Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 22:11:04

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121992 пъти)
 
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: март 31, 2008, 18:41:42 »

хмм Arlina разминаването явно идва от там, че аз не живея в Бг и конкретно за моя случай това му е бил съвета  blush и аз някак си го подразбрах, че е общовалидно за всички за което се извинявам  give_rose
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #46 -: април 01, 2008, 00:18:51 »

Ох, Regina94, не знам как си е решила проблема с банките, но в крайна сметка дори да си вземеш новата фамилия, документите със старата ти фамилия не стават невалидни - това все пак си ти! Затова съветвам всички да си извадят удостоверение за идентичност (от Общината) и винаги да си носят копие в чантата (ако се наложи). Иначе предполагам няма да е проблем да се уведоми банката за промяната във фамилията, за да си променят базата данни. Най-хубав съвет би дал един адвокат, разбира се, защото законите, наредбите и другите нормативни актове имат навика да се променят изненадващо. Но двойната фамилия ще ви спести част от стреса, понеже в новото име ще се съдържа и старото. Regina94, конкретно за брак в чужбина - трябва да си преведеш и легализираш брачното свидетелство, после да го занесеш в Районния Съд (ако не бъркам) по местоживеене, за да ти признаят брака в България. После на това основание можеш да си издадеш нови документи за самоличност и да си извадиш удостоверение за идентичност. Струва ми се, че ще е по-добре цялата тая работа да се свърши по-скоро, а не да се чака много време ...
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #47 -: април 01, 2008, 08:54:52 »

Мерси, Precious! Аз искам да си сменя паспорта колкото може по скоро, от там нататък с банката и другите институции в чужбина е лесно. Мислех да летя до БГ около 1 май, но в БГ като се зададат празници и до Гергъов ден се почива...Уфффффффффф. Май трябва да питам в посолството дали има по-ефективен начин.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #48 -: април 02, 2008, 01:30:26 »

Реджина, аз се интересувам, понеже и на мен ми предстои цялата процедура и предпочитам да си подновя документите скоро след сватбата, защото после ще се разправям с посолства, консули и прочие. Иначе в друг форум четох, че тази година ще сменят задграничните паспорти и новите ще имат чипове и по-силни защити. И всеки, който иска да пътува в чужбина, трябва да е с нов паспорт. Да не стане така да си вадиш паспорт два пъти през годината, можеш направо да изчакаш новите паспорти. За банките не се притеснявай, на тях им стига да си покажеш брачното свидетелство, на което пише новата ти фамилия. Поне в Норвегия е така, аз питах Wink А ако имаш притеснения, попитай в банката си smile Така няма да имаш разправии поне там. Успех!
Активен
pppolito
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 37



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: април 10, 2008, 10:05:30 »

Аз приех неговото име и вече съм Кънчева.Не съм имала никакви колебания за това.Неприятният момент е след това, защото сега трябва да сменям всичките си лични документи.Скоро ми се наложи да ми вадят документ в НОИ и се оказа , че там вече съм с новата фамилия.

Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: април 10, 2008, 11:32:31 »

Да ви кажа продължавам да се колебая по този въпрос.
Вариантът с взимане на неговата фамилия е изключен разбира се, вече съм утврден специалист и известна с моята фамилия в обществото, ако се бяххме оженили по-рано щях да му взема фамилията вероятно. А и според мен човек трябва да подходи малко по-практично, ако си запазя моята фамилия няма да ми се наложи да сменям никакви документи, а и ще имам по-малко главоболия.
добявянето на фамилията е добър вариант-така наистина ще бъдем едно семейство,но пък изписването на двете имена всеки път-малко дълго и досадно става.
радвам се че моя мъж не е като много мъже в България,които разбират взимането на фамилията едва ли не като въпрос на уважение и чест и за тях и дума не може да става да не се вземе фамилията-познавам доста такива за жалост.
Според мен трябва да се подходи разумно в случая, не случайно законът казва че всеки един от съпрузите може да вземе фамилията на другия и не поставя взимането на фамилията на  мъжа на преимуществено място.
Активен
lilsan/Лили
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 439


Любовта е поезията и слънцето на живота!


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: април 10, 2008, 16:32:59 »

Привет и от мен! Аз лично доста се колебах дали да си сменям фамилията. В карйна сметка приех фамилията на супругът ми и не съжалявам. На мен също ми предстои дипломиране в края на годината и не знам дали ще имам нерви да се занимавам с цялата бюрокрация по смяна на името в университета. Но още не съм решила.

Иначе в друг форум четох, че тази година ще сменят задграничните паспорти и новите ще имат чипове и по-силни защити. И всеки, който иска да пътува в чужбина, трябва да е с нов паспорт. Да не стане така да си вадиш паспорт два пъти през годината, можеш направо да изчакаш новите паспорти.

По въпроса с паспортите със сигурност знам, че не е задължително да се сменя с такъв, който е с чип, за да напуснеш страната. От новият тип спокойно може да си извадите след като изтече срока на стария ви паспорт.
Каквото и да решите по въпроса с фамилията ви пожелавам да сте много щастливи!!! give_rose
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: май 05, 2008, 20:54:37 »

Ще си сменя фамилията. Харесвам си я, но мисля, че семейството трябва да има обща фамилия. Дори от няколко месеца имаме "семейна" табелка на пощата.  smile Така се случи, че поръчвахме еднакви за целия вход и решихме, че няма смисъл да се пиша със сегашната си фамилия и после пак да сменяме табелката good
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: май 05, 2008, 21:15:29 »

Дори от няколко месеца имаме "семейна" табелка на пощата.  smile
На нашата табелка пише "Несемейство ..... ....... и ...... ........". Дори скоро една от бабите съседки след като "тактично" ме попита няма ли да се женим с милото, ме пита, защото имаме такъв надпис на пощенската кутия и кой ни бил питал какви сме. Но ние си я харесваме.

По темата аз още се чудя - днес разглеждах декларациите, които са ни дали, в тях трябва всеки да запише дали иска старата си фамилия, двете или новата... Още не знам какво ще пише в моята. Мислех, че има много време, но вече не е така.
Активен
marchela
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 215


very happpyyyyyyyyyy


Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: май 05, 2008, 21:26:52 »

Аз също ще си сменя фамилията. Харесвам си я мойта и си я обичам , но мисля, като Месечинка , че семейството трябва да има обща фамилия. Пък и до сега съм си била с мойта си фамилия, сега ще видя как ще е с новата , която също им харесва де  blum

 Offtopic а пък на милото ще подаря за сватбата табелка за врата с общата ни фамилия   yahoo danceg
« Последна редакция: май 05, 2008, 21:34:44 от marchela » Активен
johnsons
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 83


Колкото повече, толкова повече...


« Отговор #55 -: май 05, 2008, 22:03:32 »

Аз много се чудя как да постъпя, защото страшно много си харесвам фамилията. Обмислях варианта да стана с четири имена, нопонеже моминското ми и ме е много дълго та като приема и четвъртото ще стане километрично .....Александрова - Костова
И все още не съм решила. От една страна се притеснявам да не засегна родителите му като не пиремам името, а от друга си казвам пък че не трябва да се влияя от това а сама да си реша....  pardon
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #56 -: май 06, 2008, 18:12:25 »

johnsons, ако ти напиша моите имена как станаха...  danceg Ама ако така си решила, административните подробности не бива да ти пречат, мисля аз!
Активен
johnsons
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 83


Колкото повече, толкова повече...


« Отговор #57 -: май 06, 2008, 18:23:53 »

rozovka, вдъхваш ми кураж ама след това като си представя в личната карта, шофьорската книжка......в работата............. Oh my ...
Ако не те притеснявам, моля те сподели твоите имена как станаха blush
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: май 07, 2008, 13:38:55 »

Момичета, само на нас ли са забравили да ни дадат декларации за имената от ритуалната? Попълвахме някакви декларации когато записвахме часа, но изобщо не помня за какво бяха - не и за имената обаче. Дали като си носим документите преди сватбата, ще може на място да попълним и тези декларации?
Активен
hellen
Ентусиаст
**
Публикации: 143



« Отговор #59 -: май 07, 2008, 16:14:31 »

Аз пък не съм се чудила много много дали да си сменя името. Така или иначе бащиното и фамилното ми име са еднакви smile като си сменя фамилията, ще ми остане бащиното име и ще мога да се представям и по стария начин Bravo
Но това със смяната на документите ми е голям проблем, и изобщо си нямам идея какъв постоянен адрес да посоча: милото е с постоянен адрес в един град, аз - в друг, а живеем в трети град под наем засега и сигурно скоро ще се местим. Май накрая ще си оставя стария адрес, пък като се установим пак ще сменям документи...

Месечинка, според мен като отидете да си подавате документите ще ви дадат и такава декларация. На нас ни дадоха бланките да си ги попълваме вкъщи, но трябва да ги подадем седмицата когато ще е сватбата.
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines