Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 22, 2024, 14:25:01

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 167325 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #120 -: март 06, 2011, 01:32:44 »

У наше село ползват стари бланки и ме препратиха към закон, отменен '99 г.  sarcastic
Реално законът не го позволява. Просто е премахнат един чл., в който е пишело, че фамилните имена се изписват по между им с тире. А в един друг закон пише, че българските граждани имат само три имена. pardon

Но понеже много жени се възпозлват от това най-вече заради кариерата си, явно е имало някоя находчива дама в общината и са направили нови бланки. pardon Във Варна това е невъзможно на този етап.

Както и да е. Минало-свършено. Много се бях изтормозила по темата, но сега виждам, че е за добро.
« Последна редакция: март 06, 2011, 01:34:33 от lionelsa » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #121 -: март 06, 2011, 11:48:50 »

 Нинка, леко ме притесни, че "съм извън закона"  sarcastic Разрових се и се оказа, че в Семейния кодекс от 2009 година(поправете ме, ако има нов след този или са включени допълнения и поправки по тази част специално) никъде не пише нищо за тирета:
"Фамилно име на съпрузите
Чл. 12. При съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от
встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема
фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към
своето. Като фамилно име може да се приеме или добави името на другия съпруг,
с което той е известен в обществото."
 И аз уж заради работата си оставих имената си така. Уж. Реално се оказа, че трябваше да си подновя всички служебни документи, защото иначе ме чакаше непрекъснато удостоверяване(с лична карта и свидетелството за граждански брак), че съм същото лице. Представям се по новия начин, понеже ако изпращам документация извън страната и се представя само със старата си фамилия, пак не е ясно, че е същото лице. Но това е специфично за моята професия, при другите може да не е съвсем така.
 Ако не искате да си усложнявате живота, или не сменяйте фамилията си, или нацяло я сменете. Евентуално, в краен случай с тире. Ала това последното и варианта с без тире са за "любители на силни усещания" като мен  focus
 Нека малко да ви накарам да се усмихнете с една чаровно написана статия, която ако бях прочела преди брака си, щеше да ме накара да мисля различно:
http://pippilotamentolka.wordpress.com/2007/10/31/familiata/
Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #122 -: март 06, 2011, 13:00:43 »

Много е хубава статията, хареса ми ... може би защото и аз мисля така.
Аз не си запазих моминската фамилия, взех името на мъжа ми и така имаме още едно общо име.
Но обсъждахме и варианта и той да вземе моето, или двамата да си направим двойно име (което се оказа извън закона), но искахме да имаме едно и също фамилно име.
Може би тук е момента да споделя, че в щатите (поне в някои щати) е позволено на семейството и да имат изцяло нова фамилия, обща и за двамата, каквато им хареса и знам двойка, която си съчини новото фамилно име, съчетаващо техните имена по интересен начин. Може би нещо такова в закона би премахнало някои недоразумения.
За мен лично едно семейство трябва да има едно фамилно име, независимо от къде се взема.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #123 -: март 06, 2011, 20:42:47 »

На мен статията ми се струва твърде пресилена crazy  Как сме били мачкали мъжете и как сме им отнемали едничката радост sarcastic
Смяната на името е вътрешно усещане. Както и въпрос на практични съображения.

 Offtopic Една моя колежка смени името си след брака. За две години никой не пожела да възприеме новата й фамилия, въпреки големите усилич от нейна страна, и всчките 300 човека питахме "Кой?", когато чуехме новата фамилия. Тя пробва какви ли не трикове, но без резултат. Накрая се принуди да помоли ИТ-тата да върнат навсякъде старата й фамилия.  sarcastic
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #124 -: март 06, 2011, 21:37:51 »

На мен статията ми се струва твърде пресилена crazy  Как сме били мачкали мъжете и как сме им отнемали едничката радост sarcastic
Смяната на името е вътрешно усещане. Както и въпрос на практични съображения.
goodpost
Чак пък така да се осмиват женските съображения за смяна или не на фамилията нещо не ми допада...21 век сме все пак!
Активен
super_bianka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 113



« Отговор #125 -: март 07, 2011, 20:34:25 »

Статията е много весела. А и до някъде поучителна. Аз за момент си мислех да си оставя моминското име (след като изключих идеята за тиренце), но след прочитането на статията си дадох сметка, че наистина когато се създава семейство то става едно цяло и трябва да е с една фамилия. Много ти благодаря michelle за хубавата статия.  give_rose
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #126 -: март 08, 2011, 10:58:32 »

Незнам дали сте прочели един много ИНТЕРЕСЕН КОМЕНТАР по статията:
цитирам:

Радост | март 17, 2009 в 10:21 am | Задължително фамилия с тире!!! Защото , ако останеш с моминската си фамилия само, децата ти ще имат различно име от твоето! И ако визуално не приличат на теб, а на баща си (както е при нас), какво ще показва, че това са твоите деца? Аз не бих си причинила това- децата ми да имат различна фамилия от мен и съм с тире!
Закона изисква децата да носят фамилията на баща си? Защо? Майката по-малко усилия ли влага за да се появят те на бял свят и за тяхното отглеждане? Нека не забравяме, че в „правенето на деца“ на бащата му отнема минути, ако не и по-малко. А майката ходи 9 месеца „2 в 1″, деформира се, амортизира се,не прилича на себе си! Да не говорим, че преживява пълната палитра екстри на бременноста: от гадене и повръщане, та до всякакви там депресии и други дивотии.И за финал си „дере оная работа“ да ги ражда- както казва една приятелка, и после седмици не можеш да си седнеш на трите букви, щото ти дърпат шевове или имаш др.неудобства!
А какво прави таткото в това време? Ми като му се роди дете, първо събира тайфата да се напият юнашки! А теб или те няма там, или ако си, едва седиш на стола и ни ти се пие, ни ти се яде.(или ако се храниш, не ти отива на място). Щото кърмиш на 3 часа, преспиваш, къпеш, гушкаш и се чудиш как въобще намираш време и ти да поспиш?!?Да не говорим, че в някой момент, вече незнаеш на кой свят си от изтощение!
А какво прави гордия татко? Много ви се радва – на теб и на децата, и много ви обича, ама само до там! Нито кърми, нито къпе(щото е непохватен), нито преспива бебето и става през ноща, щото утре е на работа. И всичко си го отнасяш ти – майката!
За капак ти трябва и различна фамилия от тази на собствените ти деца – в никакъв случай!
И цял живот се грижиш за тях: не спиш, когато са болни; притесняваш се , когато са на изпити;възпитаваш ги; учиш ги на „добро и зло“; изграждаш характери; правиш ги завършени стойностни хора и………..?
В един момент дъщеря ти вземе ,че се влюби в някой симпатяга, готова е да живее с него цял живот: да му слугува, да му роди деца и да му ги гледа, твърдят, че много се обичат и немогат да живеят един без друг и вземат, че се оженят! И какво става?!?!?! Някоя си фамилия, дето не си я и чувала, придобива като трофей твоето дете, без изобщо да има и капка принос за това, което е то в момента! Ама Закона изисквал така! Аз не съм съгласна! Но ако трябва децата да са с друго име, различно от моето, съм склонна да приема фамилия с тире.Само заради децата и закона, а не защото съм убедена, че е правилно!
Неможе мъжете да искат от жените си да си сменят фамилиите!То е все едно да ти сложат табелка на врата с надпис: „Кучето на Иванов“ или „Жената на Иванов“ – все едакво тъпо ми звучи.
И не стига, че им слугуваме цял живот,( щото те са били на работа и са мн. изморени, сякаш ние не ходим на работа и не сме изморени) проверяваш домашни, приготвяш вечеря, да я сервираш, да я отсервираш, чениите да измиеш, перална да пуснеш, да сложиш децата да спят(не обезателно в този ред)и то станало 11-12 часа вечерта. Тук някои ще кажат, че мъжът също може да се включи в тези неща! Е, да ама, докато едно нещо не го свърша аз, немога да съм сигурна, че е свършено както трябва! А аз съм перфекционист! И да не се заблуждаваме – всяка жена е слугиня на семейството си, от където и да го погледнем този въпрос!
И с тези фамилии на мъжа, още сме в 19 век, когато жените са били“ буля Ивановица“(на Иван жена му), „буля Пенчовица“(на Пенчо жена му) и т.н.Ожениш ли се за някой, и вече си жена му на този, че и етикет ти слагат в документите – трябва да приемеш неговата фамилия!
Аз пък искам да съм омъжена, харесва ми да живея с брак, но неразбирам, защо трябва да си сменя фамилията – нали съм равностоен партньор в този брак?

Съжалявам за дългия коментар! Може да е и прекалено емоционален, но АЗ ТАКА МИСЛЯ !

Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #127 -: март 08, 2011, 11:05:52 »

Лично аз исках да бъде с тире фамилията ми. Но мъжа ми много се обиди каза нещо от сорта на : ,,ти все едно мен не искаш истински, като не ми щеш фамилията,,. Аз му отговорих ,,защо пък ти не вземеш мойта,, и той ,, бих я взел, ако наистина трябва да я запазиш,заради работа или сте известна фамилия нямя проблем, но инъче ще е смешно аз да я взема, не е прието така. Честно да си призная не харесвах особенно много старата си фамилия,не харесвам и новата и двете са рядко срещани. Затова приех на мъжа ми,но си се представям с бащиното име  smile, което за мен е по-важното!
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #128 -: март 08, 2011, 11:07:37 »

 Съжалявам, че сложих статията. Не бях чела коментарите под нея до днес. Не исках с това да предизвиквам дискусии и да започнат спорове. А натам ще отидат нещата, понеже въпросът се възприема от повечето жени крайно емоционално. Моля, ако модераторите преценят, да махнат това и предишното ми мнение. Извинявам се на всички, че въобще повдигнах въпроса.
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #129 -: март 08, 2011, 11:12:46 »

michelle
 
Здравей, защо се притесняваш да възникне дискусия или спор. Това което си публикувала, както и коментара ще помогне на много жени да решат точно какво да правят, това са точно 2-те гледни точки  smile

Поздрави и не се шашкай така, инфото е полезно  good
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #130 -: март 08, 2011, 12:35:44 »

fashion, благодаря ти, че публикува този коментар. Аз дори не бях видяла, че има коментари под статията.  funnytooth Милата разгневена дама много ме разсмя. Ето още една гледна точка по въпроса, което потвърждава, че всичко е въпрос на лично усещане и всяка жена трябва да вземе решение, с което да живее в мир, а не да прави компромиси.

michelle , не си довела до никакви дразги и спорове, мила. Хубаво е, човек да се докосне и до други гледни точки.  good

Аз лично не приемам за мотив смяната на името, за да имаш една фамилия с децата си, при положение, че те после ще я сменят или ще се представят с бащиното си име. Да не забравяме, че толкова много поколения, вкл и нашето сме с фамилно име името на дядото и пак не сме с една фамилия с родителите си. НЕ името ни прави семейство.
Активен
debora
Новак
*
Публикации: 14



« Отговор #131 -: март 08, 2011, 12:52:44 »

 lionelsa ,напълно те подкрепям,че не фамилията прави семейството (имам първи и неуспешен опит).Ако има разбирателство и любов, дори и с различни фамилии вие пак ще сте си семейство.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #132 -: март 08, 2011, 13:42:55 »

На мен статията ми хареса и то защото е с нестандартни аргументи по иначе стандартна тема. Коментарът, посочен по-горе, ми се видя не само мразителски, ами и арогантен. Това с изтъкването колко сме велики жените, защото раждаме, дерем се и подобни нелицеприятни думи, е почти толкова глупаво колкото и твърдението, че се обезличават мъжете, щото не им се взима името или защото празнуват раждането на децата си с радост. Всеки човек, без разлика на пол, ориентация и т.н. следва да отстоява сам правото си на определяне какъв е, обаче без да воюва с всичко и с всякакви средства. Коментаторката не знам защо се пъне да се доказва пред мъж, който очевидно счита за недостоен за величието й. За какво им е брак въобще? С едно име, запазено на инат ли доказваме значимостта си?  diablo (Уточнявам, че коментирам логиката на коментара за статията, не всички, запазили моминските си имена.)
 
И за да не напиша съвсем оф-топик мнение, ще си кажа, че аз също ще взема името на бъдещия си съпруг, при все че харесвам и своето. Просто идеята за едно име на семейството ни, ужасно ми харесва, пък и ми се струва добър израз на това, което представляваме и сега като двойка. Мое решение, мое мнение. Всеки със своето, разбира се.
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #133 -: март 08, 2011, 14:25:29 »

Определено коментара и мен ме разсмя много  funnytooth Жената е описана като робиня, но каквото си направиш сам -  това е все пак  smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #134 -: март 08, 2011, 17:19:45 »

michelle, мила, изобщо не се притеснявай! give_rose Не си предизвикала спор в никакъв случай! Просто една интересна дискусия, в която има различни гледни точки! Да не забравяме, че е възможно даден пост да звучи гневен, но всъщност да не е.  smile
Относно статията. Принципно винаги приемам различните мнения, но не и осъдителните и агресивните. А и статията и коментара под нея ми се виждат такива. Фамилия се приема или не, защото така го чувстваш, защото така искаш или защото до такъв консенсус сте стигнали с мъжа ти. И точка! Това е! Защо са необходими такива аргументи, за да се почувстваш права в избора си. С такава омраза към факта, че ти ще раждаш ли пристъпваш в брак са някого?!?! Ами по-добре не го прави тогава. И за какво, за бога, са тези определения: "натокани амбиции в поли" (между другото думата "натокани" не съществува в книжовния български език)??? Моят бъдещ съпруг няма да се чувства по-малко мъж, ако не му взема фамилията! Просто защото си е истински мъж и аз му го показвам с други неща! С истински показателни неща! Всяко прекалено нещо е вредно, а в тази статия и в коментара доста са прекалили според мен. За мен и двете авторки са меко казано нестабилни емоционално! pardon
Искам да подчертая, че не критикувам нито един пост на съфорумка, а единствено статията и коментара! good
Деничка Звездичка, lionelsa  goodpost
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines