Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 22:11:43

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121993 пъти)
 
Ble6tu4ka
Професор
****
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #285 -: май 13, 2009, 13:15:30 »

Случайно някой знае ли дали ако не сменя фамилията си непосредствено след брака - мога да го направя след време и по какъв начин става?  girl_impossible
Активен
Nataliya
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1630


Щастлива мама


Моят сватбен албум

« Отговор #286 -: май 13, 2009, 14:13:59 »

По съдебен път, ако ти се занимава. pardon Цитирам обяснение публикувано от rozovka:
Име може да се смени, когато е осмиващо или неприемливо (Сталин, Хитлер), както и когато важни случаи налагат това (станала си известна с името на мъжа ти и се създават неудобства, обърквания, административни пречки и т.н.). Подава се молба до Районния съд по постоянен адрес в няколко екземпляра. Изтъкват се причините, поради които искаш да си смениш името - например, изтъкваш като важно обстоятелство, че си станала известна в обществото с фамилията на мъжа си и че искаш да узакониш този факт. Може да поискаш да бъдат допуснати и свидетели, които да потвърдят, че те знаят с фамилията на мъжа ти (може и без това, просто е допълнително доказателство).

Съдът те призовава на едно заседание, казваш на съдията, че поддържаш молбата си и искаш да си смениш името и съдът ще реши в определен срок. Съществува хипотетична възможност да ти откажат - при такъв случай е супер малко вероятно и не бива да те притеснява, но все пак трябва да знаеш по принцип. Можеш да обжалваш отказа.

Плаща се много малка такса - 10 лева или нещо такова. Това е.
Активен
Ble6tu4ka
Професор
****
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #287 -: май 14, 2009, 09:11:07 »

Нати, много ти благодаря!   give_rose Не знам защо така съм го пропуснала това blush
Активен
Mini
Ентусиаст
**
Публикации: 60



« Отговор #288 -: май 15, 2009, 23:23:12 »

Аз също съм за тирето. По принцип моята фамилия е родова, а не името на моя дядо и аз доста държа на нея....затова най-добрия вариант е тирето.
Незнам дали в България е прието ...май не   crazy, но ми хареса варианта на моя приятелка, която се омъжи в Германия..та тя добави към своята фамилия с тире фамилията на мъжа си, той също добави към своята фамилия с тире нейната....според мен това си е ново равноправно начало, което се обсъждаше по-напред.
Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #289 -: май 20, 2009, 14:05:26 »

Аз също съм за тирето. По принцип моята фамилия е родова, а не името на моя дядо и аз доста държа на нея....затова най-добрия вариант е тирето.
Незнам дали в България е прието ...май не   crazy, но ми хареса варианта на моя приятелка, която се омъжи в Германия..та тя добави към своята фамилия с тире фамилията на мъжа си, той също добави към своята фамилия с тире нейната....според мен това си е ново равноправно начало, което се обсъждаше по-напред.

Ето това е мъжка приказка! За съжаление моят възлюблен не ще така, затова всеки ще си пази своята фамилия.

Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #290 -: май 20, 2009, 14:08:40 »

Не искам да съм скептична, но доста време има да мине, докато българските мъже приемат този вариант и започнат да добавят нашите фамилий към техните.
Активен
Mariqnkata
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 106



Моят сватбен албум

« Отговор #291 -: май 20, 2009, 14:31:15 »

Днес си подадох заявлението в общината. И аз съм с тире  tease
Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #292 -: май 20, 2009, 15:38:29 »

Няма да ги насилвам българските мъже да приемат нещо... То е по желание. Ама нека и при жените да е по желание, а не с принуда
Активен
Bianka
Сватбар
***
Публикации: 179



Моят сватбен албум

« Отговор #293 -: май 20, 2009, 15:57:59 »

Противно на общата тенденция, аз ще си сменя фамилията. За мен това не е особено важно, а за приятелят ми - явно е, тъй че решението е взето. Единственото, което ми звучи като логичен аргумент "против" е че ще трябва да си сменям ЛК, паспорти, кредитни карти и т.н. Страта фамилия повече ми харесва като име, но още от началото на връзката ни нещо ми трепва, когато милото се обръща към мен със своята фамилия. Нещо съм старомодна в това отношение май
Активен
Kami_Al
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #294 -: май 20, 2009, 20:57:03 »

И аз ще си сменя фамилията. Дълго го умувах, но накрая реших, че ще взема фамилията на милото и това.  smile
Активен
Svilena
Сватбар
***
Публикации: 271


Моят сватбен албум

« Отговор #295 -: май 21, 2009, 10:48:25 »

Аз съм ЗА смяната на фамилията - в смисъл, искам да го направя, ама тук, в Италия, нЕма такъв филм  huhhuh.gif Нито смяна, нито тире - всеки трябва да си запази фамилията, а ина4е децата носят ба6тината фамилия.  ANGRY tazran Не съм във възторг, ама това то положението - 6те се примиря. :-) 

Абе, не 4е го приемам като трагедия, ама ми се струва странно това - все едно не са едно семейство, ами..... Разни хора, разни идеали, здраве да е!  pardon
« Последна редакция: май 21, 2009, 10:50:07 от Svilena » Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #296 -: май 21, 2009, 11:43:44 »

Мен пък ми е много странно това жената да иска да си смени фамилията. Толкова години какви ли не опити да се разчупи тоя стереотип на обезличаване на жената и накрая ние да ревем, че искаме да си сменяме фамилийте?!?! Ама наистина разни хора, разни идеали!
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #297 -: май 21, 2009, 11:44:51 »

Ами да - всичко е въпрос на избор и възприятие.
Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #298 -: май 21, 2009, 11:50:01 »

Свилена и аз съм си с мото ,а мъжа ми си е с неговото(става въпрос за Испания) ,като си смени6 фамилията, ти мисли6 ли че 6те спре6 да бъде6 чужденка? Тук  поне хората те приемат такъв какъвто си и фамилията няма значение,а хубавото е че,децата ти 6те носят твоята и неговата фамилия,а не като в Бг все едно са само на ба6тата!
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #299 -: май 21, 2009, 11:51:40 »

Наистина ли носят и фамилията на майката? Супееер! Ей това трябва и тук да го въведат!
Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines