Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 18:08:44

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: От когo ще поискаме прошка?
От никого
Само от милото
От родителите и милото
Ще спазя традицията: родители, кумове,...
Незнам

Страници: 1 2 3 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: СИРНИ ЗАГОВЕЗНИ ИЛИ ПРОШКА!!!  (Прочетена 33227 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« -: февруари 11, 2007, 19:49:20 »

Наближават Сирни заговезни или Прошка, някой свързават този празник с балата халва, с искането на прошка... secret girl_wink

Ние имаме много за празнуване на този ден Dance - 18.02.2007г. girl_in_love, но ще спазим традицията и ще отидем при кумовете с баница или погача, после при родителите, а вечерта ще запазим смао за нас двамата и ще си отпразнуваме 3 години от както сме заедно и се обичаме!!! heart girl_in_love LOVING heart

Вие как, къде и по какъв начин ще отбелижите/празнувате този ден? CHEERS
Активен
Юлия
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848


сем. Николови


Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: февруари 12, 2007, 15:55:44 »

Нямам идея честно казано.    Ще си простим с милото. Може и с майка му както дойде.
Активен
denisimo
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 424


Анна - 01.05.2007 г.


« Отговор #2 -: февруари 12, 2007, 16:38:04 »

Със сигурност ще се видим с майка ми и със свекито и ще им поискаме прошка и на двете, може по телефона да се чуем с бабите, че те са по надалече, а пък и ние с милото ще се "попрощаваме" сигурно, че да започнем на чисто след това.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 12, 2007, 18:19:35 »

Със сигурност ще се видим с майка ми и със свекито и ще им поискаме прошка и на двете, може по телефона да се чуем с бабите, че те са по надалече, а пък и ние с милото ще се "попрощаваме" сигурно, че да започнем на чисто след това.
А нали по-младите искат на по-старите или може всеки на всеки?
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 12, 2007, 19:38:10 »

Със сигурност ще се видим с майка ми и със свекито и ще им поискаме прошка и на двете, може по телефона да се чуем с бабите, че те са по надалече, а пък и ние с милото ще се "попрощаваме" сигурно, че да започнем на чисто след това.
А нали по-младите искат на по-старите или може всеки на всеки?

Точно така, по-малките от по-големите!!! girl_wink
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: февруари 18, 2007, 12:11:59 »

Днес е ПРОШКА!!! smile

ИСКАМ ПРОШКА ОТ ВСИКИ ВАС!  blush

АКО С НЕЩО СЪМ ОБИДИЛА ИЛИ ЗАСЕГНАЛА НЯКОЙ, МОЛЯ ДА МИ ПРОСТИ!!! secret
Активен
ilusion
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 18, 2007, 12:21:58 »

Булечка и аз това исках да напиша.Отскоро съм във форума и ми е много приятно със вас. :*Ако съм засегнала някой с нещо е било несъзнателно и аз моля за прошка
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: февруари 18, 2007, 12:29:32 »

мен лично много не ми харесва този празник,незнам защо но някак си не го приемам.
аз като трябва някой да ми прости нещо си  го моля на момента,не 4акам да дойде определен ден.
сега на милото родителите са ни на гости и потриват ръчички за довечера да им искаме прошка ама няма да стане nea
не мисля че има нещо да ми прощават
Активен
ilusion
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: февруари 18, 2007, 12:34:51 »

Абе аз си мислих,че съм сама!Маслинка и моето свеки протрива ръцете  sarcastic,ама не смятам да искам прошка от нея,само от мама *INLOVE*и от миличкото!!!
Активен
Marina
Професор
****
Публикации: 489



« Отговор #9 -: февруари 18, 2007, 12:47:49 »

И аз искам прошка днес само от хора, които биха се извинили, ако сгрешат в нещо; има ги такива, които само чакат този ден, за да им паднеш едва ли не на колене без причина. Вярно е това, че обичаят е да искат прошка младите, но в моето семейство винаги сме си искали прошка едни на други, стари, млади, няма значение.

А на Булечка най-малко има какво да се прощава.. този форум е страхотен до голяма степен благодарение на нейното търпение, тактичност и умение всекиго да насърчи с добра дума! Аз пък ще използвам възможността да поизменя традицията и да благодаря на всички ви за съветите и подркрепата. Аз чета и няколко чужбински форума, където жените за съжаление се подиграват едни на други заради избора на рокли, бижута, за правописа, музиката... това е единственото място, където нищо грозно не съм прочела и заради това пиша само тук. Благодаря ви, момичета, за приятелското отношение едни към други, и към мен.  give_rose
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: февруари 18, 2007, 21:42:48 »

Ние си простихме с милото, после поискахме прошка от кумовете - отидохме при тях с баница и си изкарахме добре, после отидихме при моите родители и също пийнахме и хапнахме и си поискахме прошка едни на други!!! CHEERS Dance

Аз харесвам този празник, в моето семейство се спазват много тези традиции и празници, но не се робува на принципи, примерно само младите да искат прошка, което е много хубаво!!! Bravo

На ВСИЧКИ ви благодаря за милите думи към мен give_rose give_rose give_rose и ДА, наистина тук сме се събрали все прекрасни хора, които винаги са насреща и искат да помогнат с каквото могат!!! kiss2 kiss2 kiss2
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: януари 22, 2008, 19:37:20 »

Тази година този празник е на 9 март
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: януари 22, 2008, 19:42:59 »

Тази година този празник е на 9 март

наистина ли shok точно на годишнината ни от подписването ни,ще си вземаме прошка и ще имаме двоен празник yahoo
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: януари 22, 2008, 19:43:55 »

Тази година този празник е на 9 март

наистина ли shok точно на годишнината ни от подписването ни,ще си вземаме прошка и ще имаме двоен празник yahoo

Ей, че хубаво се получава при вас!!! Bravo
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: януари 22, 2008, 19:53:53 »

Тази година много празници се събират март месец на 2-ри и 9-ти сирни и месни заговезни, а на 15-ти е Тодоровден. Я да ви питам вие ще го правите ли, защото при нас младото семейство посреща гости, които са били на сватбата, а те носят подърци от типа тенджери, чинии, прибори и такива неща за дома.  То като започнем от 2-ри трябва да посрещаме кумците, на 8-ми март банкет, на 9-ти ще ходим у нашите кумове, на 14-ти милото и сестра ми имат рожден ден, а 15 -ти Тодоровден, само ядене и пиене се очертава март месец yahoo
Активен
prin4ipessa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: януари 22, 2008, 20:15:30 »

Тази година този празник е на 9 март

Благодаря ти, Танче за полезната информация! А някой знае ли как точно се изчислява датата, на която се празнува всяка година Заговезни? Знам, че е пряко зависимо от Великденските пости, но ще ми е интересно да науча повече. Ако някой има повече информация по въпроса ще се радвам ако я сподели! Ние сигурно ще отидем с баница при кръстниците и аз лично ще поискам прошка от цялото си семейство. Харесвам я тази традиция, винаги се е спазвала вкъщи (и то не само малките са искали прошка от големите, ами всички помежду си) и някак си ми действа пречистващо. Баща ми има един лаф, който ми е много любим: "Има ли грешка, има и прошка!". Хубаво е да прощаваме независимо дали някой е сгрешил към нас или не, така пречистваме душите си и ставаме малко по-добри!  angel
« Последна редакция: януари 22, 2008, 20:17:01 от prin4ipessa » Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: януари 22, 2008, 20:17:09 »

Тази година този празник е на 9 март

Благодаря ти, Танче за полезната информация! А някой знае ли как точно се изчислява датата, на която се празнува всяка година Заговезни? Знам, че е пряко зависимо от Великденските пости, но ще ми е интересно да науча повече. Ако някой има повече информация по въпроса ще се радвам ако я сподели! Ние сигурно ще отидем с баница при кръстниците и аз лично ще поискам прошка от цялото си семейство. Харесвам я тази традиция, винаги се е спазвала вкъщи (и то не само малките са искали от големите, ами всички помежду си) и някак си ми действа пречистващо. Баща ми има един лаф, който ми е много любим: "Има ли грешка, има и прошка!". Хубаво да прощаваме независимо дали някой е сгрешил към нас или не, така пречистваме душите си и ставаме малко по-добри!  angel

Моля, моля, миличка!!! Wink

И при нас е така, все едно аз съм писала, а не ти!!! yahoo
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 23, 2009, 12:39:27 »

Тази година Прошката или Сирни загавезни съвпада с друг много хубав празник - 01 март! yahoo
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: март 01, 2009, 17:21:17 »

Днес е Прошка!!! good
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: януари 06, 2010, 21:11:50 »

Реших да побутна малко тази темичка, макар и малко рано Wink

Тази година Прошката съвпада с още един празник Свети Валентин/ Трифон зарезан, та докато вдигаме наздравица ще си простим и ще се обичаме още по-силно!!! Wink
Активен
dgudge
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1007


Щастлива съпруга и майка


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: януари 08, 2010, 15:19:14 »

Това е много хубаво, защото ние сме решили да се съберем точно тогава с приятели  Bravo
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: януари 09, 2010, 11:46:05 »

Така ли  Oh my ... не знаех,че ще е тогава но при наС МОЖЕ ДА ИМА троен празник тогава нали термина ми е на 13.02  yahoo yahoo yahoo
Активен
kote38
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 0



« Отговор #22 -: януари 14, 2010, 08:07:58 »

Незнаех че тази година се пада на 14 февруари  сирните заговезни.У нашият дом ще е четворен празник.Моят скъп е роден на тази дата, ще празнуваме първо рожденният му ден,след това свети валентин,след това трифон зарезан и след всички тези празници ще си поискаме прошка  smile
Активен
pikpik
Ентусиаст
**
Публикации: 79



« Отговор #23 -: януари 14, 2010, 09:47:32 »

И ние тази година на този ден имаме много празници. danceg
На този ден е родена майка ми и на брат ми жена му,ден на прошката,свети валентин,а освен това тогава при нас са и кукерите. girl_wink
Но освен всички празници на този ден ще имам и много важен изпит. girl_impossible
Та въобще ще бъде супер.  blum
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #24 -: януари 14, 2010, 11:25:37 »

Аз много обичам Сирни Заговезни.

Като бях малка, винаги отивахме на село при баба. Тя слагаше на земята "краго" (дървена, кръгла ниска софра). Отгоре на тавана имаше забит един пирон и на него се връзва конец. В долния му край се прави примка и се слага варено яйце. Всички сядахме около софрата и "амкахме" - целта е да уловиш яйцето само с уста, като си държиш ръцете зад гърба и викаш "Аааам, ааам".
На края баба палеше конеца и наричаше - от най-стария до най-младия. Ако му гори бързо и ярко - добра ще му е годината, ако гори бавно и трудно - лошо го чака, пък ако вземе та изгасне - тежко му и горко!
А вечерта като се връщахме към Сандански, на всеки хълм гореше огън. И ние ходехме край огъня и пеехме "Урата, копата, дай ми чичо момата..." Прибирахме се черни, черниии, три дни не можеш се изми, а целия град дни наред миришеше на пушек, и никой не се притесняваше за вредните емисии, не съществуваха тогава...

Еееех, колко хубаво беше  Girl_sing
И не беше толкова отдавна, а все едно оттогава са минали векове  cray
Активен
Мименце
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 455


Искам всичко!!!


« Отговор #25 -: януари 14, 2010, 11:44:33 »

Ина прекрасни са старите традиции smile
И аз изпитвам носталгия по тези обичаи.
При нас на село баба ми въртеше парче бяла халва , последно миналата година баща ми я въртя. В нашето семейство все още спазваме някои традиции smile
А в селото се палиха огньове със стари гуми.
Тази година като съвпадат двата празника, незнам как да ги комбинирам нещата. Искам да се спази традицията, искам си и романтиката. Не мога да сложа на масата-баница, млечна салата, сирена, кашкавал и пита lacnl8
А забравих да отбележа, че все още си искаме и прошка на този ден smile
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: януари 14, 2010, 11:59:15 »

Да, и ние все още си искаме прошка и хапваме различни видове халва, откакто се помня, първо най-малкият в семейството и после останалите.
Хубаво нещо са българските традиции и обичаи smile
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: януари 14, 2010, 13:14:22 »


А вечерта като се връщахме към Сандански, на всеки хълм гореше огън. И ние ходехме край огъня и пеехме "Урата, копата, дай ми чичо момата..." Прибирахме се черни, черниии, три дни не можеш се изми, а целия град дни наред миришеше на пушек, и никой не се притесняваше за вредните емисии, не съществуваха тогава...

Еееех, колко хубаво беше  Girl_sing
И не беше толкова отдавна, а все едно оттогава са минали векове  cray
До преди две-три години на път за Благоевград около Перник(че нали се обикаляше по едно време) имаше във всяко селце такива огнъове  smile и беше много красиво  give_rose Сега вече ги няма,около Бл-град пак се палят,но с всяка година все по-малко и вече не е толкова красиво  sad за съжаление тази традиция леко по леко започва да си отива  sad
Активен
pikpik
Ентусиаст
**
Публикации: 79



« Отговор #28 -: януари 14, 2010, 16:38:23 »

Незнам дали е същото за което вие говорите,но в нашето село се прави нещо подобно. pardon
Пали се един голям огън на центъра на селото и хората се събират и играят около него хоро.Маскирват се и кукерите да гонят злото от селото.А баща ми ми е разказвал,че преди всяка махала на селото си е палила огън и са се съравновавали на кой огъня ще е по-голям.Явно традицията се е променила,но важното е че все още всяка година се пали такъв огън. smile
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #29 -: януари 14, 2010, 17:04:39 »

Същото, същото, точно то  good

Едно време е бил огъня от сухите съчки, като се чисти стърнището. Преди да започне пролетната посев са се горели те. Като казваш, са се гонели лошите духове. Огъня се е прескачал от ергените, докато предполагам момите са се кикотели край него...
Активен
Picolina
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2748



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: януари 14, 2010, 18:57:28 »

А по нашия край освен всичко това се правят и стрели,палят се и се хвърлят от момците в двора на момата която харесват smile това още го има в селото на милото и е много забавно ,но скоро не сме били в БГ по това време sad
Активен
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: февруари 14, 2010, 15:10:33 »

Аз ти прощавам, прости ми и ти

Сирни заговезни – ден за ПРОШКА и уважение към семейството
Понякога е трудно, понякога грешим, понякога не сме на правилното място, когато любимите хора имат имат нужда от нас, от нашата подкрепа, думи, разбиране … понякога може да сбъркаме, понякога може да поискаме нещо, което не е наше, може да изречем неправилна дума… затова има такъв ден да простим, а утре е чистия понеделник и да продължим по-чисти и малко по-добри!!!
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: февруари 14, 2010, 15:57:15 »

Много ми беше интересно да прочета разказите на всички,но най-вече на Ина относно традициите и спомените от този празник.
В моя край такива работи няма.Бях изумена,когато моя приятелка ми разказваше за "хамкането",халвата и яйцето.
Това,с което аз свързвам празника е ходенето на кръстник(кум).Чувала съм,че тогава се ходи,че се носят разни неща за трапезата...
Днес кумата ни покани на гости по повод празика,доста неочаквано.
Нямах много време да отреагирам и съм замесила само една питка.Купихме букет,бонбониера,уиски.

Вие ходите ли при кумовете,какво носите и как минава празника?
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #33 -: февруари 15, 2010, 11:43:26 »

И при нас се ходи при кумовете.

Майка и татко (преди да се разведат) винаги ходеха и имаше голяааама маса и си спомням, че винаги носехме торта.
Даже веднъж  Offtopic съм била 7-8 годишна, като сме отишили и сме отнесли торта и аз цяла вечер съм я чакала тортата и все съм питала майка, когато кумата ще даде тортата. А пък кумата (явно преценила, че има достатъчно други работи) не я извадила изобщо и после съм плакала като сме си тръгнали. Та на майка от тоя случай много й се беше скривило хиихиххи  Offtopic

За да се върна на темата, вчера пратих смс (много грозно ми звучи, но ни е развален нормалния телефон) до кумувете да ги моля за прошка, но те дори не ми отговориха  angry

Иначе писах и на майка и татко, и от тях да искам прошка. Даже се обадих на брат ми, да им иска и той, че бях сигурна, че не знае, че е Прошки.

А пак в нашия край, като искахме прошка на баба и тя все викаше "Да ви е просто от мен и от Бога" - това е традиционният отговор.
Активен
Страници: 1 2 3 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines