Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 13:27:00

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За българската православна църква и това как си върши  (Прочетена 33040 пъти)
 
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #15 -: септември 21, 2009, 23:18:27 »

 Аз просто спирам ! Така са ме възпитали моите родители / и живота главно/. Животът не е само компютър, форум, кошче, блог и т.н. Съжалявам, че хората тук са подложени на подобен елемент, но се радвам, че има страшно много, които не са тук по ред причини. И добре си живеят без един подобен паразит като теб и се женят без твоето присъствие. За радост те са много в България - една от сватбите в тази страна нямат този късмет и се снима от твоя милост. За добро или лошо ! Точка .
« Последна редакция: септември 21, 2009, 23:36:34 от Pachoran » Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #16 -: септември 22, 2009, 02:50:00 »

Отваряйки тази тема с най-добри намерения описах неща свързани с институцията БПЦ, които на мен не ми харесват, никъде никого не обиждам, просто отворих тема за обсъждане, за разлика от вас г-н   Балевски. цитирам    "Толкова си смешен, човече, че чак успя да ме развеселиш......."Мисля че не е присъщо на човек които твърди , че има име и репутация да напада и обижда.Никъде в темата до преди вие да се намесите не става дума за вас, и вие не написахте нищо по темата - нито добри, нито лоши впечатления, даже не взимате отношение, всичките ви постове са нападателни.Явно истината боли, явно вие наистина набирате своите клиенти тук.Затова и използвате истинското си име тук с напълно комерсиална цел.Надявам се да оставим спора и да видим има ли интерес към темата от страна на другите посетители на този форум.Защото не смятам да се заяждам с никого, смятам да разкажа и други интересни историйки относно поведението на БПЦ, както и аз да прочета нещо интересно.
Активен
merakliika
Любопитен
*
Публикации: 31


« Отговор #17 -: септември 22, 2009, 15:56:55 »

Господа - мисля че всеки сам за себе си си е направил изводите от този спор smile. Можете ли да ни помогнете на нас бъдещите булки като ни разкажете от вашия опит къде и как се провежда църковният ритуал - в София и в други градове където сте присъствали на сватба. Това ще ни е много полезно, а и ми се струва, че би спасило темата. Благодаря.
Активен
stoyanov
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 320


"Всяка случайност е скрита форма на необходимост!"


« Отговор #18 -: септември 22, 2009, 16:16:26 »

Здравейте,
аз мисля, че темата е добра. Не искам да взимам ничия страна в споровете, защото няма смисъл. За църковните ритуали мога да споделя впечатление за гр. Варна. Най-много се правят в нашите храмове: "Св. Атанасии", "Св. Петка", Катедралата, "Малката Св. Богородица", "Св. Николай". Ритуалите навсякъде са едни и същи като слова на свещениците и времетраене (20 мин.) В последно време  увеличиха и доста цените на самите ритуали. Някои от свещениците имат и индивидуално слово (извън ритуала) към младоженците. Общо взето съм с добри впечатления (като видеооператор и фотограф) от храмовете в нашия гр. Варна.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #19 -: септември 22, 2009, 17:07:39 »

Някои от свещениците имат и индивидуално слово (извън ритуала) към младоженците. Общо взето съм с добри впечатления (като видеооператор и фотограф) от храмовете в нашия гр. Варна.

Наскоро бях във Варна на една сватба. Църковният брак бе сключен в "Успение Богородично" (малката Църква зад РДВР) - изключително впечатлен бях от края на самият ритуал и по-конкретно от словото, което свещеникът на достъпен, разбираем български език отправи към младоженците. Самият ритуал бе обичаен (като времетраене бе не повече от 20-25мин), като в повечето храмове, но словото накрая бе поучително и това много ме грабна. Признавам, рядко попадам на свещенослужители, които с такова сърце и отношение да практикуват службата си.

Относно същността и значението на църковния брак като едно от Тайнствата на църквата може да се прочете на много места в интернет (например http://www.pravoslavieto.com/2/osnovi/faith_churh.htm#5Брак), а по-заинтересованите могат да се допитат за съвет при свещеника, който ще ги венчае, а също и да потърсят книгата "Вяра, Надежда, Любов" на Архимандит Серафим, където обстойно е обяснено всичко.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #20 -: септември 22, 2009, 17:37:42 »

Можете ли да ни помогнете на нас бъдещите булки като ни разкажете от вашия опит къде и как се провежда църковният ритуал - в София и в други градове където сте присъствали на сватба. Това ще ни е много полезно, а и ми се струва, че би спасило темата. Благодаря.

Мисля си, че темата за Църковния брак е изключително важна и не случайно има отделна тема такава (дори по-горе бе посочен линк към нея). Позволих си да се включа в новата тема, защото мотивът според мен е неправилен
        Какъв ми е мотивът да пусна тази тема - Според мен много храмове вече не са храмове а търговски дружества, а техните свещенници не божи служители, а овълчени от парите са се превърнали в слуги на дявола.И тъи като бог високо, а цер далеко(за тях няма такъв) вие сте хората които трябва да въдворите справедливост чрез вашите постове, тоест нека бъдещите младоженци не посещават въпросните опорочени храмове.   
Смятам, че чрез настройване на младоженците към свещениците (охарактеризирани всички под общ знаменател като ...), както и призоваването на всички да не посещават "въпросните опорочени храмове" (добре че няма списък на църкви, че би станало страшно) е нещо, което е нередно. С подобно отношение няма да променим нито верските убеждения на хората, за да станат по-вярващи, нито пък ще спомогнем за реформата в БПЦ.

Принципно съм съгласен с dark_avenger и Pachoran, че положението в храмовете относно провеждането на църковния брак не е добро, но "мотивът да пусна тази тема" и идеята за промяна е неподходяща за подобен форум. Тук отново ще похваля beb4eto_na_me4o за мъдрото изказване по-горе. Уверен съм, че тематата за църковния брак е нужна, както и запознанство на бъдещите младоженици по този въпрос, но нека подходът бъде позитивен.

Признавам, моите изказвания тук не бяха градивни, но и темата не я приех като такава, поради което се отнесох по този начин. Все пак добрите намерения на dark_avenger и Pachoran да са полезни на младоженците по всеки един въпрос са похвални и вярвам, че тези хора могат с опита си да бъдат такива. Всички се учим как да общуваме (било на срещите на живо, било във форуми в интернет) - самите dark_avenger и Pachoran имат напредък в това отношение (все по-малко техни изказвания са изтривани напоследък, а и желанието им да са полезни очевидно помага във времето върху поведението им в този форум). За да не се чувстват последните обидени, поднасям своите извинения към dark_avenger и Pachoran.
Надявам се всички заинтереовани от темата да последваме линка, посочен от ellie_bellie и да се обсъжда темата за църковния брак целенасочено http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,17281.165.html
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #21 -: септември 23, 2009, 00:38:35 »

Наскоро бях във Варна на една сватба. Църковният брак бе сключен в "Успение Богородично" (малката Църква зад РДВР) - изключително впечатлен бях от края на самият ритуал и по-конкретно от словото, което свещеникът на достъпен, разбираем български език отправи към младоженците. Самият ритуал бе обичаен (като времетраене бе не повече от 20-25мин), като в повечето храмове, но словото накрая бе поучително и това много ме грабна. Признавам, рядко попадам на свещенослужители, които с такова сърце и отношение да практикуват службата си.

        Е най-после да си дойдеме на думата.
   Може и да съм се изказал малко неправилно, точно тук е мястото на мнения като горното, според мен. И аз господин Балевски рядко попадам на такива църковнослужители , затова желая да информирам хората, за техните имена, и къде се намират.Това е един служител които съвестно си е свършил работата.Също като добрия ДЖ, или фотограф, или оператор.Няма разлика.Всеки има задължения.

 Послепис...преди време във въпросната Света Неделя имаше един поп - възрастен, болен, слаб, много лошо водеше венчавката. Хората негодуваха.Един ден се престраших и поговорих насаме с отец Мина - началникът им.Казах му - отче излагате се, една от най-скъпите църкви сте, хората са недоволни, оплакват се, разнасят ви, говорят че човека е пиян, не е хубаво така.Отецът отговори - да знам имаме проблем, не мога само аз и още един отец  да направим всички венчавки, хора сме не сме машини, но ще измислим нещо. Понеже познавам и другия отец, след една венчавка, чух едни хора да му благодарят и да се оплакват по същия начин , че били на друга сватба, и там еди какво си...После и аз му споделих - отче верно е, хората отдавна ви одумват, не е редно.Той също отговори - да знам ще измислим нещо.Мина време, явно измислиха - човека го няма там вече.Можело значи. Bravo
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #22 -: септември 30, 2009, 15:53:07 »

И аз мисля , че темата е много полезна.Не тая надежди за кои знае каква промяна в църквата но поне да се обмени малко информация, и да се похвалят въпросните "съвестни църковнослужители"
Активен
siyana
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 72



« Отговор #23 -: октомври 03, 2009, 12:02:17 »

Ехееее, какви страсти се горещят тука, в "най-безобидната" на пръв поглед тема Wink
Между другото, като ми мина вече сватбата, всичко тук виждам с различни очи, даже Пачоран вече не ме дразни smile Той си е по своему симпатичен. Dark avеnger, ти си много интересна личност. Балевски, не мисля че тук трябва всеки да се разкрива кой е - този форум е анонимен все пак и всеки си преценява. Но евала, че ти говориш смело от свое име. Не се карайте, всички сте готини бе хора smile Преди време аз тъкмо се бях наканила да си качвам снимки на рокля, покани и т.н. и една съфорумка се нахвърли върху мен в една тема, и се отказах да показвам самоличността си и по този начин да поемем отрицателна енергия.
Та за църковния брак - аз искам тук да изразя възхищението си от отец Мина от храма Св. Неделя. Много ерудирана личност, и някак си с тежест и авторитет. Нашата венчавка беше извън църквата, на открито, заедно с изнесената церемония и беше много истинско и вълнуващо. Отец Мина заедно със свой колега, на който не знам името, водиха църковния ритуал и въобще, ама въобще не беше скучно, напротив! Аз си го изживях като нещо много истинско и свято , и мина неусетно, дори не знам колко дълго е продължило. След ритуала отец Мина каза много красиви думи на човешки език, отправи пожелания и благословия към всички, и вярвайте ми, чувствах че наистина сякаш приемам много положителна енергия - така го усетих и аз, и съпруга ми, и гостите. Може би значение имаше и романтичната церемония преди това, която даде много силно начало на целия обред, но наистина отец Мина е много авторитетна и приятна личност, от която лъха респект. Спомням си, че моята агентка Хриси го беше поканила специално него, и наистина разбрах после мотивите й. Не знам как протичат точно в църковния храм церемониите на отец Мина и дали там е на конвейр, но при мене беше всичко на висота  smile
« Последна редакция: октомври 03, 2009, 12:05:17 от siyana » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #24 -: октомври 03, 2009, 23:53:09 »

   

 ..преди време във въпросната Света Неделя имаше един поп - възрастен, болен, слаб, много лошо водеше венчавката........... - човека го няма там вече.Можело значи.
Да няма го от 2г лека му пръст, беше наистина доста възрастен.Аз също за съжаление имам доста негативно мнение за тази църква, но все пак от известно време виждам някакво подобрение.Има само още един отец който от време на време претупва нещата, ама той пък ръси големи бисери и е много забавен.Последния път посъветва младоженците доста да се потрудели довечера, че скоро да кръщава Bravo.
« Последна редакция: октомври 03, 2009, 23:55:05 от Deliysky » Активен
MIKIMAUS
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #25 -: октомври 18, 2009, 13:34:33 »

Преди всички по-горе да пишете глупости първо се поинтересувайте за някои неща как стоят относно църквата, ритуали и т.н. Освен Библията има много други постулати, които се спазват.
Казвам го за разяснение. СЪВСЕМ ДРУГ Е ВЪПРОСА ЗА ТОВА ДАЛИ ГО СПАЗВАТ.
Но пък, ако ви кажат, че не може да се сключва брак еди кога си позамислете. Явно има причина. Не както някой по-горе беше писал, че попа не е този, който ще му каже кога може и кога не. Цитирам просто по памет. Абсолютно некомпетентни хора си пишат тук ей така.
Вие сте тзи, които не се интересувате от църквата и религия, ами просто ей така си пшете и на Цветница идвате да се блъскате в храмовете като говеда.
Ту ви кратък ритуала, ту на някой си баща му излязъл, че вече не издържал.
Ритуалът по принцип трябва да продължава около 1 час. А вие като търсите църкви попитайте колко е продължителността и си направете сметка.Ще тормозите ли гостите да чакат или по-бързичко да ства всичко. Пък вземете отидете в църквата, която сте харесали една неделя на служба, пък чуйте попа как "пее".
После само мрънкане.Няма угодия ей.
А що се отнася за промените в БПЦ не е тук мястото за водене на спор. Нещата са много по-сложни повярвайте ми.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #26 -: октомври 26, 2009, 07:49:20 »

Венчавки - вече само в неделя
http://dnes.dir.bg/2009/10/22/news5265704.html


“Това не е вид забрана. Съгласно каноните на Българската православна църква е грях да се извършват венчавки в събота..."

“Извършването на венчавки в събота занапред ще бъде грях, както на младоженците, така и на свещенослужителите в храмовете в страната ни“, заяви дядо Натанаил.

Що, до сега не беше ли грях? или изведнъж измислиха "нов" грях, или до сега всите люде, сключили църковен брак в събота, са много съгрешили и ще трябва да ходят да се покайват....
Тия там, от БПЦ нещо... направо ме изумяват, отново...

и още
http://www.dveri.bg/content/view/10066/29/

И к`во - тези, които искат да имат църковен брак, ще правят сватбите в неделя? (а като се напълнят ритуалните зали и ресторантите, или пък хората са от други градове и трябва след сватбата да пътуват, че в понеделник са на работа? - какво ще се прави?)

Говори се тук, в темата, че ритуалите не трябвало да се претупват, да не бъдат толкова кратки.... Сега ще видим кво ще се получи.

Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #27 -: октомври 26, 2009, 13:07:13 »

хахахах, не казах че ритуалите са кратки, въпросът е принципен, за жалост в църквите нещата не седят така както трябва да бъдат (като комплексна оценка).С въпросното решение според мен ще настъпи още по-голяма бъркотия.Очаквам първите потърпевши и техните истории тук с огромен интерес. Bravo
Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: ноември 09, 2009, 09:48:38 »

Здравейте,
одавна не съм се включвала из темите на форума, но днес се разпалиха някои спемени в мен, когато видях тази тема.
Тъй като идеята на създателя й (до колкото разбрах от първия пост) е за свършената и несвършена работа и за добрите и лоши (ако мога така да се изразя храмове и свещеници), ето и моето мнение по въпроса.
Манастир "Св. Св. Константин и Елена" и отец Стойко - дълбоко съм разочарована
На 29.09.2009г. сключихме брак. Както някой спомена - ден на пост. Е, ходихме и разпитвахме по различни църкви има ли проблем и мога да ви кажа, че всеки поп си беше с негово виждане по въпроса... Това едно на ръка. От самия храм не можаха да ни дадат точен съвет и все  пак решихме, че това ще си остане датата, така, както го замислихме в началото.
Тези, които са от Варна или всички, които някога са посещавали Св. Константин и Елена (бивша Дружба), най вероятно знаят как изглежда манастирчето - много приятно място, с особена атмосфера и изключително малък параклис. В храма с повече от 20 души вътре е пренаселено по мое скромно мнение. При едното ни посещение в началото, когато още избирахме храм за венчавката си, видяхме изнесен ритуал в двора на манастира, което много ни хареса предвид броя на очакваните ни гости и жегата в летния сезон. В общи линии това май наклони везните венчавката ни да е там.
Какво се случи в сватбения ден - още на фотосесията (която бе точно преди църковния брак) баща ми ми се обади, да побрзаме, че попа прави проблеми. Като стигнахме в храма - няма добър ден, няма нищо - директно "Какъв е тоя цирк, не може венчевка в двора"  shok И аз, изумена! Как така изведнъж не може, нали с очите си съм виждала, нали от храма ни предложиха този вариант... Изобщо, не можех да възприема ситуацията. Както и да е, след доста разправии (буквално разправии) попа се врътна и си приготви нещата за венчавка в двора. Реших, че всичко е приключило, но не - човека си отвори библията, готов да чете, а ние - с незапалени свещи. И аз попитах, месля достатъчно тактично, "Отче, кога трябва да запалим свещите?" и после жестоко съжалих, че съм задала въпроса си. Така или иначе свещите останаха незапалени до края на венчавката, но си отнесох едно конско (не преувеличавам), което започна с "Ти ли ще ме учиш какво да правя... аз бъркам ли ти се в работата, че ти ще се бъркаш в моята ..." и т.н. После, не обикаляхме и около масата, а през цялото време бяхме и в посока с гръб към алтара на църквата... Няма да изпадам в още подробности, че вече писах някъде точно по този въпрос, но... мисля, случая ми е достатъчно показателен за опорочеността на действията в БПЦ.
Е, вярно, че и ние може да не сме били съвсем прави в желанието си за ритуал в двора, но изчетох доста за храма, за това, как цялото място е свято, за енергията му... т.е. не би трябвало да е проблем това, че верчавката не беше вътре, но това, че свещеника се приемаше за работник, а не за Божи служител, това, че не запалихме свещите (нещо, което всеки прави дори при едно елементарно посещение в храма), това, че бяхме обърнати на запад..., това, че не обикаляхме масата... не ви ли прилича на пародия? Това беше момента от целия ден, в който настроението ми успя да се развали и едва се сдържах да не се разплача. С триста зора имам тук там по някоя усмивка, заради снимките, но на повечето съм с такава физиономия, че все едно съм на погребение, а не на сватба. И до ден днешен колкото и пъти да съм пускала записа от сватбата ни, нито веднъж не съм гледала частта от храма - защо ли? Толкова яд напира в мен само при мисълта за това невероятно отношение.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #29 -: ноември 13, 2009, 01:21:59 »

Много грубо, за съжаление веждалсъм много подобни случки в различни божии храмове.Мисля, че на всеки може да се прости но на божи служител НЕ!
Активен
Страници: 1 [2] 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines