Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 28, 2024, 00:19:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 14   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Библиотека: полезно да се знае за бебето/детето  (Прочетена 89123 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: юли 06, 2008, 19:02:08 »

Моят син е почти на 9 месеца и мисля, че вече му е време да се "запознае" поне после какво съм му избрала Wink и дали на господин Николов младши му е харесало good
« Последна редакция: юли 06, 2008, 19:04:35 от Bulechka » Активен
virgin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 573


Вече съм мами на две малки мадами!


Моят сватбен албум

« Отговор #136 -: август 06, 2008, 15:35:01 »

Аз мисля Ели да я запозная с гърнето зимата. Нали ще е студено навън и ще си стоим повечко вкъщи, та ще имаме доста време да се научим. girl_wink
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #137 -: август 06, 2008, 15:49:42 »

Според мен детето трябва да се сложи,когато започне да разбира поне малко,иначе няма смисъл,най-много обратният ефект да се получи.
ами аз мисля,че най-рано детето може да се слага след 6 месеца.така мисля да направя с моята дъщеричка,която сега е на 4 месеца и полувина.познавам майки,който са започнали от 40-тия ден,което за мен е направо безобразие!!! diablo
още певече,че е много опасно при момиченцата,защото може да им се набие опашната кост и като порастнат не могат да раждат по естествен път.дори имам една такава позната,която са я оставяли на гърне така.толкова малка!
мисля,че е редно да се сложи детето на гърне когато може да седи.т.е.след 6 месец! good
Oh my ... меко казано съм потресена diablo
Активен
Tеди
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1317



Моят сватбен албум

« Отговор #138 -: август 07, 2008, 14:54:38 »

Аз като минала по този път да се изкажа... blush
Първо , отговора ми го няма в анкетата , когато детето почне да разбира защо е това нещо гърнето , смятам аз  good
Правих опити малко преди Ивет да стане на 1 годинка , но нищо  nea и се отказах , защото колкото и да обяснявам тя не ме разбираше .
И 1 месец преди да стане на 2 годинки видях че каквото и се каже и попива , и опитах пак , трябваха ми точно 5 дни за да се научи за какво е гърнето и да махнем памперса  good
Все още през нощта е с памперс , но има случай в които става 1 път през нощта да пишка и на сутринта с отварянето на очите иска на гърнето а памперса е сух  Bravo
Така , че моето мнение е когато детето започне да разбира  good
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #139 -: август 07, 2008, 17:50:16 »

Абсолютно съм съгласна с казаното от Теди    good good good Все пак сядането на гърнето не трябва да бъде заучена роля а осъзнаване на потребността от това нещо и точно за какво служи въпросното съоръжение. Трябва да може да възприема за какво става въпрос ,за да свърже рефлекса с предмета. Иначе , според мен поне, рискувате да иска да сяда на гърне под път и над път с или без нужда ако им хареса да седят там, или................. да се мъчите до годинка и половина или две на детето, когато то ще започне да разбира вече.Така или иначе смятам ,че това е възрастта - след годинката твърдо, а колко точно след годинката ще си покаже самото детенце.
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #140 -: август 10, 2008, 14:11:40 »

У нас е традиционно схващането, че детето трябва да се приучи отрано да използва гърне. С наближаването на първата годинка върху майката обикновено започва да се упражнява натиск от страна на бабите, та дори и от нейни приятелки, че “вече е крайно време” да започне да учи детето си на хигиена. Педиатрите и детските психолози, обаче, не са на това мнение. От известно време е прието вече да не се избързва с приучването към сдържане на естествените нужди. Оказа се, че ранното приучване, макар и удобно за майката от финансова гледна точка, често е травмиращо за детето, а също така води до рецидиви на изпускане в по-късна възраст. Бяха определени психо-физически норми, чието достигане е желателно, преди да се заемем с контролирането на отделителната функция.
Ето някои от по-важните изисквания:

Детето осъзнава пишкането и акането като действия
Знае детските думи за тях ( “пиш”, “аки”).
Проявява интерес, когато родителите му или други хора ползват тоалетната.
Иска да му смените пелените, когато е нужно.
Може да изкачва стълби, като се държи за родител или за перилата.

Идеята е, че детето не трябва просто да бъде дресирано да пишка и ака на определено място, а е необходимо да му се помогне да премине този необходим етап от развитието в момент, когато то е готово за това. Какви могат да бъдат вредите от едно прекалено рано приучване към чистота?

Временен успех в сдържането, след което последователни периоди на изпускане и отказ от контролиране на отделянето.

Използване на уринирането и дефекацията като средства за упражняване на натиск върху родителите (детето разбира, че тези неща са от голямо значение за родителите и е склонно да ги “накаже”, като се изпуска, при наличието на конфликт).

Поведенчески проблеми, подтиснатост, агресивност.


Как да приучваме към чистота?

Ако вече сте се убедили, че не е нужно да бързате с приучването към гърне, оставете това “занимание” за периода между 18 месеца и тригодишна възраст. Виждате, че периодът е доста дълъг - това позволява да прецените кога именно вашето дете е готово и да осъзнаете, че както при всички други постижения в развитието на детето, тук е нужна голяма гъвкавост и разбиране.


Какво ви е необходимо, за да пристъпите към приучаването?

Сравнително топъл сезон
Свободно време - т.е. да сте си у дома през по-голямата част от деня
Голям брой дрехи и бельо за смяна
Парцал и четка :-))

Трябва да знаете, че не можете да накарате детето да поиска да остава сухо, ако го държите с памперс. Ще ви препоръчам един наистина досаден и трудоемък подход, но затова пък ефективен. Избирате периода, запасявате се с гореспоменатите неща + огромно търпение, и просто един ден сваляте памперса и слагате гащички. В началото ще ви се налага почти непрекъснато да се занимавате само със смяна на зацапани дрехи и почистване на пода. Периодично предлагайте на детето да ползва гърне, но не го дръжте там повече от 5-6 минути и не се вманиачавайте, защото истината е, че обикновено в 90% от случаите децата ще се изпишкат 5 минути след като сте ги вдигнали от гърнето. Първите седмици са най-досадни, но постепенно успехите започват да зачестяват, и би трябвало в рамките на 1 месец детето вече да започне да си казва поне за едната от двете дейности. Според специалистите на първо място идва приучването към контрол на дефекацията, а след това на уринирането, но при вашето дете може да стане обратното, или да усвои и двете едновременно.

.......... Следва........

Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #141 -: август 10, 2008, 14:11:57 »

Моят съвет е да си поставите за начало една цел - а именно, да приучите детето да се пази сухо у дома, когато е будно. Слагайте му памперса, когато го слагате да спи, а също и когато излизате, освен ако не е лято и не сте решили да го приучите за по-лесно навън. Контролът по време на сън е нещо съвсем различно от контрола в будно състояние, и обикновено се постига от половин до една година по-късно от втория.

Ако видите, че детето проявява интерес към тоалетната, където ходите вие и членовете на семейството, опитайте да поставите детска тоалетна чиния. Ако му е удобна, понякога това се оказва доста силен стимул - да ходи по нужда там, където мама и тати ходят.


Какво трябва да избягвате на всяка цена

Да се нервирате и да губите самообладание от провалите на детето
Да прекарвате цялото време, като го карате да “виси” на гърнето
Принудата
Обещанията за награди, ако свърши работата където трябва
Наказанията и пляскането, когато се изпусне
Сравненията пред него с други деца, които са по-напред в контролирането.

Трябва да знаете, че дори след като се научи да се сдържа, детето много пъти още ще има неуспехи. Различни психологически фактори, раздразнение, умора, нервност могат по всяко време да доведат до периоди, в които ще се питате дали не сте сънували, че някога сте го научили да ходи по нужда на гърнето. Обикновено след третата година тези проблеми отшумяват и контролът над отделителната система се превръща в нещо естествено.

След като сте затвърдили успеха с контрола в будно състояние, можете да изчакате и след известно време да пристъпите към следващата цел - контрол по време на сън. Това е по-трудно от такава гледна точка, че детето трябва да се научи да се буди, когато му се пишка, а не да се облекчава неволево по време на сън. Процедурата е подобна на тази, която описах в началото - преставате да слагате памперс в леглото и слагате под чаршафа дебела непромокаема мушама. Всеки път, когато детето се оплаче, че се е подмокрило, сменяйте спалното бельо и пижамката, без да коментирате. Ако пожелае категорично в един момент да върнете памперса, не се съпротивлявайте, сложете му за няколко дни отново памперс в леглото и после опитайте пак. Бабите обикновено съветват да се буди детето през нощта и да се води в тоалетната. За мен това е насилие срещу съня на детето и обикновено няма резултат. По-скоро се примирете с голямото количество чаршафи, които трябва да сменяте, и бъдете сигурни, че търпението ви ще бъде възнаградено.


Източник
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #142 -: август 29, 2008, 23:27:10 »

 

Новороденото бебе

Кой поема грижата за бебето след неговото раждане?
Неонатологът е този, който поема бебето веднага след неговото раждане. Той е част от екипа специалисти (заедно с акушер гинеколога, акушерката и анестезиолога), които осъществяват раждането.
Неонатологът извършва първия медицински преглед на новороденото и преценява състоянието му. При необходимост се започва своевременно и адекватно лечение. Така например в едни случаи се налага детето да бъде аспирирано, а в други - при новородени в депресивно състояние и родени с ниско и много ниско тегло да се започне незабавна реанимация.
Отговорността за детето след раждането е изцяло на неонатолога, който е педиатър, с допълнителна специализация по неонатология (наука за новородените деца и техните здравословни проблеми). Периодът на новороденото, през който детето се приспособява към извънутробните условия на живот, започва от раждането и продължава до края на първия месец.

Какви са първите изследвания и наблюдения, които се провеждат за установяване
на здравословното състояние на детето?

Първият основен преглед на новороденото отчита общия статус (Apgar-тест), който включва снемане на белодробен, сърдечен и неврологичен статус, проверка на двигателната активност и евентуалното наличие на промени по кожата, като всички патологични отклонения (ако има такива) се отбелязват в специален лист на новороденото. В зависимост от състоянието на детето, могат да се назначат и някои лабораторни изследвания.
По време на престоя в неонатологично отделение новороденото се имунизира против туберкулоза (т. нар. БЦЖ) и хепатит В. На всяко дете се прави скринингово изследване с периферна кръв върху филтърна хартия за установяване на евентуално наличие на хипотиреоза и фенилкетонурия. Тези заболявания са редки, но така те могат да бъдат рано открити и лекувани своевременно, което би осигурило правилното физическо и нервно-психично развитие на детето впоследствие.

Как се храни новороденото?
Персоналът на отделението оценява значението на майчината кърма за здравето на детето. Лекуващите лекари и акушерки подробно обясняват на майките предимствата на кърмата пред адаптираните млека, ежедневно дават съвети за храненето и правилното отглеждане на детето. По този начин вкъщи младите родители с малка помощ от близките ще могат сами да се справят.
В някои случаи обаче, при наличие на противопоказания за кърмене на новороденото, се налага то бъде хранено изкуствено. Персоналът информира майките за различните адаптирани млека и за техните предимства пред обикновеното краве мляко.

Как се облича новороденото? Каква е температурата в стаите за новородени?
В нашата болница съществува много отдавна практиката новородените да се обличат веднага след раждането с ританки и камизолки. Отделението е първото в страната, в което се използват памперси. Те позволяват де се поддържа една много добра хигиена на кожата и предпазват бебето от охлаждане, с тях то се чувства комфортно и спокойно.
Температурата, която се поддържа в боксовете на новородените, е около 25oС. През лятото, за да се предпази новороденото от претопляне, има щори по прозорците и климатици в някои от стаите, като тогава децата се обличат и завиват по-леко. Новородените са с несъвършена терморегулация и това налага да се внимава да не се охладят или претоплят.

Кога бебето е „готово“ да бъде изписано от болницата?

От нашето отделение, както в повечето болници, здравите, доносени новородени и здравите родилки се изписват на третия ден след раждането - след повторен обстоен преглед от неонатолог, при направени изследвания и ваксинации и с дадени подробни съвети за кърменето и за отглеждането им у дома.
Детето може да бъде задържано по-дълго време в отделението, когато е родено с ниско тегло или е с някакво заболяване. Тези деца се настаняват в интензивен сектор и състоянието им се следи непрекъснато от обслужващия персонал. Някои от тях се поставят в кувьози, включват им се системи за венозни вливания на специални разтвори и медикаменти.
При нас майките на тези деца получават задължително информация от началника на отделението всеки ден до обяд, а следобяд в 18 часа те могат да посетят децата си, като отново им се дадат сведения за промяната в състоянието им от дежурния лекар.
Грижите, които се полагат за новородените, са непрекъснати и на едно високо професионално ниво.


Следва
« Последна редакция: август 29, 2008, 23:30:59 от Bulechka » Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: август 29, 2008, 23:27:22 »


Майката

Какво се случва с майката непосредствено след раждането?

Непосредствено след като се роди, новороденото бива поставяно за кратко до майката, за да може тя да го почувства. Този първи контакт с детето е едно незабравимо изживяване за нея.
Родилката се наблюдава в продължение на два часа в родилна зала, след което се отвежда в стаята на родилно отделение и най-късно до четвъртия час детето Ј се поставя на гърдата за първо кърмене. Този момент е много важен, с оглед на бъдещата продължителност на лактацията и въпреки умората от раждането, майката очаква бебето си с нетърпение.

Кой трябва да запознае майката с предстоящите грижи за новороденото?

В следващите дни от престоя младата майка е в непрекъснат контакт с неонатолога и акушерката от неонатологично отделение. Те са тези, които Ј помагат при кърменето и я информират ежедневно за състоянието на детето Ј.
Акушерката обяснява на родилката защо бебето трябва да се кърми редовно още в първите дни след раждането, каква е техниката на кърменето и я подпомага при първото закърмяне. От нея жената винаги би могла да потърси съвет, ако възникне някакъв проблем.

Как се следи състоянието на родилката? Правят ли се изследвания?

В дните след раждането жената активно се наблюдава от акушер-гинеколозите. Ежедневно се следи нейната телесна температура, пулс, състояние на матката. В зависимост от кръвозагубата при раждането може да се назначи пълна кръвна картина.
На родилката ежедневно се прави тоалет от акушерките в отделението, има и необходимите условия за поддържане на личната хигиена.

Как трябва да се храни родилката?

През краткия престой в родилното майката има нужда от достатъчно течности (минерална вода, плодови сокове), плодове и храна, съобразена с нейните потребности в този период.
Добре е да има на разположение специална ръчна помпичка за изцеждане на гърдите след всяко кърмене. Това е едно от условията за успешно кърмене на детето през следващите месеци, както и за предпазване на гърдите от задръжка на кърма през първите седмици след раждането.

Препоръчва ли се родилката да става и да се движи?

При нормално раждане майката се раздвижва на 4-5-ия час след раждането, а при оперативно - на 12-ия час. От значение за това е и състоянието на жената, но по правило ранното раздвижване е много по-добро от залежаването.
След краткия престой в отделението здравото новородено и майката се изписват, а наученото и получените съвети помагат в отглеждането му.

П.П. Взела съм това от един друг форум blush , но се надявам, че ще е полезно и тук Wink
« Последна редакция: август 29, 2008, 23:34:38 от Bulechka » Активен
martididi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55


Нежна бяла в шепи нося любовта ...


« Отговор #144 -: септември 06, 2008, 10:44:21 »

При мен с второто раждане бебчето от 2-рия ден си беше непрекъснато при мен
Активен
martididi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55


Нежна бяла в шепи нося любовта ...


« Отговор #145 -: септември 06, 2008, 11:07:05 »

Виктор е на една годинка и не знае що е това гърне.Свекърва ми като ми беше на гости и го пробва,той обаче изпадна в дива радост,помисли,че го съблича за къпане  biggrin
Не мисля изобщо да го бързам и да го шашкам както направих с кака му зареди критиките на майка ми,ложих я за пръв път на гърне на 10 месеца а то милото все още изобщо не можеше да се усеща,вече на 1г.3м изцяло махнахме дневния памперс а след месец и нощтният и всичко стана от самосебе си.Моята теория е,че преди годинка е безсмислено да ги измъчваме!
Активен
mari_i_i
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 148


Щастлива мама на Даниел!


Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: септември 06, 2008, 13:12:26 »

За съжаление аз кърмих само 3месеца, не мога да кажа, че съм се тъпчела за да имам кърма, просто ядях по-здравословни за бебето неща, пиех повече течности и така. Имах си достатъчно кърма и отслобвах. Не мога да кажа, че след като спрях да кърмя съм отслабнала. Според мен кърменето не е от значение за отслабването.
Активен
mari_i_i
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 148


Щастлива мама на Даниел!


Моят сватбен албум

« Отговор #147 -: септември 06, 2008, 13:16:18 »

Е, това не го знаех и първата покупка за малкия бяха чорапки. Но така или иначе бебо се роди със секцио.

Активен
Natalia Borisova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #148 -: септември 06, 2008, 16:56:57 »

И аз не го знаех това, че първата покупка трябва да е шапчица! Може би става въпрос за поредното суеверие. Нашата първа покупка бяха едни чорапки.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #149 -: септември 06, 2008, 17:09:44 »

Ние купихме шапчица!!Но не при пърявото ритниче ами чак в 7 месец като влязох!! pardon
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 14   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines