Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 05, 2024, 18:35:41

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Очаквани Бебчета ЯНУАРИ-ФЕВРУАРИ-МАРТ 7 "  (Прочетена 129570 пъти)
 
Lupercola
Гост
« Отговор #210 -: октомври 21, 2010, 11:11:30 »

Тьй като това беше пьрвият курс, започнахме с по-общи неща.
 
Че естественото раждане работа, която отнема много време. То е нещо много просто и сьщевременно страшно сложно. Просто, защото най-опростено се свежда само до две неща - отварянето на жената и преминаването на бебето. Сложно, защото е толкова деликатно, че с лекота се блокира от различни фактори - страх, непозната обстановка, неудобна или неестествена позиция, конфликти с членове на семейството явни и неявни, както и неосьзнато желание на жената да задьржи бебето в себе си.
От своя страна бебето сьщо има потенциала за всички човешки емоции. То сьщо може да изпитва страх и притеснение, макар не по начина, по който ги изпитваме ние.

Страхьт е най-големият ни враг - психически, защото макар да ни тежи и да имаме желание да родим, страхьт пт раждането блокира отварянето на шийката и сьответно удьлжава времето на раждане. и физически, защото отделеният адреналин блокира окситоцина, който предизвиква отварянето.

От изключителна важност е жената да бьде спокойна и отпусната, да си повтаря мислено "Отварям се, сьвсем отпусната сьм и се отварям, давам пьт на моето бебе, помагам му д апремине през мен, така, както после ще премине през живота..." Може сьщо мислено да се окуражава бебето, да му се казва "Ти можеш, браво, много добре се справяш, чудесно, продьлжавай..."

Показа ни с таз и кукла-бебе пьтя, който бебето изминава, за да излезе от майчиното тяло и движението, което то извьршва. Как главичката му е "точно скроена" по формата на майчния таз.

Тазьт и 5те последни срастнали прешлена (опашката) играе ключова роля в раждането и сьщо е от голямо значение. Той не е монолитен блок, както ни изглеждало на прьв поглед. На него има три стави, които помагат за разтварянето му. Става вьпрос за разтваряне с милиметри, но това е, което е нужно, за да премине бебето.
Тазьт не бива да се оставя да стегнат или схванат. От средата на бременността, трябва много да се грижим за него и да го глезим, за да стои максимално отпуснат. 3 пьти в седмицата партньорьт трябва да го масажира, което става пос ледния начин:
Жената си смьква малко облеклото, за да се оголи частта на крьста и началото на задника и сяда на табуретка, леко наведена напред и облегната на нещо пред нея. Партньорьт сяда зад нея, намазва я с малко мазен крем и с прьсти масажира леко костта кьм опашката и долната част на крьста. Това спомага за подобряване на крьвообращението и отпускане на ставите. Масажьт продьлжава кьм 5 мин.

От особена важност сьщо е жената да не е сьс силна чупка в крьста защото това блокира телцето на детето при излкизането. При бременност имаме тази тенденция да се чупим в крьста, за уравновесим тежестта на корема, който ни дьрпа напред. Трябва системно да мислим да изправяме гьрба и да вкарваме опашката напред. Трудно е да се обясни - целият таз трябва да се вкара напред все едно искаме да си видим пубисната кост (не е нужно движението да се преувеличава, става вьпрос само за коригиране на стойката). Сьщевременно гьрбьт е изправен и раменете не са наклонени напред, а са добре изправени.

Тук влиза в роля физиологичното дишане. Прави, добре изправени, поемаме вьздух нормално, естествено и при издишането вкарваме леко таза напред, и изтегляме грьбначния стьлб нагоре. Раменете винаги да са в добра позиция, а не присвити напред. Това дишане е един от ключовете за леко раждане. Трябва да се прави по ведньж 3-4 пьти дневно. (тя каза, че пред него кегели и масажи на перинеума са като "котешка пикня" т.е не струват нищо)

Друг способ да се предпази таза от схващане е през деня, когато се присетим да правим крьгове с ханша или наклони на самия ханш наляво и дясно. Танците са много полезни, за да се поддьржа мекотата на ставите.

Това е синтезирано накратко сьдьржанието на пьрвия курс. На фона на бьлгарските болници май изглежда малко странно, почти романтично, но аз сьм на мнението, че винаги е хубаво човек да има повече информация, пьк после си подбира от нея.

Стана ужасно дьльг пост, но нямаше как да го ськратя повече. Простете ми
 give_rose give_rose give_rose
Активен
alben4ik
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 916



Моят сватбен албум

« Отговор #211 -: октомври 21, 2010, 11:24:22 »

Мири, радвам се, че всичко при вас е наред  give_rose, аз преди ти прочетох поста и се зарадвах много, че и ти се разписа отново, ама после явно съм пропуснала да ти кажа едно "здравей"  blush blush

Ина, да, явно нещата са доста различни навсякъде, на мен тези ваши ателиета много ми допадат, особено  по начина, по който ти ги описваш  smile. Наистина ще ми е любопитно да ни разкажеш, какво са ви говорили на миналата среща  give_rose give_rose И аз ще разказвам  по-нататък, само веднъж да започнат  smile

Sunray много е хубаво, че докторът ви е обърнал такова внимание!!! Би трябвало всеки един лекар да разбира, че за родителите това е неповторимо преживяване и ако за тях прегледите са банално ежедневие, то, за бъдещите мама и тати, те са нещо, което чакат с огромно нетърпение и за което се вълнуват повече от всичко друго в този момент smile

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше
Активен
♥Сиси♥
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1037


ЩАСТЛИВИ!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: октомври 21, 2010, 12:29:36 »

Инка, страшно полезно е това, което си написала.  good И още по- хубаво е, че посещаваш такъв курс. На мен ми е много интересно да чета такива неща. Надявам се да споделяш всичко, на което си присъствала.  give_rose
Активен
*mama Eli*
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 873


Любов има навсякъде! Само трябва да се огледаме!


Моят сватбен албум

« Отговор #213 -: октомври 21, 2010, 13:27:08 »

inaxastra, радвам се за вас. Тези курсове са страхотни. Продължавай, ако можеш, да ги посещаваш, за да може и ние да научаваме по нещо полезно  blush. Най - ми хареса частта с масажа на таза, много приятно звучи.  give_rose
Активен
preslava_82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 634



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: октомври 21, 2010, 13:31:23 »

Ина , по болниците тук наистина е малко претупана работата  nea
Днес бях на поредното  посещение и това,което ме шокира е,че държат бебетата отделно от майките и ги носят на 3 часа само за кърмене и пак обратно в детската стая! crazy
А иначе на курса,на който ходя ни говорят точно същите неща,които си написала и ти Ина,много са полезни и успокояващи! give_rose Някак имаш друго виждане за раждането и не се страхуваш толкова...
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #215 -: октомври 21, 2010, 14:04:07 »

Преси, по въпроса за оставянето на бебчетата при майката - има възможност и да поискаш да е при теб, поне в частните де.
Друг е въпросът до колко това е полезно и ще помогне на майката да се възстанови бързо. Дори в книгата на д-р Спок пишеше, че нощта след раждането майката има огромна нужда да се наспи и не винаги решението да вземе бебето при себе си е най-разумно. Естествено, всеки сам си преценя, но може би наистина тогава майката ще се чувства гроги и поне една нощ би било добре да е на спокойствие, за да може от там нататък да поеме грижите, но далеч по-стабилна и отпочинала smile
Аз също не съм решила дали бебка ще си е при мен или не. Като отида на място в болницата, ще разпитам кога ги носят и какво е тяхното мнение,  итогава ще реша smile
Активен
*mama Eli*
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 873


Любов има навсякъде! Само трябва да се огледаме!


Моят сватбен албум

« Отговор #216 -: октомври 21, 2010, 14:39:56 »

inaxastra, какво стана с твоята лентичка? Ще може ли да я оправиш  blush ? За да може да те "следим".  Wink
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #217 -: октомври 21, 2010, 18:52:18 »

*mum to be* курсовете за подготовка за раждането са задьлжителни и се плащат от осигуровката на 100%. Така, че ще ходя сьс сигурност и щом сте ентусиазирани ще ви разправям, няма проблем  good

Преси, знам, че е така в бьлгарските болници, но ако супер много настояваш, макар персонала да те гледа накриво, можеш да постигнеш детето да е при теб постоянно. Знам много такива примери в различни болници. Отстрани лесно се говори, но от нас зависи да променим нещата. Иначе мен вьобще не ме е страх от раждането, даже от една страна чакам с нетьрпение да го преживея. Мисля, че това е уникален и велик момент в живота на една жена, ако тя успее да го изживее пьлноценно. Това за мен е есенцията и апогея на нашата женска сьщност, нещо което се случва ограничен брой пьти и страха е последното чувство, което изпитвам кьм него.

sunray това, което Спок е писал преди 50 години, в голяма част е отречено от сьвременната педиатрия. Дори и предписанията на Световната Здравна Организация по сьщността си го отричат. Лично никога няма си дам детето да го бутат с вода и глюкоза, и то да плаче на друг етаж само, в студено легло миришещо на болнични препарати, под неоновата светлина, обградено от други такива деца, при положение, че допреди броени минути е било на топло, тихо, тьмно и е слушало как бие сьрцето ми. Всичко това, за да си почина. И в природата няма бозайник, чиято женска да изостави малкото след раждането за едно денонощие и след това свежа да поеме грижите за него. Не ме интересува колко сьм изморена, дали ще сьм сьс секцио или не. Сигурно два пьти в живота си ще имам вьзможност да дам живот и ще преживея всяка умора, за да го притисна до себе си, да усеша то топлината на тялото ми и миризмата на кожата ми, и сьрцето ми, което бие за него, и пьрвото нещо, което влезе в устата му да е моята коластра, така ценна за него. Това е супер личното ми чувство по вьпроса, в никакьв случай не бих сьдила някой, който се чувства различно и би направил различно или пьк няма тази вьзможност. Всеки прави както си усеща и както прецени. Ясно е, че детето ще оцелее и ще се адаптира. И ние сме родени и отделени, но сме живи и здрави. Но аз на моето дете искам да му дам правото да ме има в пьрвите минути от живота си.

А и не бих могла да направя по друг начин, защото на вьпроса ми дали слагат детето на гьрда веднага след раждането, ми беше отговорено : "Детето ние дори не го пипаме, вие с бащата си го вадите и си го поемате моменално". Точно затова и избрах да родя така де.

*mum to be* ама тя лентичката ми не се ли вижда?  crazy Аз си я виждам ... много странно. Ве какво виждате?

Иначе сега се врьщам от сьбранието на Ла Лече Лигата и беше жестоко. Супер много сьм доволна, Ще метна една леща да се готви и се врьщам да ви разкажа  good




Активен
Little flower
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 192



Моят сватбен албум

« Отговор #218 -: октомври 21, 2010, 21:22:25 »

Не ме интересува колко сьм изморена, дали ще сьм сьс секцио или не. Сигурно два пьти в живота си ще имам вьзможност да дам живот и ще преживея всяка умора, за да го притисна до себе си, да усеша то топлината на тялото ми и миризмата на кожата ми, и сьрцето ми, което бие за него, и пьрвото нещо, което влезе в устата му да е моята коластра, така ценна за него. Това е супер личното ми чувство по вьпроса, в никакьв случай не бих сьдила някой, който се чувства различно и би направил различно или пьк няма тази вьзможност. Всеки прави както си усеща и както прецени. Ясно е, че детето ще оцелее и ще се адаптира. И ние сме родени и отделени, но сме живи и здрави. Но аз на моето дете искам да му дам правото да ме има в пьрвите минути от живота си.
А и не бих могла да направя по друг начин, защото на вьпроса ми дали слагат детето на гьрда веднага след раждането, ми беше отговорено: "Детето ние дори не го пипаме, вие с бащата си го вадите и си го поемате моменално".
Сори, че нахлувам тук, но много ми хареса мнението ти... да не говорим за това, което са ти казали в болницата! Дано и тук да се появят такива болници, лекари и акушерки... good  Bravo
Активен
*mama Eli*
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 873


Любов има навсякъде! Само трябва да се огледаме!


Моят сватбен албум

« Отговор #219 -: октомври 21, 2010, 22:35:01 »

inaxastra, аз виждам само място за лентичката, но не и самата нея.  pardon
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #220 -: октомври 21, 2010, 23:13:53 »

Ина, уважавам избора ти, възхищавам се и на надпредничавите подходи при вас, но извинявай, стори ми се доста остра и сякаш вече съм изоставила нероденото си дете, без да ме е грижа за него, едва ли не за да се наспя  shok
Това за неоновата светлина, водата и глюкозата и т.н. не се отнася за всяка болница. Имаме и частни в България, където все си мисля, че се доближават до стандартите при вас, в чужбина.
Аз също сама си казах, че още не съм взела решение как да постъпя, поста ми беше достатъчно объркан, за да заклеймиш другите (които не са през цялото време с бебетата си) като не достатъчно грижовни и обични.
Книгата на д-р Спок не е единствената, в която съм чела за това. Да не говорим, че в нея взима участие и друг автор, и че чета преработено и допълнено издание.

Съжалявам, че не се стърпях и написах този пост, но като прочетох коментара ти, се почувствах, така все едно по-малко обичам и ще обичам детето си, което е абсурдно.

Извинете ме още веднъж всички. Така се почувствах, така го написах. Стана ми малко обидно. Не е нужно да дълбаем повече. Ще мине и замине....

Лека нощ и много ритничета ви пожелавам! smile
Активен
♥Сиси♥
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1037


ЩАСТЛИВИ!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #221 -: октомври 22, 2010, 08:02:29 »

Здравейте мамчета,
по повод това за бебетата къде ще са след раждането, аз така съм си нагласила нещата, че след раждането бебка да е при мен  heart. Ще ми е под ръка по всяко време. Във ВИП стаите на Майчин дом бебето е при теб. И аз немога да си представя детето ми да е на друг етаж.. въобще немога да си го представя. И да ми го носят само за 3 часа  nea не ми се нрави.
Инка, и аз виждам лентичката ти.
sunray съмнявам се че поста на Ина е имал за цел да те обиди  nea . Все пак всеки сам преценява как ще постъпи. Детето си е твое и ти решаваш как ще е.  smile
preslava_82 на мен друго ми казаха. Поне там където аз съм избрала да раждам.  pardon то май навсякъде е различно...
При нас нищо ново. Чакаме датата за тоновете  heart heart. Целувки и галки по пупите.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #222 -: октомври 22, 2010, 08:33:05 »

Ина,за мен поста ти е много вдъхновяващ!Вземи се замисли да драснеш няколко страници като поотрасне Мартеничката! good  Аз виждам в подписа ти само линка към Родилница,лента няма.
Сънрай,не се обиждай,това не е критика-Ина подчертава,че това е нейното виждане за нещата.
И мен ме "гледат" странно много майки като кажа,че не пия ФК и витамини,и не ходя на ФМ!
Всеки избира сам какво начало на пътя на детето си да даде!Тук сме за да обменяме опит и мнения.
Моя приятелка след секцио сподели,че не иска първата нощ детето да е при нея,защото и е било невероятно трудно да става от леглото и не би могла да реагира своевременно ако малката се задави или повърне...
Покрепям правото на избор.
Активен
mihova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 143


нашето съкровище


Моят сватбен албум

« Отговор #223 -: октомври 22, 2010, 08:41:19 »

Здравеите момичета!
Ние тези дни малко повече трябва да лежим, защото отново имам малки контракции   angry  
Доки ми изписа гинипрал и най вече в леглото ,а някой от вас да го е пил? Попринцип ми каза, че това е наи силното лекарство за задържане. Какво да се прави ще почивам повече, но щом бебка е добре нищо дрого няма значение.  smile
Активен
alben4ik
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 916



Моят сватбен албум

« Отговор #224 -: октомври 22, 2010, 09:16:46 »

Михова, спокойно, всичко ще е наред, само слушай какво ти казва доки  good  good Не мога да помогна за лекарството, не ми се е налагало да го  пия.

Ина, наистина е много хубав постът ти  heart heart Тук при нас също бебетата си остават  при майките, а ако майката не може да се справя сама и пращат някой да и помага - за кърменето или захранването, за преобличането и въобще за всичко, от което има нужда.

Sunray и аз като останалите смятам, че Ина просто споделя своето виждане за нещата и никак даже няма за цел да те засегне  Friend Friend kiss

Нека и аз да разкажа мъничко как е при нас. Още отсега всеки започва да ни напомня, че трябва да си направим "план за раждането" (birth plan) - знам, че това звучи малко странно, първото нещо, което ти идва наум е, че е глупаво да планираш нещо, което не знаеш как ще  протече....Но от друга страна, като се замисли човек е полезно, защото там даваш цялата информация, която евентуално ще е необходима на акушерките и лекарите по време на самото раждане - там те питат дори за най-малките детайли, които смяташ, че ще те накарат да се чувстваш по-спокойна по време на раждането. Част от въпросите например са - коя акушерка предпочиташ (съответно ако е на смяна в момента); дали предпочиташ при теб да влизат само жени (което означава, че ако се наложи ще ти пратят жена-лекар, а не мъж, ако предварително си го написала в плана за раждане); дали имаш нещо против в залата да влизат обучаващи се студенти; каква позиция искаш да заемеш по време на раждането; какво болкоуспокояващо предпочиташ и дали въобще искаш болкоуспокояващи или не; дали искаш партньорът ти да отреже пъпната връв; дали искаш да сложат бебето веднага върху гърдите ти или първо да го измият и после да ти го дадат и тн и тн, страшно много неща и страшно много уточняващи въпроси, за да придобият пълна представа за желанията на майката. Естествено всичко това се спазва, ако раждането протича нормално, при всички останали ситуации никой няма да рискува живота и здравето на майката и бебето, а просто лекарите взимат всичко в техни ръце!!!

Весел ден коремчета  give_rose give_rose
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines