Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 05, 2024, 15:52:47

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ТРАДИЦИЯТА НА ГОДЕЖА  (Прочетена 167574 пъти)
 
Carolyn
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 2



« Отговор #150 -: февруари 29, 2012, 16:04:04 »

Здравейте!
Моят приятел ми предложи миналата седмица на 22,02 всичко стана толкова спонтанно, майка имаше рожден ден и и направихме голям подарък... решихме годежа да е тази събота на 03,03 и до преди малко си мислих, че не е нещо особено просто се събираме с родителите, те поне се познават, а и ние живеем заедно от година и половина вече... като прочетох всичко, което сте споделили и малко почнах да се притеснявам... толкова хубави неща сте споделили, а аз нищо не съм измислила... даже започнах да се чудя дали трябва годежа да е толкова скоро... моят приятел се е интересувал повече от мен и от една страна се радвам още повече, а от друга се чувствам тъпо, че той е измислил вече какво ще прави, а аз едва сега чета какво всъщност представлява годежа... тази нощ ще умувам и дано и аз да има какво да споделя след това...
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #151 -: февруари 29, 2012, 16:15:44 »

Carolyn добре дошла в клуба на бъдещите булки  give_rose...недей да се притесняваш за годежа, всеки сам решава как да го направи, така че говорете с твоя годеник и изберете този вариант, който на вас най-много ви допада...няма такова нещо като неща, които задължително да се направят smile
Активен
peps_01
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



« Отговор #152 -: март 01, 2012, 00:46:21 »

Carolyn, наистина не се притеснявай за годежа. Всичко вече е индивидуално. По-добре го направи по свое усмотрение, вместо после да се притесняваш това не направих, или онова. Каквото и да е - ваше ще е, и повече няма да се върне, затова му се насмаждавай и не го мисли!  smile
Активен
Carolyn
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 2



« Отговор #153 -: март 01, 2012, 10:23:07 »

Благодаря ви за милите думи! Вчера премислих какво съм чела и решихме с моя приятел, че каквото си направим това ще е ... няма да се спазват някакви определени традиции... въпреки че той не искаше да ми каже какво точно е намислил:) и сигурно ще ме изненада...
Активен
Jela
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 34



« Отговор #154 -: март 03, 2012, 10:49:14 »

Здравейте момичета. Сравнително нова съм във форума. Нашия годеж щеше да е на 17.03. Днес моя дядо почина и най-вероятно ще трябва да го отложим до 40-тия ден. Знаете ли нещо за такава ситуация?
Активен
MaHu
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 541


Моят сватбен албум

« Отговор #155 -: март 03, 2012, 11:49:02 »

Jela, моите съболезнования. Миналата година бях в същата ситуация, дядо ми почина лятото и още докато беше жив се решихме за сватба. Мога да ти кажа само, че болката ми беше и е голяма, защото съм израснала без баща и той ми беше като баща. Подготовката за сватбата ми помогна да преодолея случилото се, в смисъл, че имах нещо положително, с което да се занимавам. А по въпроса за годежа мисля, че не е редно да го правите поне преди 40тия ден, защото на вас няма да ви е до веселие.
Активен
peps_01
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 54



« Отговор #156 -: март 03, 2012, 15:10:16 »

Jela, и моите съболезнования. То е до вътрешното ти усещане, когато мислиш, че ще сте готови за това, но дори пред Бога или пред хората мисля, че трябва да изчакате поне до 40-ия ден наистина.
Активен
_Ezra_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1114


много обичана


Моят сватбен албум

« Отговор #157 -: март 03, 2012, 19:02:54 »

Jela, и моите съболезнования. При мен се бе получило така при дипломирането ми, но знам колко много дядо ми ме обича (където и да е) и иска да бъда усмихната; не бях усмихната, но се опитвах да продължа напред с много обич в сърцето си към него... Изчакайте да мине време и когато почустваш че си готова вече продължи. За жалост има такива моменти  cray
Активен
MisiS
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #158 -: юни 07, 2012, 02:33:38 »

Здравейте на всички, току-що се регистрирах, понеже видях доста коментари и обяснения по темата която много ме вълнува, а си нямам на идея какво се прави - ГОДЕЖЪТ! pardon
Изчетох всички страници много подробно, но моят случай е по-различен, моля ви помогнете ми, че вместо годеж мисля, че ще има трета световна война около мен. GROAN bomb boxing star GROAN
С приятелят ми сме заедно от почти 3г. и вече имаме насрочена дата за годежа. Той е от Гоце Делчев, а аз от Благоевград. Както и сами се досещате не само, че пътят (които ми е последна грижа) ни е час и половина, но имаме ( по-точно семействата ни ) много различни обичай и традиций, което още от сега е голям проблем, пък за сватбата не ми се мисли. На всичкото от горе сме и от различни религии, аз съм християнка, а той мюсюлманин.......и войната е пълна.
Семействата ни се познават от около 1г.и 6м., но тепърва започват пререканията за това кои какво искал, как трябвало да е на там, на сам и как се правело и как не трябвало, отделно са си нещата които с моя приятел искаме ( а те не влизат в сметките и не се нравят мн мн на семействата ни).
ПОМОЩ....!!!
1.Ние гледаме дали е новина - те не. (това вече го извоювах) yahoo---трябва ли да се спазва новината задължително?
2.При нас има дарове от страна на родителите за мен и за него - при тях тези неща се правят на сватбата. (ако с приятелят ми не избягаме преди и ако стигнем до нея живи и здрави).----какви са даровете с точност и от кои на кои и кога се дават?
3.При нас момичето си го иска бъдещият и съпруг - при тях го иска бащата на момчето(е той ли ще се жени) GROAN---кои трябва да ме иска?
4. При нас кумовете се предават по наследство в рода и винаги кумуват кумовете на момчето-при тях няма кумове и родителите му държат да си намерим нови (например някои техни роднини) Oh my ... и как да стане това след като при тях кумовете нямат същите роли и задължения както при нас и не купуват нищо освен подарък на младото семейство за сватбата. При нас ако кумовете на момчето откажат да кумуват се питат кумовете на момичето, аз имам кумове, а те искат да си хванем ново кумство shok, какво да правя, как да изляза на глава с тези хора? girl_impossible
5.Моля ви напишете ми подробно (тъй като моите родители държат на повечето традиции) какви са традициите по вземането, даването и отвеждането на момичето в къщата на момчето? (защото сме на 100 различни мнения с всички по този въпрос)?
6.Трябва или не трябва да се спази това да съм до 12ч. в къщата на приятеля ми, вече да са си ме взели?
7.Кумовете канят ли се или не на годежа и като цяло канят ли се още от годежа дали ще кумуват на сватбата, дали ще се съгласят или ще откажат, за да си търсим нови  - тук разногласията са ни големи?
8.При нас като се взима момичето, с нея в къщата на момчето отиват нейните родители,брат, сестра....най-близките(около 10 човека) - при тях момичето отива без родителите си само с 2-3 роднини и не трябва да се връща 3 дни в бащината къща, както и родителите и не трябва да идват 3 дни при нея.----ПОМОЩ ЩЕ МЕ ПОБЪРКАТ star

Имам и още един проблем за след годежа. .....ЧЕСТИТОТО.... ( което ние не знаем какво е и защо е ) При тях след годежа на третата вечер на гости за да честитят годежа идват всички (които обичат да заповядат) роднина момчето, техните родове (на мюсюлманите) по принцип са си големи (както предполагам повечето от вас знаят), родът на приятелят ми е около 500 човека( които ми се вижда много нереално да успеем да посрещнем дори за цял ден), на четвъртата вечер идват роднините на момичето, следващата идват всички познати, съседи, приятели, колеги и т.н. и на следващата вечер идват само младите хора( и от двете страни на родите) и от познатите. Всички тези хора носят подаръци и се посрещат на трапеза със салати и мезета, алкохол, както и като слушам, ще има и жива музика всяка вечер в двора ни, за веселие и хора.
Нито моите нито неговите родители са имали нещо против да сме заедно заради религиите, но за сметка на това обичайте ще ни съсипят.
Как да угодим и на двете страни като по един и същи въпрос вземат 2 съвършено различни, противоположни и изключващи се едно друго решения.


КОЙ ОБИЧАЙ И КОЯ ТРАДИЦИЯ ДА СПАЗИМ И КОЯ НЕ, НА КОИ ДА УГОДИМ И КАК ДА ПОСТЪПИМ С ЧЕСТИТОТО???

МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ НИ!!!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #159 -: юни 07, 2012, 07:20:11 »

Първо, спокойно!!!!! Нещата трябва съвсем да се забъркат, за да се нагласят после - закон на Мърфи Wink. В твоята глава вече са почти миксирани, значи, съвсем скоро ще има яснота. Аз съм снаха във вашия край и много добре знам какво значат традиции и как се държи на тях. Основно правило обаче е, че родителите на момчето определят правилата- това и в българските традиции и в техните е така  Wink, макар да стоя твърдо зад идеята, че традициите не са това, което са били. Ако не се откажете от обичаи изобщо /да направите нещо съвсем различно/, ето ти моята гледна точка:
1. Реши твърдо дали си готова за компромиси за да запазите връзката си.
2. Разбери той дали е готов за компромиси.
3. Ако и двамата сте "за", определете си по равен брой приоритетни искания за всяка страна и ги коментирайте.
Това естествено не значи, че родителите ви мислят така, но имате поне основа за разговор. Преди около година имаше подобна връзка и назад в коментарите. Щом си от оня края, спазвай думите "со кротце и со благо", като добавиш и малко женска хитринка и ще стане на твоето, като запазиш и достойнството на момчето. Хахаха, лесно се дават съвети!
Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #160 -: юни 07, 2012, 07:48:22 »

Моят съвет е да седнете с твоя приятел и да измислите нещо смесено между двете традиции - компромисен вариант. Както каза svekarva, традициите не са това, което са били и всеки си позволява да ги променя и да добавя нещо от себе си. Избирате вариант, който да се хареса на вас - младоженците, който да е удобен и реализиуем и го съобщавате на двете семейства. Ако някой каже "гък", в което се съмнявам, обяснявате, че няма как да се угоди и на двете страни при толкова различни обстоятелства и че годежът и сватбата са си ваше решение. Не каза нищо дали вие двамата държите на традициите си, но ако не е така - можете да си направите една съвсем нетрадиционна сватба. Аз например бих се оженила на круизен кораб smile

Успех!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #161 -: юни 07, 2012, 07:51:53 »

Забравих....Добра идея е да си купиш книга за българските традиции, за да имаш "черно на бяло" доказателство кое как е, а и да си избереш предварително какво ти харесва и какво не. Препоръчвам книгата, която е снимана в галерията ми. Написана е интересно, всеки обичай е тълкуван защо се прави и какво означава. Ако и от тяхна страна има някаква литература, потърси и се запознай и с нея.
Успех! Познавам двойка, в която момичето е с друга религия. Щастливо омъжени са вече 20 години и спазват традициите и на двете страни, родителите им - също.
Активен
MisiS
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #162 -: юни 07, 2012, 12:52:32 »

Много ви благодаря за бързите коментари, съвети и отговори.
Ние с приятеля ми държим на малка част от традициите - той на няколко техни, а аз на няколко наши, но постоянната намеса на традициите на родителите ни, ни създава проблеми. В нашият случай нещата по-скоро се ръководят от мен, а не от родителите на момчето, гледам да си налагам мнението на нещата които искам и държа аз самата(с които приятелят ми няма никакъв проблем, понеже иска аз да съм щастлива и да ми е угодено) и на нещата които сме се разбрали с приятеля ми.Той само държи да имаме честито с което ще се съобразя, тъй като той ми е предоставил правото да решавам всичко останало сама (ако родителите ни не се месеха на всяка дума).
Много ще ми е лесно да кажа искам това и това  и точка по въпросите, но това после означава нито аз и приятелят ми да се разбираме с родителите си, семействата ни по между си.
Моля ви изпратете ми линк на тази книга с българските традиции или ми кажете от къде мога да си я закупя.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #163 -: юни 07, 2012, 13:34:48 »

http://www.book.store.bg/p7196/bylgarski-obichai-i-rituali-lilia-stareva.html
Може да я поръчаш във всяка книжарница да ти я доставят. Виждаш ли, почти сте си решили какво ще правите. Пък после ще ни е интересно да разказваш.
Активен
nikoleta_nikolova
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #164 -: юни 08, 2013, 22:54:17 »

Здравейте! Имам един малък въпрос, преди няколко седмици приятеля ми ми предложи брак, но не смятаме в скоро време да вдигаме сватба или годеж, знаем си за това само ние двамата и мислим че така е най-добре, та на въпроса - задължително ли е да се събираме с родата или нещо от тоя сорт, понеже ще е малко трудно, защото живеем на 400км един от др, но от известно време живеем заедно.. ох ако разбрахте нещооо ми отговорете lol) Благодаря ви предварително!!
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines