Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 23:03:16

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Моля, запазете езика за децата ни...  (Прочетена 5443 пъти)
 
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« -: април 27, 2009, 19:25:31 »

Копирам текста,просто незнам какво да напиша,за мен това е една пълна гавра с българския език. Аз искам един ден децата ми да пишат и говорят правилно.

п.с.Гледах за такава тема,но не видях. А съм я взела присърце,мразя неграмотността,едно е грешка от бързане, а друго-от неграмотност.



Уважаеми Българи,

Искат да отменят Българския Език като задължителен, т.е. държавата ни

няма да изисква от гражданите си да знаят граматични и пунктуационни

правила. Той пак ще се изучава, но няма да се изисква. "Няма държава,

която да не изисква от гражданите си, които са минали българско

обучение, да не знаят книжовен език. Няма значение турци, роми,

африканци, араби. Щом са граждани не трябва да се съобразяват със

законите и правилата на държавата, в която имат гражданство..."

Това е предложено от председателя на Комисията по образованието и

науката господин Лютви Местан. На 20 март е прието на първо четене без

възражение. Защо не е казано по новините никой си няма и на представа.

Апелирам всички, които имат българско самосъзнание да подпишат

петицията, защото иначе от България скоро няма да остане и следа. Това е

скандално и не бива да се остави така.

На по-долу посоченият електронен адрес можете да подкрепите българския език.



Ако одобрявате петицията можете да я препратите на ваши познати.



http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: април 27, 2009, 20:48:52 »

Аз подписах! good
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #2 -: април 28, 2009, 08:08:17 »

И аз. Господи, какво доживяхме в собствената си държава!!!
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: април 28, 2009, 08:48:08 »

mwpo, можеш ли да цитираш източника на това, което копираш тук? Доколкото си спомням, това беше гръмнало миналата година. Не успях да видя нищо текущо по проблема. Всичко, което ми се връща от търсенето, е от миналата година. Аз тръгнах да подписвам петицията и ми каза, че вече съм вътре, при което намерих в е-мейла си потвърждението от май 2008. Дори като тръгнеш да четеш петицията, си пише: изменение и допълнение на Закона за народната просвета (внесен в НС на 25.01.08 г.)Така или иначе тогава това не се прие. Аз не съм дори убедена, че тези петиции имат някакъв ефект. Някой запознат ли е?
Също така попаднах и на това, което изглежда доста смислено. Ако някой от юристите във форума знае нещо повече, моля да сподели.
« Последна редакция: април 28, 2009, 09:08:49 от ellie_bellie » Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #4 -: април 29, 2009, 16:23:51 »

В отговор...беше ми изпратено в пощата от юриста на Атака - Варна.
Прочетох и твоя линк-доста смисъл има съгласна съм, дори и публикувано като интернетни размисли.
Грешката е моя-не обърнах внимание,че е от миналата година, но въпреки това си оставам възмутена от предложението на този господин. Гледах и предаването по НТВ, пълен абсурд е дори мисълта за такова нещо.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: април 30, 2009, 09:54:17 »

Атака какво цели с това 'подновяване' на петицията diablo ?
И спама който прави във всички възможни знайни и незнайни форуми? И доколкото прочетох<простете ако греша>но е идея и предложение на Вълчев,а не на Лютви Местан good good Целенасочена ли е допусната грешка или неволно сте променили името?

Ето и мнение на човек участвал в съставянето на петицията:
Цитат
Кампанията и инициативата в защита на българския книжовен език приключи много отдавна, т.4, от чл. 16 си е на мястото, благодарение на всички българи, които за 10 дена дадоха 100 000 подписа в подкрепа на петицията. Става въпрос за март месец, но 2008 год.. Вносител на проекто закона беше Даниел Вълчев и МС, а не Лютви Местан, точно обратното. Той като председател на образователната комисия, заедно с други депутати, много малко за съжаление, защитаваха ревностно точката. Сигурна съм, че нямаше да успеят, ако не беше гражданската подписка, която беше внесена на два пъти с всички подписи. Веднъж я внесохме на 60 000 подписа, после пак, когато достигна близо 100 000 подписа. Накрая внесохме и трето писмо, много по-подробно и изчерпателно като искания. Целият проблем беше, че Даниел Вълчев и предхождащите го министри, не си бяха свършили работата да подплатят точката с необходимата наредба (в чл. 17, т. 4 е написано това задължение на министъра), която да укаже какви са държавните образователни изисквания и стандарти, които трябва да покрият учениците, при изучаването на българския език. И досега мисля още не са подплатили точката, стандарти няма. Поради тези причини, много родители и ученици, противници на матурите ги бяха атакували в съда, че нямат право да провеждат матури, след като липсват стандартите, които трябва да бъдат покрити. И за най-лесно, Даниел Вълчев и сие, искаха просто да затрият точката от закона, вместо да си свършат работата. Твърдяха, че точката е не действаща, защото й липсва наредбата, второто е вярно, но не е и първото, защото това е законов текст и като такъв той указва държавното изискване за задължително усвояване на книжовен български език и покриването на държавни образователни изисквания по него.  Да се надяваме, че някой ден ще им дойде музата да напишат и стандартите за държавните образователни изисквания при усвояването на българския език.
взето от тук
« Последна редакция: април 30, 2009, 09:57:48 от miss™ » Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines