Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юли 06, 2024, 21:44:22

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 121974 пъти)
 
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: март 19, 2008, 13:29:12 »

Аз въобще не съм се замисляла за името-ще нося с гордост фамилията на милото yahoo 
И аз съм така danceg С гордост ще нося неговата фамилия!
Активен
dafni85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 501



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: март 19, 2008, 15:05:53 »

И аз съм така danceg С гордост ще нося неговата фамилия!
И аз мисля така момичета с гордост ще нося фамилията на мъжът ми  :girl_wink:и изобщо не съм се замисляла по въпроса
Активен
Биa'
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44


Директор!.......на цирка.


Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: март 21, 2008, 16:55:16 »

изобщо не се замислям ще си я сменя
Активен
barbaliok
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 25



« Отговор #33 -: март 21, 2008, 17:26:07 »

и аз като повечето,даже не сам мислила за това да запазя моята фамилия....така че  heart :love_together:ще съм с фамилята на милото  blush
Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: март 21, 2008, 17:35:39 »

Оф а моята е една объркана. Сватбата ще е в Швеция а аз ще се прибирам в България 2 седмици преди тва да подбера родителите.Та преди сватбата документи в българив могат ли да се сменят или е след сватбата- ама и аз едни въпроси задавам.

Мисля иначе да съм с тиренце,защото преподавам в Университет и всичките ми статии до сега са с моминското име и ако го сменя тотално с името на Матиас просто все едно съм друг човек и нещата които съм публикъвала до сега няма да се отнасят за мен с новото име.Абе луда работа.
Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: март 21, 2008, 17:40:35 »

Gery79 същата работа съм и аз, имам публикации, чета лекции и просто се ужасявам, че ще се "обезлича". Но тук едно момиче ми каза да си мисля, че имам нов брандинг  yahoo аз все още мисля де,преди мислех въобще да не сменям, сега съм на вълна с тиренце...тааа не знам до сватбата какво ще ми реши главата  girl_haha но не вярвам да можеш да си смениш документите преди сватбата, има срок за след сватбата, но преди сватбата не вярвам нещо да стане
Активен
djd_vn
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 11



« Отговор #36 -: март 21, 2008, 17:41:00 »

Аз си го обичам и ще му "взема" фамилията, пък и с новата фамилия името ми ще звучи по-добре даже
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #37 -: март 24, 2008, 11:50:13 »

Gery79 същата работа съм и аз, имам публикации, чета лекции и просто се ужасявам, че ще се "обезлича". Но тук едно момиче ми каза да си мисля, че имам нов брандинг  yahoo аз все още мисля де
Запомнила с мнението ми Wienerin  smile. Когато моите родители са се женели през 70те, майка ми е имала същата дилема  много публикации с моминското име. Тогава баща ми и казал - нима професионалната ти репутация е толкова крехка че ще се огъне от смяна на името? И тя се амбицирала да докаже противното, сменила си името, репутацията и ни най/малко не пострадала и тя беше горда че не просто името тегли постиженията, а точо обратното. Разбира се, тя се смееше и признаваше че баща ми я е познавал изключително добре ... smile. Но от друга страна беше доволна че цялото семейство сме с едно име. Казваше че са си спестявали обяснения по паспортните проверки по летищата, особено когато сме били малки.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #38 -: март 27, 2008, 10:10:50 »

Wienerin не съм сигурна дали този срок се спазва, защото познавам българка, омъжена за чужденец, която си смени фамилията след сватбата, но българските й документи останаха със старата фамилия и тя ги смени чак след като им изтече срока без никакъв проблем good Какъв точно е иначе срока? Година-пет? Wink Regina94, браво на твоята майка за амбицията и хъса smile Разбира се, че дипломи и други документи не стават невалидни след смяната на фамилията, защото все пак това сте все още вие smile Ако си извадите удостоверение за идентичност от общината по местожителство, няма да имате никакви проблеми да доказвате, че вие сте вие макар и с различни имена smile В Норвегия например разбрах, че може да си сменяте името напълно веднъж на 10 години (особено в случай, че не си харесвате името, което родителите ви са ви дали или пък фамилията). Тези промени надлежно се записват в общината и всеки може да провери, че вие сте вие. Това не е начин да си чистиш криминалното минало, де  blush Иначе аз с удоволствие ще взема фамилията на бъдещия си съпруг, дори вече тренирам новото звучене. Но ако мъжът ви има "смешна" фамилия, не сте длъжни да я взимате.
Активен
Regina94
Професор
****
Публикации: 476



« Отговор #39 -: март 27, 2008, 12:10:42 »

Wienerin не съм сигурна дали този срок се спазва, защото познавам българка, омъжена за чужденец, която си смени фамилията след сватбата, но българските й документи останаха със старата фамилия и тя ги смени чак след като им изтече срока без никакъв проблем *

Precious, аз също се омъжвам в чужбина за чужденец.
Означава ли това че чак след 5 години си е сменила информацията в банката, застрахователите и кредитната карта?
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: март 27, 2008, 15:05:23 »

Срокът за смяна на документите е 1 месец. Вярно е, че не се спазва много много, има хора, които закъсняват с година-две и не ги глобяват, други закъсняват само с месец и ги глобяват... явно зависи от чиновника на когото попаднеш. Ако реша да си сменя фамилията съм подготвена за една седмица обикаляне и разправии с документи. Най-голям проблем ми е дипломата, живот и здраве края на юли ще завърша, но не ми е ясно ако ми издадат дипломата след сватбата и вече съм с различно име, а на дипломата е старото, това проблем ли е... защото да се бориш с администрацията на СУ е много гадна работа, не знам как ще ги убедя, че дипломата ми трябва да е с различно име при положение, че в базата им данни съм с друго.
Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: март 27, 2008, 15:13:46 »

Regina94 много ти благодаря, че сподели за родителите ти, милото и то ме работи на тази тема като баща ти майка ти bouncinggirl

Precious за срока бях чела че е един месец от датата на сватбата, но не съм много сигурна дали беше от проверен източник информацията. При мен не е само задграничния паспорт, защото той така или иначе ми изтича след 9 месеца, ами и един куп пропуски, банкови сметки, карти, застраховки, адреси, сертификати, договори за публикации...направооо  Eeager

Regina94 аз не мисля, че едно забавяне на смяната на документи е от полза. Мисълта ми е, че докато ти изтекат старите документи все ще се наложи да подпишеш нещо ново (да речем договор за телефон)и ще се чудиш дали да сложиш старата или новата фамилия, защото примерно банковата ти сметка е на старото ти име.  blush

Мисля да видя как стои въпроса с този документ за идентичност и да го легализирам да е валиден за страните, в които пребивавам  Girl_sing и с него да се движа докато не сменя на всякъде името. Ама май клоня към тиренцето да си призная  blush blush blush
Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: март 31, 2008, 13:43:13 »

За който го вълнува смяната на името и бюрокращината след това

Докато не си смените документите за самоличност, продължавате да попълвате навсякъде старото си име, то е напълно "легално" и важи с цялата тежест на закона. В момента, в който вече имате новите документи се изкарва документ за идентичност от съответната община по местоживеене (цена мисля 2 лв. и става веднага) и го разпращате на съответните институции, в които имате документи. Няма да сбъркате ако прикачите към него и сертификата за брак. И от този момент нататък се представяте с новата фамилия, а ако сте с тире си избирате коя фамилия да кажете  girl_wink

Предавам разговор на милото с адвокат. Дано съм помогнала на някой  give_rose
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: март 31, 2008, 14:01:08 »

Най-голям проблем ми е дипломата, живот и здраве края на юли ще завърша, но не ми е ясно ако ми издадат дипломата след сватбата и вече съм с различно име, а на дипломата е старото, това проблем ли е... защото да се бориш с администрацията на СУ е много гадна работа, не знам как ще ги убедя, че дипломата ми трябва да е с различно име при положение, че в базата им данни съм с друго.
Мила, нямам абсолютно никакъв проблем , ако си вземеш дипломата след сватбата и там си със старата фамилия. Аз направих точно така. Лятото след нашата сватба ми беше държавния изпит и дипломата ми си излезе с моминското ми име. И знаеш ли кое ме отказа - още по-голямата бюрокрация в университета. Там трябва да ти сменят абсолютно всички документи, на всички възможни места, за целия период на следването ти. И това отнема доста повече време от колкото личните документи. Така, че хич не се притеснявай!  give_rose
Активен
Арлина
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 892


Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: март 31, 2008, 17:59:09 »

Wienerin, не знам кой е този адвокат, но не е съвсем прав. В НОИ и НАП базата данни явно се обновява много бързо и ако си със сменена фамилия, а по документи със старата и ти издадат болничен например, от НОИ го връщат заради сгрешеното име и трябва да  се преиздава. Ако регистрираш нов трудов договор, пак излиза новата фамилия. За тези две неща говоря от личен опит.

plamik, аз понеже работя със закони и предпочитам да се преборя с бюрокрацията сега, от колкото след години да ми се наложи. Благодаря, че сподели опит give_rose

Иначе  аз продължавам да не мога да взема решение. Днес дори написах на две листчета двете фамилии, сгънах ги и изтеглих едното произволно - падна ми се да си запазя фамилията blum
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines