подробно моля crazy както и за менчето с цветя -пак за първи път го чувам







Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #166 -: март 06, 2009, 10:53:37 »

Мила този ритуал съм го срещала в Свищов.Прави се в ресторанта при влизането на младоженците.Лентите са три с различен цвят.Пред всеки цвят водещата казва по нещо и младоженците преминават.Трябва да поразпитам точно какво се казва но то се свързва по някакъв начин с цвета на лентата.Мисля че червената беше за здраве и да е здраво семейството.бялата беше за нежноста а зелена за децата ама карам малко по спомени.По принцип лентата е на височината на кръста на младоженците и след като те обещаят че ще спазват разни неща се вдига за да минат нататък.
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #167 -: март 06, 2009, 13:58:53 »

благодаря ти за бързия отговор gucci ,

смятам да го предложа на нашата водеща,пък може и да го знае все пак нали това и е работата good дано да се получи
Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: март 06, 2009, 15:52:43 »

Аз мисля да отмъкна записите от сватбата на моята приятелка в Свищов, и те го имаха ритуала с лентата да видя точно как беше, но за съжаление чак края на Април ще ходя до там и ще се забавя с инфото.
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: март 06, 2009, 16:16:16 »

Аз мисля да отмъкна записите от сватбата на моята приятелка в Свищов, и те го имаха ритуала с лентата да видя точно как беше, но за съжаление чак края на Април ще ходя до там и ще се забавя с инфото.

е виж това е страхотно, щом имаш тази възможност направи го, но за мен за съжаление ще е късно  Wink весела сватба ви пожелавам!
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: март 10, 2009, 11:56:17 »

ddddd ,миличка,аз съм от Свищов и имахме такъв ритуал... Girl_hide
Само трябва да пусна диска и да ти кажа след това,каква е точно символиката на тия ленти...
Очаквай включване от мен... blum
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #171 -: март 10, 2009, 14:50:47 »

Pisetata , благодаря - оставам в очакване на включване  girl_wink
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #172 -: март 11, 2009, 15:10:34 »

Знам само две суеверия- първото е че младоженека не трябва да вижда булченската рокля. второто, че отивайки към сватбата си булката не трябва да вижда друга булка.
сега се сещам за още едно - че жената не трябва да облича сватбена рокля, освен ако не трябва да мери рокли за своята собствена.
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #173 -: март 11, 2009, 15:23:24 »

valia_diva това суеверие за сватбената рокля да не се мери от жена която няма да се жени за първи път го чувам. незнам какво гласи суеверието, но аз преди години пробвах роклята на снаха ми да видя как ще изглеждам.
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #174 -: март 11, 2009, 19:42:47 »

Pisetata , благодаря - оставам в очакване на включване  girl_wink
Значи,миличка,ето и инфото,което искаш:
Първа лента/червена/-означава цвета на кръвта,два рода се смесват кръвта си...символ на тяхното щастие
Втората лента/бяла/-е символ на чистотата и плодородието,за да бъдат чувствата и мислите на младоженците така чисти,като белия цвят
Третата лента/синя/-е цветът на небето,за да баде то винаги чисто и синьо и да живеят младоженците в разбирателство и уважение

Това е надявам се,че съм била полезна! give_rose
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #175 -: март 12, 2009, 11:03:14 »

Значи,миличка,ето и инфото,което искаш:
Първа лента/червена/-означава цвета на кръвта,два рода се смесват кръвта си...символ на тяхното щастие
Втората лента/бяла/-е символ на чистотата и плодородието,за да бъдат чувствата и мислите на младоженците така чисти,като белия цвят
Третата лента/синя/-е цветът на небето,за да баде то винаги чисто и синьо и да живеят младоженците в разбирателство и уважение

Това е надявам се,че съм била полезна! give_rose

Разбира се, дори много полезна ми беше-Голямо благодарско!!!- сега смятам направо да принтна отговора и да го дам на нашата водеща като се вдидим, и определено ще го имаме този ритуал, смятам че ще е интересно на гостите, тъй като казах по-рано в нашия край не съм го виждала  smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #176 -: март 19, 2009, 20:59:14 »

Това за пръв път го чувам.Харесва ми. Може ли вместо синьо да стане зелено че да стане като Българското знаме. good До колкото знам в Бъргарския трибагреник също има символика и всеки цвят означава нещо.Но като не помня.Учили сме го в училище.Някой може ли да помогне? sad
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #177 -: март 20, 2009, 08:16:02 »

За символиката на знамето си спомням, че бялото е свободата и мира, зеленото – зелените поля, горите, всъщност земята на България, а червеното – кръвта на загиналите за свободата на България. Имаше и нещо за подредбата, но съм го забравила.

Доколкото мога да се сетя имаше някаква връзка с това, че след приемане на християнството се сменя конската опашка с друго знаме и май там се появяваше червеното, а после зеленото и бялото се добавят при хайдушките знамена. Май при Раковски зеленото имаше значение на гората, която закриля бунтовниците. Забравила съм подробностите, но бяха доста интересни. Някой, ако се занимава с хералдика, може би ще знае цялата история.

На мен лично знамето в залата ми стига и ще гласувам за синьото. Обичам вятъра и летенето.
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #178 -: март 25, 2009, 08:01:21 »

Пак ми изчезна опцията за редактиране, съжалявам за поредните постове!  sad

Момичета, чудех се, в рамките на умереното суеверие, как да постъпя. Искам да имам сватбени снимки, които няма как да се снимат в деня на сватбата. Затова, мислех да ги направя в отделен ден. Колебая се дали да е преди или след сватбата.  scratch one-s head Преди сватбата, ме гложди, че не е на хубаво да се прави нещо предварително, за да не донесе лош късмет. (Въпреки, че ние ще сме подписали, но все пак.) След сватбата, понеже не съм от кротките, не знам дали роклята ще е в нужния вид.  pardon Не мога да реша. Вие какво мислите?
Активен
framboise
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 115


мама на малко слънчице :)


« Отговор #179 -: март 25, 2009, 08:30:01 »

И в двата случая има риск да "прецакаш" леко роклята, да речем  smile- в единия случай за снимките (ако са след), в другия- за тържеството (ако са преди). Обаче, според мен е по-добре преди събитието. След като вече ще сте подписали, няма нищо лошо в това половинката да те види в пълния ти блясък, за лош късмет и дума не може да става- нали вече те е взел  Wink Пък и да вземем пример от китайците- там сватбената, и изобщо всякакъв вид празнична артистична фотосесия е толкова важна, че отнема не един ден, ами седмици подготовка, а резултата е изумителен (виждала съм много такива снимки, това е нещо уникално...) и обикновено се прави преди сватбата.  good Но... всъщност май няма значение кога- важното е купон да става!  smile
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines