Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 21:24:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121960 пъти)
 
Петето
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2476


Дива и щастлива.....


Моят сватбен албум

« Отговор #150 -: февруари 02, 2009, 16:24:35 »

Мен сега ме е яд, че не си смених фамилията, а добавих неговата с тире.... ама на.... "късно, чадо"  pardon
Аз не я смених, защото адски много бях свикнала с моята си фамилия и не виждах как ще се представям с неговата, беше ми някакси странно. Сега, обаче, година и половина след сватбата, моята фамилия не я ползвам (освен при попълване на документи)  pardon
Активен
raqraq
Ентусиаст
**
Публикации: 54


« Отговор #151 -: февруари 05, 2009, 12:58:42 »

не бих си сменила фамилията, мисля, че е вид обезличаване. половината си живот да живееш с едни имена и после да ги промениш за останалата половина. обичаме се и се уважаваме много, но намираме традицията за неадекватна. майките ни са нямали избор, но аз имам и ще се възползвам. не разбирам и защо и второто и третото име на децата трябва да са на мъжа. патриархалното начала е очевидно, обезличаването на жената също. отношението ми по този въпрос е крайно и категорично, ако някой е намерил решение да го сподели. ние се консултирахме с адвокат и единствения начин е мъжа да прибави с тире фамилията на жената. така децата ще са с второ име на мъжа и трето на жената. но естествено идва проблема с промяна на фирмите и дружествените договори. момичетата, които са се примирили с промяна на името са намравили своя избор и напълно подкрепям решението им, така направиха повечето ми приятелки, но аз не мога да постъпя така, не мога да не устоявам себе си. Пишете как сте намерили решение give_rose
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #152 -: февруари 05, 2009, 13:10:24 »

Съжалявам, но не разбирам какво значи "момичет който са се примирили с промяната"?Примирили?За мен е решение на самия човек и няма премирение, а уважение.Според мен няма значение кой кое име ще приеме важното е да се обичат и според мен едно име не е чак толкова важно.
Аз съм с тире да допълня, но знам че всеки има право на избор, и премирение, не това не е думата, а уважение към съпруга ти.

п.п. пиши с главни букви началото на изреченията трудно се чете так.
Активен
diavalo
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 283



Моят сватбен албум

« Отговор #153 -: февруари 05, 2009, 13:20:50 »

На мен също израза "Примирили" не ми харесва.Какво означава това?Това, че съм изразила уважение към съпруга си и неговото семейство не е в никакъв случай примирение.Да си усложняваш живота както своя и този на децата си заради едно име според мен е изключително глупаво.Казвам според мен.Неискам да натрапвам мнението си.Аз дори и за секунда не се поколебах да взема фамилията на мъжът ми.Въпрос на възпитание и традиции.Разбирам да си адвокат,лекар или личност от общественият живот и те свързват с името ти и да трябва да го запазиш или да добавиш към твоята фамилия неговата.Но на мен не ми беше трудно.Да когато си взех новата лична карта ми стана странно,но бързо свикнах и даже когато се подписвам ( а ми се налага най-малко 20 пъти на ден ) не се замислям.
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #154 -: февруари 05, 2009, 13:48:32 »

Подкрепям напълно Diavolo Ние живеехме дълго време без брак и бях си свикнала с бащината фамилия, но една случка ми промени мнението. След като подписахме тръгнахме на сватбено пътешествие със сина ни и на паспортна проверка на летището ми поискаха документ с който да докажа че съм майка на детето, защото имаме различни фамилии  Oh my ... Бях възмутена и казах на полицая че обикновенно бащата се предполага а не майката. Наложи се да чакаме 15 минути докато си направят проверките. След това бях сигурна че ще си сменя фамилията.
Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #155 -: февруари 05, 2009, 13:53:09 »

аз съм от тези с "тиретата"  pardon и честно казано вече сама не знам коя съм  diablo
От уважение към родителите ми и от всичко, което съм постигнала в живота си сама, преди да срещна съпруга си, настоявах да запазя моминската си фамилия и не съжалявам за тирето, но определено ми създава главоболия по учреждения, купуване на билети (не стига мястото или трябва да го пиша слято) и т.н.

Усещам се напоследък, че в работата си пиша и двете имена, когато изпращам официални имейли, проекти и т.н., а в "нормалния" живот ползвам фамилията на мъжа ми  crazy
От друга страна не живея в България и чужденците изпитват леки затруднения да изговорят две български фамилии на куп  pardon tease но аз по-скоро се забавлявам от тази ситуация, отколкото да се дразня, защото винаги е тема да започнеш разговор  girl_wink

 Offtopic спомням си като отидох в България на зъболекар и трябваше да попълня формуляр с имената ми колко се изложих като се написах КрАстева, вместо Кръстева  blush защото на латиница е Krasteva и така по енерция се показах като кръгъл идиот  sarcastic
Активен
raqraq
Ентусиаст
**
Публикации: 54


« Отговор #156 -: февруари 05, 2009, 14:07:45 »

 :girlhide:затова и написах, че отношението ми е крайно и категорично. Това е моето отношение по въпроса. Бъдещият ми съпруг и той е на същото мнение. Затова ще си запазим и дватама имената. Възника въпроса за имената на евентуалните ни бъдещи деца и затова се консултирахме с адвокат, сега търсим решение как да се покаже, че децата не са само негови, а и на майката все пак Bravo. За подписването на картички, всички ги надписваме от години с двете ни първи имена, а и когато приятелите ни, колеги и познати говорят за нас едва ли ни посочват по фамилия. Жените напускали семейството си и създавали ново... а мъжете??? Аз имам прекрасно семейство, бъдещият ми съпруг също и нямаме ни най- малко намерение да ги напускаме. Ще си имаме свое, той и аз, но с подкрепата на старите ни семейства. Не бихме обсъждали темата, ако не беше противиречива. Аз лично считам, че щом жената може да покаже уважение като смени фамилията си, може да покаже и мъжа уважение като смени своята. Попитайте съпрузите си и вижте колко от тях "ще ви покажат уважение", за мен тук не става въпрос за уважение, а по- скоро за някаква отживяла традиция. Много от приятелките ми го направиха "по собствено желание", но споделят, че е имало натиск от страна на мъжете им независимо дали е бил под формата на нежно увежение. И на мен ми е болно, когато чета някой (някои, не всички) от постовете, защото това, което проличава е примирение в решението. Търся съвет от тези, които имат моята дилема и са намерили решение.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #157 -: февруари 05, 2009, 14:14:24 »

Да ти кажа моята дилема не беше точно като твоята.И честно името за мен не е толкова важно, макар че работя с него.Аз затова съм и с тире сега ми е много по-лесно, защото всички си ме знаят със старото име и нямам никакви проблеми.Тирето е заради мен самата, а и заради децата ни.Не искам един ден да ме питат защо сме с различни фамилии и не съм ли им майка.Чувала съм такива въпроси от малки деца и честно на майката хич не и беше приятно.Колкото до това детето да носи името и на двамта според мен става много дълго и трудно и за самото дете.Моята най-добра приятелка има странно име и само заради това беше бъзик за всички като бяхме малки, а недай си боже да е със сложна фамилия.Пък и при нас и презимето е малко странно та съвсем ще объркаме бъдещото ни поколение.
Така че не гледай само от твоята камбанария помосли и за бъдещето  *THUMBS*Успех с решаването на дилемата.
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #158 -: февруари 05, 2009, 14:20:38 »

raqraq, децата ви могат да вземат фамилните имена и на двама ви, с тире помежду им.

Ние пък със супруга ми в момента задействаме процедура по смяна на фамилията. Решихме, че ще си сменим изцяло фамилното име.
В документите за граждансия брак, написах, че ще приема неговата фамилия, но така и не успях да си сменя документите. Живеем в чужбина и тук все още използвам старата си фамиля. Сега, когато той ще си сменя фамилията, и аз ще си сменя документите направо с новото име. Макар и името да не е съвсем случайно и да идва по негова линия, за мен в тази промяна и приемането на съвсем нова фамилия и от двама ни има много символизъм.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #159 -: февруари 05, 2009, 14:33:26 »

Еми като се замисля, права си, raqraq. Единият като може да покаже "уважение", сигурно и другият може. Аз лично съм с тире. Бях решила да си запазя само моето име, но в последния момент добавих фамилията на милото - той е толкова толерантен, че ми се стори, че му дължа това.

За децата... аз лично няма да се задълбочавам толкова, просто това не е моята борба, но пък наистина не е честно да са с второ име от бащата само...
Активен
raqraq
Ентусиаст
**
Публикации: 54


« Отговор #160 -: февруари 05, 2009, 14:54:17 »

raqraq, децата ви могат да вземат фамилните имена и на двама ви, с тире помежду им.

Ние пък със супруга ми в момента задействаме процедура по смяна на фамилията. Решихме, че ще си сменим изцяло фамилното име.
В документите за граждансия брак, написах, че ще приема неговата фамилия, но така и не успях да си сменя документите. Живеем в чужбина и тук все още използвам старата си фамиля. Сега, когато той ще си сменя фамилията, и аз ще си сменя документите направо с новото име. Макар и името да не е съвсем случайно и да идва по негова линия, за мен в тази промяна и приемането на съвсем нова фамилия и от двама ни има много символизъм.

из закон за гражданската регистрация

Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата.....

Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата.....

Ние искаме точно това ,децата ни да са с по едно име от двамата си родители, но ни казаха, че не е възможно, ако знаеш подробности ми обясни, попитахме по инстанциите, но администрацията е категоричка. Ще се радвам, ако ме свържиш с някой, който го е направил.
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #161 -: февруари 05, 2009, 15:01:09 »

Със сигурност мога да ти кажа, че вече детето може да има само фамилно име но не и презиме. Приятелка на моя приятелка е направила точно така, кръстила е детето с лично и фамилно име, средното просто липсва. Работата е, че мъжа й е чужденец и не знам дали това е оказало вличние. Не останах, обаче с такова впечатление.

Хич не се занимавай с лелките по гишетата, обърни се към адвокат. Вас този вариант супер много ви устройва, пропускате второто име на децата и взимате по едно име от теб и едно от мъжа ти.

Активен
vanessssa
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 548


Когато сме двамата всичко е по- хубаво!


Моят сватбен албум

« Отговор #162 -: февруари 05, 2009, 17:37:25 »

Със сигурност мога да ти кажа, че вече детето може да има само фамилно име но не и презиме. Приятелка на моя приятелка е направила точно така, кръстила е детето с лично и фамилно име, средното просто липсва. Работата е, че мъжа й е чужденец и не знам дали това е оказало вличние. Не останах, обаче с такова впечатление.

Хич не се занимавай с лелките по гишетата, обърни се към адвокат. Вас този вариант супер много ви устройва, пропускате второто име на децата и взимате по едно име от теб и едно от мъжа ти.



Стана ми любопитно това което пишеш. huhhuh.gif От теб разбирам, че детето може да се запише без бащино име! Знам, че децата, които не са признати от бащите си (т.е. баща неизвестен) ги записват с името на майката. Например, ако жената се казва Ралица детето е Ралицов и послв фамилията на майката. Примера е реален.
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #163 -: февруари 06, 2009, 09:39:59 »

и аз се чудя какво да правя с тези имена. Проблема е, че имам много сертификати и дипломи на моята си фамилия, както и печата ми за пълна проектанска правоспособност. Хем искам да взема неговата фамилия, хем мисля, че това ще създаде много трудности в работата ми в последствие и се чудя много какво да правя
Активен
diavalo
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 283



Моят сватбен албум

« Отговор #164 -: февруари 06, 2009, 09:51:09 »

tasty Ето за такъв като твоят случай имах предвид вчера като писах,че трябва да си запазиш фамилията и можеш с тире да добавиш неговата.Като много хора или работата ти е свързана с старата ти фамилия.
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines