Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 21:37:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121972 пъти)
 
milenastef
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



Моят сватбен албум

« Отговор #270 -: април 29, 2009, 15:22:56 »

миленастеф, това беше коментирано! Просто аз не бях попълнила декларацията, та се наложи той! Имах предвид, че финалното ми решение дойде буквално преди влизането за подаване на документи в Ритуална. Така и така, ако аз не съм съгласна - няма как да стане да си сменя изцяло фамилията, нали?
Идвинявай  smile Не съм разбрала правилно. Извинявй ако думите са те обидили blush
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #271 -: април 29, 2009, 15:35:52 »

миленастеф, това беше коментирано! Просто аз не бях попълнила декларацията, та се наложи той! Имах предвид, че финалното ми решение дойде буквално преди влизането за подаване на документи в Ритуална. Така и така, ако аз не съм съгласна - няма как да стане да си сменя изцяло фамилията, нали?

Абе попълнено ли е така на декларацията - край. Там си си дала съгласието като си се подписала. При нас милото не се беше подписал, забравил беше, но аз не посмях да фалшифицирам и шмекерувам и вчера потроших 20 лева за таксита (нали катастрофирах насред подготовката) да го намеря да си прочете декларацията пак и да си я подпише.

Малко ми е странно, че така говориш - първо - той така ме написа, после - е ние го обсъдихме. Не се тормози. Застани си смело зад решението. С тая декларация името ти е сменено. В това няма нищо лошо, напротив, такава е традицията. Нашите решения са компромиси и изключения. Твоето си е по правилото - не се измъчвай за това. give_rose Пожелавам ти много щастие и успехи с новото име, нека всичко лошо да си иде със старото!
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #272 -: април 29, 2009, 17:12:32 »

може би съм ви объркала с поредността на историята, но здраве да е!
Колкото до решението - винаги съм си стояла както зад думите, така и зад действията. Явно тук не е прозвучало достатъчно убедително  smile give_rose

п.п. Ама като прочетох и аз сега какво съм написала, и на мен самата не ми става ясно, та камо ли за вас  tease
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #273 -: април 29, 2009, 17:40:15 »

И аз съм в клуба на северняците, майка ми и баща ми са Стаменови- по дядо ми на баща му, а ние с брат ми сме с бащино име -името на баща ми и фамилно -името на моя дядо- Цветанови  good Таа и ние с брат ми не сме деца на мама и тати   blum

Аз взех фамилията на милото и съм "за" това семейството да е с една фамилия! Ако хората ви знаят със старата фамилия тогава тирето е добър вариант, но съвсем да откажеш фамилията на съпруга ти за мен не е редно  good
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #274 -: април 29, 2009, 20:35:16 »

За мен не е редно жената да се поставя в положение на някаква вещ, която мъжа "взима" и те се обезличава като взима неговото име, защото става "негова" жена. Демек била е на тати, сега вече е собственост на мъжа си. Ако някоя жена мисли така за себе си, жалко за нея!

За мен в 21 век няма място за подобни отживелици.
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #275 -: април 29, 2009, 22:47:31 »

За мен не е редно жената да се поставя в положение на някаква вещ, която мъжа "взима" и те се обезличава като взима неговото име, защото става "негова" жена. Демек била е на тати, сега вече е собственост на мъжа си. Ако някоя жена мисли така за себе си, жалко за нея!

За мен в 21 век няма място за подобни отживелици.

Вещ - НЕ, но преди си била част от семейството на мама и тати, сега градиш свое собствено, не че вече мама и тати не са ти семейство, но имам предвид семейството мъж-жена+дете евентуално....малката смейна единица така да се каже, тази която се отделя в собствено жилище, за мен е редно да си е със собствена фамилия и не толкова за да кажеш "аз съм с неговата фамилия", а за да кажеш "ние сме семейство Иванови" примерно  good Далеч съм от мисълта че жената е вещ и т.н. и т.н..... Мисълта ми е  че и с това свое дело поставяш една нова граница с която поставяш ново начало, за мен смяната на фамилията върви  ръка за ръка със подписа, със отделното жилище и все неща необходими според мен за създаването на нова малка семейна единица  good
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #276 -: април 29, 2009, 23:06:35 »

Аз съм решила да взема името на бъдещия ми съпруг, просто ми се иска двамата да носим едно име, да сме част от едно цяло. А и бъдещият ми мъж има доста известна и уважавана фамилия, с която ще се гордея.

Иначе и аз имам известен брой публикации тук-там и пр. публични изяви с моминското ми име, та се колебаех първоначално как да постъпя, но в крайна сметка реших, че повече искам да приема името на мъжа ми Wink
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #277 -: април 30, 2009, 00:22:59 »

Вещ - НЕ, но преди си била част от семейството на мама и тати, сега градиш свое собствено, не че вече мама и тати не са ти семейство, но имам предвид семейството мъж-жена+дете евентуално....малката смейна единица така да се каже, тази която се отделя в собствено жилище, за мен е редно да си е със собствена фамилия и не толкова за да кажеш "аз съм с неговата фамилия", а за да кажеш "ние сме семейство Иванови" примерно  good Далеч съм от мисълта че жената е вещ и т.н. и т.н..... Мисълта ми е  че и с това свое дело поставяш една нова граница с която поставяш ново начало, за мен смяната на фамилията върви  ръка за ръка със подписа, със отделното жилище и все неща необходими според мен за създаването на нова малка семейна единица  good

Да, това с новото начало го разбирам и е естествено да го има това желание, но е тъпо да  е закон, че това начало се поставя със свзимането на фамилията на мъжа. Аз определено съм много против тази закономерност или по-скоро правило. Ще ми се да има и други начини, подходящи за съвременните ни условия.
Активен
smarty_bonita
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 47



Моят сватбен албум

« Отговор #278 -: април 30, 2009, 10:35:43 »

Момичета, ще ви дам един пример с моя позната, който доказва, че не винаги за предпочитане е жената да приеме фамилията на мъжа след брака. Та тази моя позната придържайки се към тази традиция в момента носи фамилията- Патърова...
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #279 -: април 30, 2009, 12:35:11 »

Мила, не искам да ти се меся, но може би е по-добре да не даваме конкретни примери с чужди имена... Ако искаш да дадеш пример, дай със себе си, но да казваме на някой друг фамилията, и то защото ни се струва неудачна смяната на името - ами не ми е много коректно. Не искам да те обидя нещо   give_rose , просто мнение - в края на краищата и на теб няма да ти е приятно, ако познат ти цитира името, защото нещо не му се харесва. Щом така си е преценило момичето, както иска да се казва, не е нужно да го даваме за пример.
Активен
smarty_bonita
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 47



Моят сватбен албум

« Отговор #280 -: април 30, 2009, 12:46:14 »

rozovka, забележката е приета.
Активен
dundi8
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 19


« Отговор #281 -: май 11, 2009, 13:51:47 »

Аз ще запазя фамилията си и ще добавя с тиренце,фамилията на бъдещия си съпруг .
Активен
milenastef
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



Моят сватбен албум

« Отговор #282 -: май 11, 2009, 13:56:44 »

Аз ще запазя фамилията си и ще добавя с тиренце,фамилията на бъдещия си съпруг .
И аз така  yahoo
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #283 -: май 11, 2009, 16:52:46 »

И аз така  yahoo
Май и аз така ще постъпя. Имам доста терзания по въпроса, но вингаи сякаш идеята за тире е била най-приемлива, защото ще си запазя старата фамилия, а в същото време с милото (и с бъдещите ни деца, живот и здраве) ще си имаме обща фамилия. И понеже бях започнала да си мисля, че малко се глезя като си държа толкова на бащината фамилия, реших да видя дали няма да мога и без нея (тоест без тире) и .... написах на хартия имената си с фамилията на милото и с тире, за да видя как ще ги възприема изписани  blush tease Ами пак повече ми хареса с тиренцето (въпреки наличието на повече символи и букви)  pardon
Имам още малко време да се разубедя или напълно да се убедя в решението си. С милото сме обсъждали въпроса. Той би предпочел да съм само с неговта фамилия, но каза, че ме подкрепя и в решението ми да съм с двете фамилии и тире  heart
« Последна редакция: май 11, 2009, 16:54:50 от Слънце » Активен
milenastef
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



Моят сватбен албум

« Отговор #284 -: май 12, 2009, 09:29:57 »

Слънце, каквото и да решиш най-важното е, че милото ти те подкрепя  Bravo
Активен
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines