Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 18, 2024, 18:26:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Тема на седмицата!!!  (Прочетена 80361 пъти)
 
cherry_tea
Професор
****
Публикации: 364



« Отговор #150 -: май 13, 2010, 14:42:33 »

Аз не знам от къде да започна. Събитието може да бъде погледнато от толкова много гледни точки и не мога сама за себе си да намеря приоритетната и да й позволя да изпъкне….
Първо, когато видях Маги да започва темата се замислих за нейната позиция и за позицията на жените, които се опитват да забременеят, но срещат определени трудности. Тогава, колкото и повърхностно да е, усещането за несправедливост се надигна и си остана в главата ми едно „Не е честно!”. Не е честно този успех и „висш пилотаж” в медицината, тази гордост от постигнатия резултат да не се дават на всички, които се стремят към него. Всяка една от бременностите, за които са допринесли лекарите от Плевен, онези бременности останали неосветени от медиите, са също толкова или много по-ценни и заслужаващи адмирации от тази, за която пишем в момента.
После от позицията ми на млад човек, навлизащ в ролята си на родител, се замислих за бебетата. Не знам как ще се развие живота им. Искам да си представя хубаво детство за тях и да постигна позитивна нагласа, но ми е трудно и общо взето се страхувам да си отпускам мислите в тази посока.
За постижението, медицинското „чудо” да инжектираш една жена с хормони и да й имплантираш ембрион….. – за никого не е тайна, че науката толкова много се е развила и така е навлязла навсякъде, че по-скоро е трудно да се придържаш към естествените и простите неща.
И накрая за майката – нямам идея какъв й е бил живота и защо сега е решила, че е дошъл момента да стане майка. Повече ми прилича на опит да се разчупят нормите и да даде шанс на тази свобода и щастие, които някога някъде са й липсвали.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #151 -: май 14, 2010, 08:49:00 »

И аз ще се включа тук.
Първо, не всяка двойка, която прави дете е готова да го гледа като дете, като човек. Има доста родители, най-вече майки, които предприемат тази стъпка с доста повърхностно обмисляне, мислене и пр.
Второ, имам позната, която след ин витро оплождане роди тризнаци. Съпругът й много пътува, такава му е работата на човека. Тя няма кой да й помага и съответно си гледа децата сама. Но никога няма да  ячуете да се оплаква, никога!!! Е, вярно, не е на 60 години, на 30 е, но да гледаш три дечица, които са се родили също около 30-та г.с. хич не е лека работа. Три плачат едновременно, а ти не знаеш кое да гушнеш о-напред (това са мислите на повечето хора). Но когато я попиташ нея как се справя, винаги, с усмивка ще ти отговори: с любов. Никой не знае на какво е способна една жена, която дълго време е искала да има дете, но по една или друга причина не е могла!!!!
Трето, въпросната 62 год. г-жа е подавала документи за осиновяване, но са й отказали.
Относно въпросът дали е морално или не - ами какво да кажа, въпрос на лично виждане, разбиране и способност на съответния човек да излезне извън дадени норми. За мен много неща не са морални, но въпреки това ние ги премаме като нормални. Например това, което показват по нова ТВ в предаването си Биг брадър, ами за ме не е морално, но за други е съвсем нормално нещо. Морално ли е да се излъчват такива предавания в ТВ време, в което гледат и подрастващи? На какво ще ги научи? Какво ще види?
Относно възрастта на госпожата - замислете се колко родители оставят децата си, колко родители ги пращат д апросят по улиците и пр., но въпреки това постоянно се тръби, че тези деца трябва да са при родителите си, а не по домове. Нима това са родители, които изобщо гледат децата си? Нима техните бебета получават майчина и/или бащина милувка? Предвид, че тези деца са средство за получаване на социални и пр. Зарязват ги по социални домове, но не се отказват от тях, търсят ги периодично, защото получават пари за тях до определена възраст.
Колкото е морално жена да роди на 13 години (то по-точно дете), толкова е морално жена да роди и на 60 год. С тази разлика, че в единия случай някой просто е правил секс и се кефил, а другият се е подложил на дълго медикаментозно лечение, ин витро процедура и пр., за да се сдобие с рожба. Всеки да прецени коя от двете жени е по-готова и отговорна към към решението да има дете.
« Последна редакция: май 14, 2010, 08:54:13 от gostenka_82 » Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #152 -: май 14, 2010, 08:49:33 »

Донорство на яйцеклетка, утроба под наем и пр. - всеки ще си каже, това са мед. експерименти, нмедицината върви срещу природата и пр. Но истината е, че медицината се бори със стерилитета, а някой някога замислял ли се е защо вече всеки трети човек им апроблем? Не, но всичко идва от храните, пестицидите, които дори в т.нар. общоприети европ. норми, всъщност се натрупват в организма на жената (мъжа) и съответно се предават на тяхното поколение, дори, когаот тези пестициди са в норми. А е доказано, че те нанасят сериозни поражения върху човешката репродуктивна систем. Повечето Е-та, консерванти, са канцерогени, но въпреки това ги има в храните. Отрови има и в козметиката и всичко това се предава на растящият в жената живот!!!! Ето срещу това се бори медицината. Колко от вас познават чувствата на жена, която на 30 год. е с диагноза изчерпан яйчников резерв (дори знам за жена на 23 год. с такава диагноза). На тези жени медицината помага. На жените, чиито тръби са запушени, нагънати, които имат нарушения в имунната система или генетични нарушения, на много, много жени с безброй различни проблеми. На много мъже, които се оказват стерилни и не могат да създадат свое поколение, без дълго, медикаментозно лечение, оперативни интервенции и пр. И Мадона роди около 40-те ли беше или 50-те, но никой не я съди, че като детето й стане на 20, тя ще е на 60. Това не е неморално, не е и забранено, защо? Само защото е естествено забременяване?
Относно това едно дете да израстне без подители - тежко е, сигурно, не знам, ще се доверя на написаното от Дени. Но деца остават без родители по различни причини, дори, когато родителите са били млади. Това човек не може да предвиди. Все по-често се чува за млади хора, под 30 години, починали от сърдечно-съдови заболявания, но нито една от нас не живее с идеята, че може и да няма утре!!!
Не знам дали прочетохте, интервюто с д-р Емин защо са направили процедурата. Но споделеното от него е чувано доста пъти и от останалите специалисти по репродуктивна медицина и то не веднъж. Искреността и сълзите в очите на една жена, която моли единствено да й помогнат да има собствено дете. Нима няма право на това всяка жена? А отговорността з апоследствията пада изцяло на нейните плещи. Очевидно, жената не е луда, в смисъл напълно здрав психически човек.
Относно бебчетаат, тяхното ранно раждане и състояние - при двуплодна и многоплодна бременност рисковете от преждевременно раждане са огромни. Не са малко случаите на родени около 30 г.с. близнаци. Стоят с месеци в болници, трудно и бавно се възстановяват, но все пак някои успяват!!! Мисълта ми беше, че това може да се случи и на млада и напълно здрава жена!!!
Не мога да бъда съдник на човек, когото не познавам, на човек, в чиято ситуация не съм била.
Лично аз не одобрявам постъпката на тази жена, но коя съм аз, че да я съдя? Нима съм преживяла това, през което е минала тя? Не, не съм и затова написах този пост.

п.п. извинявам се за двата поредни поста, но стана много дълго и затова разделих поста на два.
« Последна редакция: май 14, 2010, 08:59:31 от gostenka_82 » Активен
Вероника
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3502



Моят сватбен албум

« Отговор #153 -: май 14, 2010, 09:09:03 »

gostenka_82   goodpost goodpost goodpost goodpost goodpost goodpost напълно подкрепям казаното от теб  good и аз не одобрявам постъпката на жената, но все пак какво знаем ние за нея?
В Бг е много лесно да си чешеш езика на гърба на другия, да даваш неискани съвети мислейки, че ти, ти и само ти постъпваш правилно и другите, коието не постъпват като теб са грешници. А обратното? А в очите на грешника не си ли ти грешник?  tease
Не можем да оправим света! Всеки го е грижа за децата на другия  sad
Изчетох всичко по темата още снощи и всяка една от вас е казала много верни неща, верни за кого ?
Не забравяйте че хората сме различни и че всеки има различен житейски опит и различни схващания според него  Wink
« Последна редакция: май 14, 2010, 09:10:59 от Вероника » Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #154 -: май 14, 2010, 09:46:40 »

Ох, аз се чудих дали да пиша или не по темата. Чудих се, честно казано, и какво ми е мнението - ту в едната, ту в другата крайност изпада.
Не виня жената, че е искала дете/деца и се е борила за това.
Но, след като току що прочетох, че по-малкото дете са го оперирали, заради перфорация на тънкото черво и още незнам и аз какви там медицински терминологии, че по-голямото има опасност от загуба на зрение, парализа, неврологични увреждания и, че никой не се наема да даде прогноза за тези деца - еми, не, просто не съм съгласна.
Дори да приемем, дано!!!, жената да е жива и здрава още много години, ще се чувства ли много удовлетворена да гледа едно или две деца с такива евентуални увреждания.

Желая от сърце всичко да се развие добре и по възможно най-лекия начин, това мога да кажа в заключение.
Активен
Vessy
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 188


влюбена в живота и в мъжа си :-)


Моят сватбен албум

« Отговор #155 -: май 14, 2010, 10:04:59 »

Първо поздравления за поста, от както стана това исках да изкажа мнение, но сега го виждам. Неискам никой да ме разбира погрешно, нито аз съм човека, който ще съди или ще обвинява. НО СПОРЕД МЕН ТОВА НЕ Е ПРАВИЛНО. Нямало ли е хора, доктори (нищо, че жената е психолог), които да поговорят с нея. Съгласна съм, че това е една мечта. Аз самата си мечтая да стана майка ии ако немога ще направя всичко. Но не и ако стана на 62г. Тук вече немисля за децата, а за себе си, че АЗ СЪМ ИСКАЛА. Някои от вас са майки и знаят каква енергия се иска за отглеждането на едно дете ( а близнаци?). А след 10 години? Нямам нищо прожената да е жива и здрава , но децата ще имат ли детство? Това мнение си е само мое исках просто да го споделя smile
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #156 -: май 14, 2010, 10:05:22 »

Гостенка,съгласна с теб,написала си го много точно,сякаш си пресъздала и моите чувства и емоций,които аз не успях да облека в думи така добре като теб give_rose
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #157 -: май 14, 2010, 10:26:44 »

Дълго се чудих дали да си дам мнението по въпроса, още повече, че то самото не е много изчистено от емоционална и съвсем човешка гледна точка. Разбирам защо една жена иска да стане майка и то на всяка цена, не разбирам обаче защо чак сега се е сетила, че го иска. Представих си се да съм живяла цял живот с баба ми, която е на 80 год. сега, като съм се родила е била на годините на въпросната вече майка. Тя несъмнено е щяла да дава всичко за мен, както и дава, но нито е работела, тя е пенсионер, не знам с какви пари е щяла да ми сменя пампарсите, после да ме прати на училище и да ми дава джобни, вкъщи всеки ден да имаме топла вечеря и т.н. И да е искала баба ми да го направи, нямало е да може, защото не е от желязо. Една толкова възрастна жена, с извинение дори, че през цялото време я сравнявам с възрастта на Моята баба, не би могла да даде всичко за тези деца, още повече пък че са две, а и няма мъж, нито роднини. Само с желание и любов това не става. Предполагам, че децата от съвсем малки ще им се наложи да вземат живота си в ръце и да се оправят сами с всичко. Което е много жалко, защото сега на мен, ако не ми помагаха родителите ми, нямаше да мога да стигна далеч.
Имам един познат, който на практика няма родители, които да се грижат за него или да са се грижели преди, на моите години е и една година след мен успя да събере пари и да отиде студент, сега обаче онзи ден дойде до нас да почерпи за имения си ден и каза, че е прекъснал, от догодина дано пак запише. И всичко, заради финансовия въпрос, който изобщо не е за подценяване!
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #158 -: май 14, 2010, 10:35:32 »

Аз се радвам, че се има различни мнения smile
Аз също не искам да съм ничии съдник, не мога, че каква съм аз, аз изказвам мнение, моето мнение.
Но ми е интересно как при положение, че се чака с години понякога за донорска яйцеклетка, на нея са и намерили в рамките на три месеца?Как лекарите са приценили кой има приоритет за тази донорска яйцеклетка тя или едно момиче на 30?Интересно ми е какъв ще е обществения отзвук в цялата страна и по-какъв начин ще започне да се гледа на ин-витро процедурите.А медиите за съжаление са много некомпетенти и правят от мухата слон.За съжаление за сметка на всички семейства имащи проблеми.Та днес ме вълнуват малко по-различни неща.Вчера Лъчезар Иванов каза, че възрастовата граница за ин-витро трябва да се смъкне на 40г сега е на 43г.А фондацийте се бореха да се вдигне границата и след лекарска преценка да се прави или не ин-витро.Сега след този случай за каква лекарска преценка ще говорим?Хората искаха от Фонда да се поемат и опити с донорски яйцеклетки, сега нещата са под въпрос?
Ей такива неща ми се въртят в главата.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #159 -: май 14, 2010, 10:42:14 »

Маги, ти добре засягаш точно този въпрос с възрастта за оплождане, лимитирана в закона. И мен вчера това ме вълнуваше най-много. И ето, аз например не знаех, че се чакало толкова много време за донорска яйцеклетка и действително явно в името на науката, малко слава и сбъдването на мечта, всичко се е случило някак бързо. Дали всички успяват така? Едва ли е много равностойно, действително.

А Лъчезар Иванов само глупости ръси. Първо се обявиха против сурогатните майки, сега и това с възрастта. Ми да погледат малко практика, да направят обществен дебат. А така, на няколко депутата им хрумва нещо, обсъждат си го, гласуват го за нула време и после 200 000-те бездетни двойки да следват пътя, който някой друг им е начертал, без да е изслушал никакви човешки мотиви.

 nea nea nea
Активен
cherry_tea
Професор
****
Публикации: 364



« Отговор #160 -: май 14, 2010, 10:55:07 »

Маги, това наистина са важни въпроси и е интересно след този случай как ще се развие ситуацията. Мислиш ли, че нещата ще се променят драстично? Или това ще си остане някакъв прецедент и толкова...

Дени, и аз от поста на Маги научавам за изчакването за донорска яйцеклетка и че там също има списъци и ред и че става бавно. Също така се замислям и за равнопоставеността. И ми се струва, че това е област, в която още трябва да се работи.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #161 -: май 14, 2010, 11:09:56 »

По принцип аз с донорстовот не съм много запозната, но от това което съм чела знам, че е доста трудно.Първо трябва да са намери момиче което е готово да дари.По закон има възраст от до и задължително трябва да е раждало, другия вариянт е момиче което в момента прави стимулация и има много яйцеклетки да дари.Малко е сложно там, наистина не съм много запозната и дано не ми се налага да се запознавам.

Другия въпрос е че обществеността по-принцип гледа на ин-витрото странно.Все още се счита, че като не можеш да имаш деца, значи си правила аборти  shok имала си много и безразборни контакти и още много други глупости на родния мозък.За мъжки фактор не се говори или ако се говори се гледа на мъжете като на импотентни т.е. не могат да направят разлика между може да прави секс, но има проблем със сперматозоидите  shok .

Аз живея в малък град, тук е още по-зле.Общо взето си някакъв тип изрод, а децата ти може да се родят с антенки.Може малко да съм засилила нещата, но в общи линии е така.

Сега прочетох, че вчера в новините Миролюба Бенатова е направила връзка между даряването на яйцеклетка и продажбата на деца  Oh my ... сега ще търся материала да го гледам, че взех да се шашкам от простотията на журналистите.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #162 -: май 14, 2010, 11:14:25 »

Бубка, мила, в такова положение са са доста близнаци, даже и бебчета от едноплодна бременност, родени преждевременно. Това няма нищо общо с възрастта на майката, разбираш ли, случва се на жени, които са не не повече от 30 години, писано ли им е да се родят по-рано, ако ще и да стиска крака майката, пак ще се родят. Бог да ги пази малките душици!!! Просто не са им се доразвили органите, затова е така.
Маги, аз веднага ще ти кажа как е станало с донорската яйцеклетка (най-вероятно де, не съм била там, само пердполагам). По прицип, при ин витро процедура, ако жената не е с намален или изчерпан ЯР може да дари част от извадените й при пункция яйцеклетки. Така за нея ин витрото излиза почти без пари, а реципиентката плаща ин витрото й, както и собствения ембриотрансфер. Да не забравяме, че едно ин витро варира от 5000 до 7000лв. (зависи от това как жената реагира на медикаментите по вр. на стимулация). До създаването на Фонд АР доста жени така са си правили опитите почти без пари, като са дарявали яйцеклетки. С фонда обаче нещата се промениха, защото той поема до 3 безплатни опита, ако отговаряш на определени условия. Но има някои случаи на мъжки фактор, много тежък МФ, които не се поемат от фонда и вероятно някоя двойка, която не отг. на условията на фонда е дарила яйцеклетки, за да може да се подложи на ин витро. Освен това има жени, които са с живородени деца, както е по закон, в рамките на определена възраст, които също доброволно даряват яйцеклетки, без да се подлагат те самите на ин витро.
Ако ти си жена, която има веч едве деца и не мисли за трето, решила си да напаривш добро, подлагаш се на стимулация и даряваш всички свои яйцеклетки (ще се учудите, но има и такива жени, като тази тяхна постъпка е достойна за уважение и възхищение).
Маги, мила, повечето случаи, в които женте имат нужда от донорска яйцеклетка тези жени са на възраст над 40 години, не са на по 30, недей така, на 30 повечето жени си имат нормален ЯР. Даже случаите с ИЯР са извън поеманите от фонда и пр. Има и по-млади, но преобладавщо са жени около 40 год.
Ако тръгнем да нищим моралната страна на всяко нещо, досат спорове ще завъдим в темичката, дори над 40г. би могло да се приеме, че е неморално, нали?! Същият въпрос, защо са чакали до сега, ми те ще са стари баби, когато децата им са на по 20 и пр.
Деничка, това с обществения дебат е безмислено. Нашето общество не е готово за подобни неща. Знаеш ли кое щ е най-срещаното твърдение, както вече стана известно покрай създаването на фонда? Ще се опитам да цитирам по памет от четеното: "Ами като са правили безразборен секс, кой им е виновен". Е питам аз, как тръбите на една жена ще се запушат от секс. Как един мъж, който е с диагноза: липса на сперматозоиди в еякулата, ще го е сполетяло това поради безразборен секс? И да речем причината и за двата примера е вродена, айде при тръбите може и напълно лисващи, че има и такива случаи. Как така този безразборен секс е премахнал семепроводите на мъжа и се налага да му вадят сперматозоидите оперативно? Нивма тези хора нямат прав она лекарска помощ, за да имат сви деца? Ето това ни е обществото, нищо не чете, нищо не разбира, но на всяка манджа - мерудия. Съдник на хора, с чиито проблеми никога не се е сблъсквал. Ми скоро един познат ми изръси по  повод на негови приятели, които с години се опитвали да имат дете, но безуспешно. Накрая му се похвалили, че чакат бебе. И той на мен ми казва: бе напраов не ги разбирам тези хора, защо не си осиновиха, ми толкова години ходене по лекари. И това млад човек ми го казва, уж образован, работещ в добра компания, баща на 2 деца, второто, от които родило се преди месец - два. А пък той, страшен родител, децата му ги гледат бабите, а той и жена му - на работа, ама иначе все се мрънка, като се налага да заведат някое на д-р. Еми правете си изводите и такъв човек седнал да съди  ида дава оценка на други хора на тема родители. Той, който една манджа не им е сготвил, той, който позволява майката да си намира тъпи извинения и да си тръгне на работа, защото в случая не става въпрос за недостиг на пари. Просто искат деца, но ако може друг да им ги гледа.
« Последна редакция: май 14, 2010, 11:19:07 от gostenka_82 » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #163 -: май 14, 2010, 11:24:36 »

Аз за донорските не мога да говоря не съм се сблъсквала пак казвам, както и написах горе всичко е от прочетено от мен и запомнено.
Колкото до хората, до общественото мнение, Гостенка е напълно права и аз съм го написала в ноя пост същото.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #164 -: май 14, 2010, 11:27:57 »

Знаех си , че няма как да не го обсъдим в "нашия' форум.И аз нямам категорично мнение по въпроса-първо си казах-ами в правото си е,после -ама това е опасно,как са и разрешили,после -това,че вървим срещу природата(самото инвитро е намеса в природата)...и хвърчат някакви мисли в главата ми,не мога даже да уловя всички.Но като изместихте леко темата с други въпроси от същия репортаж-какво ще кажете за това, че не се води регистър на донорите и в един момент може детето на тази жена (дано са и живи и здрави) да се омъжи  за брат си (дете на донорката)?
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 16   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines