Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 22:27:11

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 122001 пъти)
 
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #300 -: май 21, 2009, 11:53:57 »

Да!Тук детето взима като презиме презимето на ба6тата,а като фамилия презимето на майката! :offtopic:извинявам се за което!
« Последна редакция: май 21, 2009, 11:55:39 от carol » Активен
Bianka
Сватбар
***
Публикации: 179



Моят сватбен албум

« Отговор #301 -: май 21, 2009, 11:55:33 »

Да го въведат като задължително, не смятам че е добра идея. По-скоро нека всеки има избор. Приемането или не на едно име не ме обезличава като личност и не ме прави ничие притежание.
Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #302 -: май 21, 2009, 11:57:14 »

Бианка това е така,но в случая само ба6тата ли е създателят на децата? а майката каква роля има ? само да ги роди,да ги отгледа и да е слугиня? Offtopic
Активен
Bianka
Сватбар
***
Публикации: 179



Моят сватбен албум

« Отговор #303 -: май 21, 2009, 12:05:21 »

Carol, по тази логика след няколко поколения имената няма да се събират на един ред.

В крайна сметка, това е едно семейство, едно цяло и е според мен няма чак такъв проблем да носи общо име. Нима факта, че ти се майката на това дете и си го родила/осиновила и възпитала се променя с това? Ами ако си го осиновила и някой друг го e кръстил, това пак ли не те прави негова майка? Как да кажа, не налагам възгледите си - хич даже, затова нека всеки е свободен да избере сам за себе си.
« Последна редакция: май 21, 2009, 12:31:19 от Bianka » Активен
Mini
Ентусиаст
**
Публикации: 60



« Отговор #304 -: май 21, 2009, 12:49:27 »

Абсолютно съм за свободата, но наистина за свобода, а не само както се свежда у нас само жената да избира...ми ако пък искат всички да са с една фамилия що пък тя да не е тази на жената...а на мен ми допадна идеята презимето на децата да е на единия родител, а фамилията от другия, ама според мен мъжете у нас и за това не са узрели още
Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #305 -: май 21, 2009, 12:53:25 »

Майката винаги е ясна коя е. За бащата никога не може да е толкова сигурно... biggrin Затова не е лошо да се сложи съответния "етикет" на децата - за спокойствие на таткото biggrin Аз така разбирам нещата.
Активен
-Ади-
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 448



Моят сватбен албум

« Отговор #306 -: май 21, 2009, 17:15:53 »

Мила,Mini,не знам дали си омъжена или не ,но в България също може мъжът да си смени фамилията,но аз лично никога не бих поискала това от бъдещия си съпруг,даже направо ми се вижда смешно! crazy

Според мен щом го приемаш да го обичаш и да делиш хубаво и лошо с него е нормално да приемеш и името му,на мен даже ми е много мило ,че вече нося неговата фамилия и не смятам ,че се обезличавам по този начин! nea
А относно крайните мнения,че едва ли не като си смениш фамилията и ставаш нечия собственост,то тогава по тази логика не трябва и да се женим,защото пред закона така или иначе вече си принадлежите със или без неговата фамилия!
« Последна редакция: май 21, 2009, 17:21:55 от -Ади- » Активен
Mini
Ентусиаст
**
Публикации: 60



« Отговор #307 -: май 21, 2009, 17:22:14 »

Не че и на мен не ми изглежда смешно просто го казах като отговор към по-феминистките мнения. Иначе както писах по-напред аз съм за тирето, в моя случай писах защо. Иначе всеки си решава естествено smile
Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #308 -: май 21, 2009, 17:30:37 »

Не разбирам какво толкова сте го замислили,ами който си иска да си вземе фамилията на мъжа с тире или не,който не иска да не го приема,аз просто изложих тук как се формира презимето и фамилията в Испания и че аз не съм приела фамилията на мъжа ми за6тото тук не е обичай
Активен
Svilena
Сватбар
***
Публикации: 271


Моят сватбен албум

« Отговор #309 -: май 21, 2009, 19:29:17 »

Ихаа, голяма дискусия се е завихрила тук!

Carol, здравей! По повод първото, което споменава6 - не, това, 4е съм склонна да приема фамилията на съпружето няма об6то със статуса на 4ужденка :-) В смисъл, 4е не ми е дерт, дето съм - то това си е реалността ;-)  Освен това, за 6тастие, засега поне не съм имала неприятни емоции като българка в Италия... Та да не се отплесвам, аз винаги съм си го представяла така, като не6то нормално, 4е 6те приема фамилията на съпруга, било то със или без тире. Като не е прието така, ами хубаво  good

Ина4е тук не е като в Испания - няма изоб6то "следа" от имена на майката в имената на децата - само фамилия на таткото. Затова казвам, 4е ми се е струвало, 4е сяка6 тази майка (по имена) остава извън семейството. (Верно ли така се полу4ава в Испания - и от двамата? Харесва ми!  good Не съм знаела)

P.S. Моми4ета, споко, бе!  smile Всеки си има станови6те по разли4ните въпроси - струва ли си да се трупат негативи един сре6ту друг за такива работи? Я с мир да си обсъждаме!  Flower
Активен
0000
Професор
****
Публикации: 469


Моят сватбен албум

« Отговор #310 -: май 22, 2009, 10:43:30 »

АБЕ АЗ СИ МИСЛЕХ ДА СИ ЗАПАЗЯ ФАМИЛИЯТА И ДА СЪМ С ТИРЕНЦЕ,АМА СИ ПРОМЕНИХ РЕшЕНИЕТО.пРОСТО ТАКА ГО УСЕТИХ,ЕДНА СУТРИН СЕ СЪБУДИХ И ПОчУВСТВАХ,чЕ щЕ СЕ чУВСТВАМ ПРЕКРАСНО С ФАМИЛИЯТА НА БЪДЕщИЯ МИ МЪЖ.
тАКА чЕ МИСЛЯ,чЕ ВСЯКА МАЦКА ТРЯБВА ДА ПРЕЦЕНИ КАК щЕ СЕ чУВСТВА ДОБРЕ.А АКО МЪЖЪТ ДО НЕЯ Я ОБИчА И УВАЖАВА МНЕНИЕТО И чУВСТВАТА И щЕ ПРИЕМЕ ВСЯКО НЕЙНО РЕшЕНИЕ И щЕ Я ПОДКРЕПИ!
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #311 -: май 22, 2009, 14:33:25 »

Ние не сме водили разговори дали да взема неговата фамилия или не. Просто не сме почувствали нужда за това. Освен това, сменяйки фамилията си, не означава, че ще забравя корените си. Аз знам от къде съм тръгнала и на кого какво дължа. И нося тази благодарност в сърцето си, както и гордост.
Фамилията на бъдещия ми съпруг е хубава и е известна в града, заради баща му, който е бил много кадърен ортопед. Нямам нищо против да си я сменя. Еднакво ще обичам и семейството си, и него, дори  и след това.
Активен
vesi792007
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 28



Моят сватбен албум

« Отговор #312 -: май 22, 2009, 16:23:49 »

Аз никога не съм мислила, че ще ми е толкова трудно да реша за фамилията ми. В началото незнаех, че може въобще с тире и си мислех, че ще трябва да сменям фамилия, за това и нещях много много да се омъжвам  crazy... Като разбрах за тиретата- готово, с тире съм  good Ама сега като дойде момента да попълваме декларациите и се чудя какво впрочем против имам да взема неговата фамилия. Някак си чувствам мойта си фамилия като запазена марка и винаги съм си била с нея, ама като се замисля и с другата мога да се чувствам комфортно... И милото не помага, рече "Ти решаваш, ако кажеш тире- тире, аз проблем нямам huhhuh.gif" Та сега ме е налегнала голямата чуденка, в понеделник трябва да носим документита, а аз нещо не поумнявам  pardon
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #313 -: май 25, 2009, 16:40:39 »

Като разбрах за тиретата- готово, с тире съм  good Ама сега като дойде момента да попълваме декларациите и се чудя какво впрочем против имам да взема неговата фамилия. Някак си чувствам мойта си фамилия като запазена марка и винаги съм си била с нея, ама като се замисля и с другата мога да се чувствам комфортно... И милото не помага, рече "Ти решаваш, ако кажеш тире- тире, аз проблем нямам huhhuh.gif" Та сега ме е налегнала голямата чуденка, в понеделник трябва да носим документита, а аз нещо не поумнявам  pardon
Много добре те разбирам. И аз съм се насочила към тирето, но още не съм попълнила документите и съществува някаква вероятност да размисля. А и в крайна сметка ако сме с тире ние пак вземаме фамилията на съпрузите си, а семейството ни (вкл. децата) ще е с обща фамилия. Така че не виждам нищо лошо в този вариант (освен по-дългото име).
И все пак още не съм попълнила документите ...  crazy
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #314 -: май 25, 2009, 19:48:59 »

еми аз вече взех неговото, сега ми е много по-интересно с новата фамилия smile
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines