Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 17:13:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ТРАДИЦИЯТА НА ГОДЕЖА  (Прочетена 165011 пъти)
 
Гунди
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 30



« Отговор #30 -: януари 16, 2007, 15:07:48 »

Знам го много добре това, но понякога (особенно когато двамата са
от различен край на България) много се смесват традициите и за мен това е
малко тъпо. На сестра ми на сватбата беше така-северна България срещу
южна-вярвай ми направо беше смешно. И двете майки се надпреварваха коя
по-напред да си изпълни ритуалите и всеки иска да е неговото и се получава 
едно претрупване!!!!!!!! Аз съм съм етнолог и
наистина смятам, че хората трябва да знаята традициите такива каквито са-
в конкретния регион и мисля, че така и трябва да се предават за напред.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: януари 16, 2007, 15:21:52 »

Съгласна съм с теб, Гунди!!! good Но мисля и че трябва традициите да се съчетаят, а не да се получава претрупване, както ти казваш!!! Ние с милото също сме от различни региони, ни кой не ни налагаше какво да прави и какво не!!! Ние си избрахме какво точно да направим и най-вече гледахме да се получи весело, избрахме си по няколко ВЕСЕЛИ обичаи от единия край и от другия и така!!! Получи се много добре!!!
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: януари 16, 2007, 15:25:24 »

При нас беше лесно от един край сме!Пък и май нямахме годеж  crazy!А иначе мисля че е редно да има съчетание между двете традиции по равно!Да може всички да са доволни,нали така?
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: януари 16, 2007, 15:28:48 »

При нас беше лесно от един край сме!Пък и май нямахме годеж  crazy!А иначе мисля че е редно да има съчетание между двете традиции по равно!Да може всички да са доволни,нали така?

Да, и д аняма натрупване на обичаи и накрая да се получи нещо като НИЩО!! bad
Активен
pepsinka
Любопитен
*
Публикации: 20


« Отговор #34 -: януари 22, 2007, 11:25:27 »

Здравейте отново,с моята половинка и родителите ни обсъждаме дата за искането ми,но това което ме притеснява и че приятелят ми неиска годеж.Казва че има разлика между годеж и искане,но когато го попитам каква е,неможе да ми отговори.За това се обръщам към вас,има ли наистина разлика? Когато му казах да си помисли дали ще имам пръстен,пак ми каза"Това не е годеж".Разбира се на мен,би ми се искало да има пръстен,но той е доста притеснителен и едва ли ще ми вземе,аз от своя страна се чуствам леко наранена,но ще го преживея.Просто всичките тези традиции ги смята за напълно ненужни,но все пак нали трябва родителите ни да обсъдят нещата около сватбата,та иска,не иска ще се съберем.А като стана дума за дарове,направо лошо му стана и само ми повтаря че това е да се обсъди сватбата,а не годеж.Как да му обесня че искането и годежа за мен са едно и също нещо?
 И още нещо да ви питам,при годежа дарове само на младите ли се дават или и родителите си разменят някъкви дарове?Малко не са ми ясни тези неща....
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: януари 22, 2007, 11:44:34 »

За мен също няма разлика!!! Пръстена си получих официално с предложението от милото!!! А искането стана когат се бяхме събрали с наще!!! Това е!! girl_in_love
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: януари 22, 2007, 12:06:39 »

Така.........предложението за брак няма какво да го обсъждаме,то идва първо и се прави с пръстен т.нар. годежен пръстен.После се съобщава на родителите т.е. искате им благословията:Казвате на техните,после при твоите мама и татко раличното е това,че той един вид ти иска ръката  те трябва да кажат,че те дават на него  pardon pleasantry!После родителите се събират заедно ,ако не се познават да се запознаят  girl_wink и ако искат да се уточнят кой какво ще направи за и около сватбата!Дават се дарове на младите и това му се казва годеж.Не е задължително според мен да се прави годеж.Кой какво ще купува може да се разберат и по телефона например.Ние такова животно годеж нямахме.Просто,защото на мен не ми се вижда много добра идеята да се събере цялата рода и да викат само ;"Наздраве".Нашите близки преди сватбата не се познаваха.Само брата на мъжа ми се познаваше с родителите ми!Нямам нищо против след сватбата да се виждат и да се уважават обаче аз съм на 31 и мразя събирания от рода : Наздраве за младите.Пък и ние сами си организирахме сватбата и си платихме всичко,така че абсолютно на никой не му влизаше в работата какво ще купуваме и как!?Годежа за мен е още един повод за ядене и пиене.................това е!
Активен
ilusion
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: януари 22, 2007, 14:41:49 »

А при нас годежа и искането стана на един ден.Подаде ми красив букет от рози,аранжиран великолепно(червени рози).Бяха седем на брой,точно толкова месеци бяхме заедно.Между розите се подаваше една червена кутийка във  формата на сърчице.Само го погледнах и вече знаех какво има в нея-разтреперих се и не можах да я отворя.Той я взе,отвори я и вътре беше моят пръстен(бяхме ходили няколко пъти да търсим,но всички ми бяха големи,а той е отишъл и точно от модела,който харесах ми е взел моят номер )Постави ми го на пръста и ме попита Ще се омъжиш ли за мен?И естествено моят отговор беше Да.Това стана в денят,който определихме за годеж-11.02.2006 heart
Активен
buba_mara
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 47



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: януари 29, 2007, 16:27:42 »

desitka здравей и добре дошла във форума  smile
това което аз знам за годежа е че момчето заедно с родителите си отиват да вземат бъдещата булка от дома на родителите и. В дома на момичето се приготвя маса. Момчето носи букет за бъдещата си тъща. Родителите на момчето трябва да дарят бъдещата си снаха с дарове (обикновено някакви дрехи които тя сама си е избрала преди това) и обратно родителите на момичето даряват бъдещия си зет. По време на вечерята момчето трябва да каже всъщност какъв е повода да дойде с родителите си и да поиска официално ръката на момичето от родителите и. Задължително е бъдещата булка да напусне дома на родителите си и да влезе в новия дом преди 24.00ч. Като заедно с нея в новия и дом отиват сестра / брат ако има, ако не някакви други роднини (без родителите и) за да видят в каква къща отива булката и как ще я посрещнат бъдещите свекър и свекърва.....и след това се прибират отново в къщата на родителите на момичето да им кажат как са посрещнали дъщеря им и т.н.
Естествено че не е задължително да се спази целия ритуал. При нас годежа просто беше вечеря на която да се запознаят родителите ни. Все пак аз съм от доста далече и нямаше вариант да се изпълни ритуала с напускането на дома преди 24.00ч. Всеки сам си преценява. При сестра ми всичко което описах се спази и беше много интересно  smile Остава хубав спомен  smile
Ето и моето допълнение към Аni4ka /според обичая в северозападна България/
Приятелки на булката идват да я изпратят от дома на родителите.
При посрещането в новата къща, свекървата е опънала бяло платно с цветя и пари, които младоженицте събират, минавайки по платното.
Вратата се маже с мед и свекървата въвежда сина и снахата заедно като ги обгръща с кърпа.
Сестра ми я посрещнаха по този начин.
« Последна редакция: януари 29, 2007, 20:21:04 от buba_mara » Активен
Аni
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 580



Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: януари 29, 2007, 17:59:50 »

При посрещането в новата къща, свекървата е опънала бяло платно с цветя и пари, които младоженицте събират, минавайки по платно.
При нас беше точно така,както момичетата са го описали. Тук има малко снимчици.  smile
http://snimka.bg/album.php?album_id=100115
Паролата е 123456


* Picture1 009.jpg (67.86 KB, 608x896 - видяно 1447 пъти.)
Активен
Юлия
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848


сем. Николови


Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: януари 29, 2007, 18:06:40 »

 Всичко това е много мило и с много символи. За моето посрещане свеки не можа да се подготви така, но ми подари много неща които е приготвила преди това след като се запознахме. Вечерята беше у нас след това. Ние не искахме да е кой знае какво основните неща общо взет. Обаче като се  LAUGHTER май милото така и не каза за какво е дошъл.  beating Майка му каза само, че вече така и така са ме взели и ми подари още един подарък.  kezz
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: януари 29, 2007, 19:41:41 »

Ееех, че хубаво, направо ви завиждам малко за свекървите, моята е "Отнесеби ит вихъра" буквално!!! Но се радвам, че е родила такъв прекрасен син - моят съпруг!!! girl_in_love
Активен
vanis
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1584



« Отговор #42 -: януари 30, 2007, 09:55:04 »

На  нашия годеж също се спазиха някои традиции,поради това че свекъра и свекървата държаха да има повече за да било по интересно.Като дойдоха например и седнаха на масата няколко пъти питаха баща ми няма ли да ги пита защо са дошли.Той милия отговори че знае причината и че ме е дал още преди една година(точно една година преди годежа аз се преместих да живея при мъжа ми с благословията на баща ми).Разменихме над питата подаръците от свекървата и тъщата.Сложиха(присъстващите без младоженците) и пари на питката,които ги вързах в кърпа и ме накараха докато връзвам кърпичката да скачам за да са ми били децата жизнени.Накараха ме да сложа кърпичката с парите възможно на най-високото място и си я взех оттам преди да си тръгнем от нашите.След като си тръгнахме,трябваше да отидем в дома на свекървата но понеже ние живеем отделно тя ни посрещна в нашия си апртамент..там техни близки бях подготвили бяло платно украсено с цветя и пари(железни стотинки),даде ми свекървата два хляба под мишниците и с една бяла кърпа през врата на двамата ни вкараха през коридора в стаята.След това цветята се хвърляли в течаща река.
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: януари 30, 2007, 10:46:24 »

много интересно се е получило good
при нас само на милото чичо му даржа една реч за какво са дошли girl_wink и баща ми каза "аз от кога съм я дал" ROFL и ни подаравяха подаръци
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: януари 30, 2007, 14:23:32 »

vanis, много хубаво е било, браво!!! girl_wink
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 12   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines