Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 05, 2024, 20:22:01

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за един странен обичай  (Прочетена 45746 пъти)
 
DJ - Ivo
Ентусиаст
**
Публикации: 59


« Отговор #75 -: октомври 26, 2008, 18:48:10 »

А по въпроса с краденето. Не може ли да не се краде а булката най-демонстративно да си я вземе тази вещ която иска да и напомня за бащиния дом.Според мен ще стане по-красиво.А и булката ще покаже на своите родители,че държи на тях и няма да ги забрави.
« Последна редакция: октомври 26, 2008, 18:51:20 от DJ - Ivo » Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: октомври 26, 2008, 20:10:28 »

DJ - Ivo, незнам от кой град си, но нека не правим обобщени изказвания. Визирам това за кума в църквата. Във всеки край е различно. При нас в Бургас - кумата ни размени халките в църквата. Защо се прави това обаче, не мога да кажа, не съм се интересувала.
А за краденето на вещ от дома на булката....ами трябва ли да подлагаме на логичен анализ всяка една традиция? Или се прави пожелание на младоженците или не. А на булката повярвай ми хич не й е до демонстрации в този ден. Емоциите са на друго ниво. Разбрахме, че си семеен, можеш да попиташ половинката си за нейните емоции на вашия ден.
А на мен ми е интресно вие какви традици спазихте на вашата сватба?
Активен
DJ - Ivo
Ентусиаст
**
Публикации: 59


« Отговор #77 -: октомври 26, 2008, 21:12:23 »

1.Нормално е всяко нещо което е извън етиката както кражбата,да се подложи на анализ.Не случайно самия автор на темата го нарича "странен обичай".Както виждаш имало е и случай когато е ставало проблем.Освен това коментираме по темата,нищо излишно. Добре ,че няма някъде обичай,братът на младоженеца да спи пръв с булката,щото такива като тебе дето не подлагат на анализ обичайте току виж се съгласили без да използват цитирам:логическа мисъл.
2. Що да не коментирам като това ми е работата и съм бил на малко повечко сватби.Нищо ,че не съм гуро или шаман,щото своята сватба съм я изживял одавна,и нямам намерение да я изживявам с години.
3 И понеже питаш за моята сватба,ще задоволя любопитството ти за да кажа че беше единствена по рода си в последо време и можеш да си сигурна че спазихме абсолютно всички нормални обичай,характерни за Българската сватба,които съм сигурен че не ги знаеш.
4 Вместо да поучаваш професионалиста по-добре е мисля да понаучиш нещо въпреки че е малко късно за теб,но понеже гледам че от доста време си в този сайт и коментираш усилено.
5 Правя го за тези които им предстои сватба за да нямат проблемите които се коментират тук в сайта.Защото освен хвалбите виждам че има и доста проблеми.В никакъв случай не се заяждам а просто изказвам мнение. smile
« Последна редакция: октомври 26, 2008, 21:28:08 от DJ - Ivo » Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: октомври 26, 2008, 21:28:32 »

 Offtopic
1.Нормално е всяко нещо което е извън етиката да се подложи на анализ.Както виждаш имало е и случай когато е ставало проблем.Освен това коментираме по темата нищо излишно. Добре ,че няма някъде обичай,братът на младоженеца да спи пръв с булката,щото такива като тебе дето не подлагат на анализ обичайте току виж се съгласили без да използват цитирам:логическа мисъл.
2. Що да не коментирам като това ми е работата и съм бил на малко повечко сватби.Нищо ,че не съм гуро или шаман,щото своята сватба съм я изживял одавна,и нямам намерение да я изживявам с години.
3 И понеже питаш за моята сватба,ще задоволя любопитството ти за да кажа че беше единствена по рода си в последо време и можеш да си сигурна че спазихме абсолютно всички нормални обичай,характерни за Българската сватба,които съм сигурен че не ги знаеш.
4 Вместо да поучаваш професионалиста по-добре е мисля да понаучиш нещо въпреки чее малко късно за теб,но понеже гледам че от доста време си в този сайт и коментираш усилено.
5 Правя го за тези които им предстои сватба за да нямат проблемите които се коментират тук в сайта.Защото освен хвалбите виждам че има и доста проблеми.В никакъв случай не се заяждам а просто изказвам мнение. smile
Само, че начина на изразяване от твоя страна клони към заяждане.
1. Наясно съм с традициите или поне доколкото мога да бъда, завършвайки висшето си образование и работейки по специалността си в Етнографския музей.
2. Не бих спазвала всички традици сляпо, само защото не ги подлагам на логичски анализ.
3. Не квалифицирай кое е късно за мен и кое не е, професионалисте.
Защото написах поста си не с цел да се заяждам с теб. А от любопитсво, защото така и не разбрах какво значи "беше единствена по рода си в последо време" за тебе. Онагледи с малко снимков материал, за да знаят бъдещите булки.

 Offtopic
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #79 -: октомври 26, 2008, 21:44:58 »

 И  в нашият край го има този обичай,но се прави в случай ,че се жени по малкото от двете деца.Например сестра ми като се омъжи  /тя е по малка/ приятели на нашите "откраднаха" някъкъв сувенир обаче стана така ,че аз видях точно този момент с кражбата  :)и жената която го взе ми каза ,че го правят защото сестра ми ме е преженила.По късно на моята сватба от нашия дом откраднаха едно декоративно шише с коняк ,но това беше направено от страна на роднините на младоженеца,защото мъжа ми има брат ,който е с 7 години по голям и не е женен.С две думи прави се за да не си остане прежененият у дома, а и той да се задоми ,така казват старите хора
Активен
DJ - Ivo
Ентусиаст
**
Публикации: 59


« Отговор #80 -: октомври 26, 2008, 22:01:17 »

Плами... Виж сега. Аз не съм тук за да се хваля както повечето бивши булки.В което няма нищо лошо разбира се.Нека видят бъдещите младоженци и да направят още по хубави сватби.Да са живи и здрави. Но не мисля да занимавам хората с мойта сватба най-малкото щото се отклоняваме от темата,а и аз съм тук чисто професионално,нищо че от време навреме давам по някой друг съвет.Нали е безплатно,а хората дават луди пари по агенций, и пак не знаят кое защо се прави и как се прави. То това е и малко върос и  на обща култура и за това са и тия форуми.Та вместо да ме хокаш чуй някой работи,щото човек се учи докато е жив.А в днешно време незнам къде може да се научи повече за сватбите освен на самите сватби.
Но ти като си завършила етнография и имаш више образование, а темата е свързана с обичай, моля те обясни на хората,какво символизира булото и защо се носи,защото повечето май не знаят.А е необходимо. Wink good
« Последна редакция: октомври 26, 2008, 22:26:37 от DJ - Ivo » Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: октомври 27, 2008, 17:11:19 »

Обичая с обручението (поставянето и разменянето на халките  ) е задача на кумът.Поне в църквата е така. Отчето ни ги постави а кумът после ги размени трипъти като ги кръстоса както се прави и със короните.
DJ - Ivo, не става дума за в църквата-аз знам,че за там точно така се прави!Просто ми стана любопитно,че mim4ok са го направили в ритуалната зала и затова попитах,но ,както и да е... smile
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: октомври 27, 2008, 22:30:31 »

DJ - Ivo, има си отделна тема за булка с було или без. Който се интересува от символиката, нека пита там. А и знаейки за символиката не е гаранция, че традицията ще бъде спазена. Нека не разводняваме повече темата и да не ставаме  Offtopicsmile
Активен
salasar
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 67



« Отговор #83 -: декември 05, 2008, 01:05:41 »

скоро присъствах на една такава сватба с този странен обичай и направо останах озадачена.защото това се случи по много груб начин! Oh my ...
Активен
prosto_kuma
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #84 -: декември 22, 2008, 03:20:10 »

За този обичай не бях чувала до моята сватба-има-няма 13 години вече.
Точно на нея роднините на мъжа ми "отмъкнаха" една малка кристална вазичка,която майка ми много обичаше и ми я дадоха на мен,за новия ми дом. Веднага й казах,че вазичката е в мен,защото знаех колко си я обича. Не беше много доволна от начина на вземането й.Аз й предложих да й я върна,но тя реши да ми я остави като спомен от родния дом.
Но не го одобрявам този обичай-категорично.  lacnl8
Активен
Su_to
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 723


Съселчето на Магаренцето.


« Отговор #85 -: януари 22, 2009, 14:04:42 »

Да, вярно че го има това. Преди години на сватбата на един от братовчедите ми така булката даже беше помолила кое точно да й откраднат, за да си го сложи в къщи. Не знам да става грубо. Доколкото си спомням май не трябва никой да види и разбере кога е взето.

При нас, обаче този обичай го няма и не съм виждала да го правят на сватбите. Ние така и така взимане на булката няма да имаме, така че съвсем отпада. Но знам, че има места, където си го правят това. Въпрос на виждане и традиция.
Активен
Mariqnkata
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 106



Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: януари 23, 2009, 14:49:36 »

Аз съм чувала, че не става въпрос да се открадне нещо голямо или много ценно от дома. А и не бих го нарекла точно кражба. Просто се взема някакъв малък предмет или цвете от дома на булката, който след това се връща в новия й дом . Баща ми казва, че преди години, на село са крадяли петела от дома на булката   sarcastic Като си го представя и ме напушва на смях  laugh
Активен
Данитка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2117



Моят сватбен албум

« Отговор #87 -: януари 23, 2009, 15:12:38 »

И аз незнаех за този обичай,но се оказа,че лелите на мъжа ми са знаели  smile
Бяха взели някакви дребни нещица,но вече не помня даже какви  pardon.....
Е аз си ги върнах вкъщи де...та дори и майка ми не беше разбрала
Активен
Дидето
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1523


Моят сватбен албум

« Отговор #88 -: януари 23, 2009, 15:55:01 »

На нашата сватба го спазиха въпреки че аз не знаех после като го дадоха разбрах
Бяха взели една керемида с лика на дева Мария и после ми я дадоха
Даже ми казваха как са искали да свалят бойлера  O_Oзащото трябвало да е нещо голямо
Само че знам че каквото и който го вземе трябва да му идете на гости да си го вземете  smile
Активен
vivianka
Професор
****
Публикации: 304



« Отговор #89 -: януари 23, 2009, 18:54:27 »

 smile При нас този обичай стана на годежа. Сестрата или братът на младоженеца трябвало да открадне нещо от дома на булката, но нейна лична вещ и да се занесе в новия й дом, за да занесе и тя нещо там и дае свързана със стария дом. Сестрата на съкровещето открадна една фигурка и каза, че много се е чудила какво да вземе, за да не е нещо много ценно и да ми е мъчно smile blum smile
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines