Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 06, 2024, 00:02:04

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Въпрос за един странен обичай  (Прочетена 45793 пъти)
 
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: май 14, 2007, 11:52:39 »

И при нас го има този обичай, но по принцип се крадат лъжици и вилици, най-често. Но след това не знам какво става с тях, дали се връщат или не
Активен
сиска
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2533


Така ми е добре...


Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: май 14, 2007, 11:53:41 »

дават се на младото семейство за новият им дом good
Активен
Nikolaia
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 38


Привет на всички!


« Отговор #47 -: май 14, 2007, 13:30:44 »

Да и аз съм го чувала този обичай. На братовчедка ми на сватбата го видях. Младоженеца открадна една малка чинийка за украса от витрината на хола, но никой не го усети кога, какво, що. Даже после сам си призна, но  не знам какво се прави след това. pardon
Активен
Петето
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2476


Дива и щастлива.....


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: май 14, 2007, 13:44:07 »

аз за първи път чувам подобно нещо  shok  и определено мисля да пропуснем този обичай за нашата сватба  NO
Активен
desislavka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1146



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: май 14, 2007, 13:56:06 »

И аз съм чувала за този обичай,но няма де се даваме на сватбата!!!Ще ги следим!!! laugh laugh laugh
Активен
shtastliva
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 770


щастлива госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: май 16, 2007, 15:44:52 »

И аз съм го чувала това, но аз знам, че се краде някаква ценна вещ на булката, но не се връща, а става за новия дом на младото семейство, като спомен от бащиния дом на булката:pullpigtails:
Активен
pppolito
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 37



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: април 10, 2008, 10:58:30 »

При нас в Шумен също го има този обичай. Приятелите на младоженеца "крадат" по нещо , което след това остава в дома на младото семейство.От нас бяха взели разни джунджурийки, които майка си държи върху секцията  за декорацийка,чаша, пепелник  и ... дистанционното за телевизора, като това било предтекст да ни дадат телевизора, но им го върнахме  tease tease tease
А от по-възрастните знам, че обичая е от много години, но тогава всички са живеели в къщи и са се крадяли домашни животни - кокошки, патки и др. както и тенжери, тигани и оставали в дома на младоженците.
Активен
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: април 10, 2008, 11:38:44 »

Аз съм го виждала веднъж този обичай, но на мен лично не ми допада! nea
Роднините на младоженеца "взимат" предмети от дома на булката, като след това в ресторанта се играе за тях, както за кумското пиле и торта! От една страна роднините на младоженеца, а от друга родата на булката! pardon
Активен
renka_87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 486


Най-чакания месец Април


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: април 10, 2008, 14:54:16 »

При нас в Шумен също го има този обичай. Приятелите на младоженеца "крадат" по нещо , което след това остава в дома на младото семейство.От нас бяха взели разни джунджурийки, които майка си държи върху секцията  за декорацийка,чаша, пепелник  и ... дистанционното за телевизора, като това било предтекст да ни дадат телевизора, но им го върнахме  tease tease tease
А от по-възрастните знам, че обичая е от много години, но тогава всички са живеели в къщи и са се крадяли домашни животни - кокошки, патки и др. както и тенжери, тигани и оставали в дома на младоженците.
Точно така!Съпругът ми е от Шумен,но аз съм от Варна.От апартамента на майкини взеха само едно плюшено хъски голямо (което всъщност си е моето)Искаха да вземат и двд-то,ама се отказаха
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: май 04, 2008, 20:49:55 »

всеки край има 'странен' обичай. Аз съм от Варна, и при нас го има.
когато отидат да вземат булката, хората от страната на младоженеца 'крадат' нещо от нейния дом.
после на сватбата в ресторанта се продава,като родителите на булката го 'купуват'.
Паричките отиват при булката.
Но пък никой не трябва да те види като крадеш,защото ще си го вземат обратно

Това за пръв път го чувам, а и аз съм от Варна nea
Активен
katrin_sl
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 102



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: септември 29, 2008, 15:25:50 »

И аз скоро чух за този обичай. Не бях запозната с него до сега. И на мен не ми се струва много удачен, но свеки е решила да го спази. Най-комичното в цялата ситуация ще е това, че май ще откраднат баба ми, понеже тя се е заинатила да не идва на сватбата. Незнам какво ще се получи.
Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: септември 29, 2008, 15:40:26 »

аз съм чувала от майка ми за този обичай...
от мъжка страна крадат и дават после на булката...и знам че това което се даде на булката не бива да се  връ6та обратно за да не се върнела булката при майка си...
много е стар този обичай ама вече се спазва главно по селата...и в отделни райони на БГ...

ако сте суеверни предупреждавайте да не се краде ни6то..за6тото не се знае какво 6те бъде откраднато и да не се налага да се връ6та...  tease tease tease
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: септември 30, 2008, 09:57:32 »

аз също скоро от свеки разбрах за този обичай, който не ми харесва много, но тя като си е наумила с родата да крадат как мога да ги спра. затова предупредих майка ми да прибере повечето неща smile а не ми се вярва да почнат да отварят шкафове и от там да взимат разни неща.
Активен
siolina
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 27



« Отговор #58 -: октомври 03, 2008, 13:11:57 »

за този обичай научих няколко дена преди сватбата. аз съм от бургас. и тука го има. ние с моят мъж жиевем около 4 мес самички а около 2 години заедно и повечето неща са ни общи и мен ме взеха от нашия дом ( който всъщото време си ми е бащиния дом ) и беше интересно чв прибраха и него ви неща е неговата рода взеха дреболии и не отваряха шкафове, а на другия ден всичките дреболии, които взеха ги върнаха само две неща си прибрах тия дни . ама беше смешното, че и негови вещи взеха в обира , но всичко се върна не е много приятно но е някакъв ритуал даже не открих смисъла
Активен
maslinka
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 3663



Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: октомври 03, 2008, 13:21:56 »

аз го научих този ритуал като бях кръстница,на нашата сватба никой нищо не открадна blum
иначе смисъла е да се открадне нещо от дома на булката и после да се върне на младоженците и те да го пазят в новият си дом Wink
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines