Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 04:41:02

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 95591 пъти)
 
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: април 30, 2008, 07:22:21 »

Здравей Gery79,

Да, за булченската ми рокля става въпрос. И аз мисля практично и затова съм решила, да я облека 2 пъти. Но искам и други мнения, понеже чух от роднини, че не можело да се слага два пъти булченската рокля. А то, не че искам, но няма как по друг начин да нагласим и венчавката и подписването в един ден. Благодаря за твоето мнение. smile



sposabella, аз не съм чувала за това поверие за роклята, но ако бях в твоя случай, бих направила следното: Бих си облякла булчиската рокля в деня на сватбеното тържество (предполагам ще правите венчавката в деня на тържеството и подписването ще е на предна дата). А на подписването бих си облякла друга рокля, не задължително бяла.
Аз така направих на моето подписване. А на сватбата си ще съм с роклята. Незнам при теб как е и колко хора ще те придружават на подписването, но моето беше в делничен ден в обедната почивка и дори нямахме свидетели. Така че аз си запазвам парадното появяване с булчиска рокля в деня на тържеството.
Кажи какво си решила. Успех!
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: април 30, 2008, 11:36:59 »

Аз ако имах две тържества и възможност да си облека 2 пъти роклята, нямаше и да се замислям даже и да слушам разни такива приказки, че не било хубаво! Много ми се иска пак да си я облека, но не вкъщи, а да празнуваме пак с приятели!  yahoo
Почувствай се булка и на двете тържества и си бъди с роклята, само внимавай да не се изцапа много, но тя може лесно да се почисти с вода и сапун или с мокри кърпички (много хубава работа вършат  good )!  good
Активен
Ели .
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4472


имаме си Теди - най-сладкото дребси


Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: април 30, 2008, 14:24:47 »

И при нас свекъра не ни даваше вино, а само свекървата ни захранваше с пита! Даже малко се ядосах на дисководещия, защото каза бащите да останат отзад, а само майките да дойдат до нас!  diablo
Сега се сещам, че когато кумувахме (в Хасково), свекъра май им даваше да пият вино , а пък родителите на булката закичиха здравец на младоженците!  pardon Има най-различни обичаи в различните краища на страната, така че не може всичко да знаем и да е еднакво!
За булчиното хоро аз също не исках да има, за да не се чувстват задължени гостите да дават пари, а и в нашия край това не се прави, но всеки си преценя кой обичай да включи в собствената си сватба и кой не! Въпрос на лично мнение! good


Миме права си, при нас свекъра ни "захранва" с вино с думите "пийнете си от бащиното вино" и то е в бъклица, свекървата с питка, тъщата със задрвец кичи и подарява букетче от здраец, тъста подарява албум за снимки !!! а и отделно си пием чаши със шампанско и ги чупим !!! и за булчиното хоро  си права, че нашия край не се прави
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: май 01, 2008, 19:12:52 »

Категорично съм го забранила това на нашата сватба!  P-(Така е постъпила и майка ми преди 30 години на нейната, когато родата на баща ми са настоявали за булчинско хоро  diablo
То не стига, че хората се ръсят доста, за да ти дойдат на сватбата, ами и още... много грозно ми се струва.
Поради същата причина сериозно съм се замислила и за закичването с онези цветченца (ботуниери), защото като се закичват гоститте и трябва да пускат по 1-2 левчета в табличка или кошничка, та може и да го няма закичването при нас, само ние, кумовете и родителите да имат...


За цветчетата за пръв път чувам, че гостите пускали пари в табличката huhhuh.gif Никога не съм виждала такова нещо, никой не си е "купувал" цветчето на сватбите, на които съм присъствала. А за булчинско хоро и аз съм категорично против, поради изложениет от теб мотиви - жива просия си е и според мен, много грозно ми изглежда NO
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: май 01, 2008, 19:42:14 »

А за булчинско хоро и аз съм категорично против, поради изложениет от теб мотиви - жива просия си е и според мен, много грозно ми изглежда NO

Значи според теб, всички който са имали булчинско хоро са простаци, така ли да разбирам тоя пост. Това е въпрос на личен избор, на традиция и т.н., но да наричаш булчино хоро -жива простотия мисля, че е прекалено. Вярно, че традициите, не са това което бяха, затова всеки си избира, коя традиция да спази на сватбата си и коя не.
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: май 01, 2008, 19:46:53 »

sposabella, аз не съм чувала за това поверие за роклята, но ако бях в твоя случай, бих направила следното: Бих си облякла булчиската рокля в деня на сватбеното тържество (предполагам ще правите венчавката в деня на тържеството и подписването ще е на предна дата). А на подписването бих си облякла друга рокля, не задължително бяла.
Аз също така ще направя. При мен подписването е денят преди тържеството и ще сме само с кумувете и родителите. Не съм и помисляла да облека роклята, нито ще имам време да я дам на химическо, нито искам да правя прически и специален грим (а булчинска рокля без грим и прическа просто не е същото). Но всеки сам си решава.
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: май 01, 2008, 21:26:26 »

Значи според теб, всички който са имали булчинско хоро са простаци, така ли да разбирам тоя пост. Това е въпрос на личен избор, на традиция и т.н., но да наричаш булчино хоро -жива простотия мисля, че е прекалено. Вярно, че традициите, не са това което бяха, затова всеки си избира, коя традиция да спази на сватбата си и коя не.

Не, не ги наричам простаци smile Традицията обаче за мен е грозна, съжалявам  NO.  Сама си писала, че всеки сам избира коя традиция да спазва и коя за него е неприемлива. Никого не карам да споделя мнението ми, просто го изразявам. Или е забранено?
п.п. И ако обичаш прочети както трябва, не съм писала, че е простотия, а ПРОСИЯ!!!!! Разликата е съществена.
« Последна редакция: май 01, 2008, 21:29:48 от Месечинка » Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: май 01, 2008, 23:28:00 »

Извинявам се не съм прочела правилно  - просия и простотия, съжалявам. Значи, се има впредвид не простаци, а просяци. Сори наистина, за грешката. Естествено, че не е забранено изказването на мнения, аз и затова си изказах моето, че не е редно една традиция като булчиното хоро, да се обижда под какъвто и да било начин
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #53 -: май 01, 2008, 23:34:10 »

Като чета за някои суеверия, вярвания и традиции в темата и ...  girl_impossible Сватбата трябва да протече така, както ще се хареса на младоженците. Няма нужда да се правим на клоуни, нали така?  angry Преди много години баба ми ми разказваше какво щяла да прави на моята сватба, как щяла да организира всичко, разказа ми за някои обичаи, които ТРЯБВА  crazy да направим и накрая като приключи с описателната част и ... ами казах й да забрави за тези планове иначе просто няма да получи покана! Сватбите не са това, което бяха. Не знам дали помни какви ми ги говореше тогава, но се надявам горещо да не си прави сметките без кръчмар. Много искам да остана с хубави спомени от собствената си сватба ... дори и ако това ще възмути баба ми как не сме зачитали традициите. Е точно традициите, които тя описа, не желая да зачитам. Една традиция била да се поканят всички роднини, за да няма обидени ... говорим за наистина огромен род, където са били по 10-11 деца, всеки от тях с 4-5 деца, те пък с поне 3 внука ... парад ли ще правим или какво. Особено когато 90% от тези хора дори не знаят за моето съществуване  crazy Така че ... според мен двойката трябва сама да реши кой ритуал, коя традиция и кой обичай ще зачетат в този толкова специален ден. Друга традиция включваше някакви кочани с царевица и лозови пръчки, които аз трябва да държа, докато водя хорото  crazy И така нататък ... На мен лично някои неща ми звучат просто нелепо. Съжалявам, не искам да засягам никой, изказвам лично мнение.
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: май 02, 2008, 19:13:03 »

Извинявам се не съм прочела правилно  - просия и простотия, съжалявам. Значи, се има впредвид не простаци, а просяци. Сори наистина, за грешката. Естествено, че не е забранено изказването на мнения, аз и затова си изказах моето, че не е редно една традиция като булчиното хоро, да се обижда под какъвто и да било начин

Е да, ама не може всички традиции да ни харесват, а щом не ни харесват, значи има причина, значи нещо в тях ни дразни, не се вписва в нашите представи. Има традиции, които са ми безразлични, други са ми интересни и забавни, тази ми е грозна. Бих се чувствала точно като просеща пари от гостите, които и без това са се охарчили за подаръци, дай да им измъкна още някой лев с едно хоро, сякаш ще забогатея. Съжалявам, ако съм обидила някого, може би прекалено крайно се изказах, но държа на мнението си. Между другото, затискането на вратата и откупването на булката ми навяват също неприятни мисли, макар че там е малко по-различно, но хайде няма да коментирам повече такива неща, за да не засегна някой.
« Последна редакция: май 02, 2008, 19:14:37 от Месечинка » Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #55 -: май 02, 2008, 21:11:02 »

Месечинке, аз просто приемам, че тези ритуали, свързани с пари, са по-скоро със символно значение. Тоест да пуснеш някоя паричка, може и едно метално левче. Друг е въпроса, че за много хора символната паричка се превръща в банкнота от поне 20 лева и нагоре. И тогава вече става грозно. Чувала съм/чела съм всякакви коментари от типа "Поне да съберем някой лев на тая сватба". Много кофти впечатление ми правят такива неща  nea Затова и съм решила на моята сватба да няма никакви такива "изисквания" и елегантни "намеци" към гостите за финансови неща.
Активен
marchela
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 215


very happpyyyyyyyyyy


Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: май 11, 2008, 23:04:38 »

Момичета, била съм на няколко сватби ама явно не съм внимавала достатъчно.. pardon хич не съм наясно с обичая по захрянването в ресторанта, а ми се иска да има, ще имаме чужденци и ми се вижда интересно и те да го видят.... girl_wink та, може ли някой да ми каже как точно се прави, свекървата ни дава от питата първо със сол и после мед и това ли е???първо на кой, на мене или на сина си? Girl_hide а мойта майка нещо прави ли или не?  Girl_sing
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: май 12, 2008, 09:41:45 »

marchela, и аз не съм сигурна, дали първо солта или меда, ама май солта беше.

По принцип протича така, поне в нашия край - влизате тържествено в ресторанта, минавате по бяла пътечка (платно), обсипано с цветя в класическия вариант. Може да има по него и жито, стотинки и здравец. Всичко това под звуците на Менделсон или на нещо друго, ако имате предпочитания.

Спирате в края на пътечката, където ви чака свекървата. Тя произнася някакво слово към младоженците, това винаги много ме е затрогвало лично мен, особено, ако си личи, че думите идват от сърцето на свекървата. Щом имаш чужденци, може някой да им превежда думите на свекървата, за да усетят магията на ритуала. После тя ви захранва (май първо снахата и после сина) с парченце от питката с мед или сол (кое след кое не знам).

На свекървата се пада основната роля в този ритуал, но може да включиш и майка ти, а и бащите ви също. Типичният ритуал е само със свекървата.

Примерно майка ти след захранването да ви подаде "огъня на семейното огнище", виж по-назад в темата имаше нещо, свекърът да ви даде да отпиете вино, а баща ти - да ви закичи със здравец. А може и само майка ти да включиш след свекърва ти.

Въобще вариации много. Ще гледам записа от сватбата на един братовчед миналата година, те имаха сватбоводеща и тя изпълни ритуала много класически, с участието на всички родители, но не си спомням подробностите, като го гледам, ще ти споделя.

Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: май 12, 2008, 11:20:04 »

и аз да се изкажа като прясно омъжена  tease
при нас ни захрани майка ми т.е. тъщата  pardon ритуала го води диджея и не знам защо майка ми беше водещата роля в него. Първо е солта и след това меда и първо се дава на булката, после на младоженеца и след това на кумовете. След това е наздравицата със шампанско (чупенето на чашите, ако има такова) и като последно е ритането на менчето  pardon
Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: май 12, 2008, 14:21:32 »

Ами и аз да кажа, от пресен опит как протече същия този ритуал при нас в Пловдив.
Първо ни захрани неговата майка (само с мед) - първо подаде на него, след това на мен. След нея моята майка повтори същата процедура. Кумовете си останаха гладни Wink
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines