Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 01:22:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100808 пъти)
 
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #300 -: септември 22, 2009, 19:42:01 »

На мен не ми казаха,че трябва да наричам.Червения цвят излезе по напред,но белия изпада първи.Помня,че ми казаха момченце.Сестрата на кума каза,че при нея са познали.
Активен
atsuki
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 179



Моят сватбен албум

« Отговор #301 -: септември 24, 2009, 09:53:01 »

и аз до колкото знам бялото е за момче, а червеното за момиче. или поне при нас така казаха... незнам дали защото е така, или защото искат първото внуче да е момче  laugh при мен излязоха и двете, но първото беше бяло.
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #302 -: септември 24, 2009, 10:05:51 »

При нас ДЖ каза обратното, червеното излезе първо, било за момче, ох хора не можеш ги разбра, всеки си го тълкува, както му харесва. Каквото и да е, но да е здраво.
Милото иска близнаци, но аз имам близнак, а мисля че те са през поколение blum
Сори за  Offtopic
Не мога да ги разбера тези хора с техните суеверия, когато ни беше Годежа през 2007 и всичко си беше както си трябва: взеха ме от вкъщи с музика, свеки ме посрешна, имаше приветствие, мазах вратата 3 пъти с мед, и после се качих по стълбите по бяло платно от цветя, като на всяко стъпало имаше банкноти с пари, които събирах, а милото навиваше платното на руло, после имаше дарове и така. Но когато ме изведоха от нас ми беше казано да не се обръщам назад, да не се спирам и да не се връщам 3 дни в къщи, защото не било на хубаво. Дрън, дрън angry  bad crazy
Активен
atsuki
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 179



Моят сватбен албум

« Отговор #303 -: септември 24, 2009, 10:50:20 »

за близнаците и аз знам, че са през поколение. мен ме майтапят постоянно, че съм на ред /майка ми е имала близнак/.
за годежа на мен ми бяха казали, че трябва да вляза в къщата на милото предо 00:00 часа на същия ден. освен това брат ми трябваше да ме изпрати до там и да изспектира къщата и посрещането - ако не му хареса да си ме взима обратно  laugh за посрещането и мазането с мен и при мен беше така, също ми вързаха престилка на кръста.
а за сватбата и на мен ми казаха да не се връщам в моя дом, но само за вечерта на сватбата, че било на лош късмет.

в общи линии всеки спазва нещата както му харесват и така май е най-добре. все пак обичайте се измислят от хора, така че може да се променят според предпочитанията  blum
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #304 -: септември 24, 2009, 16:56:00 »

И аз като вас мацки-писна ми да чувам това така,онова инъче!
Като живяхме три години като годеници без да имаме брак-никой нищо.А сега за сватбата един куп щуротии.
На моя годеж нямаше нищо от изброените от Атсуки и Петрова неща-за мед,за платно,за парички и бонбонки не съм даже и чувала.Свекърите дойдоха на гости с букети,подариха ми златен синджир с висулка и обеци,милото ми подари пръстена,а от нас имаха някакви дарове-покривка и не помня още какво.Хапнахме,пийнахме и си отидохме заедно в новия ми дом.
Обаче като се зададе сватбата-големи усти.Ама как така нямало да си спя в дома-ми имахме 5 членно семейство на гости-аз къде да легна и преди кой да се наредя за баня и тоалетна.
Как така кумата няма да донесе булото-ми така,не върви да се опакова само було,а букета ми беше от естествени цветя.
Днес ми казаха да не си пера роклята една година-смятам да я изпера,тъй като младоженеца я видя преди сватбата.Не вярвам на подобни неща.
Скоро се чудех как ли порастват децата на чужденците без баене,като не са чували за уроки!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #305 -: септември 24, 2009, 17:49:02 »

Момичета макар че сме  Offtopic да ви кажа, че преди години когато са се женели нашите баби след годежа булката остава в бащиния си дом.До сватбата и то църковната булката не отива в дома на младоженеца, защото годеж се разваля, но сватба и то в църква много трудно.Та тези обичай за годежа са част от обичаите за сватбата обаче преместени по-друго време.


И по темата при нас нямаше нищо друго освен менчето, питата и захранването.И мен ме видя младоженеца преди сватбата с роклята та аз с него я поръчвах.Каквото е писано това ще стане.Не го мислете.
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #306 -: септември 24, 2009, 19:22:01 »

Каквото е писано това ще стане.Не го мислете.
Съгласна съм с Магито. На годежа ни, милото не можеше той да ми вземе пръстен трябвало свеки е него го и откраднаха, но това е друга тама. Милото трябваше после, като ми предложи да се женим, дрън, дрън. Освен това мама ми скри роклята и каза, че няма да се пере една година и това е, нейната си я изпрала и не било на хубаво bad crazy
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #307 -: септември 28, 2009, 09:18:05 »

някой ми беше казал да си пазя булченския букет 1 година. времето се изтече и съвсем скоро ще имаме годишнина. какво се прави с изсъхналия букет?
Активен
rosit@
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2042



Моят сватбен албум

« Отговор #308 -: септември 28, 2009, 09:38:17 »

echy_  аз съм чувала от мои познати,че след първата годишнина жената (булката) трябва да отиде и да си хвърли букета в течаща вода или по-точно в някоя рекичка!Надявам се да съм била поне малко полезна! blush
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #309 -: септември 29, 2009, 21:54:28 »

Момичета макар че сме  Offtopic да ви кажа, че преди години когато са се женели нашите баби след годежа булката остава в бащиния си дом.До сватбата и то църковната булката не отива в дома на младоженеца, защото годеж се разваля, но сватба и то в църква много трудно.Та тези обичай за годежа са част от обичаите за сватбата обаче преместени по-друго време.


И по темата при нас нямаше нищо друго освен менчето, питата и захранването.И мен ме видя младоженеца преди сватбата с роклята та аз с него я поръчвах.Каквото е писано това ще стане.Не го мислете.
Мното задълбавате в тия обичай. Булката е оставала в дома си за да не правят секс преди сватбата.Тогава е имало морални традиций и принципи които днешните булки нямат ни най-малко намерение да спазват.Така че не се впрягайте толкова в старите традиций след като няма да изпълните това което не ви хареса. Защото имам чувството че тези неща ги правят по скоро от суета от колкото със желание да се спазят някакви традиций. Освен това повечето неща са или суеверия или езически остатъци от времето когато сме били езичници.Истинските и стоиностни традиций са малко и не са на почит в днешно време. Като например младоженците да постят преди сватбата (както телесно така и с храна) в неделя преди венчавката да присъстват на сутрешната литургия и след изповед да се причастят.Ето това са неща които си заслужава да се изпълнят. Но предполагам че повечето от младоженците биха се изсмяли на това от колкото да го изпълнят. Просто ми е смешно за какви работи се притесняват -дали са го направили както трябва (най често за глупости) и в същото време никой не обръща внимание на важни за църквата неща като горния пример. smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #310 -: септември 29, 2009, 22:52:16 »

Има ли някакво изискване за питката от свекървата?

Покрай моето "изследване" на българската традиционна сватба стигнах до извода, че хлябът е едно от най-важните неща на сватбата. Голямо месене е падало  DANCE(горката ми главна шаферка - не знае какво я чака sarcastic) Колкото повече е хлябът като количество и видово разнообразие, толкова повече берект за младото семейство. Хлябът играе роля на любовна магия - символ е на зачатието.

Младоженците се захранват два пъти с хляб и сол - когато ги изпращат от дома на момата и когато ги посреща свекървата на прага на къщата. Хлябът и солта са пожелание младите да са заедно и да не се делят.

Изискването към питата, месена от свекървата, е да бъде цяла, кръгла и богато украсена със символи (слънце, цветя, гълъбчета и т.н.), които да пожелаят здраве, щастие, любов и дълъг живот.

А иначе хлябът се разчупва от жени от двата рода над галвите на младите като благословия, защото никой не е по-голям от хляба.



Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #311 -: септември 30, 2009, 14:49:04 »

Мисля, че в тази тема някои от вас бъркат традициите с поверията.Менчето, питката и др подобни са традиции.България е богата на традиции.Само колко фолклорни областти имаме.В различните региони има различни народни традиции.Те са свързани с протичането на самото тържество и ритуалите в него.
От друго естество са въпросите - да не се виждат булка с булка, да не се минава по един и същи път , да не се обръщаме назад и още много небивалици.Те са свързани с твърдението - не било на хубаво.Това са бабини деветини.Такива може да съберете няколко стотин сигурно.Ако  не искате да си развалите хубавия ден не обръщаите внимание на такива глупости и поверия.Но уважаваите българските традиции.Те са пишни и богати.Направете разлика между двете неща.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #312 -: септември 30, 2009, 15:29:59 »

Deliysky,прочети заглавието на темата-суеверия,поверия,обичаи.Тук обсъждаме всичко,което ни вълнува в момента.Мисля,че повечето съфорумци правят разлика между традиция и суеверие.
Аз не се вманиачавам-едно намирам за смислено и държа да спазя,в друго не намирам смисъл.

По повод казаното от AIVEN ще споделя,че за мен си е богохулство да се венчаеш в църква без да знаеш нито една молитва,без да имаш икона в дома си,без да спазваш пост.
Само,че църквата го позволява и аз не виня никой,който се възползва от това.
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #313 -: септември 30, 2009, 19:33:44 »

Deliysky, може би не си наясно, но традиция е синоним на обичай. Така че това с традициите си е точно по темата. Както и всичко останало. Ако нещо не е по темата, си има модератори, които да се намесят.  dirol
Активен
milio4ka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 128



« Отговор #314 -: октомври 02, 2009, 20:15:55 »

На мен пък шаферката ми каза,че не е хубаво да се взима булката от мястото където ще живее  младото семейство.А ние сега сме при свекъра и свекървата и започваме да ремонтираме апартамент от нашата къща,където ще ме вземат и после ще останем да живеем ...
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines