Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 29, 2024, 01:11:54

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 36   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ГОТВЕНЕТО!!!!!!!!! ЧАСТ 6  (Прочетена 190257 пъти)
 
Lupercola
Гост
« Отговор #165 -: май 11, 2009, 12:35:33 »

Кикс мерси за инфото  give_rose
Аз имам рецепта ма се съмнявах, че домашно може да стане. Щом казваш, че си пила такова чудо, ще пробвам да правя и ще кажа (ти можеш пак да я питаш де)  good
Активен
minalina
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 734



Моят сватбен албум

« Отговор #166 -: май 11, 2009, 19:03:51 »

Inaxastra, ако можеш да пуснеш и рецептата ще си златна? Че като чух за тази боза и сега така ми се е препила... а тук няма от къде да купя. Поне аз не знам да продават (ако имаш адрес обаче давай).  good
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #167 -: май 11, 2009, 19:26:25 »

Имам, имам адрес  danceg danceg danceg
Чудех се дали да ти го пусна на лични, но кой знае, може и някой друг да се възползва  pardon Така, че:

Български магазин в Париж

256, rue du Faubourg Saint Martin
75010 Paris, métro Stalingrad ou Louis Blanc
www.bgmagasin.com

Тичай бързо за бозата. А ако правя домашна и стане успешна, ще ти пиша на лични да дойдеш да я пробваш  Wink
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: май 11, 2009, 19:41:55 »

Ина, можеш ли да пуснеш рецептата за боза тук? Аз не съм пила от години, все забравям като се прибера в България, а много обичам и сега ми стана супер носталгично  cray
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #169 -: май 11, 2009, 19:58:03 »

Разбира се. Веднага ти я давам. Първо те гушкам силно  Friend извинявай, че ти предизвиках носталгия.

Боза

вода - 5 литра
брашно - 2 чаени чаши
захар - 2 чаени чаши
закваска (боза) - 1 чаена чаша

За закваската:
брашно - 1-2 супени лъжици
вода (хладка) - 1 чаена чаша
захар - 1 супена лъжица

Брашното се препича на тиган до бледорозово, като се внимава да не прегори (бърка се по време на печенето). Разтваря се в малко хладка вода. Така получената смес се изсипва в съда с останалото количество вода и се поставя на огъня. Добавят се двете чаши захар и се бърка, докато заври. След завирането продължава да се бърка в продължение на 5-6 минути. Оттегля се от огъня, охлажда се и след това се досипва или 1 чаша боза, или 1 чаша от предварително приготвената закваска. Съдът се държи 2-3 дена на топло (някои я държат в хладилник) да ферментира, след което се налива в бутилки и се съхранява в хладилник.

Приготвяне на закваската
Препеченото брашно се размива във водата и се прибавя захарта. Оставя се на топло 2-3 дни да шупне, като отвреме-навреме леко се разбърква.

Закваската става понякога по-бързо (зависи явно от температурата) и трябва да се винмава да не й мине "шуплестата" фаза, че после не хваща.

ПП. Нищо не е от опит, инфото е от нета.

Иначе рецептата ми я прати един приятел от Швеция. Ето един блог дето много българи в Швеция обсъждат домашната боза (явно някой я е правил и е успял) http://www.blizodobebeto.com/2008/06/19/boza/ и където има някои тънкости и подробности.

Иначе ако питаш Гугъл ще се учудиш да научиш как по цял свят българите варят боза  danceg danceg danceg то не ли в Нова Зеландия, не ли в Щатите, не ли в Антилите.... yahoo
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: май 11, 2009, 19:58:42 »

И аз се нареждам на опашката  за рецепта за боза. Много обичам обаче 99% от бозите вече се правят с аспартам или други вредни подсладители, не че бялата захар не е вредна, но поне не е канцерогенна като аспартама.
Активен
minalina
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 734



Моят сватбен албум

« Отговор #171 -: май 12, 2009, 00:54:39 »

Леле, златна си. А аз да не знам че у Парижо има БГ магазин. Веднага ще го посетя!
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #172 -: май 12, 2009, 19:54:31 »

Да ви споделя какво приготвям в момента..
Покрих дъното на една тавичка с картофки, нарязани на кръгчета..Посолих ги и леко ги запекох. След това покрих картофките с броколи, които в момента се запичат..След като се запекат леко и те ще ги наръся с рендосани кашкавал, бяло сирене и синъо сирене, които вече съм приготвила..
Предполагам, че ще стане вкусне  blum
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #173 -: май 21, 2009, 13:26:43 »

Лелее...никой не е писал след мен тук smile
Дами, съпруга ми днес има имен ден give_rose
Искам да му приготвя нещо вкусно.
Имам  телешко контра-филе -  какво мога да направя с него, нещоо "по-така", както се казва?
Избрах телешко, защото той много го обича.
Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #174 -: май 21, 2009, 13:28:30 »

здравей агент Т ,аз паравя теле6ко филе на тиган,сос от сирене Рокефорт,става страхотно ,ако иска6 мога да ти напи6а рецептата
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #175 -: май 21, 2009, 13:31:41 »

Agent T, честит ти именник  Offtopic

Аз мога да предложа рецепта за телешко бонфиле с мащерка на тиган.
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #176 -: май 21, 2009, 13:34:25 »

Благодаря, момичета..
давайте всички рецепти  Bravo
обаче относно телешкото на тиган с Рокфор sad - може ли да се замести от друг вид мухлясало сирене smile ?
Че точно рокфор нямам.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: май 21, 2009, 13:39:37 »

Телешко бонфиле с мащерка на тиган

Необходими продукти за 4 порции
800 г телешко бонфиле, нарязано на 4 парчета х 200 г
2 ч.л. смлян шарен пипер
1 ч.л. листа от прясна мащерка
100 мл зехтин
сок от 1 лимон
1 ч.л. фино настъргана кора от лимон
2 ч.ч. рукола
2 с.л. лучени кълнове - това може да се замени с пресен лук
100 г пармезан
сол на вкус

Начин на приготвяне
Месото се посолява, намазва се със зехтин и се обтрива със сместа от шарен пипер и мащерка. Слага се да се запече върху загрят грил-тиган по 2 мин. от двете страни. Оставя се да почине 2-3 мин. и всяко парче се нарязва на много тънки резени.
Порциите се оформят, като на дъното на всяка чиния се слагат парчетата месо, покриват се с листа рукола и лучени кълнове и се поръсват с фини резени пармезан, нарязани с помощта на картофобелачка.
Сокът от лимон се разбива с останалия зехтин и кората от лимон и се посолява. С получения сос се заливат месото и зеленчуците.

Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #178 -: май 21, 2009, 13:42:03 »

да,може.Теле6кото го прави6 на тиган с малко зехтин,аз слагам чесън на прах и съвсем малко бял пипер,като черния ама е невидим.За соса ,поставя6  в един тиган 1-2 лъжици масло,като се разтопи и леко се запържи,слага6 около 50-75 грама ако е за двама,синио сирене или каквото има6,трябжа да се превърне всичко в хомогенна смес,продължава6 да бърка6,когато всичкто сирене е добре разтопено,добавя6 сметана за готвене за да стне като гъст крем,малко 4ерен пипер ,индиидко орехче ако обича6.Аз поднасям това ястие със салата от рокола и добавям малко доматчета тип чере6ка,орехи,стафиди и заливам със зехтин и балсамов оцет,ако обичате прясно сирене мойе6 да сложи6 няколко парченца в салата.Надявам се да ти хареса
Активен
Agent T
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 611



Моят сватбен албум

« Отговор #179 -: май 21, 2009, 14:10:31 »

ох..направо ми потекоха лигите  biggrin
Звучат невероятно вкусно...
Ще се разровя тук-там за още рецепти и довечера или утре ще ви кажа какво се е получило....
......надявам се да стане както трябва, че съм имала няколко неуспешни опита с телешко - случвало се е да става буквално като джапанка. angry
...и все му треперя, все се старая - да види този път какво ще стане. Wink
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 36   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines