Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 21:46:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121975 пъти)
 
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #225 -: април 13, 2009, 19:58:29 »

Мацки мили, мълчах, мълчах, обаче не мога повече - ама как така мъжете ви ще се интересуват взела ли жената на приятеля фамилията или не, какво значение има това за тяхната мъжественост - от това ли се определя един мъж - да принуди жената да вземе неговото име  Oh my .... Мъжествеността на един мъж не е там - дали се е наложил той на жената или не.
Активен
kaliakra
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 16


Моето момиче казва: "Бау, бау" :)


Моят сватбен албум

« Отговор #226 -: април 13, 2009, 20:08:22 »

Момичета незнам какво обсъждате, но от момента в който чух фамилията му и казах че ще бъда с тире
Апчева- Митева. Той ме изгледа ама нищо не каза, "- Митева" ще го сложа за да не го обиждам, въпреки  че никога през живота си не съм мислела че няма да взема фамилията на бъдещия ми съпруг
Тъй че смело напред - като не му вземете фамилията пак ще се ожените и ще имате прекрасни деца с неговата фамилия  girl_wink
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #227 -: април 13, 2009, 20:19:30 »

Розовка, това мое изказване е просто много съкратено резюме на мислите ми по темата. Не съм се изказала точно и задълбочено, за това звучи така. нямам предвид, че това ги определя като мъже, а че те се засягат на чест по този начин и т.н. Което не е много подходящо да го обсъждаме в темата, за това не навлизам в подробности.  smile
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #228 -: април 13, 2009, 20:37:11 »

Аз не си смених фамилията. Решението дойде единодушно, ако може така да се каже. Дори дискусия не е имало. Просто се съгласихме, че "бъдещето дете" ще има фамилията на таткото, аз ще си сменя фамилията евентуално, когато кандидатстваме за гражданство (не живеем в бг).

а това, че мъжете реагират много на чест...мисля, че и жените го приемат доста навътре...

и сега малко случки от живота: Offtopic
- на сватбата ни, бяхме поканили семейство, чийто фамилни имена са различни. уви, неуточних тази "малка подробност" и им сложих тейбъл картички с еднакви фамилни имена. Жената, при прочита на написаното е казала, че си тръгва, защото няма място за нея на масата?! girl_impossible
след сватбата спряха да комуникират с нас. Тъжно, но факт, но всеки си решава сам за себе си....
- отиваме на почивка и всяка сутрин посрещаха мъжа ми с думите в ресторанта: "Добро утро, г-н Генова, как спахте"...а той позеленяваше, милия bad  blush ..но аз бях направила резервация на мое име и персонала четеше изпечатаното и се правеше на любезен... pardon
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #229 -: април 13, 2009, 21:05:07 »

 Момичета, аз като мъж просто се учудвам на упоритостта на Вашите половинки относно фамилията. Когато аз се жених това бе нещото, което най-малко вълнуваше мен и моята бъдеща съпруга. Аз просто изразих мнение, че фамилното име на жената след сватбата се избира единствено от нея - тя носи избраното от нея фамилно име.
 Мисля, че трябва някак си да "обработите" половинките си и да приемете фамилното си име, което считате за подходящо, необходимо, практично и т.н. Моята съпруга прие тирето. Минус в този случай е дългото име като символи в някои по-дълги имена на фамилии /нашият случай е подобен /. В официални и неофициални документи се вписва така както сметне за добре - моминска фамилия или такава с тире и фамилия взета от мен след брака. Както и да се впише документа си е валиден. Все пак има ЕГН, номер на лична карта и т.н. Дори и до днес подписът и е с моминската фамилия. Съжалявам тези, които и подписа си трябва да променят след брака. А да ли всяка от Вас ще подпише брачния си договор с нов подпис в унисон с новата фамилия след брака? Тогава какво правим ?
Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #230 -: април 14, 2009, 13:16:56 »

Има. Ако в декларацията, която попълваш при сключването на граждански брак не посочиш, че искаш да си сменяш името, си оставаш с твоята фамилия. След това (изключвам случаите на последващ брак) име се сменя по съдебен ред чрез специално охранително производство.

rozovka, а тази смяна по съдебен път много ли е сложна? Виждам, че си наясно с юридическите въпроси....
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #231 -: април 14, 2009, 13:22:46 »

Момичетаааа, с тире ще съъъъъъъъъъъъъъъъъъм  yahoo  yahoo  yahoo И този проблем се разреши!  danceg много се радвам! Сега пак ще сме сем. ...., но аз пък ще си запазя и моята фамилия.

Може ли някой д ами обясни каква е тази декларация, коята се попълва и в която всъщност се записва жената с каква фамилия ще бяде? Не съм чувала за такова нещо, пък нали нащо е далеч и не съм проверявала още...
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #232 -: април 14, 2009, 13:33:52 »

Благодаря!
Активен
Tani4ka_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



Моят сватбен албум

« Отговор #233 -: април 14, 2009, 13:34:37 »

Момичетаааа, с тире ще съъъъъъъъъъъъъъъъъъм  yahoo  yahoo  yahoo И този проблем се разреши!  danceg много се радвам! Сега пак ще сме сем. ...., но аз пък ще си запазя и моята фамилия.

Може ли някой д ами обясни каква е тази декларация, коята се попълва и в която всъщност се записва жената с каква фамилия ще бяде? Не съм чувала за такова нещо, пък нали нащо е далеч и не съм проверявала още...
Когато отидете в Гражданското да си занесете медицинските, там ще ви дадат да попълните декларация, в която се вписват име, ЕГН, местораждане и т.н. и в тази декларация се попълва и с какво име ще бъде жената след сватбата.
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: април 14, 2009, 14:12:46 »

Браво на теб Amelia 

Bravo Bravo  Bravo  Bravo  Bravo  Bravo  Bravo  BravoНас тази декларация ни накараха да я попълним като отидохме да си запазим дата и час в гражданското / това беше условието/, медицински още не сме занесли, но декларацията е попълнена преди 2 месеца.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #235 -: април 14, 2009, 17:04:21 »

Amelia, честито  give_rose. Радвам се, че се е получило така, както ти искаш!
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: април 14, 2009, 17:13:51 »

Браво Амелиа, дано и аз скоро приключа с този въпрос. Нашата декларация ни е дадоха още като се записвахме в гражданското и само чакам удобен момент за да ги попълним.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #237 -: април 14, 2009, 17:17:57 »

rozovka, а тази смяна по съдебен път много ли е сложна? Виждам, че си наясно с юридическите въпроси....

Е, чак сложна - не. Име може да се смени, когато е осмиващо или неприемливо (Сталин, Хитлер), както и когато важни случаи налагат това (станала си известна с името на мъжа ти и се създават неудобства, обърквания, административни пречки и т.н.). Подава се молба до Районния съд по постоянен адрес в няколко екземпляра. Изтъкват се причините, поради които искаш да си смениш името - например, изтъкваш като важно обстоятелство, че си станала известна в обществото с фамилията на мъжа си и че искаш да узакониш този факт. Може да поискаш да бъдат допуснати и свидетели, които да потвърдят, че те знаят с фамилията на мъжа ти (може и без това, просто е допълнително доказателство).

Съдът те призовава на едно заседание, казваш на съдията, че поддържаш молбата си и искаш да си смениш името и съдът ще реши в определен срок. Съществува хипотетична възможност да ти откажат - при такъв случай е супер малко вероятно и не бива да те притеснява, но все пак трябва да знаеш по принцип. Можеш да обжалваш отказа.

Плаща се много малка такса - 10 лева или нещо такова. Това е.
« Последна редакция: април 14, 2009, 17:22:28 от rozovka » Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #238 -: април 14, 2009, 19:52:25 »

Валя, желая ти скоро и ти да решиш проблема и то абсолютно тихо и кротко!

Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #239 -: април 15, 2009, 09:07:10 »

Мерси, Розовка, страшна си! Питам си аз, понеже по принцип съм против тия смени, много остаряло-патриархални ми се виждат, а и напълно необяснимо е това желание у мъжете - защо пък аз ще взимам чужда фамилия, пък той ще си запази своята? Да не съм нещо гражданин второ качество? Говорили сме, и единствиният аргумент, който той можа да изтъкне, беше "Така правят всички"... Само заради хорското мнение да се правят тия неща... не знам.
От друга страна, знам, че на милото ще му стане неприятно, а не ми се иска да го огорчавам... Все пак, на фона на силни чувства да се огорчаваме за такова нещо, та било то и принципно, ми се вижда глупаво. Но ако му взема фамилията, факт е, че ще бъде "по снизхождение и съжаление" за това колко е дребнав и как се влияе от хорското мнение (е, и от желание да му е добре на него, разбира се, но в никой случай не от мое лично желание или убеждение, че така трябва) - не знам той дали би го искал по този начин и заради тези мотиви... Не смея да повдигна пак въпроса, а много мисля по него и се притеснявам. Хем ми се вижда глупаво, хем не искам да го разтройвам...
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines