Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 25, 2024, 23:17:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: На коя маса са родителите на младоженците?
на младоженската маса - 101 (16.8%)
на отделна маса - 500 (83.2%)
Общ брой гласове: 599

Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватба - как точно протича всичко?  (Прочетена 210716 пъти)
 
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #360 -: март 15, 2011, 14:19:11 »

Аз знам, че те се закичват от булката в нейния дом, когато идват да я вземат - т.е. тя закичва всичките си гости там. Извинявам се за  Offtopic
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #361 -: март 16, 2011, 21:06:14 »

А, и реч на свекървата има, нали?  blush
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #362 -: март 17, 2011, 10:36:34 »

От всички сватби, на които съм била (12 за последните 3 години  danceg), само на 1 имаше реч на свекървата, а на друга имаше реч на тъста. При нас мисля, че няма да ги подлагам на такова напрежение - ако някой сам поиска, тогава ще му дадем думата, разбира се Wink
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #363 -: март 17, 2011, 14:55:39 »

Дадохте ми добра идея, момичета - моето свеки шие гоблени, та е сръчна в ръцете, та за да се меси по-малко и да говори по-малко, мисля да й връча задача да закичва гостите в ресторанта, заедно с майка ми и още 2 жени, че ние ще закичваме всички гости след като влязат в ресторанта, преди това няма да има кога smile
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #364 -: март 19, 2011, 13:08:27 »

От всички сватби, на които съм била (12 за последните 3 години  danceg), само на 1 имаше реч на свекървата, а на друга имаше реч на тъста. При нас мисля, че няма да ги подлагам на такова напрежение - ако някой сам поиска, тогава ще му дадем думата, разбира се Wink

И аз съм на същото мнение никого няма да карам да казва реч ,защото при нас се получава много странно и едните родители са разведени и другите ,така ,че предполагам че никой няма да изяви желание  blush
 pardon
Активен
veninceto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 150



Моят сватбен албум

« Отговор #365 -: март 22, 2011, 01:02:56 »

Моята мила свекърва след като ни захрани с питката и меда поиска да ни пожелае нещо, изненадах се. Изобщо не се притесняваше, държа кратка реч и след това аз пък в отговор и дадох и на нея да си хапне хляб с мед, Казах и меда да и слепи устните и по-малко да приказва вече smile и има ефект! smile
Активен
mielle
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 31



« Отговор #366 -: март 24, 2011, 13:28:36 »

veninceto каква сладка история smile дано продължава все така Wink

аз лично не искам абсолютно никой от родителските тела или друг гост да взима микрофона и да държи речи, защото излиза кой какво взел на младоженците, кой колко допринесъл. малко като смешните сцени от соц времето ми звучи...Ако имат нещо да ни казват, ще имаме време да им отделим, но на самата сватба със сигурност не е подходящ момент според мен....
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #367 -: април 01, 2011, 14:50:46 »

Здравейте момичета,

имам няколко въпроси към вече омъжените от вас  smile бихте ли ми казали колко време бяхте предвидили да се стои във вас когато идват да ви вземат, ние сега си правим график за сватбата и нещо не можем да преценим това време..а освен това трябва ли да има и там захранване и кой го прави..това коства също допълнително време .. smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #368 -: април 02, 2011, 20:02:49 »

Здравейте момичета,

имам няколко въпроси към вече омъжените от вас  smile бихте ли ми казали колко време бяхте предвидили да се стои във вас когато идват да ви вземат, ние сега си правим график за сватбата и нещо не можем да преценим това време..а освен това трябва ли да има и там захранване и кой го прави..това коства също допълнително време .. smile
Стои се колкото Ви позволява времето. Хапвате, пийвате, закичвате се и продължавате по плана.
Гюронтията с музика на живо и подобие на хоро пред блока или на улицата,не Ви я препоръчвам. Не само защото е демоде, но и традицийте одавна не са същите като "едно време". Дори не е необходимо да споменавам факта, че повечето хора не умеят да играят обикновено право хоро, и на филма изглежда като пародия на сватба от 60те години на 20ти век. УСПЕХ в приготовленията.  give_rose
Активен
pinkbird
Професор
****
Публикации: 415



« Отговор #369 -: април 02, 2011, 20:37:52 »

AIVEN, не искам да се заяждам, но искам да попитам кой каза, че музиката на живо и хорото пред блока са демоде?  Oh my ... За това, че много хора не умеят да изиграят едно право хоро, както трябва съм съгласна, но за останалото - не. По тази логика, всички български традиции и обичаи да ги отпишем, защото не са модерни вече и да гледаме само какво правят на запад crazy Мисля, че всеки трябва да прави това, което на него му харесва, без да се налагат някакви норми и ограничения и да се казва - това е модерно, другото е демоде - не го прави. smile

По въпроса на deni878 - нашата сватба тепърва предстои, аз си смятам около 30-45 минути вкъщи. Като в това време включвам купуване на булката, уплътняване на обувката  Wink, закичване от кумата на най-близките, поставяне на бижутата ми пак от кумата, було няма да имам (в нашия край такава е традицията) и после 1-2 хорца на улицата. Мисля, че това време трябва да ми стигне. pardon Миналите по този път да ме коригират, ако трябва. smile
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #370 -: април 03, 2011, 16:58:01 »

Здравейте,
благодаря ви за отговорите smile..във връзка с данданията и хората пред входа..ами определено ще има на нашата сватба, тъй като ние с бъдещият ми съпруг се запознахме точно на народни танци и ..ами сами се досещате, че самите народни танци за нас са нещо много специално:)..затова ще ги има..а и на мен лично много ми е харесвало точно този момент, когато извеждат булката и се танцува пред нейния дом:)..за това, че много от българите не знаят да танцуват едно право хоро съм съгласна, въпреки че през последните години има тенденция да се ходи на курсове.. :)ами както и ние направихме..уж от любопитство, а след това е и приятно и полезно smile..
аз си мислех за около час при мен да се седи, дано да е достатъчно като време..а при младоженеца..може би 30мин...малко ли ще е там?..и в кръстниците толкова..ами чудим се още колко време да отделяме:)
Активен
alo_madona
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #371 -: април 04, 2011, 09:14:33 »

И аз съм на мнение ,че хората и веселбата пред дома на булката не е демоде,напротив смятам ,че това е една от най-хубавите традиции спазвани и до днес със интерес от всички присъстващи.
Лично на моята сватба пред блока ще се вихрим 30 мин. танциори от хореографско училище , както и нашите родители,които ходят на народни танци и за нас това е най-чаканият момент....
А за съседите и хората , които не могат и 1 право да играят...си е един безплатен спектакъл...
Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #372 -: април 04, 2011, 23:37:28 »

Според мен навремето е имало смисъл от тези неща: булката е живяла с родителите си и идват да я вземат тържествено. Играли са хора, защото това е била музиката им за празник. В някои региони са крадели булките - поне това помня от разказите на Хайтов. Родителите плащали сватбите, защото младите (едва ли на повече от 25) нямат опит / приходи.

В днешно време взимането на булката е малко като представление. Повечето булки отдавна живеят или сами или с приятеля си. Музиката от ежедневието е съвсем друга. За тези които обичат народните танци - ОК, там музиката е част от теб - обичаш тези танци и танцуваш. Но някой хора се учат да играят хоро за сватбата си за първи път "защото така е редно"  Oh my ....

Изменени са традициите много. Всяка жена си мечтае романтично предложение за женитба на 4 очи, не таен годеж, с цялата рода, идваща на сгляда, или пък поискване на ръката първо от бащата  tease.
Всяка жена си мечтае за хубав годежен пръстен, а само по времето на родителите ни годежния пръстен не е бил задължителен.

Относно краденето на булките, в днешно време на никой мъж не му се налага да си краде жена, че да се ожени.

Всяка жена си представя първия танц на двойката - това също е модерно. Навремето едва ли са имали танц по двойки (поне в България де). Булката е повеждала хорото, а поне досега не съм видяла с такава страст да се обсъжда от булките кое хоро искат да водят, колкото първия танц.

Относно плащането на сватбата от родителите при двама отгледани, изучени и работещи индивида, отделени като двойка: за мен не е редно. Навремето е имало причини за това, но в съременото общество за мен няма нужда.

В този смисъл, че навремето много от тези традиции са били нужни или обясними, в днешно време те са загубили важността си и наистина се получава нещо като спектакъл. На кой какво му харесва от този спектакъл е въпрос на вкус.  
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #373 -: април 05, 2011, 11:41:02 »

Склонен съм да се съглася с последният пост отколкото с предстоящите го. Достатъчно сватби съм гледал а сигурен съм и вие. Обърнете внимание на тази част за която говорим и ще видите за каква пародия и излагация става дума. Мисля, че е излишно! Не съм против народните танци. Самият аз до скоро играех в Гайтани. Ако познавате някой от този клуб питайте го за Иво ДЖ-я. Постът ми не е насочен към тези, за които това е страст, също и професионално ангажираните с организация на танци и сватби. Разбира се че те са изключение. На останалите успех в подготовката give_rose
Активен
anelcka80
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 859


Моят сватбен албум

« Отговор #374 -: април 05, 2011, 16:37:17 »

Нека всеки реши за себе си, е моето мнение. Но мисля AIVEN , важното е да се включиш, незначимо дали можеш или не можеш да танцуваш. Не е нужно да сме критични, в крайна сметка става дума за забавление, а не за задължение!  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines