Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 10:54:44

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 93539 пъти)
 
franseto
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53


бъдещ сватбен агент ;)


Моят сватбен албум

« Отговор #420 -: май 03, 2010, 22:25:45 »

Привет от мен,

от доста време не съм се мяркала, но много неша се случват около мен! Първо да се оплача, че поради бездействието от страна на родителите ми, относно ангажирането на датата в ресторанта за 7 август, се наложи да я сменяме на 14 август, защото точно тази беше заета  cray . Хубавото е, че вече всеки ме слуша относно организацията!
Включвам се в тази тема, защото наскоро мамчето ми ме светна за един обичай специално спазван в моя роден град Панагюрище. Обичай се казва "игране на питка" и се прави в дома на булката вечерта преди сватбата. Събират се всякакви хора, комшии, родни, даже повечето са хора които не са поканени на сватбата. Меси се питка от жена, чиито родители са живи. Играят се хора и всякакви други народни танци, от гостите. По някое време се запява една специална песен чийто текс в момента на мога да си спомня докато се играе право хоро. В началото на втория куплет всички рязко се спускат към питката с цел да си отчупят максималко голямо пърче. Ако някой се изхитри и успее може даже да отнесе цялата питка smile Бъдещите младоженци може да играят, но не трябва да се спускат за питката, само другите могат да го направят. Честно казано не знам каква е символиката, но доколкото си спомням какво каза майка ми, това било знак, че на другия ден ще открадна момата от къщата, както са откраднали питката smile Това е от мен , надявам се да ви е било интересно  good
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #421 -: май 04, 2010, 08:05:33 »

franseto, много интересен обичай. За първи път чувам за него, макар преди време като подготвях битова сватба да бях разучила всички стари обичаи pardon Вие ще го правите ли?
Активен
franseto
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53


бъдещ сватбен агент ;)


Моят сватбен албум

« Отговор #422 -: май 05, 2010, 14:09:17 »

ооо да, мама каза, че със сигрност ще го направим smile а може да не си чула, защото това е обичай от моя край. Все пак във всяко градче има някакъв специален обичай за различните празници. То да ти кажа всеки ден ми казват нжви и нови обичаи и няма как всичко да направиш, но поне тези които са специфични за града ще са интересни зо гостите ни от другите градове smile
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #423 -: май 05, 2010, 14:26:48 »

На моята майка пък някаква позната и казала да ме посъветва да не се обръщам като се кача в колата (след като ме вземат). Тоест да не поглеждам към дома, назад. Поне не и докато не се отдалечим достатъчно. Не било на хубаво, не знам и аз pardon
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #424 -: май 05, 2010, 14:30:19 »

velvet, така е по обичай. Булката не бива да се обръща назад.
Активен
Desi_Deskata
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 154



Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: май 05, 2010, 16:02:20 »

Знаете ли дали има някаква традиция за това кой трябва да е с обувката на булката пред вратата, когато се откупува.
Активен
prosto_kuma
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #426 -: май 05, 2010, 17:57:36 »

Деси_Деската, на моята сватба преди 15 години обувката не беше пред вратата,а беше скрита в стаята,при мен. След като преодоляха и последното препятствие и влязоха при мен,скъпия ми съпруг,заедно с кума и други негови роднини трябваше да я намерят.И след това ми я сложиха на крака и аз започнах театър,че ми била голяма и мъж ми слагаше банкноти  pleasantry "да ми я постесни" pleasantry

А на сватбата,на която кумувахме миналата година, леля на булката седеше пред вратата с обувката и младоженеца трябваше да я напълни преди да влезе.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #427 -: май 12, 2010, 13:45:33 »

Днес прочетох за този обичай 
Цитат
Вярва се, че ако булката изпише имената на неомъжените си приятелки на подметката на дясната си обувка, момите, чиито букви са се заличили в края на тържеството, ще се омъжат до една година.

На мен лично ми харесва. girl_wink
Активен
jeki
Сватбар
***
Публикации: 164


Моят сватбен албум

« Отговор #428 -: юни 02, 2010, 15:21:51 »

Момичета не знам дали това е подходящата тема но съм на сватба скоро и ми е мн интересно дали мога да се наредя за булченския букет сватбата ни ще е септември,интересно ми е...
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #429 -: юни 02, 2010, 15:26:15 »

нареждай се Жеки, за послендо ще ти е:) да верно е че някои от другите моми може да се ядоса, но аз бих се наредила, така и никога не хванах букета , това ще ти е последния шанс, така да се каже smile
Активен
Vesseto
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 32


Принцеска


« Отговор #430 -: юни 02, 2010, 15:28:40 »

Момичета не знам дали това е подходящата тема но съм на сватба скоро и ми е мн интересно дали мога да се наредя за булченския букет сватбата ни ще е септември,интересно ми е...
Защо да не можеш? На 7 май бяхме на една сватба, нашата е на 13 юни, живот и здраве, и си казах: последен шанс да хвана букета blum Хвана го друга девойка, но аз все пак мисля да се омъжа  Wink
Даже на същата тази сватба булката хвърли два букета  smile
Активен
jeki
Сватбар
***
Публикации: 164


Моят сватбен албум

« Отговор #431 -: юни 02, 2010, 15:29:48 »

Еми аз съм хващала преди мн време имам два зад гърба си  smile ,но и аз си мисля че все още съм от момите  girl_wink
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #432 -: юни 02, 2010, 15:36:01 »

Аз бях на сватба преди 2 седмици и се чудех същото нещо - да се редя ли ако така или иначе датата ни е насрочена. Ами щях да се наредя, но накрая булката така и не хвърли букета.  huhhuh.gif
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #433 -: юни 02, 2010, 21:58:39 »

Аз лично все още се смятам за мома, така че на двете сватби, на които сме канени този месец смятам да се редя - като за последно  blum Ако хвана някой букет - какво по-хубаво; ако не - датата така или иначе е насрочена  Wink
Активен
Didkata1984
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 237



« Отговор #434 -: юни 03, 2010, 07:57:02 »

И аз съм мома още (до 21ви август), ама април бяхме на сватба и аз горда-горда се запътвам към групата на момите за букета, а в това време диджея казва на микрофона:  shok "Дида да не се реди при момите, нейната е изпята вече!"  tease
Мноооого ми се искаше поне веднъж да го хвана оя така желан букет, ама нейсе!  huhhuh.gif
Явно директно булчинския ще държа!  Bravo
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines