Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 22:13:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121994 пъти)
 
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #375 -: февруари 12, 2010, 14:34:54 »

Аз пък не съм взела твърдо решение, със съгурност ще приема неговата, но мисля да е с тире и по този начин да запазя и своята.   blum
Не, че професията ми или нещо друго го изисква - просто си харесвам моята и съм горда с нея.   girl_wink Не искам да обидя никой - не, че някой , който е решил да не я запази - не е горд с фамилията си - въпрос на усещане. smile
« Последна редакция: февруари 12, 2010, 14:36:57 от lunno momiche » Активен
Desi_Deskata
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 154



Моят сватбен албум

« Отговор #376 -: февруари 12, 2010, 14:46:46 »

Аз ще взема фамилията на бъдещия ми съпруг, не сме говорили на тази тема и не знам той какво мисли по въпроса, но нали създаваме ново семейство, логично ми се струва да сме с еднаква фамилия. Не харесвам варианта с тире. То при мен е и немислимо да е с тире, защото и в момента едвам си събирам иментата на формуляри, ако сложа още 8 букви и тиренце не знам  insane
Активен
pepche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 250



« Отговор #377 -: февруари 12, 2010, 14:50:40 »

Аз също ще приема фамилията на бъдещия ми съпруг. smile То нашите фамилий са толкова сходни, че изобщо тази дилема  отпада, а и аз не съм привърженичка на тирето  pardon
Активен
toni8301
Професор
****
Публикации: 346


...живота е чудо....


Моят сватбен албум

« Отговор #378 -: февруари 12, 2010, 19:47:26 »

хайде и аз да се разпиша тук...

на мен честно да си кажа ми се искаше да си запазя фамилията  и да сложа неговата с тире..просто защото съм едно дете...и това означава фамилията ни да се загуби...но милото толкова много иска да нося неговата фамилия, че......
аз от други съображения малко се притеснявам да взема неговата фамилия, защото той нали е германец..и във фамилията му има буквичката Р...а аз го казвам с акцент..и винаги съм си мислила колко ще ми е неловко да не мога да си кажа собствената фамилия правилно, а все с акцент...но..катo виждам с какво желание ме нарича 'бъдеща г-жo Krüger'...май май директно я взимам тази ми ти фамилия  tease
Активен
asseto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 557



Моят сватбен албум

« Отговор #379 -: февруари 16, 2010, 11:15:42 »

Тони, в зависимост от това къде живееш, немците също произнасят р-то различно.  Wink
Ела при нас у Баварско да видиш как твърдо го търкалят, докато в другите провинции далеч по-гърлено го произнасят...
Решението си е твое де. Но дори и да произнасяш по-различно фамилията си, на немците ще им е по-лесно да я запомнят, отколкото българската ти, поне в повечето случаи. А и ако децата ти носят фамилията на мъжа ти, името на баща ти пак ще се загуби, дори и ти да сложиш тиренце.
Активен
toni8301
Професор
****
Публикации: 346


...живота е чудо....


Моят сватбен албум

« Отговор #380 -: февруари 16, 2010, 11:30:24 »

Тони, в зависимост от това къде живееш, немците също произнасят р-то различно.  Wink
Ела при нас у Баварско да видиш как твърдо го търкалят, докато в другите провинции далеч по-гърлено го произнасят...
Решението си е твое де. Но дори и да произнасяш по-различно фамилията си, на немците ще им е по-лесно да я запомнят, отколкото българската ти, поне в повечето случаи. А и ако децата ти носят фамилията на мъжа ти, името на баща ти пак ще се загуби, дори и ти да сложиш тиренце.


права си...истината е такава  pardon
Активен
violet princess
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 14


Няма невъзможни неща!


« Отговор #381 -: февруари 17, 2010, 20:33:49 »

Ох, наистина си права. Все пак аз си харесвам моминската фамилия и мисля да я запазя и да добавя на бебчо с тиренце. А може ли и двете фамилии без тире? Някак това тире не ми харесва много.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #382 -: февруари 18, 2010, 07:53:28 »

Аз ще взема фамилията на половинката. Също съм единствено дете, но не възприемам това като загубване на моята. В крайна сметка нося кръвта на моя род, възпитавал ме е моя баща, нося духа на моето семейство, а това са неща, които никой не може да ми отнеме. И една думичка не може да промени това.
Не сме го обсъждали всъщност, но аз за себе си съм взела решението. Всичко ценно и стойностно нося в сърцето си heart
Всеки преценя сам, но това е моята позиция.
Активен
Dallila
Професор
****
Публикации: 423



Моят сватбен албум

« Отговор #383 -: февруари 18, 2010, 08:15:30 »

Velvet съвсем точно е описала и моето виждане по въпроса.
Веднъж си говорихме с половинката по въпроса и по погледа му си личеше, че ще е много щастлива, ако приема неговата фамилия.Като му казах, че ще взема неговата и не съм си и мислила да си оставям моята, той направо засия.Това не може да се замени. heart
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #384 -: февруари 18, 2010, 12:52:27 »

Някъде четох, че може да се добвя неговата фамилия и без тиренце. Като четвърто име, което лично на мен ми харесва повече. Не губиш своята, но приемаш и неговата.

Така може да се представяш където се налага с твоята, където се налга с неговата. Пък и с бащино име можеш да се представяш.......голяма мафия става. sarcastic

Тези дни ме накараха да се засмиля над следното. До преди години децата вземаха за фамилия името на дядото. Сега като излезе на мода цялото семейство да е с една фамилия, то детето ще носи името на човек, който не познава, а в същото време се заличава ролята на дядя му и се пренебрегва човечеца. Не знам, дали го обясних правилно. pardon За мен това е оправдано само ако фамилията е много стара и знатна.
Активен
Rossito
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 212



Моят сватбен албум

« Отговор #385 -: февруари 18, 2010, 13:38:49 »

Може би съм малко  Offtopic, но ме учудва това, което казва lionelsa   pardon
Не бих казала, че напоследък е модерно, а по-скоро зависи какви са традициите в семейството. В моето семейство всички сме с една фамилия, а също така и в края, където съм родена така е прието, а не се взима името на дядото.
Още повече, че Закона за гражданската регистрация, определя и двата начина за формиране на фамилното име и тази постановка не е променяна от дълги години.
Активен
raqraq
Ентусиаст
**
Публикации: 54


« Отговор #386 -: февруари 22, 2010, 22:46:37 »

Аз пък смятам, че е глупаво това с тиретата и запазване на твоята фамилия, най-добре си приеми неговата, както си е прието. В крайна сметка няма значение каква ти е фамилията, а какъв човек си.......
Щом няма значение, защо ли повечето мъже "нежно" увещават половинките си да си сменят фамилията beating , а не се възползват от възможността да си сменят те фамилията и да ви направят вас щастливи  girl_wink
Ох, наистина си права. Все пак аз си харесвам моминската фамилия и мисля да я запазя и да добавя на бебчо с тиренце. А може ли и двете фамилии без тире? Някак това тире не ми харесва много.
От къде разбра, че можеш да прибавиш и двете фамилии на детето? В България все още не е възможно.
« Последна редакция: февруари 22, 2010, 22:58:43 от raqraq » Активен
bibilqna
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 200



« Отговор #387 -: февруари 23, 2010, 00:10:20 »

А при този случай, ако бебчо е бебка и стане с 4 имена (в смисъл Име Презиме Фамилия Фамилия), и след време иска да си прибави с тиренце фамилията на мъжа й.  crazy Представете си каква луда главоблъсканица ще е. angry   Offtopic

Аз лично мисля да си сменя фамилията (много се колебаех  crazy), но цялата фамилия на милото са с различни имена и много досадно и тъпо се получава като тръгнеш да се обясняваш, че баща му си сменил фамилията заради нещо си, но след раждането му. Той е със старата фамилия на баща си, а майка му(разведена) си върна моминската фамилия.

За това, аз сама за себе си реших. Ново начало - ново семейство и нова фамилия  danceg danceg danceg  Трудно ще свикна, но все някога ще стане.
Активен
Desi_Deskata
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 154



Моят сватбен албум

« Отговор #388 -: февруари 24, 2010, 00:23:47 »

Чак толкова не се бях замисляла, но децата не трябва да се обременяват с претенциите на родителите. Направо си представих като латиноамериканците с дългите си имена  crazy
Моята фамилия е от името на дядо ми и е малко непрактично понякога.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #389 -: февруари 24, 2010, 17:58:58 »

За всички, които се притесняваха относно новите документи:

Цитат
.Българите, които имат валидни лични документи от старите образци, няма да е необходимо да ги подменят. Личните им карти ще важат до датата на валидност, изписана върху тях

взето е от http://moreto.net/novini.php?n=76445
Активен
Страници: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines