Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 15:11:32

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Бременност, майчинство и закони част 3 !!!  (Прочетена 149243 пъти)
 
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« -: юни 06, 2009, 18:08:40 »

Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #1 -: юни 08, 2009, 07:45:47 »

Искам да отговоря на въпроса на Кали Гали от миналата тема. Ами на тази заплата съм някъде от две години.
Активен
mihova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 143


нашето съкровище


Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: юни 11, 2009, 11:50:32 »

Здравеите на всички. Много се извинявам ако въпросите ми не са на място. Но, досега съм изчела много работи и мемога да разбера за това от което се интерисувам  Понеже с съпруга ми мислим тук до един,два месеца да си правиме бебок.  Първият ми въпрос е дали трябва тази една година стаж  да е при един и същи работодател и проблем ли ще е след като съм с прекъсване от три месеца. Защото неможех да си намеря работа. При мен работите стоят така. След като завърших миналата година започнах  работа, но ме осигуряваха на половин работен ден, а аз работих цял. Това продължи пет месеца напуснах на 01.11.2008. които се броят за два и половина.  След това започнах работа като застраховател,но на граждански договор за два месеца от 01.12.2008 до 31.01.2009. И от март месец вече си намерих работа осигуряват ме на пълен работен ден. НО съм на изпитателен срок в продължение на шест месеца. ПЪЛНА ЛУДНИЦА.         
  Май ще трябва да изчакаме още,а толкова много искаме. Защото вече бях видяла двете чартички но, в втория месец разбрахме че бебчо няма пулс.
 Благодаря много предварително.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: юни 15, 2009, 12:12:11 »

Прекъсването не е проблем за получаване на правото на обезщетение. Трябват общо 12 месеца през живота и работата изобщо, а не непрекъснато. Вече при изчисляването е по-различно.
Месеците, в които си била на граждански договор не ги брой, защото за този вид договори няма осигуряване за общо заболяване и майчинство.
Съжелявам, но мисля, че нямаш още 12 месеца осигурителен стаж.
Активен
emiliikata
Любопитен
*
Публикации: 28


Искам вече, малко мече.....


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: юни 22, 2009, 09:56:13 »

Четох, четох старите теми и се обърках съвсем, за това с риск да попитам за нещо което вече е коментирано, все пак ще се включа.
 1. При болничен се взимат 80% от брутната или нетната заплата?
 2. Ако излизането в болничен, както срещнах термина се "прелее" в излизане по майчинство, за база се взимат 12-те месеца преди болничния, но какво се случва когато се прекъсне болничния-в месеците когато е бил болничния, се изчисляват 90% от него или...?
 3. И последното което вече съвсем ме обърка са премиите за които четох коментари. Това което разбрах, е че върху сумата се начисляват осигуровки, но как се използват при майчинството или болничния?
Ще съм благодарна, ако някой прояви търпение да ми отговори  blush
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: юни 22, 2009, 11:36:35 »

Моя въпрос е елементарен  blum Вярно ли е че са спрели (ако въобще са почвали) да дават 2880лв. на майките студентки редовно обучение?!  crazy Една мацка роди и каза че е ходила да пита, това около преди месец става и са й казали че са ги спрели  shok

Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: юни 22, 2009, 13:30:29 »

Напротив оня ден четох, че са започнали да ги изплащат, трябва обаче да се подаде молба. Може да ги спрат ама чак след изборите, засега плащат
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: юни 30, 2009, 14:21:56 »

Не съм сигурна каде да питам за това питам тук
Като взема акта за раждане каде трябва да отида първо и какво се прави знам само че се подават документи за еднократната помощ ама каде и какво се иска помагайте
Утре ще взимаме акта и да знам да тръгвам да оправям нещата

И още нещо искам да попитам след коя дата исплащата майчинство
Активен
Петето
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2476


Дива и щастлива.....


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: юни 30, 2009, 15:04:59 »

за еднократната помощ - след като вземеш акта за раждане в общината трябва да подадеш декларация за родствени връзки и още една, в която удостоверяваш, че детето ти не е дадено в дом за деца. От там след около седмица -две взимаш документ, който те са ти издали на базата на тези 2 декларации, и с него - те ще ти кажат в кой клон на социалните. При тях отиваш с оригинала на акта за раждане и въпросния документ от общината и попълваш още една декларация, че Жорко ти е син  crazy и две седмици след това отиваш пак при тях, за да ти дадат заповед за изплащане на помощта. Самата помощ я получаваш след това (м/у 15 и 23 число мисля че беше) от пощата. Поне така беше при мен, когато я взех преди 2 седмици .... голямо мотаене, голямо доказване, че съм му майка на това дете  crazy crazy crazy
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: юни 30, 2009, 15:10:12 »

Верни ли сега си я взела  Oh my ... ohmyбреййййййййййй
А таткото ще ми трябва ли като ходя  насам натам
Активен
Петето
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2476


Дива и щастлива.....


Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: юни 30, 2009, 15:15:08 »

ама аз по-късно подадох документите, затова и по-късно я взех  blum
а иначе на мен таткото ми служеше като "шофьор"  tease само на едно място трябваше да впиша данните от личната му карта, но това и по телефона става  Wink
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: юни 30, 2009, 15:27:43 »

Аха мерси Пете  give_rose give_rose give_rose give_rose
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: юни 30, 2009, 15:29:09 »

Мацки, четох, но не намерих отговор на моя въпрос! Малко са ми чужди тези неща с осигуровките, защото работя от скоро. Случаят е следният - по трудов договор ме осигуряват на около 300 лева, но искам да проверя какви са вариантите да се доосигурявам допълнително, в случай че мога да практикувам професията си като "свободна", успоредно с трудовите ми правоотношения в момента.. Целта, разбира се, е получаване на по-високо обезщетение по майчинство, че с тези 300 сме за никъде.. Вариантът да се разберем с работодателя отпада.. Моля, който поразбирва да даде съвет  give_rose
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #13 -: юни 30, 2009, 19:47:00 »

 Ще споделя личен опит. Съществуват два много важни фактора, от които зависи вземането на максималното възнаграждение за майчинство. Дебело искам да подчертая, че наливането на пари в държавния бюджет няма да гарантира днес или в бъдеще някакви съществени облаги на когото и да е било, на каквато и да е възраст. Системата за социални придобивки /майчинство, здравно осигуряване, обезщетение за безработица, пенсия и т.н. / е тотално сбъркана. Тя е система изградена на принципа на социалната справедливост. Тя няма отделния субект като фигура, а всички - търси се някаква пропорционалност. За да съм по-ясен в случая давам следния пример. Майка 1 се осигурява на максимално ниво /бруто заплата приблизително 2 000 лева/. Майка 2 се осигурява на ниво минимално за отрасъла /бруто заплата приблизително да кажем 300 лева/. Според закона и двете майки ползват едни и същи привилегии. Защо това е така и така ли трябва да бъде? Много се отклонихме от темата.
 Първото условие, за да получаваш максималното възнаграждение за майчинство е доброто планиране на бебе. В подтемите на форума има такава тема, но в нея всичко друго се пише и говори, но и не тази съществена част.
 Второто условие е да имаш съпруг с фирма, разбира се развиваща дейност или много близък роднина с такава - сестра, брат, майка, баща...
  Третото условие, за което забравих е наличието на някакъв финансов ресурс, с който да се покрият дължимите вноски.
 Четвъртото условие, за което съвсем забравих е наличен капацитет в главата на всеки. Този капацитет е максимален, когато човек много чете, интересува се, завързва контакти и не на последно място си говори с хората с различни професии, а не си чати и си пропилява времето със всевъзможни глупости.
 Наличието на абсолютно всички тези условия води до следното. Когато една булка планира възможно най-точно и установи, че ще стане майка /да кажем в 3 месец / тя подписва договор за контрол и управление с фирмата на своя съпруг, баща, сестра... В този договор се упоменава плащането на възнаграждението след 6 месечен период от датата на подписване. Внасят се данъците към бюджета и договора се продължава с внасянето на дължимите вноски към бюджета. И така, когато бебчо се роди, мама има 12 месеца назад максимален доход и осигуровки. Съжалявам, че във този форум има и юристи - няма да споменавам никове и подфоруми, но са " гола вода ". Трябва много да се чете и комуникира с хората, а не да пъчиш гърди, че си студент в СУ, да газиш калта в Студентски град, да живуркаш наляво инадясно и да си мислиш, че много знаеш.
 Малко тъпо го написах, на това е защото бързах. Не е в моя стил.
« Последна редакция: юни 30, 2009, 19:50:47 от Pachoran » Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: юни 30, 2009, 20:08:38 »

Всичко е въпрос на сметки. Всеки трябва да си планира най-изгодния вариант за себе си. Аз като планирах моето осигуряване разиграх няколко варианта и си избрах най-добрия лично за мен, но всеки случай е индивидуален и трябва да бъде добре сметнат. Затова и последно време избягвам да давам съвети, защото за едни нещата стоят по един начин, за други по друг. Моята бременност е планирана, но не съм си внасяла максимални осигуровки преди да видя двете чертички. После сметнах, че 5 месеца на 2400 бруто доход, след това два месеца и половина прекъснат болничен са ми най-изгодния вариант, но това е за моя случай. Е преди 5 месеца на макс пак имам добър осигурителен доход и в крайна сметка ще вземам около 1400 лева майчинство на месец, плюс около 1300 лева за двата болнични преди този от 45 дни преди раждане, така че съм доволна, а и не дължа осигуровки, когато съм в болничен/по точно само здравни дължа/
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines