Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 22:26:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 122000 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #405 -: април 14, 2010, 09:54:05 »

Явно е печатна грешка, защото някъде четох по форумите, че като издали личните документи на момичето, името било добавено без тире и така се водело по регистрите. Тя проверила, не било грешка  pardon После някой беше писал, че и можело по принцип. Та ми стана интересно как. Но колкото и да се ровя не мога да намеря къде го четох  nea
Активен
Iwka
Любопитен
*
Публикации: 47


« Отговор #406 -: април 14, 2010, 10:42:01 »

В декларацията пишеше нещо от сорта: "След брака желая да запазя/ добавя/ приема (огражда се едно от трите) фамилно име /тук се попълва новото име, така както ще бъде изписано/". На мен в общината ми обясниха как да го попълня, ако искам с тире или без, но в самата декларация тиренцето не се споменава никъде...
А за мое учудване и мъжете попълват какво фамилно име искат да носят smile Могат и те да вземат или добавят фамилията на жената.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #407 -: април 14, 2010, 10:47:15 »

.../тук се попълва новото име, така както ще бъде изписано/"......

Ето как е станало. Значи може. Изписваш новото име, без да слагаш тире и готово Yes

А за мое учудване и мъжете попълват какво фамилно име искат да носят smile

Според мен е нормално. Все пак имаме равни права. Някои двойки може да искат да имат обща фамилия, напаравена от фамилията на двамата. Едно момиче, женено за чужденец, направили така. Гледах ги в предаване по ТВ.
Активен
Vlinder
Новак
*
Публикации: 11



« Отговор #408 -: април 14, 2010, 10:47:42 »

Могат и те да вземат или добавят фамилията на жената.

Могат, да  smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #409 -: април 14, 2010, 10:50:24 »

Само дето то пуста гордост няма да го направят.
Активен
ornella
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12


« Отговор #410 -: април 16, 2010, 10:35:39 »

сигурно трябва да мине още някоя друга годинка и това ще стане мода... banana
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #411 -: април 16, 2010, 11:40:22 »

Вчера казах на милото за въможността мъжете също да сменят своята фамилия при брак, той каза: "Това е страхотно", а после: "Съмнявам се някой да се възползва въпреки това"  funnytooth

А относно моето име каза: "Че за какво ти е да си сменяш фамилията?!"  Yes А аз като му казах, че има вариант да съм с двете без тире, се замисли и каза, че и неговата би ми отивала.
Активен
Didkata1984
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 237



« Отговор #412 -: април 16, 2010, 11:40:37 »

Мъж да вземе фамилия на жена - вижда ми се абсолютна мисия невъзможна  nea

Поне не в България. То и на мен ми се струва доста странно, но свят широк?!  good
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #413 -: април 16, 2010, 15:23:53 »

аз познавам мъж, който я смени, но защото не харесваше своята
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #414 -: април 20, 2010, 13:50:18 »

Ами аз всъщност като четох декларациите, останах с впечатлението, че може да си избереш каквато поискаш фамилия - както жената, така и мъжът.
Тогава аз имах известни колебания - исках да сменя своята фамилия, но не харесвах неговата и исках да имаме една фамилия, но различна - "наша си", той не беше против това, но от друга страна си харесваше името и изобщо нито се опитваше да намери варианти, нито пък приемаше някой от моите варианти. А по това време бях доста заета с доста неща и накрая стана така, че взех неговата фамилия, но още не мога да я почувствам като своя - въпреки че са минали почти 2 години оттогава. Предполагам никога няма да я почувствам така.

Така че момичета - не се отказвайте! Настоявайте за своето си! Дори ако харесвате своята фамилия (и особено ако е рядка, като в случая на roxanne) - защо не го помолите той да смени неговата фамилия, за да сте с еднакви? Ние жените да не сме втора ръка хора, та да трябва задължително видиш ли, да вземаме неговата фамилия, понеже, видиш ли, това било от мъжка гордост. Ние нямаме ли гордост?
Активен
Vessy
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 188


влюбена в живота и в мъжа си :-)


Моят сватбен албум

« Отговор #415 -: април 21, 2010, 16:31:20 »

Аз ще си сменя фамилията smile  Все пак ще бъдем едно семейство
Активен
Vasilissa
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 21


Мечтателка


« Отговор #416 -: април 22, 2010, 11:58:40 »

Аз ще запазя фамилията си и то по негово настояване, за да не сменям документи. И двамата сме с често срещани фамилии, така че той самият не държи да нося името му. Да не говорим, че съм с творческа професия и открай време използвам бащиното си име точно с идеята, че него няма да променя никога, съответно една смяна на фамилия би била доста формална.
Активен
dilqna86
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 18



Моят сватбен албум

« Отговор #417 -: април 23, 2010, 21:23:28 »

Аз ще си я сменя, въпреки че не харесвам неговата.... sad  ,но съм на мнние, че щом сме семейство е добре да сме с обща фамилия, особено като имаме деца.
Е, опитах се да го убед той да вземе моята, все пак в неговото семейство всички са с различна фамилия, а и името и фамилията му съвпадат, а в моето семейство сме с обща и я предаваме, но познайте...несе нави. Още ближа рани, че ще трябва да взема фамилия, която не харесвам, а моята е толкова сладка....
Активен
raqraq
Ентусиаст
**
Публикации: 54


« Отговор #418 -: май 03, 2010, 17:41:19 »

Разбира се, че имаш право да избереш и щом си харесваш фамилията да не я сменяш. Не прави отстъпки, които те натъжават. Успех
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #419 -: май 04, 2010, 08:13:14 »

dilqna86, защо не добавиш неговата след твоята като четвърто име(без тире)? Има някаква наредба от 2008 г., с която това е възможно. Така запазваш своята, но и добавяш неговата. Ще се представяш навскъде с твоята, а що касае семейните ви въпроси - с неговата. pardon
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines