Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 06, 2024, 00:02:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за един странен обичай  (Прочетена 45795 пъти)
 
max_hym
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 52



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: октомври 03, 2008, 13:43:43 »

и аз знам за този обичай, но не съм много сигурна от кой край на БГ е ... краде се нещо от дома на булката и се дава на младото семейство. Според мен така, булката ще притежава нещо от стария си дом  pardon
... примерно се краде една чаша и после се казва, чe сервиза трябва да стане цял  pleasantry

а аз бях на една такава сватба в София, и там от нашата компанийка откраднаха едно плюшено мече ... и после като го показахме, булката много се зарадва, понеже е искала да си го вземе, но майка и не и разрешила, защото и на нея и харесвало  girl_wink

а на нашата сватба се опитаха да откраднат нещо, но тати - зоркия поглед ги хванал  sarcastic
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: октомври 03, 2008, 19:52:47 »

видях този обичай в софия на сватба 2000 година. имаше си даже специална баба, която да 'краде'. целта беше цвете в саксия и сувенир, които да се пазят в новия дом на булката като спомен от стария.
няколко месеца след сватбата разбрах за много неприятна ситуация, възникнала заради взетия "сувенир".
бабата огледала какво къде, нямало много ...и взела стъклена фигура, която се оказала награда за постижения в медицината, дадена на бащата на момичето.
та заради този "обичай" имаше големи дебати, много отрицателни емоции от страната на родителите на момичето...в последствие младите върнаха 'открадното'.
аз не вярвам в суеверия и не вярвам, че има връзка, но за съжаление младото семейство 5 години по-късно се разведоха и сега 'булката' е наистина при майка си. pardon
Активен
hristi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 512


щастлива госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: октомври 03, 2008, 21:58:52 »

и при нас откраднаха................и след сватбата ни го дадоха за новия дом girl_wink
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: октомври 04, 2008, 16:51:14 »

И при нас го има този обичай! :Нашите приятели откраднаха едно изкуствено цвете саксия.Обичаят се прави,защото булката да има връзка със старият си дом и да не забравява да се връща там!Това знам аз! smile
Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: октомври 15, 2008, 11:49:23 »

Чувала съм за подобен обичай.В деня на сватбата роднините на булката трябва да откраднат петел от курника от дома на  млаоженеца. Тъщата приготвя петела и на другият ден когато отиват да вземат чеиза на булката приятелите на младоженеца биват гощавани от него.Би било много хубаво ако се запазат старите обичай, но на моята сватба не се прави подобно нещо.  girl_wink
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: октомври 17, 2008, 17:37:50 »

katya_79 ,интересен обичай и за пръв път чувам за такъв! pleasantry
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #66 -: октомври 17, 2008, 21:44:42 »

С интерес следя темата и - дано не се обиди някой, ама това с кражбата на някакви вещи ме слисва... Oh my ...
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: октомври 17, 2008, 22:32:49 »

С интерес следя темата и - дано не се обиди някой, ама това с кражбата на някакви вещи ме слисва... Oh my ...
Eeeee,taka e,rozovka,навсякъде традициите и обичаите са различни!Това с краденето на вещ е типично за Северна България.  Wink
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: октомври 18, 2008, 23:14:11 »

Eeeee,taka e,rozovka,навсякъде традициите и обичаите са различни!Това с краденето на вещ е типично за Северна България.  Wink

Явно е така, защото тук при нас, в Югоизточна България не го правим и аз дори не съм го чувала, разпитвам тук-там, но всички го чуват за първи път!
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: октомври 19, 2008, 15:22:43 »

Така е,Kiksi ,сигурно и вие имате доста традиции,пък за които ние не сме чували и така...Но важното е купон да става,нали? blum
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: октомври 19, 2008, 15:56:07 »

Така е, Писе, аз на сестра ми на сватбата се изумих например колко работи са по-различни от нашия край. Сватбата беше в Каварна, а оркестърът, който ръководеше цялата програма - от Добрич. Те например държаха кумската ръченица - танците с пилето и тортата за кумовете да са в началото, а ние в нашия край винаги ги правим по към края на сватбата.
Сигурно за още различни традиции ще се сетя, но както ти казваш, важното е - купон да става!!! good danceg danceg
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: октомври 20, 2008, 15:17:19 »

Kiksi , мила и тука го има това с краденето. Разликата е, че не се прави на всички сватби и затова много от хората се учудват. При нас кума открадна свещник и после ни го даде. А междувремнно колко срам събра докато си признае на майка ми... laugh
Не би трябвало да осъждаме традиции, които са били неизменна част от миналото ни. Сега които иска спазва каквото му харесва, както всички казвате - важно е купон да става!  smile
Активен
mileto_stoianova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 82



Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: октомври 20, 2008, 16:18:25 »

На нашата сватба също имаше такова крадене smile.Роднините на младоженеца не се сдържаха,стринка му си взе едно от саксийните цветя на мама.Ха ха.Беше много весело.Никой не беше дори и забелязъл.И като ме изведоха от дома и заиграхме хорото всички гледаме тя хоси една кофичка с едно сакъзче.Голям смях падна.А моят чичо прошепнал на брат ми :"Не им ли стигаше че ни откраднаха момата,ами и цвете си откраднаха".Но беше много забавно.После ми го даде и аз пак го върнах на майчето.
Активен
Pisetata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 675



Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: октомври 21, 2008, 16:19:00 »

mim4ok,добре дошла!Май от доста време те няма нещо,ааа?Взе,че се омъжи и ни забрави,ааа? blum
Исках да те питам,защо в ритуалната зала кумовете ви слагат халките,че нещо ми е странно? smile
Активен
DJ - Ivo
Ентусиаст
**
Публикации: 59


« Отговор #74 -: октомври 26, 2008, 18:44:31 »

Обичая с обручението (поставянето и разменянето на халките  ) е задача на кумът.Поне в църквата е така. Отчето ни ги постави а кумът после ги размени трипъти като ги кръстоса както се прави и със короните.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines