Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 21:48:39

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121976 пъти)
 
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #180 -: февруари 08, 2009, 22:07:54 »

Даниела не е точно така.В строителството когато направиш даден проект ти се подписваш и биеш печат на който пише името ти и фамилията.Така че покрай този печат доста хора разбират за теб без да те познават реално и когато имат нужда от даден специалист те се сещат за теб и те търсят.Ако смениш фамилията сменяш печата и хората няма да връзват старото лице с нововт.Може би след години, но дакото свикнат какво става с теб?А и изграденото име носи дадено уважение и един твой проект се разглежда по един начин ако те познават и ако не.За съжаление е така и смяната на името е усложнение точно в този момент.Същото е с лекарите.А и с тире не е чак толкова сложно.Да в повечето документи няма място и за четерите имена обаче се свиква.А и аз освен официалните документи друго нищо не подменям и навсякъде си ме пишат със страта фамислия без това да е проблем.
Абсолютно е така. Аз в момента съм някакво име в областта, която работя и ако сложа печат с фамилия Димитрова  за повечето хора, дори с които работя от години всичко ще е безлично и ще ми се налага да ходя да обяснявам навсякъде, че това съм аз това е голямото чудене и именно затова май ще е с тире. Така на проектите ще продължава да стои моето моминско име и всички ще знаят, че аз съм се трудила над тях, а не някоя си Димитрова  tease, но пък именно от уважение към милото мисля да взема и неговата фамилия
Активен
0000
Професор
****
Публикации: 469


Моят сватбен албум

« Отговор #181 -: февруари 08, 2009, 22:23:58 »

Аз точно затова смятам,че е много по-удобно тиренцето.Аз съм все още на 19 и все още уча,но ще запазя фамилията си по други причини;като дабавя с тиренце фамилията на бъдещи ми мъж.Хубавото е,че той перфектно ме разбира.Късмет на всички,които са в процес на изясяване и убеждаване good Wink
Активен
Tani4ka_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



Моят сватбен албум

« Отговор #182 -: февруари 10, 2009, 17:03:05 »

Аз взех името на милото без много да се чудя. Той ми каза, че за него няма значение как ще постъпя, така че това си беше изцяло мое решение. Още съм доста млада и нямам професионален опит със старото си фамилно име, така че това не беше пречка. А използването на тиренцето някак си не ми допада. Странно е за мен човек да има две фамилни имена, но понякога това е наложително. Малко ми е трудно все още да свикна с новото си име, но си мисля, че то ми дава нов шанс за щастие  smile
Активен
mmagi
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 703



« Отговор #183 -: февруари 10, 2009, 17:38:01 »

Не желая да се откажа от моето име, защото то е това, което моето семейство - майка ми и баща ми са ми дали. Защо мъжете не се отказват от своето? Взела съм името на съпруга ми с тире, защото го обичам и уважавам, но по принцип това преминаване "в другата рода" чрез смяна на фамилното име на жената ми се струва отживелица... Има начини, по които да докажете, че сте семейство, не става само с общата фамилия.
Подкрепям всяка написана от теб дума. За какво уважение става въпрос? Не ги разбирам тези неща. Напротив, уважение е човекът до мен да ми каже, естествено че не искам да се обезличаваш и да спреш да съществуваш с името си досега. Но хора, които не са израстнали професионално и не са работили за името си няма как да ни разберат.
Аз съм с тире и много си харесвам дълготооооооо име.
Както бях писала преди около месец в тази тема, в някои райони на Индия, жената си сменя дори собственото име в чест на съпруга си, това как ще го коментирате.
 
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #184 -: февруари 10, 2009, 21:21:30 »

Е недейте така момичета! Какво значи, че тези които не са израснали професионално и не са работили за името си няма да ви разберат?! Всеки има право на мнение. За мен по-важно е личното ми име. То е това, което ме прави мен самата. Не съдя за хората основно по фамилията им. Аз лично съм съгласна, че тази дама от нас, която е постигнала нещо в своята професия и в средите й я знят с моминското й име, има пълното основание да добави новата си фамилия с тире. Това е лично решение. Доста момичета слагат тире, само защото им харесва. Други си сменят фамилията с тази на съпруга си, именно за да могат да се докажат, защото бащината им фамилия примерно се знае в дадения град. Съгласна съм и с факта, че уважение от страна на половинките ни се показва по друг начин, не с "доброзорно" приемане на фамилията им. Но съгласете се, че на някои тепърва ни предстои да израстваме в професионалната среда и да се доказваме, така, че....това можем да го направим и с новата си фамилия. Радвайте се на семейния живот и май само личната ни карта знае дали сме тире или не!  Wink give_rose Извинете ме за дългия пост.  blush
Активен
smiling rain
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 175


Magic everywhere


Моят сватбен албум

« Отговор #185 -: февруари 15, 2009, 13:37:45 »

Името и датата на раждане са код в живота на човека. Датата на раждане не може да се промени (въпреки че сега, във времето на секциото, може да се влияе и върху това), но името може. В древността са изчислявали какво име да изберат за детето, за да има благоприятна съдба. Сега обаче това не се прави, за сметка на това има възможност имената да се променят по различни причини. Женитбата се счита за нов етап от живота на жената и за това приемането на името на мъжа е белег за тази "инициация". Духовниците приемат нови имена като ги ръкоположат. Това се случва и в другите духовни традиции - символ на скъсване със старото и започване на нов живот. Дали си готов да промениш името си е решение, което винаги е обосновано от усещането за лична съдба и е правилно каквото и да бъде то. Понякога решението изглежда диктувано от външни условности (изграденото професионално име), а друг път е изглежда като прищявка или бунт срещу условностите. Но всъщност това са причини, които са си лично избрани, ако ме разбирате. За това няма едно правилно решение, нито пък имат тежест едни аргументи срещу други. Само искам да подскажа на момичетата, които имат "дилема" - щом не сте сигурни, значи сте на кръстопът. И взимането на решение при вас ще промени посоката на движение, съдбата ви, бъдещето. Така че когато го взимате това решение го направете с вътрешна убеденост, а не с външно влияние. Успех на всички.
Активен
Tani4ka_
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 144



Моят сватбен албум

« Отговор #186 -: февруари 15, 2009, 14:00:43 »

Напълно съм съгласна с теб. Много добре си го казала. Наистина и на мен ми се въртяха някакви подобни мисли в главата, когато взимах това решение, но не знаех точно как да ги формулирам. Ти обаче добре си го формулирала  smile
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #187 -: февруари 17, 2009, 18:01:07 »

smiling rain, това беше най-състоятелното нещо, което съм чувала напоследък. Браво!!! Bravo Bravo Bravo
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #188 -: март 01, 2009, 18:28:53 »

Скоро чух за документ за идентичност на име т. е. лицето Мара Петрова=Мара Иванова( примерно ). Така , че ако приемеш фамилията на мъжа си и си без тирета пак става.Ама трябва постоянно да го носиш със себе си.Така ли?  *crazy*Всеки случей е идентичен. Аз съм малко в положението на tasty и може би ще стана с тире за да не обяснявам понякога по 5 пъти на ден защо се казвам не Димитрова , а Стоянова.
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #189 -: март 04, 2009, 14:48:05 »

Аз реших да прибавя името на мъжа ми с тире. Набожна съм, а фамилията ми започва с Божи и смятам, че именно тя ми е носила късмет в живота и ме закриля.Когато го споделих с любимия ми той реагира малко остро, но се радвам, че всъщност разбра и прие моите мотиви и сам сподели с приятелите ни, че моето име ще е с тире.Надявам се само неговата рода да не започне да изказва претенции за моето име.
Активен
buboleche
Ентусиаст
**
Публикации: 79



« Отговор #190 -: март 09, 2009, 14:09:01 »

аз фамилията на мъжа ми много си я харесвам. - Александров... така че бих станала г-жа Александрова. Обаче, ако бях известна със старата си фамилия, бих се спряла на тирето.
Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: март 09, 2009, 14:11:51 »

аз тъй като съм омъжена в Испания тук не се приема фамилията на мъжа,всеки остава със собствената си фамилия
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #192 -: март 09, 2009, 15:24:17 »

аз тъй като съм омъжена в Испания тук не се приема фамилията на мъжа,всеки остава със собствената си фамилия
то било готина така, тъкмо няма да си блъскаш главата как да постъпиш.Да не говорим колко спестяваш щом не се налага да сменяш документи
Активен
ERan
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 648



Моят сватбен албум

« Отговор #193 -: март 24, 2009, 16:01:05 »

аз още продължавам да се главоблъскам... пусто много си обичам фамилията, пък и така ме знаят твърде много хора... А милото настоява на неговата... Не съм против, ама като знам колко главоболия (освен документите) ще има за смяна и уведомявания - леле....  crazy crazy
Активен
cvety_p
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 510


Няма неизпълнени мечти, Има изоставени желания!


Моят сватбен албум

« Отговор #194 -: март 24, 2009, 16:10:10 »

Момичета, аз от както моята половинка ми предложи, съм решила че ще си сменя фамилията- не е нещо конкретно, просто така го чувствам. Вчера обаче да ви кажа какво ме издразни  - тъй като сега взех шофиорските курсове и си попдадох документите за книжка, сестра му ме попита: Ама ти значи няма да си сменяш фамилията??? и на мен ми стана много криво(но не го показах) почвам да се чудя дали ме харесва, а все пак ще ми етърва или там както се казва huhhuh.gif
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines