Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 21, 2024, 11:56:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Промените след сключване на брак....  (Прочетена 5813 пъти)
 
Gergana91
Регистриран

Публикации: 2


« -: януари 26, 2012, 06:20:24 »

Здравейте!
Първо се извинявам ако има подобна тема,но наистина нямам достатъчно време да се разровя из форума.
Въпросът,който ме интересува е след сключване на граждански и църковен брак и при условие,че не си сменя фамилията,трябва ли да подменям някакви мои документи и най-вече апартаментът,в който живеят  родителите ми е на мое име, а те за момента не трябва да знаят за бъдещия ми брак.Стана малко объркано май,но с една дума ако си запазя фамилията,може ли да се разбере,че съм сключила брак? И още нещо,сред време ще мога ли да взема фамилията на мъжа ми? И пак един тъп въпрос,ама......Задължително ли трябва да има кумове и свидетели?
Благодаря ви за отделеното време,извинявам се че толкова объркано обяснявам......  huhhuh.gif
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #1 -: януари 26, 2012, 08:46:19 »

Усещам, че си забъркала някаква сложнотия, Гери. Да, трябва да има свидетели - поне двама за гражданското, а в църквата и един е достатъчен.

В един момент ще стане ясно, че си сключила брак, но ако си запазиш фамилията няма да си сменяш документите. За апартамента, щом вашите сега живеят там те съветвам да вземеш мерки относно собствеността му, помислила ли си за предбрачен договор, който гарантира, че той ще си остане твой?
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: януари 26, 2012, 09:47:54 »

Ако сега не вземеш фамилията на мъжа си, след време ще трябва да водиш дело за новата фамилия. Но подробности около това, може да даде адвокат. За свидетелите - да, задължителни са! За апартамента, щом е придобит преди брака си е само и единствено твой!
Активен
Gergana91
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #3 -: януари 26, 2012, 11:52:07 »

Много ви благодаря за отговорите!
Това което по-скоро ме притеснява е дали родителите ми могат някак да разберат за брака ми,защото са твърдо против.Както споменах апартамента,в който живеят е на мое име и да кажем когато му плащат данъка факта,че съм вече омъжена би ли могъл да бъде отразен там? Пак се извинявам за глупавите въпроси.....
Благодаря ви!
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 26, 2012, 12:06:34 »

аз се извинявам че се намесвам с неудобен въпрос, ако решиш,  не ми отговаряй smile, но защо не застанеш пред тях и просто не им кажеш че си голям човек и че няма как някой да ти казва за кого да се омъжваш? ако не приемат любовта ти, спри да комуникираш с тях за известно време. В крайна сметка, те за всичко може да те дискриминират така занапред в живота. sad
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #5 -: януари 26, 2012, 12:18:38 »

Гери мисля ,че един родител на заслужава това отношение,но все пак не сме наясно с цялата ситуция,която съм сигурна, че има някакво разрешение- просто понякога е нужно малко търпение.
Относно зададеният ти въпрос - няма как да разберът за семейния ти статус от данъчното.
Успех!
« Последна редакция: януари 26, 2012, 18:11:01 от Bibsi8792 » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 26, 2012, 13:21:54 »

Когато плащат данъка няма как да разберат, но ако имат достъп до ЕСГРАОН ще видят, че си се омъжила.
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: януари 27, 2012, 10:52:39 »

Усещам, че си забъркала някаква сложнотия, Гери. Да, трябва да има свидетели - поне двама за гражданското, а в църквата и един е достатъчен.

В един момент ще стане ясно, че си сключила брак, но ако си запазиш фамилията няма да си сменяш документите. За апартамента, щом вашите сега живеят там те съветвам да вземеш мерки относно собствеността му, помислила ли си за предбрачен договор, който гарантира, че той ще си остане твой?

Апартаментът вече е на нейно име. Мъжът й не може да й го вземе. Цитирам разпоредба от СК:

Чл. 22. (1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещните права, придобити от единия съпруг, когато кредитор е насочил изпълнение за личен дълг на другия съпруг по реда на глава четиридесет и четвърта от Гражданския процесуален кодекс върху вещни права, които са съпружеска имуществена общност.

(2) Лични са движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които му служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или на занаят.

(3) Лични са вещните права, придобити от съпруг - едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие.


Gerganа91, смяната на фамилията впоследствие е трудна задача. Цитирам текст от ЗГР:

Чл. 19. (1) Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.

Трябва да докажеш, че важни причини налагат промяната.
« Последна редакция: януари 27, 2012, 11:09:57 от sunset » Активен
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines