Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 22:04:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121987 пъти)
 
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #210 -: април 01, 2009, 00:35:01 »

Аз искам да съм с тире или да си запазя моята. но Милото иска да взема неговата фамилия. На мен ,обаче, такива патриархални истории не са ми в стила и не искам да е така. Сега не знам как ще се разбирим. Добре, че сватбата е далеч...Но все пак този въпрос ми тежи и ме мъчи.
Активен
mucito
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 820


Love to be Loved


Моят сватбен албум

« Отговор #211 -: април 01, 2009, 08:39:47 »

Аз реших да си запазя моята фамилия- след доста дълго умуване nea
любовта към него и уважението към фамилията мога да ги покажа по много други начини, а и това главоболие с документите - нито време ще имам да сменям нещо, нито нерви pardon
Активен
ilina
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 39


Be Best Bride


Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: април 08, 2009, 16:43:16 »

Ще взема неговата фамилия  Bravo
Активен
bobsyn
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40


« Отговор #213 -: април 08, 2009, 16:50:44 »

Ще добавя неговата с тиренце, понеже съм единствено дете, баща ми също ... Така де - последната съм с тази фамилия, ще я запазя от уважение към баща ми, а ще добавя на мъжът ми, защото все пак сме семейство.
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: април 10, 2009, 16:52:28 »

аз сега седя и се чудя момичета crazy - като запазите моминското си име - сем. ..............какво ще бъдете? А ако си го запазите и с тиренце добавите новата фамилия ми звучи някак си по добре.Ще бдете сем.Иванови например...,това е мое мнение де аз така мисля да направя,ще го преживея някак си,че става много дълго smile
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #215 -: април 10, 2009, 17:25:12 »

аз пък имам проблем. Милото категорично отказа да съм с тире. за пък така исках много, защото хем ще си запазя моята фамилия, а не като едно време дето са ВЗИМАЛИ жените си все едно са вещ..., хем пък ще сме семейство. Сега иска или да съм си с моята, или да взема неговата. А аз не искам да съм само с моята, точно защото няма да сме сем. ... cray И е непреклонен.
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #216 -: април 13, 2009, 11:19:54 »

аз може би ще имам същия проблем. когато казах на моя, че искам с тире малко се намуси, но се опитах да му обясня, защо е важно за мен да запазя своята фамилия и да прибавя неговата. за момента на разговора имам усещането, че ме разбра и прие моите доводи, но незнам след месец два какво ще е. За това мисля сега отново да подхвана този разговор с него и в момента в който отново съм сигурна, че приема това да попълним формулярите за гражданското за да няма после пак хъката - мъката.  Аз държа да приема фамилията на мъжа ми, но искам и моята да остане.
Активен
tsvety_t
Сватбар
***
Публикации: 172


Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: април 13, 2009, 12:18:53 »

Аз съм в същото положение, искам с тире, но милото някак лично го прие и е непреклонен. angry
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #218 -: април 13, 2009, 12:28:25 »

Лошо е, че го приемат така лично, чак започва да ме хваща яд като почнат с тези дребни неща да се създават неприятни ситуации. Аз съм сигурна, че неговата рода ще има много да говори за това и да опява и кой знае какви глупости ще се изговорят чак ме е страх да си помисля. Но не мисля да давам обяснения на роднини, ако с милото сме стигнали до единогласие.
Активен
milenastef
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



Моят сватбен албум

« Отговор #219 -: април 13, 2009, 13:36:05 »

Независимо дали е с тире или се сменя изцяло името, процедурите са същите.
Иначе аз също ще съм с тире. По този начин ще покажа
Активен
milenastef
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 90



Моят сватбен албум

« Отговор #220 -: април 13, 2009, 13:42:51 »

 angry компютърът ми взе да си прави каквото иска и ми прати поста преди да го довърша.
Та мисълта ми беше, че цял живот съм била Стефанова и не мога изведнъж да престана. Затова реших да си добавя името на мъжа ми. Макар че той още в началото каза - както ти решиш. Ако искаш не си сменяй името въобще. Аз взимам теб, и не ме интересува каква е фамилиятат ти." Но аз просто искам да сме с една фамилия. Иначе ще се чувствам тъпо.
Разбирам обаче тези дами, които има изградено име в дадена професия. Каквото и  да си говорим името е вид идентичност. Не случайно едно време жената като се ожени си сменя фамилията. Т.е. от собственост на баща си става собственост на мъжа си diablo nea
Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #221 -: април 13, 2009, 15:50:17 »

А ако на сватбата жената не си смени името, пък след година реши да го смени? Има ли административни пречки за това?
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #222 -: април 13, 2009, 15:55:27 »

Има. Ако в декларацията, която попълваш при сключването на граждански брак не посочиш, че искаш да си сменяш името, си оставаш с твоята фамилия. След това (изключвам случаите на последващ брак) име се сменя по съдебен ред чрез специално охранително производство.
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #223 -: април 13, 2009, 18:49:34 »

Момичета, май на доста от нас пустата фамилия ни създава главоболия  huhhuh.gif
Аз бях твърдо решила да съм с тире, единствено дете съм и т.н, но милото тропна с крак и каза "или си оставай с твоята или вземай моята", а пък каво семейство ще сме с различни фамилии girl_impossible
Спретнахме си едно скандалче като попълвахме декларацията и аз мнооого ядосана писах че приемам неговата, сега вече искам не искам ще съм без тире
Защо са такива твърди глави тез мъже  crazy
Активен
Amelia
Баш Майстор
**
Публикации: 1556



« Отговор #224 -: април 13, 2009, 19:02:20 »

Защото това е остатък от разни патриархални, за мин лично дискриминативни практитки, че жената е вещ, която взимаш и тя носи твоята фамилия, независимо от волята й. Макар сега да не смятат, че сме вещи, за фамилията го приемат ужасно тежко и е свързано с проявата им на мъжественост - че акк на приятеля му жената е взела неговата фамилия, пък, видиш ли, той не  е толкова мъж, щом неговата не е.  hunter Ужасно е, но в края на краищата ние трябва да си решим. Аз лично ще упорствам, докато извоювам да съм с тире!  Yes

 Offtopic Валя, пък ако раднините ми започнат да говорят, знаеш ли с каква радост ще им обесня къде да си заврат старовремските схващания! Такава еманципирана реч съм приготвила, че свят ще им се завие. А аз какво да кажа, като + този разговор /и борба с Милото/  ме чака и обяснение защо няма да има захранване с питка?!?!  crazy Какно се казва, дупе да ми е яко.
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines