Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 06:45:32

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Захранване на бебетата - 3 част "  (Прочетена 168136 пъти)
 
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: март 02, 2011, 22:15:57 »

Вале, мотете госпожици пък точно морковите, броколито (гербер), пащърнах (холе), пащърнак с броколи (сънвал), чиста тиква (хип) много ги харесаха. Картоф категорично отказаха, направих домашен с кърма и ядоха, но не с охота де, добре, че имаше кърма, защото иначе....ужас....

Жужи, глутенът по принцип се въвежда в продължение на 1 месец, дали със сухар или с каши - въпрос наличен избор. Добре е обаче да се въвежда в следната последователност:
овес, ръж, ечемик и накрая пшеница
Важното е за период от 1 месец всеки ден да даваш глутен. Пшеницата се дава последна, т.к. е с най-висока концентрация на глутен, затова ти посочих последователността, за да може организмът на детето да привикне по-плавно с глутена.
wanting, както Розовка ти е написала - попарата е второто ядене за деня, а първото е мляко, по-натам първото мляко ще отпадне, но това ще е към годинката някъде (около 10-11 месец май беше) - зависи от педиатъра.
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #31 -: март 02, 2011, 22:23:29 »

Гостенка ,точно от такъв отговор имах нужда.Благодаря ти .При мен е дадено така -Продължаваш храненето като въвеждаш  глутен с череали и са изброени грис,каша от мултичереали ,и паста.Дала ми е и три нови зеленчука ис това изчерпваме темата да 6 месец и захранвенето през него.
Активен
max_mara
Ентусиаст
**
Публикации: 86



« Отговор #32 -: март 03, 2011, 00:58:21 »

На нас педито ни каза да въвеждаме глутена след 10 месеца, че имало кога да се наяде с глутен цял живот.Но незная какво да мисля. Преди години , нашите майки не са знаели за глутен...
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: март 03, 2011, 09:37:49 »

мерси момичета  give_rose аз се бях шашнала с тая попара в 5 часа  shok
и все пак ще поизчакам малко с нея  smile

Преди години , нашите майки не са знаели за глутен...
много вярно, аз като слушам моята майка на 6м. съм била на кухня и изобщо не се е притеснявала от разни алергени и т.н  girl_wink
Активен
emili85
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 452



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: март 03, 2011, 10:06:03 »

И в Монтана кухнята е от 6 месеца - 1 група бебета, след това има 2 група, но незнам от колко месеца е
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: март 03, 2011, 12:22:42 »

Преди години , нашите майки не са знаели за глутен...
Абе то преди години и ТВ е бил Юностъ, ама сега всички сме с нови телевизори, нали?!!!

Значи, доказано е, че глутенът МОЖЕ да доведе до проблеми, когато се дава от по-ранна възраст. Даже и при аутизма глутенът има пръст (заедно с други фактори като тежки метали, натрупани в организма от разни съставки в детските храни, козметики и пр.).

Всеки сам решава кое кога и как да въведе, но не може вечно да се успокояваме с едно време нашите майки и баби.
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: март 03, 2011, 12:50:27 »

...но бях попадала и на много хубава статия в която се обясняваше защо не се изчаква прекалено с въвеждането на глутена...  pardon Ще потърся и ще я поста тука  Wink
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: март 03, 2011, 12:58:42 »

Да се допълня:
тук--> http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/117/6/2175?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=wheat+allergy&andorexactfulltext=and&searchid=1&FIRSTINDEX=0&sortspec=relevance&resourcetype=HWCIT

и тук

--> http://www.cmaj.ca/cgi/content/full/173/11/1324

Да добавя, че възрастта не е единственият и най-важен фактор при въвеждането на глутена.
(Общата за всички педиатрични школи препоръка е да не бъде преди 4-ти месец)
Кърменето например има доказано защитен ефект конкретно в този случай.
 
Според проучване на шведски изследователи (което често се цитира от специализирани в детското здраве и хранене източници), рискът от развитие на цеолиакия зависи едновременно от поне 3 фактора:
* първоначалното количество на глутена (при въвеждането му)
* възрастта (след 6 месеца)
* кърменето (по време и след на въвеждането на глутена)

Резултатите от проучването показват, че рискът от развитие на цеолиакия може да се снижи с:
- 25%, ако се въведе глутен след 6-ти месец
- 40%, ако глутенът се въвежда, когато детето все още е на кърма
- 65%, ако месец или повече след въвеждането на глутена, детето получава кърма

Няма категоричен отговор дали подходящата възраст в комбинация с други фактори гарантира, че болестта няма да се прояви изобщо или проявата й само ще бъде отложена на по-късен етап.
Има наистина много изследвания  които препоръчват 4-6 месец или около 6 месец като най-подходяща възраст за въвеждане на глутен. Това са изследвания, които се припокриват на 100% в изводите си – глутенът да не се включва в детското хранене преди 4-ти месец, за предпочитане през 6-ия месец.

Относно късното захранване с глутен (т.е. след 7-ми месец нататък) точно тези изследвания стигат до заключението, че отложеното въвеждане на глутен също повишава рискът от развитие на цьолиакия. Но:
- Този риск е доста по-малък в сравнение с ранното (преди 3 м.) въвеждане.
- На практика липсват задълбочени и подробни проучвания по този въпрос (за разлика от ранното въвеждане на глутена) и това е признато от специалисти.

Разумните граници са 6-9 месец. Теоретично след 6-ия месец организмът е готов. В доста схеми на захранване се препоръчва 8 месец.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: март 03, 2011, 15:13:12 »

Е, Гери, мила, ти се постара  give_rose

Но освен тази болест, глутенът, както вече писах има отношение и към други състояния....важно е човек да чете и да знае какви са рисковете от едно или друго решение...това имах аз лично предвид.

Относно късното въвеждане - аз също някъде четох, че само пир определени състояния се препоръчва късното му въвеждане (в смисъл, че в конкретни случаи късното въвеждане е по-скоро полезно).

Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #39 -: март 17, 2011, 13:02:08 »

Здравейте отново!
Може ли да ми кажете вие от кога давахте десерти приготвени с прясно мляко?
Аз от другата седмица ще я запиша пробно на детска кухня,но се чудя да я запиша ли в обикновенното меню за деца от 10 месеца или да я запиша за тази храна която за деца с алергия към млякото,само за да не й давам десертити с прясно мляко?crazy
Иначе кисело мляко й давам от скоро и няма проблем.
Благодаря предварително! give_rose
Активен
Ел
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 999


Консултант по кърмене към НКК


Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: март 19, 2011, 11:49:56 »

 Прясното мляко се препоръчва след годинка, годинка и половина. Аз лично дадох за пръв път на тази възраст и давам много рядко дори и в момента или ги ядем с таткото, или ги изхвърляме. Специално кремчетата от ДК уви, не съдържат нищо полезно girl_wink
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: март 20, 2011, 18:20:54 »

ПОМОЩ !!! Детето ми отказва да пие мляко...  cray
Мляко са ни останали сутрешното и вечерното хранене, но от няколко дни като й дам шишето и започва само да се смее и да се лигави, пие по 30 гр и заспива, след час-два се буди - още 30 гр  Oh my ...
и така цяла одисея...не мога да разбера каква е причината, млякото не съм сменяла...ей така изведнъж стана  cray
помагайте моля  give_rose
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #42 -: март 20, 2011, 18:51:22 »

Аз искам ад попитам след 6-ят месец какви плодове мога да дам на детето
до сега познава само ябълка ,банан,круша и слива.И за зеленчуци се чудя какви да давам
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #43 -: март 20, 2011, 20:45:08 »

За отказа на мляко и ние имахме такъв период!Около 2 седмици не искаше да яде повече от 60 гр,а трябваше по 150-160 някъде!Не разбрах от какво е но всичко си дойде на мястото.
За захранването-ами за плодове не се сещам други май.Зеленчуци-Тиква давала ли си?Аз почнах с тиква,картоф,морков.Това беше първия месец от захранването!После тиквички,ама честно казано този период е наи отегчителен.Има 3 варианта и никакво разнообразие.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: март 21, 2011, 08:47:20 »

Аз съм тотално отчаяна. Няма никакъв напредък с това ми ти захранване при мен. Направо... бебето един ден яде, яде, яде като ламя и 30 мин. по-късно изхвърля пюретата в непреработен вид половината през устата, другата половина в памрерса, друг път толкова вяло едвам-едвам преглътне 1-2 лъжички, но тогава ги "обработва", а има дни, дето не ще пюре, пие сок.. абе лудницата е пълна. Вие като почнахте пюрето продължихте ли със сок и как ги давахте?

juji виж тук, има много идеи за плодове и зеленчуци по възрасти http://www.wholesomebabyfood.com/index.htm. След целия хаос с нашето ядене, днес излизам на пазар и следобеда почва голямото варене и пасиране и ще опитам да спазвам тази схема от тоя сайт, пък да видим.
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines