Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 27, 2024, 17:34:58

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 166086 пъти)
 
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #360 -: март 22, 2013, 14:49:30 »

Това, че едните или другите родители мълчат, не значи, че не ги боли. Просто отстъпват.
Е аз неразбирам какво толкова има, това е само едно име, те все едно ще те наричат по фамилия. Сигурно е неприятно, но е част от процеса по порастване. Мен никой не ме е питал как ще продцедирам с фамилията си. За мойте родители да взема неговата фамилия и естествено и те ако бях решила да съм с тире щяха да ми се смеят /не че щеше да има някакво значение/, а неговите пък изобщо не мисля, че им пука. Много отдавна, още преди да се сгодим имах период, в който не исках да се отказвам от фамилията си, но сега този ми каприз ми се вижда смешен. Когато попълвах декларациите аз сама си реших, че искам само неговата фамилия.
Затова шантал, помисли си ти най-добре какво искаш и ще се наложи щом вземеш решение много убудително да обясниш на единия /майка ти или мъжа ти/, защо така за теб е по-добре и как ТИ се чувстваш!  Good luck
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #361 -: март 22, 2013, 14:57:56 »

Аз ще си сменя името от практична гледна точка, моето е сложно и трудно запомнящо се и пишещо се където живея и до гуша ми е дошло да спелувам по 500 пъти и пак да си виждам грешно написана фамилията, а и тепърва влизам в професионалния живот, и няма да е проблем една промяна на името и дипломата от унито ще я получа с ново име :-)!
« Последна редакция: март 22, 2013, 15:00:38 от Мрявка » Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #362 -: март 22, 2013, 14:58:32 »

На мен тия тирета са ми супер смешни - или взимаш една фамилия или не.
На брат ми жената се мота 5 години - уж я сменя, не я сменя - сега на половината кореспонденция е с една фамилия, на другата с друга, и това не го разбирам.
Аз ще си сменя фамилията с удоволствие, защото това ще е фамилията и на моите деца и мъж! smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #363 -: март 22, 2013, 15:02:52 »

На мен тия тирета са ми супер смешни - или взимаш една фамилия или не.
На брат ми жената се мота 5 години - уж я сменя, не я сменя - сега на половината кореспонденция е с една фамилия, на другата с друга, и това не го разбирам.
Аз ще си сменя фамилията с удоволствие, защото това ще е фамилията и на моите деца и мъж! smile
И аз съм на това мнение, и на мен ми е писнало да ме питат по 100 пъти с Л или Н ми е фамилията, на мъжа ми е звучна, кратка и няма къде да се направи грешка. А и ние сме малко от тоя тип двийки, които са като залепени, аз съм свикнала всичка до е общо, да го правим заедно и което може да е еднакво- затова държа на сватбата освен фамилиите и халките ни да са 1:1 
Активен
gospojicakapriz
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #364 -: март 22, 2013, 15:11:22 »

Аз съм в процес на мислене още.Ще ми се да взема неговата фамилия, тъй като това с тиретата на мен ми е странно, а и не звучи много добре цялото... моите имена са дълги, и презимето и фамилията... и става една ... с майка ми е забавно, защото тя държи на тирето,обаче в крайна сметка решението си е мое. Всеки си има виждане за това как би се чувствал добре.Успех момичета!  give_rose
Активен
Росита
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Бургас, морето и .....


Моят сватбен албум

« Отговор #365 -: март 22, 2013, 19:30:21 »

Знаете ли какво? Днес си говорихме със сина ми по темата. Не че се е заженил, ама денят в който ще се случи, все някога ще дойде. Та да ви споделя в общи линии мнението му, все пак е мъж, макар и още съвсем млад.
Коментирахме точно фамилията на приятелката му, че не е често срещана, освен това окончава на -ска. Много ми харесват такива фамилии, на него също.
Той, разбира се би се радвал, ако тя вземе неговата безлична фамилия, но няма да настоява. И не би имал нищо против, ако запази своята, все пак не е често срещана. И няма да страда от както го нарече той "счупено мъжко достойнство", защото не фамилията прави семейството, а семейството прави фамилията. Та така...
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #366 -: март 22, 2013, 19:33:07 »

И няма да страда от както го нарече той "счупено мъжко достойнство", защото не фамилията прави семейството, а семейството прави фамилията. Та така...
Страхотно казано! Поздравявам сина ти и теб, заради това което явно си постигнала!
Активен
Росита
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Бургас, морето и .....


Моят сватбен албум

« Отговор #367 -: март 22, 2013, 20:14:10 »

Благодаря, Скайgive_rose
Може би с годините съм му показала, че никой няма право да се налага над другия, за каквото и да било. И че компромисите се правят и от двете страни. Иначе си е чиста проба каприз и инат. А човек напук прави точно обратното, оттам пък тръгват и проблемите.
Така де, двамата като се съберат, може да си харесат съвсем различна фамилия от техните и да създадат нещо наистина ново.  Wink
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #368 -: март 22, 2013, 20:21:25 »

Росита, написаното от теб с едно изречение, обобщи последните 2 страници на темата и това е поуката от тях- няма абсолютно никакво значение кой как се казва, ако двама души се разбират и се обичат!
Дано да има повече майки, които да възпитат така синовете си да не се опитват да се наложат за нещо подобно!
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #369 -: март 22, 2013, 20:29:17 »

Благодаря, Скай!  give_rose

Така де, двамата като се съберат, може да си харесат съвсем различна фамилия от техните и да създадат нещо наистина ново.  Wink

На това честно казано съм доста повече навита danceg Даже съм си го мислила, но до сега не съм го споделяла с мъжа crazy

А с написаното от Рататуй съм напълно съгласна, един млад мъж с едно изречение каза това, което ние дъвчем две страници blum Bravo
Активен
shantall
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #370 -: март 22, 2013, 21:04:34 »

аз явно ще приема новата фамилия без тирето, тъй като годеника ми държи да е така. явно излиза, че със съгласяването ми съм се съгласила и на това. за мен вне е проблем, въпросът е дали родителите ми ще го приемат  sad
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #371 -: март 22, 2013, 21:18:15 »

Ще го приемат спокойно give_rose И те не искат да се тормозиш smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #372 -: март 22, 2013, 21:27:52 »

Мила, може да им малко криво в началото, но ще го приемат! Трудно е да дадеш дъщеря, аз се смях на мама, че плака като разбра, че ще се женим, но наистина не им лесно да пуснат птичето да отлети. Ще свикнат не се притеснявай, а ти гледай да си пазиш нервите, че ще ти трябват  Wink
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #373 -: март 23, 2013, 09:52:42 »

Той, разбира се би се радвал, ако тя вземе неговата безлична фамилия, но няма да настоява.
Е как пък никой не обърна внимание на тази част Wink. Значи, ако няма значение как се казваш, все пак има опция да доставиш поне радост на някого.
С Росита и Каскай ще си говорим, когато синовете им се оженят Wink. За протокола, снаха ми изобщо не си смени името, няма чертичка, няма точка, не сме го коментирали и разбрахме два дни след подписването кой как се казва. Случайно ги поздравиха като новото семейство Ф....и двамата останаха като попарени Wink. Когато нещо се пази в тайна, не му е чиста работата хахаха и се стига до големи гафове.
Съветът ми към момичетата тук е, след като вземат решение за името си, нека или да не дават обяснения, или добре да ги обмислят, за да не обидят някого, или да предизвикат усмивка. Както и да заявят открито как се казват. Пак за протокола, синът на приятелка прие името на съпругата си, без да знаят родителите му. Е, светът не се свърши, но приятелката от силен стрес се разболя тежко.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #374 -: март 23, 2013, 10:02:55 »

Че какво пък толкова, че чак да се разболееш... Аз не съм, човек който толкова се задълбочава в подобни неща и за мен това не е нещо, с което да си вдигам нервите, та даже и фамилията й да взема. Може пък нейната да е по-хубава girl_wink Както казах по-бих се изнервила, ако е инат и не влиза в положение, защото това няма оправия и е проблем за цял живот, съответно и кавги между тях, което никой не иска, още по-малко една майка. Ако някой ме пита какво мисля аз даже бих предложила това да си изберат ТЯХНА фамилия, която да продължат след време smile

А и мисля, че аз съм му избрала името, такова каквото искам да бъде  heart , фамилията ще си я избере той тогава когато има достатъчно акъл в главата да взема толкова важни решения girl_wink

Абе всеки луд с номера си, както обичам да казвам.... biggrin

И ако някой не е разбрал, лично аз недоволствам не от това каква ще е фамилията (защото за мен няма никакво значение), а от това, че не се дава право на избор, защото мисля, че всеки има право на такъв girl_wink И без значение дали синът ми го прави (дано не го прави), или дай Боже да имам и дъщеря, бих се намесила, не за това което се случва, а за това че не се уважават нечий решения... А и това, че има син не означава, че ще забравя как съм се чувствала аз или какво съм мислила, че да не мога да вляза в положение и на женската страна girl_wink
« Последна редакция: март 23, 2013, 10:10:27 от casky » Активен
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines