Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 22, 2024, 12:51:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 167314 пъти)
 
Denitsa_Holland
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 110



« Отговор #105 -: февруари 09, 2011, 21:28:31 »

Аз искам да взема фамилията на съпруга си ама не мога! По холандското законодателство мога само да я ползвам,но във всички официални документи си оставам с моминското име. И тук това е съвсем нормално!! Даже нямаш право на избор!  angry Има начин въпреки това след това да я сменя, но трябва да направя доста врътки , вадене на български акт за сключен граждански брак и ала бала....... Обаче всички тук, освен моя мъж ми казват да не го правя, т.като мога да имам проблем с институциите, даже и името в дипломите си трябва да променям. crazy И това е така,защото жените тук до там са си напълнили главите с тази еманципация,че понякога свучат леко смешно. Иначе, който не иска да си сменя фамилията, не иска. Това си е право на всеки и нито едното смятам за старомодно ,нито другото за неуважение към мъжа ти.Аз мисля,че всеки трябва да има избор. За съжаление в България до голяма степен много хора правят нещо,защото така се правело и кво щели да кажат хората, което е жалко!
Активен
debora
Новак
*
Публикации: 14



« Отговор #106 -: февруари 16, 2011, 15:41:33 »

Момичета,много Ви благодаря за подкрепата. Прави сте,че не трябва да ме притеснява нищо, а е важно как аз ще чувствам най-добре.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: февруари 16, 2011, 15:49:02 »

Момичета,много Ви благодаря за подкрепата. Прави сте,че не трябва да ме притеснява нищо, а е важно как аз ще чувствам най-добре.
goodpost
Активен
AnGeL oF lOvE
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 155



Моят сватбен албум

« Отговор #108 -: февруари 28, 2011, 05:13:00 »

Преди няколко дни си говорихме със едната ми сестра (ние сме 3) и остановихме, че от фамилията Андреева и 3-те минаваме на по-страннозвучащи фамилии: Кюртова, Вадинска и Герджикова (последната е фамилията на годеникът ми)  pardon Със сигурност ще си сменя фамилията и то не, за да угодя на някой, или за да докажа на някой нещо, а зашото мисля, че така е редно  smile
Активен
super_bianka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 113



« Отговор #109 -: март 05, 2011, 12:54:17 »

Здравейте момичета, реших да се присъединя и в тази тема, защото с наближаването на датата все повече се чудя какво да правя.  angry Моята фамилия си ми харесва, но и тази на бъдещият ми съпруг. Единственото което ми хрумна е да сложа тиренце и дилемата е решена.  smile Да, ама не! Лошото е, че с нашата българска "уредена" система това тире и четвърто име създава много спънки- при изплащане на болнични, майчински, детски, банки и т.н., причината е, че уж сме в ЕС, а в същото време всичко показва, че сме на светлинни години- системите са стари и отхвърлят четвърто име.  beating beating beating beating beating И когато човек не е запознат с това (както бях аз до скоро, преди да ме просветят) си мисли, че тирето е най- доброто решение. И сега вече незнам какво да правя.  insane insane insane Искам и мойта и тази на бъдещия ми съпруг.  GROAN
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: март 05, 2011, 13:01:42 »

super_bianka аз съм омъжена от 2.5г и съответно от толкова време съм с тире или четири имена.Не съм имала никакъв проблем със болнични, банки и каквито и да е институции.Просто си занесох копие от новата лична карта и от акта за сключен граждански брак на личен състав на фирмата, а те вече са ги внесли по НОИ и т.н. Колкото до банката занесох си копие от новата лична карта и това е.Аз познавам доста жени с четири имена и досега не съм чула да има проблем с институциите.Междодругото това със старите системи не го разбрах, защото познавам жени на по 50-6о години с четири имена и за толкова години живот не са ми казали да са имали проблем с това, макар че говорих с тях какво мисля да правя т.е. да съм с тире и не са се оплакали или да ме посъветват да не слагам тире.
Активен
super_bianka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 113



« Отговор #111 -: март 05, 2011, 13:17:13 »

Аз също разговарях с няколко мои познати, които са с тире и всиките това ми казаха- да не го слагам, защото постоянно имат проблеми, въпреки, че са направили всичко което си изброила.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #112 -: март 05, 2011, 13:23:45 »

 Аз, за съжаление, ще се присъединя към тези, които ще потвърдят за проблемите с институциите. При мен четвъртото име е БЕЗ тире. Винаги ме гледат странно навсякъде, когато обяснявам, че фамилията ми се състои от ДВЕ имена и нито едно от тях не е "по-главно".
 В българските банки на три пъти ми се случи да НЕ ми сменят новата фамилия. Въпреки, че на едно от местата ходих два пъти не само с новата лична карта, но и със свидетелството за граждански брак.
 Друго-обърнете внимание дали новата ви фамилия няма да стане много дълга, ако всяко от двете имена е повече от 6-7 букви. Моите са стандартни, но се оказа, че взети заедно НЕ е възможно да бъдат изписани. Повечето системи в българските пощи и банки нямат предвидено достатъчно място в електронните си бланки за толкова символи. Така трябваше да напишат само едното от двете имена. Съответно като представям документ в този вид, пак трябва да отида задължително със свидетелството за граждански брак.
 Няма да ви обяснявам какви истории са с дипломите...
 Накратко, ако сега трябваше да взема решение, за нищо на света не бих си сменила фамилията. Много обичам съпруга си, ала всичките тези глупости ми идват в повече.
Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #113 -: март 05, 2011, 14:02:18 »

Аз пък да ви питам как стои въпросът с дипломите след смяна на фамилията? Аз, дай боже, ще се дипломирам малко преди да се омъжа, т.е. ще съм си с моминската фамилия. После как ще доказвам, че съм аз?
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #114 -: март 05, 2011, 14:18:58 »

Направо ме шашнахте, аз досега пробеми не съм имала.А запазих моминското си точно заради професията си.
Активен
super_bianka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 113



« Отговор #115 -: март 05, 2011, 14:42:34 »

Явно ти си късметлийка. Дано и занапред да нямаш никакви проблеми. give_rose
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #116 -: март 05, 2011, 15:18:07 »

 Разбирам, че написаното от мен звучи стряскащо, дори и аз не очаквах подобни ситуации. Според мен, когато веднъж представиш новата лична карта и свидетелството за граждански брак, това е напълно достатъчно. Просто има институции, където хората или приетата система за обработка на информация не са добре организирани.
 Решението дали да си смените фамилията или не трябва да е изцяло ваше.
 Въпреки всички ядове, не съжалявам, че го направих. Само се ядосвам крайно, че понякога "забравят" да ми сменят данните, някои сметки се оказват неплатени и имам неприятности. Относно дипломите процедурата при мен беше същата, както на всички останали места. Ако хората разсъждават логично и прочетат внимателно данните на новата ви лична карта, дипломата и свидетелството за граждански брак, без проблем ще установят, че сте същото лице. Единствено извън България ще ви е по-сложна процедурата.
 Накратко моят съвет е-ако не държите много на смяната на фамилията, не го правете. Ако добавяте фамилия-задължително с тире. Иначе ще имате "забавни" ситуации като моите Wink
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: март 05, 2011, 19:18:11 »

И аз искам да съм с тире. Много си харесвам фамилията, но искам да уважа и мъжа си. (под секрет, secret и той толкова я харесва, че дори обсъждахме дали той да не приеме моята) Обаче вие ме накарахте да се замисля. Името ми ще стане изключително дълго! Не стига, че бащиното ми е Бранимирова, не стига, че фамилията ми е Василевска, ами и ще добавя Григорова!  funnytooth Чак ми е смешно!
Обаче по отношение на другото, нещо не ми се нрави това за пореден път да се съобразявам аз с неуредиците в нашата държава! Аман от некомпетентни и незаинтересовани чиновници. beating Та мисля да рискувам и да си се пиша с тиренце, а ако имам ядове ще берат и те заедно с мен! Не може цял живот да не правим това, което искаме, въпреки че имаме право, заради неуредици в смотаната ни държавна система! А и това да те гледат странно, затова че си с 4 имена пък съвсем не го разбирам! Ама защо ли се учудвам!? Не за пръв път някоя служителка ще ме погледне над очилата, за да попита : "Ама как така сте еди какво си?!?!?" bqsnasym
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #118 -: март 05, 2011, 20:42:02 »

michelle, как се справи с институциите да сложиш 4-то име без тире? Аз толкова много исках, но ударих на камък, защото законът нито го позволява, нито го забранява  crazy

Макар, че след всичко което разказвате, още повече се радваме с милото, че запазих моминското си име. Yes
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #119 -: март 05, 2011, 21:33:02 »

 Нинка, когато си попълвах документите, които се подават, за да се сключи граждански брак, на бланката имаше двете опции-със и без тире. Понеже не ми допадаше особено варианта с тирето, избрах без. Останах с впечатление, че е нещо, което го има от сравнително скоро. Наистина имам проблеми навсякъде с това записване на фамилията. Досега винаги, ама винаги връщам всички бланки за поправка. Мислят си, че съм забравила да сложа тире  crazy Не е кой знае какво, само че винаги когато трябва да ми се издаде някакъв документ, изрично натъртвам, че ТИРЕ НЯМА.  Позволено е от закона  smile Мисля, че просто така им е удобно, по-лесно се възприема като една цяла фамилия писмено. Въпреки, че като го четеш е все едно и също  pardon 
« Последна редакция: март 05, 2011, 22:03:49 от michelle » Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines