Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 21:49:12

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121978 пъти)
 
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: март 24, 2009, 16:16:12 »

  Offtopic cvety_84, не мисля, че го е казала с някаква лоша умисъл. Пък и ти няма как да си попълниш сега документите за книжката с новата фамилия, при положение, че на личната ти карта пише старата.
Единственото нещо - ако не желаеш да я правиш 2 пъти в този кратък срок и не ти трябва сега веднага - е да изчакаш и да си я направиш, когато имаш новата карта.
Но не се терзай с такивам мисли, най-малкото това си е твоя работа  good
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #196 -: март 24, 2009, 16:37:49 »

много ми е странно това натрапване на фамилията. Според мен като не приемеш неговата фамилия, или я приемеш с тере това не означава че го обичаш по малко smile
Активен
¤ Enigma ¤
Професор
****
Публикации: 401



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: март 24, 2009, 16:43:57 »

Аз ще приема на половинката фамилията. Не ми харесва много, може би защото съм си свикнала с моята, ама пък със сегашната ми все не мога да си събера името по разни документи tease.
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #198 -: март 24, 2009, 16:48:27 »

Аз ще приема на половинката фамилията. Не ми харесва много, може би защото съм си свикнала с моята, ама пък със сегашната ми все не мога да си събера името по разни документи tease.
хаха това е добър довод smile  good
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #199 -: март 24, 2009, 17:02:49 »

Здравейте момичета!Аз ще приема новата си фамилия и имам едно малко претеснение и ще се радвам ако някои е заподнат да ме успокои!Става така че когато ключим брак и аз приема неговата фамилия след 1 седмица заминаваме на меден месец и ще стане така че паспорта ми ще е със старата ми!Ще ми направят ли проблем ,защото няма да имам време да си ги подменя!
Активен
¤ Enigma ¤
Професор
****
Публикации: 401



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: март 24, 2009, 17:30:38 »

Рубин, срокът за подмяна на документите е до един месец след смяна на фамилията. След това има някакви глоби за просрочие. Повече информация за това може да видиш тук: http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,440.0.html
« Последна редакция: март 24, 2009, 17:49:30 от ¤ Enigma ¤ » Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #201 -: март 24, 2009, 17:39:20 »

Документите се сменят до 30 дни след сключване на брака. Т.е. трябва до 30 ден да подадеш молба за подмяна на лична карта, паспорт и шофьорска книжка.
Мога да ти споделя моя опит със смяната на документите. Аз реших да свърша всички неща предварително, т.к. беше ми изтекла валидността на паспорта пък и имаше достатъчно време до почивката. Накрая се наложи да вдигам скандал и да ходя две седмици между Общината и МВР, защото бързата ми поръчка се оказа невъзможна за изпълнение т.е. 10 дни не ми бяха променили статута на омъжена само в ЕСГРАОН и още 5 дни чаках да се прехвърлят данните по електронен път?!? от ЕСГРАОНА в МВР. За малко да пропуснем медения месец.
Така че, ако имаш валиден паспорт - тръгвай с него, той е официален документ докато не ти се издаде нов такъв.
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: март 24, 2009, 17:43:14 »

Рубин , аз бях в твоята ситуация и нямах никакъв проблем! Точно седмица след сватбата заминахме на меден месец и никъде не попитаха нищо, така че смело стягай куфарите !
Активен
bobsyn
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40


« Отговор #203 -: март 24, 2009, 17:53:31 »

Момичета, някоя от вас дали може да отговори на следното питане: имам собствена фирма и се водя управител и съдружник със старата си фамилия. Сега като ще добавям фамилията на мъжът ми, трябва ли да пререгистрирам и фирмата, с новите си данни или не?
P-S: Незнам дали въпроса е за тук, но не намерих подходящо място.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: март 24, 2009, 17:57:17 »

bobsyn, разгледай и ти темата за личните карти, която Енигма е копирала по-горе, че тук стана голям  Offtopic
Най-вероятно ще намериш там отговор на въпроса си  good
Активен
merilen
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 745



Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: март 25, 2009, 12:17:16 »

Преди няколко години и аз имах терзания за смяната на фамилията. Дори с наш приятел адвокат се завихри страшен спор, но през последната година размислих  и онзи ден без колебание в заявлението за брак избрах да си сменя фамилията. А пък и приятелят ми от отдавна ми вика Николова, така че почти съм подготвена след 5 месеца да съм Николова.
Активен
nelita79
Любопитен
*
Публикации: 21


« Отговор #206 -: март 31, 2009, 02:45:22 »

Такаааа.... Много спорен тоз въпрос за фамилиите...   pardon
Аз още преди да ми беше предложил любимият имах с него разговор за фамилиите. В който станя ясно, че той не ДОПУСКА друг вариант, освен аз да взема името му. Щял някой си да му се смее.  yahoo По принцип съм против смяната, но този разговор "пусна гилотината".  NO Предлагам му да изберем комбинирана еднаква фамилия (малко на шега де) - не ще. Щом ще се отделяме като ново семейство, да се отделяме и от неговото, а? Защо само от мойто? Щом толкова сляпо следва патриархалните нрави, май-май е сбъркал жената. Дип, че го обичкам, та не му казах да търси нова жена...  diablo
Не съм толкова известна в обшеството както някои тук (простете и това подкачане), но не съм и безизвестна. А специално на себе си, след тридесет години съм си много известна със старата си фамилия. Ако ми беше предложил като се запознахме преди 10 години - да сменя. Сега е малко късно - мнооого съм си свикнала със себе си такава каквато съм (не само с фамилията си).
Тиренцата не ми харесват също.  beating
Между другото, ако той беше с някакво красиво и интересно, примерно чуждестранно име, щях да сменя, признавам. Ма фамилията му, макар и не съвсем ужасна, не се отличава с подчертана естетика за мене.  blush
На децата, за тези които се притесняват, можете да им кажете, че мама ги е родила, и е ясно, че им е мама. Ама татко понеже не ги е родил, трябва да се подчертае чрез името, че са му дечица. Не е сложно като концепция, нали? А и си е вярно...  danceg
Също така, както някои момичета споделят, в момента, когато съпругът им гласува пълно уважение и свобода на действие по този въпрос, те "сменят партията". Това го разбирам, и е много мило и от двете страни.  Но да ти го вменяват, като че си длъжна само защото си жена, и че им сриваш авторитета иначе...айде стига!
Активен
Tani4ka_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: март 31, 2009, 15:29:58 »

Да ти кажа чесно и аз на твое място щях да съм ядосана. В крайна сметка по отношение на смяната на името няма значение какво решение ще вземеш стига ти сама да решиш, а не някои да си налага мнението. Не мога да повярвам, че това може да се превърне в проблем между бъдещите съпрузи, още по -малко в днешното цивилизовано време. Според мен тази мисъл, че трябва непременно ти да вземеш неговата фамилия му е втълпена от някои друг, а не е толкова негово лично мнение.
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: март 31, 2009, 15:42:45 »

ух, аз вече месеци наред го мислих този въпрос...
Ревнива съм си към бащината фамилия, но все пак реших да я сменя.
Въпросът е, че усложненията ми идват след това със смяната на лична карта, паспорт, шофьорска книжка... Следва уведомяванията в НОИ, НАП, нов БУЛСТАТ (самоосигуряваща се съм), нов ел. подпис за ФЛ, нов ел. подпис за ЮЛ, уведомявания на няколко банки, една професионална организация ... и това е май за момента (докато не възникне още нещо ново).
Въпреки всичко обаче, съм решила в работата да си се подписвам със старата фамилия, както и да не си сменям нито служебния мейл, нито визитките... Нека там съм си по дипломи както се водя.
Хм, сега като написах "дипломи" - ми то се явява, че по-добре да се бях оженила като студентка, та поне да е на актуална фамилия дипломката ми... crazy crazy

Та такива проблемки ме гонят мен!
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #209 -: март 31, 2009, 18:16:05 »

ух, аз вече месеци наред го мислих този въпрос...
Ревнива съм си към бащината фамилия, но все пак реших да я сменя.
Въпросът е, че усложненията ми идват след това със смяната на лична карта, паспорт, шофьорска книжка... Следва уведомяванията в НОИ, НАП, нов БУЛСТАТ (самоосигуряваща се съм), нов ел. подпис за ФЛ, нов ел. подпис за ЮЛ, уведомявания на няколко банки, една професионална организация ... и това е май за момента (докато не възникне още нещо ново).
Та такива проблемки ме гонят мен!

  angry И МЕНЕ ! Супер тъпотия! И все още не  съм решила какво да правя> За сега мисля за тире, ама става дълго.
Ако съм с тире сигурно пак се подават всички тези заявления! crazy crazy crazy Знееш ли?
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines