Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 20:27:45

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 3 част  (Прочетена 179877 пъти)
 
Zori83
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 542



Моят сватбен албум

« Отговор #210 -: октомври 23, 2009, 09:27:21 »

Маги, аз не съм против това да се спазват каноните. Мисълта ми беше, че за едни може, а за други не. И защото повечето неща са опорочени. И ако по този начин голяма част от хората се откажат от църковен брак най-вероятно пак ще бъде разрешена венчавката в събота (колкото и да не ни се иска да е така и тук ролята играят парите). Аз лично съм присъствала на венчавка, на която отчето беше доста пиян и това, ако не е абсурд...
Активен
pbizart
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53


http://kadesdete.bg/bg/contest/pagenum:2 Прегръдка


« Отговор #211 -: октомври 23, 2009, 09:52:30 »

Аз съм знаела винаги. че събота е деня на мъртвите и точно, заради това избрах деня да е неделя 22.06.2003  yahoo. Значи не съм грешница!  yahoo
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: октомври 23, 2009, 11:59:15 »

Мисля, че е малко пресилено изказването, че всички венчали се, или избрали събота са грешници nea А ако човек просто не вярва, грешник ли е?
Няма да навлизам в детайли, просто малко ме засяга твърдението за избралите съботния ден за сватба.
Активен
merakliika
Любопитен
*
Публикации: 31


« Отговор #213 -: октомври 23, 2009, 16:16:10 »

Всеки има право да направи избора си - проблема е, че ако на хората не им е обяснено че според канона събота не е подходящ ден за сватба, тогава едва ли може да се нарекат грешници? Църковния брак не е просто за сеира и снимките и който се реши да се врече пред Бога трябва да го направи според канона, а не според финансовото си положение. Дано не засегна някого.
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: октомври 23, 2009, 21:24:12 »

Хм, от темата научавам за решението на Патриаршията...Моето мнение е, че правила трябва да има, защото българите много обичам да имаме вратички и ако може да правим всичко както ние си решим. На мен лично хич не ми е удобно да организирам сватба в неделя - много гости ще имаме от други градове, ще се налага да пътуват след сватбата, съответно да не близват алкохол, но след като така е редно - ще спазим изискванията на църквата. Мисля, че за всеки православен християнин венчавката е много емоционален момент, който е по-важен от някои организационни проблеми...
Активен
barby85
Регистриран

Публикации: 4


« Отговор #215 -: октомври 25, 2009, 10:24:31 »

Здравейте,
искам да ви попитам дали е разрешен църковен брак в четвъртък и петък? Замислям се за догодина за 6-7 май
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #216 -: октомври 25, 2009, 11:50:55 »

Барби85, ако беше прочела една страничка назад само щеше да видиш, че влезе ли в сила наистина това, църковни бракове могат да се сключват само в неделя и понеделник.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: октомври 25, 2009, 13:29:26 »

Вчера по новините на СКАТ даваха един свещеник от Кърджали, ако не се лъжа, който изрази опасения, че новото ограничение ще отдалечи младите хора от църквата и че не каноните, а вярата е важна или нещо подобно, но в този ход на мисли и точно, за да не се случва това, той смятал да продължи да венчава в събота, но след 17 ч, защото след като мине вечерната молитва, вече започва новият църковен ден, т.е.след това, венчавката все едно е извършена в неделя.
Много ми хареса позицията му и смелостта да я отстоява.  Bravo Дано само не отлъчат горкия човечец от църквата заради това. sad
Активен
milio4ka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 128



« Отговор #218 -: октомври 25, 2009, 14:58:42 »

според  мен няма да е само този свещеник с такава позиция по въпроса и няма да е така само в Кърджали
Активен
me4enceto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 215



Моят сватбен албум

« Отговор #219 -: октомври 26, 2009, 12:02:01 »

Изкам да ви се похваля, че в събота ходихме до Гложенският манастир да ме кръстят и вече съм кръстена  yahoo Това добре, но тази неяснота с църквата направо ме побърква.

Предстои да запазим гражданския, искаме всичко да е в 1 ден, разчертали сме времевия график и ако запазим и се окаже, че примерно не може - какво правя с дупка от 3 часа???
Другата опция е с "вратичките" след 17ч Евентуално и какво - с другите младоженци ще се надцакваме кой първи ще запази или кой ще подкупи повече ... Вместо църквата да се опитва да задържи хората при себе си под някаква форма - тя ги отблъсква и вместо сватбата да е събитие с приятни емоции сега трябва да седя и да се притеснявам ... нямам думи направо  nea

Няма да навлизам в полемиката за вярващи и невярващи и кое как се изразява, защото е лично и има 100000 мнения.

А вече мисля, че е и абсурдно да местим сватбата при положение, че сме запазили и предплатили за: ресторатн, фото, видео, украса, дж.... и си харесваме датата и това, че е събота и може след това хората да си починат.... nea
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #220 -: октомври 26, 2009, 12:30:16 »

me4enceto, честито ти кръщение, да си жива и здрава и много щастлива Wink
п.п ще видим какво ще стане с църквата, не се ядосвай всичко ще се нареди give_rose
Активен
orchidee
Ентусиаст
**
Публикации: 118



Моят сватбен албум

« Отговор #221 -: октомври 26, 2009, 17:37:14 »

me4enceto, честито ти кръщение,  give_rose
Zori83  съгласна съм с твоето мнение
Маги, аз не съм против това да се спазват каноните. Мисълта ми беше, че за едни може, а за други не. И защото повечето неща са опорочени. И ако по този начин голяма част от хората се откажат от църковен брак най-вероятно пак ще бъде разрешена венчавката в събота (колкото и да не ни се иска да е така и тук ролята играят парите). Аз лично съм присъствала на венчавка, на която отчето беше доста пиян и това, ако не е абсурд...
За съжаление парите  , дори в църквата  са водеши bad
След като прочетох статиите по въпроса във вестниците , реших че трябва  да ида и до църквата  - това ще стане тази седмица надявам се -  да видим какв още каже дядо поп, тъй като моята сватба хем е съботна вечерна,хем  влиза в едните пости Петровият пост (догодина е от 30 май до Петров ден на 29 юни), но се съмнявам да откаже.
Активен
me4enceto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 215



Моят сватбен албум

« Отговор #222 -: октомври 28, 2009, 10:43:28 »

Момичета днес е денят в който ще стане ясно - нали днес ще заседава Свети синод! Моля, който първи намери инфо да сподели стискайте палци  good

Мерси petrova83 и katerinanalbantova  give_rose
Активен
Yorka89
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 125


Младоженци :)))


Моят сватбен албум

« Отговор #223 -: октомври 29, 2009, 09:56:44 »

me4enceto, честито ти кръщение,  give_rose
Zori83  съгласна съм с твоето мнениеЗа съжаление парите  , дори в църквата  са водеши bad
След като прочетох статиите по въпроса във вестниците , реших че трябва  да ида и до църквата  - това ще стане тази седмица надявам се -  да видим какв още каже дядо поп, тъй като моята сватба хем е съботна вечерна,хем  влиза в едните пости Петровият пост (догодина е от 30 май до Петров ден на 29 юни), но се съмнявам да откаже.
Мила, и ние сме през юни и явно влизаме н този пост, плюс това сватбата е петъчна... Ходихме тази седмица да питаме какво евентуално можем да направим по въпроса, но дядо поп ни каза, че е прекалено рано, да отидем месец-два преди сватбата....
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #224 -: октомври 29, 2009, 12:11:52 »

Много съжалявам, за всички ви. Това е голямо объркване и допълнителен стрес...ами какво правят онези, на които сватбите са им януари и вече всичко е уредено...Ужасно е...
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines