Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 25, 2024, 19:19:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: На коя маса са родителите на младоженците?
на младоженската маса - 101 (16.8%)
на отделна маса - 500 (83.2%)
Общ брой гласове: 599

Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватба - как точно протича всичко?  (Прочетена 210663 пъти)
 
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #375 -: април 05, 2011, 17:01:37 »

AIVEN, извини ме, не искам да прозвучи като заяждане give_rose, но като цяло постът ти беше не на място въобще! deni878 имаше нужда да знае колко време да предвиди, че ще е нужно да останат в нейния дом. А не дали е  *db*демоде pleasantry да имаш оркестър при взимането! Аз няма да играя хоро на улицата, не защото не мога, а защото не искам, но искам да ме вземат с гайда и тъпан, защото съм българка и уважавам традициите си и държа да имам българска сватба. От друга страна всеки сам трябва да реши какво му харесва и да избере сам за себе си! good Но да критикуваме по този начин собствените си традиции е малко кофти! От друга страна anelcka80 е права - "важното е да се включиш, независимо дали можеш или не можеш да танцуваш. Не е нужно да сме критични, в крайна сметка става дума за забавление, а не за задължение!"

deni878, аз мисля да предвидя по 1 час между различните домове, като в това време включвам и пътя между тях. И аз не съм сигурна обаче, дали е добре. Ако може някой вече минал по този път да подскаже! smile
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: април 05, 2011, 17:24:18 »

Ето ме smile минала по този път, с всички гайди, тъпани, купувания, хора пред блока и тн. За мен българската сватба е това, което изредих, винаги когато съм си мислила за сватбата си съм си представяла точно тези моменти, въпреки че много хора смятат, че е цигания - на мен ми харесва, вълнуващо е. Уважавам мнението на хората, които не харесват всичко това, но за мен беше една много важна част от цялото събитие.
В младоженеца беше предвиден един час, който се е спазил много стриктно,бяха предвидени около 15 мин. път от младоженеца до кръстниците и един час в кръстниците, времето предвидено за вземане на булката също беше един час. Проблема при нас дойде, че кръстниците бяха замислили милото да прави "Мохито" и дооооста закъсняха за булката, така че у нас престоя беше не повече от половин час. Въпреки малкото време си имаше и пазарене, и забулване, и хоро. Добре би било да поразпитате дали ще има изненади от страна на кръстниците, за да предвидите и тях като часове в графика.
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #377 -: април 05, 2011, 19:45:59 »

здравейте момичета,
много ви благодаря на всички за съветите..аз също искам традиционна сватба..колкото и тривиално за звучи и за някой да е може би вече отшумелица, за мен това традициите са ми е някак част от самата сватба..smile
ами като се замисля, ние булките седим и чакаме да дойдат да ни вземат..а останалата част от сватбарите..ами те вече са почнали и с хората и с веселбата от младоженеца..и ми се иска..дори как да кажа може би държа и пред дома на родителите ми да има и малко веселба заради мен  blush..
..а иначе за времето мисля Monikamaria,че имаш право..май ще е по-добре и ние да предвидим повечко време..а не 30мин. при младоженеца и кумове..и 1ч. при мен:)..мисля, че и кумувете ще замислят нещо за младоженеца, така че може би час е по-сигурно smile
Активен
pandelka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 51



« Отговор #378 -: април 06, 2011, 11:00:43 »

Според мен навремето е имало смисъл от тези неща: булката е живяла с родителите си и идват да я вземат тържествено. Играли са хора, защото това е била музиката им за празник. В някои региони са крадели булките - поне това помня от разказите на Хайтов. Родителите плащали сватбите, защото младите (едва ли на повече от 25) нямат опит / приходи.

В днешно време взимането на булката е малко като представление. Повечето булки отдавна живеят или сами или с приятеля си. Музиката от ежедневието е съвсем друга. За тези които обичат народните танци - ОК, там музиката е част от теб - обичаш тези танци и танцуваш. Но някой хора се учат да играят хоро за сватбата си за първи път "защото така е редно"  Oh my ....

Изменени са традициите много. Всяка жена си мечтае романтично предложение за женитба на 4 очи, не таен годеж, с цялата рода, идваща на сгляда, или пък поискване на ръката първо от бащата  tease.
Всяка жена си мечтае за хубав годежен пръстен, а само по времето на родителите ни годежния пръстен не е бил задължителен.

Относно краденето на булките, в днешно време на никой мъж не му се налага да си краде жена, че да се ожени.

Всяка жена си представя първия танц на двойката - това също е модерно. Навремето едва ли са имали танц по двойки (поне в България де). Булката е повеждала хорото, а поне досега не съм видяла с такава страст да се обсъжда от булките кое хоро искат да водят, колкото първия танц.

Относно плащането на сватбата от родителите при двама отгледани, изучени и работещи индивида, отделени като двойка: за мен не е редно. Навремето е имало причини за това, но в съременото общество за мен няма нужда.

В този смисъл, че навремето много от тези традиции са били нужни или обясними, в днешно време те са загубили важността си и наистина се получава нещо като спектакъл. На кой какво му харесва от този спектакъл е въпрос на вкус.  


лелеееее grey   колко си права!!!!  Bravo
не съм се замисляла никога, но това си е самата истина!
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: април 06, 2011, 20:09:35 »

Аз съм напълно съгласна с grey, че това е вид спектакъл. Да си го кажем направо шоу. Но на мен лично точно това ми харесва! Всяка част от това шоу символизира нещо. Именно това са традициите-символика.  good
Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #380 -: април 07, 2011, 14:04:18 »

Милички, не знам дали въпросът се класира за тази тема, но все пак ще си го задам smile Аз искам да имам було и въпросът е следния - по време на гражданската церемония, докато ни обявят за съпруг и съпруга, аз с преметнато през лицето си було ли съм или не? Зачудих се след като ме забули кумата после кога ме разбулват - още като ме види милото или след като се "вземем" официално?
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #381 -: април 07, 2011, 14:08:01 »

Май е когато ви обявят за съпруг и съпруга и тогава младоженецът вдига булото за целувката.  girl_wink
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #382 -: април 07, 2011, 15:34:36 »

Здравей Tiama,

по принцип мисля, че булото има функция да предпазва от уруки докато се сключи брак, но това е друга тема smile
Понеже ние ще сключваме граждански брак във ритуална зала във Варна и съм гледала други сватби, за да зная как е smile..там специално когато са младоженците пред самата зала и им се танцува (говоря за битовия ритуал) тогава булката е без було, след това кръстницата я забулва и така влиза в самата зала..а преди да почне да говори дамата от церемонията..тогава мисля, че пак кръстницата и го маха булото..това го казват в самата ритуална зала..мисля си обаче, че това е различно за различните градове..понеже пък съм пристъствала на други ритуали, в Каварна и там булото е постоянно пуснато..и те разбулва младоженеца когато се "вземете" официално както ти сама го написа:)..така, че зависи къде ще ви е сватбата..надявам се, че съм ти помогнала поне малко..
Активен
♥ Тiama ♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 638


"Do you think that our love can create miracles?"


« Отговор #383 -: април 07, 2011, 15:40:58 »

Благодаря за обясненията... Тъй като самия граждански ритуал ще го видя за първи път на моята сватба blush , съм абсолютно неориентирана кое как се случва. Deni878, аз също знам за тази "функция" на булото и затова ми се виждаше логично да ме разбули младоженецът след като подпишем. Иначе сватбата ще е в София и ние тук нямаме като вас фолклорен ритуал blum и май през цялото време ще съм си с було.
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #384 -: април 07, 2011, 16:02:59 »

Момичета, по повод въпроса на Тиама, се сетих, че аз пък не знам как стои въпроса с булото и църковния ритуал - мисля, че булката влиза разбулена в църквата, но как знаете вие? Да не би и при църковния ритуал да го има това разбулване от младоженеца?
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #385 -: април 07, 2011, 16:25:47 »

По традиция, момата се разбулва чак в църквата. Едно време булото е било плътно и червено, за да я скрие с цел никой по пътя да не я урочаса.  girl_wink
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #386 -: април 07, 2011, 16:27:47 »

Еха, това не го знаех. А преди влизането в църквата или след ритуала се разбулва? Идиотски въпроси, ама като не знам pardon
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #387 -: април 07, 2011, 18:51:19 »

..souless..ами аз за църквата и булотото нищо не знам, но ще се радвам и аз да науча нещо повече smile..
а вие кпгато дойде младоженеца да ви вземе и той ви разбули, после като излизате пак ли ще сте забулени?..понеже аз пък и това не зная как е blush
..сетих се и друго да ви попитам, как протича каненето на кумувете:)..ами ние си имаме фаворити, но още не сме ги поканили..и за това питам..дали има нещо специално, което трябва да се спазва..ако знаете нещо, момичета, ще съм ви много благодарна да го споделите:)..
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #388 -: април 07, 2011, 21:35:08 »

..souless..ами аз за църквата и булотото нищо не знам, но ще се радвам и аз да науча нещо повече smile..
а вие кпгато дойде младоженеца да ви вземе и той ви разбули, после като излизате пак ли ще сте забулени?..понеже аз пък и това не зная как е blush

Дени, моят младоженец като му казах, че до църквата трябва да съм забулена и няма да ми е удобно да вървя с булото, предложи да ме разбули като ме вземе и после при влизане в църквата пак да ме забулят blum Това на шега, разбира се. Ще видим как ще постъпим в крайна сметка.

А за кумовете - има си отделна тема, прочети я smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #389 -: април 07, 2011, 23:02:46 »

По въпроса за булото аз ще го направя както на мен ми харесва, но не знам дали така е правилното или традиционното: мисля да позволя на младоженеца да ме разбули чак след като жената от гражданското му каже, че може да ме целуне, после в колата към църквата пак ще си го сложа и преди да изляза от църквата пак ще му дам да ме разбули и това е.
А иначе по някое време в ресторанта мисля да го махна въобще и да направя нещо като тази традиция (някой я беше споменал тук) да го маха кумата, аз да съм с гръб и да го дадем на някой или нещо подобно. Не знам точно как да го направя. Вие имате ли някакви идеи за това специално? Някой беше споменал нещо и за хвърляне, но ние ще хвърляме букет и жартиер, така че това отпада. 
Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines